Рішення № 72435198, 27.02.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
825/527/18
Номер документу
72435198
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2018 року Чернігів Справа № 825/527/18

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з розміру посадового окладу 1 200,00 грн, починаючи з 01.01.2016.

Позов мотивовано тим, що звернувшись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, ГУ ПФУ в Чернігівській області, протиправно відмовило у здійсненні такого перерахунку, пославшись на те, що довідка Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої з 01.04.2012 розмір посадового окладу начальника курсу становить 1 200,00 грн, не є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.01.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представником відповідача подано відзив на позов, в яких останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що дії Управління відповідно до ст.ст.6, 19 Конституції України діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача є не обгрнутованими та задоволенню не підлягають.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Наказом ректора Чернігівського юридичного коледжу Державного департаменту України з питань виконання покарань від 21.12.2007 №154 о/с у відповідності з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, позивача з 31.12.2007 звільнено в запас за п.64 "а" (за віком) (а.с.10).

В подальшому, 01.01.2008 ГУ ПФУ у Чернігівській області позивачу, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначена пенсія. Вислуга повних років для розрахунку пенсії складає 33 роки, відповідний розмір пенсії - 89%.

У листопаді 2017 року, з метою перевірки правильності нарахування пенсії позивач звернувся до ГУ ПФУ у Чернігівській області з проханням повідомити розрахунок та розмір пенсії, а також надати копії відповідних довідок, на підставі яких, позивачу нараховується пенсія.

Листом ГУ ПФУ у Чернігівській області від 29.11.2017 №3803/03/К-12 (а.с.11-13) позивача поінформовано про розмір та розрахунок пенсії, а також надано копії довідок про розмір грошового забезпечення, на підставі яких позивачу нараховується пенсія. Зокрема, надана довідка (вх.№3923 від 13.06.2012) (а.с.17), згідно якої розмір посадового окладу начальника курсу становить 1 200,00 грн.

Враховуючи зазначене у довідці від 13.06.2012, позивач 12.12.2017 звернувся до ГУ ПФУ у Чернігівській області (а.с.22-23) із заявою про перерахунок пенсії виходячи з розміру посадового окладу 1 200,00 грн. Проте, листом ГУ ПФУ у Чернігівській області від 21.12.2017 №4648/03/К-12 позивачу було відмовлено у задоволенні заяви із посиланням на те, що довідка Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої з 01.04.2012 розмір посадового окладу начальника курсу становить 1 200,00 грн, не є підставою для перерахунку його пенсії (а.с.24-25).

Вважаючи такі дії ГУ ПФУ в Чернігівській області незаконними, та такими, що порушують права позивача, останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.08.1999 №1510 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої системи" затверджені схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи. Пунктом 5 даної постанови надано право директору Державного департаменту з питань виконання покарань затверджувати посадові оклади іншим категоріям осіб рядового і начальницького складу, не передбаченим цією постановою.

Тобто, посадовий оклад в розмірі 1 050,00 грн. був встановлений позивачу згідно наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань від 19.08.1999 №111 "Про виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18.08.1999 №1510 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої системи".

Так, структура та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу упорядковані постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294. Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.

З наведеного слідує, що розмір посадового окладу позивача встановлюється Державним департаментом України з питань виконання покарань.

Наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 25.05.2009 №103 "Про заходи щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", зареєстрованому в Міністерстві юстиції 18.06.2009 за №532/16548, затверджені схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, та відповідно внесені зміни в розміри посадових окладів. Додатком 15 до даного наказу затверджена Схема посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України Чернігівського юридичного коледжу (а.с.19).

Даною схемою встановлено посадовий оклад начальника курсу в розмірі 1 100,00 - 1 200,00 грн. Таким чином позивач вважає, що розмір його посадового окладу збільшено з 1 050,00 грн до 1 200,00 грн.

Про зміну розміру посадового окладу Чернігівським юридичним коледжем була надана ГУ ПФУ в Чернігівській області відповідна довідка (вх.№3923 від 13.06.2012) про розмір грошового забезпечення з 01.04.2012 для перерахунку пенсії з розміру посадового окладу в сумі 1 200,00 грн. Довідка направлена відповідачу на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355.

В подальшому наказом Міністерства юстиції України від 28.09.2012 №1438/5 "Про затвердження Схем посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Держаної кримінально-виконавчої служби України", зареєстрованого в Міністерстві юстиції 28.09.2012 за №1663/21075, визнано таким, що втратив чинність наказ Державного департаменту України з питань виконання покарань від 25.05.2009 №103, та затверджена Схема посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, якою також встановлено посадовий оклад начальника курсу в розмірі 1 200,00 грн.

На підставі наведеного, позивач вважає, що право на перерахунок пенсії в зв'язку із зміною розміру посадового окладу у нього виникло з 06.07.2009 (з дня набрання чинності наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань від 25.05.2009 №103, зареєстрованому в Міністерстві юстиції 18.06.2009 за № 532/16548 про встановлення посадового окладу в розмірі 1 200,00 грн).

Проте з такою думкою суд не погоджується, та зазначає наступне.

Відповідно до ст.1-1 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 01.01.2008 постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" змінено грошове забезпечення та визначені його основні постійні види, з яких перерахована пенсія позивача з 01.01.2008 в розмірі 89 % грошового забезпечення.

В свою чергу, відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено з 01.07.2012 підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 % пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 до 23 % та з 01.01.2013 до 35 %.

При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012. Зазначена правова норма повністю спростовує помилкові міркування позивача.

Так, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, для проведення перерахунку у порядку постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, Чернігівським юридичним коледжем Державного департаменту України з питань виконання покарань відповідачу була надана довідка (за вх.№3923 від 13.06.2012), згідно із якою грошове забезпечення за посадою начальник курсу, за нормами чинними станом на 01.04.2012 становить 3910,20 грн, а саме: посадовий оклад - 1200,00 грн, оклад за військове звання - 130,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 532,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 931,00 грн., премія (60%) - 1117,20 грн (а.с.17).

А отже, максимальне значення, до якого може збільшуватись основний розмір пенсії, враховуючи умови вищевказаної постанови та грошове забезпечення станом на 01.04.2012, чітко визначено законодавством та становить 3128,16 грн (3910,20 грн х 80%).

Як вбачається з матеріалів справи, основний розмір пенсії позивача становить 2 352,45 грн (2 643,20грн х 89%), з урахуванням суми доплати до попереднього основного розміру (99,74 грн.) та збільшення основного розміру пенсії на 25% 588,11 грн (2 352,45 грн х 25%) складає 3 040,30 грн.

Тобто, позивачу було розраховано максимальний розмір підвищення згідно із вищевказаною постановою, та проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 (11%-258,77 грн), з 01.09.2012 (23%-541,06 грн) та з 01.01.2013 (675,97 грн=3128,16 грн-2 352,45 грн-99,74 грн) відповідно.

Крім цього, суд зазначає, що загальний розмір пенсії на теперішній час з урахуванням підвищення інваліду війни 2 групи (580,80 грн.), цільової грошової допомоги на прожиття (50,00 грн.) та підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (675,97 грн) складає 4 347,07 грн.

Тобто, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводилось підвищення до пенсій, призначених до 01.07.2012 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В свою чергу, за встановленого розрахунку максимального розміру підвищення згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.04.2012 з урахуванням вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, не проводився, оскільки ГУ ПФУ в Чернігівській області не мало на те обґрунтованих підстав, виходячи з вищевикладеного.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в даному випадку відсутні достатні та необхідні правові підстави для задоволення даного адміністративного позову, оскільки на думку суду, дії відповідача - суб'єкта владних повноважень, повністю відповідають вимогам чинного законодавства і є правомірними.

Керуючись ст.ст.241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-а, м.Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення суду складено 27 лютого 2018 року.

Суддя Л.О. Житняк