Постанова № 72444149, 27.02.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
521/16106/17
Номер документу
72444149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 521/16106/17

Категорія:10.2.4 Головуючий в І інстанції Михайлюк О.А.

Час і місце ухвалення: 12:00 год. м. Одеса Дата складання повного тексту: 30.11.2017р.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук’янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 30 листопада 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням змінених видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11 листопада 2015 року.

Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 30 листопада 2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_3 пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням змінених видів грошового забезпечення, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а саме з урахуванням окладу поліцейського за спеціальним званням - майор поліції, що становить 2000 грн.; посадового окладу поліцейського апарату головних управлінь Національної поліції - старшого інспектора, що становить 2600 грн.; розміру надбавки за стаж служби в поліції (від 22 до 25 років), що складає 45% посадового окладу за спеціальним званням, а також інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та премії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, але не нижче вже призначених йому відсотків.

В апеляційній скарзі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення, в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції при вирішенні справи встановлено, що 01 липня 2015 року наказом ГУМВС України В Одеській області №418 о/с, позивача звільнено з органів внутрішніх справ з посади старшого інспектора сектора оформлення матеріалів дорожньо-транспортних пригод відділу ДАІ з обслуговування м. Одеса УДАІ ГУМВС України в Одеській області.

На теперішній час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

11 вересня 2017 року, позивач звернувся із заявою до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області з проханням у визначений термін здійснити перерахунок пенсії з урахуванням змінених видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26 вересня 2017 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що за наявності відповідної довідки для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських, ГУ ПФ України в Одеській області безпідставно не проведено перерахунок і виплату призначеної пенсії, з урахуванням змінених видів грошового забезпечення.

Визначаючи дату, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, суд першої інстанції дійшов висновку, що це має бути - 01 січня 2016 року, оскільки ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Окрім цього, згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсій, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Абзацом 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно зі статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У свою чергу, грошове забезпечення поліцейських установлено Постановою №988, якою затверджено схеми та розмір окладів.

Системний аналіз вищевказаних положень Законів України та підзаконних нормативно-правових актів дає підстави для висновку, що починаючи з 1 січня 2016 року за позивачем, на законодавчому рівні закріплено право на перерахунок призначеної йому пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, зокрема, визначених відповідно до Постанови №988.

Такого ж правового висновку дійшов і Верховний Суд України у постанові від 22 квітня 2014 року у справі №21-484/а13, вказавши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсії, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Апеляційна скарга свідчить про те, що апелянт погоджується з наявністю права у позивача на перерахунок пенсії, у зв'язку зі збільшенням посадових окладів діючих поліцейських, однак, заперечує проти визначення розміру премії, вказаної у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №4324.

Так, апелянт посилається на лист Міністерства внутрішніх справ України від квітня місяця 2017 року за №5551/05/22-2017, зокрема, в якому вказано, що при оформленні довідок про грошове забезпечення, для проведення перерахунку пенсій, необхідно враховувати премії в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції.

Однак, на думку апелянта, це не відповідає п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, який передбачає, що для перерахунку пенсій, зокрема, щомісячна премія враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Тобто, апелянт вважає, що оскільки право на перерахунок пенсії виникло у січні 2016 року, відповідний розмір премії необхідно враховувати за січень 2016 року, а не за грудень 2015 року.

Тому, для уникнення в подальшому переплати або недоплати пенсії ГУПФУ в Одеській області повернуто довідку №4324 органу, який уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з метою перевірки правильності встановлених розмірів премії.

Перевіряючи обґрунтованість висловленої апелянтом позиції, колегія суддів прийшла до наступного висновку.

Пунктами 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій встановлена наступна послідовність дій:

- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення;

- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України;

- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Як вбачається з матеріалів справи, визначену вказаним Порядком процедуру було дотримано, довідку було складено державним органом, з якого особа була звільнена зі служби та направлено на адресу ГУПФУ в Одеській області.

Органами Пенсійного фонду така послідовність дій була порушена і всупереч вимогам законодавства, відповідна довідка була повернута уповноваженому органу, який її видав.

Дійсно, відповідно до п.9 Порядку перерахунку пенсій, Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок, проте, колегія суддів вважає, що пенсійний орган не може надавати правову оцінку визначенню її складових.

Посилання апелянта на застосування до спірних правовідносин за період з 01 січня 2016 року по 26 вересня 2017 року шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ч.2 ст. 99 КАС України (в редакції від 03 серпня 2017 року) є таким, що не узгоджується з ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка покладає вину на органи Пенсійного фонду України та державні органи, які видають довідки для перерахунку пенсії, зокрема, у випадку, що виник у даній справі та встановлює, що перерахунок провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак є всі підстави для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін, на підставі ст. 316 КАС України.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329, ст.331 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 30 листопада 2017 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений 27 лютого 2018 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук