ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа 2а-6614/09/1370
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2009 року, 16 год. 10 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Кравчука В.М.
за участю секретаря судового засідання Ганачівської Л.Ю.
та представника позивача Хемич Я.С.,
розглянувши справу за адміністративним позовом Жовківського районного центру зайнятості до Дублянської міської ради про стягнення штрафних санкцій в сумі 20002,70 грн.
В С Т А Н О В И В :
15.10.2009 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Жовківського районного центру зайнятості до Дублянської міської ради про стягнення штрафних санкцій в сумі 20002,70 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в порушення вимог чинного законодавства України, зокрема, п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення», Дублянська міська рада у встановлений законом строк не повідомила центр зайнятості про вивільненя працівника та після його вивільнення. У звязку з цим до відповідача застосовано адміністративно-господарську санкцію в розмірі 20002,70 грн., що підлягає стягненню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи, заперечень по суті спору не надав.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, Суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини:
07.08.2009 р. Жовківським районним центром зайнятості було проведено перевірку щодо дотримання Дублянською міською радою вимог п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення».
За результатами проведеної перевірки складено акт від 24.09.2009 р. яким встановлено, що порушення Дублянською міською радою п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» та накладено штраф в розмірі 20002,70 грн.
Судом встановлено, що 15.05.2001 р. ОСОБА_3 прийнята на посаду рахівника міської ради згідно з розпорядженням від 15.05.2001 р.№ 21. Згідно з розпорядженням № 31-К від 07.08.2009 р. звільнена з із займаної посади на підставі п.1 ст.40 КЗпП України (за даними запису в трудовій книжці) (а.с.8).
Звіт про заплановане вивільнення за формою 4-ПН (план) та звіт про фактичне вивільнення за формою 4-ПН (факт) до Жовківського районного центру зайнятості не подавались.
25.09.2009 р. Жовківський районний центр зайнятості направив Дублянській міській раді вимогу №12 про сплату штрафу у 10-денний термін. 28.09.2009 р. відповідач вимогу отримав (а.с.12). Сума нарахованого штрафу в розмірі 20002,70 грн. добровільно не сплачено відповідачем, у звязку із чим позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір, Суд виходив з наступного. Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 р., Кодексом законів про працю України.
Законом України "Про зайнятість населення" визначено правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.
Відповідно до ч.3 ст. 492 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості інформацію про наступне вивільнення працівника із зазначенням його професії, спеціальності, кваліфікації та розміру оплати праці.
Під "вивільненням" працівника слід розуміти припинення трудового договору з ініціативи роботодавця на підставах, визначених п. 1 ст. 40 КЗпП, а саме: у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією, банкрутством або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників.
На реалізацію норми частини третьої ст.492 КЗпП України частиною 5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" регламентовано подання роботодавцями інформації державній службі зайнятості про заплановане та фактичне вивільнення працівників на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП та передбачено відповідальність роботодавців за неподання або несвоєчасне подання цієї інформації .
Відповідно до абз. 1 ч.5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" при вивільненні працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
Зазначена норма Закону України "Про зайнятість населення" є обов'язковою в усіх випадках, коли звільнення працівників відбувається на підставах, передбачених п. 1 ст. 40 КЗпП. Винятків із цього правила законодавством не передбачено.
З матеріалів справи вбачається, що працівник відповідача ОСОБА_3 звільнена саме на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП.
Абз. 2 ч.5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що у разі неподання або порушення строків подання цих даних з роботодавців стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів з працевлаштування та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Таким чином, Жовківським районним центром зайнятості на підставі довідки Дублянської міської ради від 24.09.2009 р. про розмір нарахованої заробітної плати гр. ОСОБА_3 за період з серпня 2008 року по серпень 2009 рік визначено штраф в розмірі 20002,70 грн. (а.с.11).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 р. N 420 затверджено форми звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" та N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників" та інструкції щодо їх заповнення.
Відповідно до п. 3 наказу Мінпраці від 19.12.2005 р. N 420 дані форми та інструкції вступили в дію з 04.01.2006 р.
Форма звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" використовується для інформування підприємствами, установами, організаціями, їхніми структурними підрозділами та філіями, незалежно від форми власності та господарювання, а також фізичними особами - роботодавцями державної служби зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків щодо передбачуваного вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням, тобто на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП. Дана форма звітності подається не пізніше ніж за два місяці до вивільнення працівників.
Форму звітності N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників" підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії, незалежно від форм власності, подають до центрів зайнятості за місцем своєї реєстрації як платників страхових внесків з метою інформування про фактичне вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням (п. 1 ст. 40 КЗпП). Дана форма звітності подається у десятиденний термін після фактичного вивільнення працівників.
Згідно ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу України (надалі ГК України) під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Згідно ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами. Адміністративно-господарський штраф є одним із видів адміністративно-господарської санкції, передбаченої ст. 239 ГК України.
Таким чином, встановлений ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" штраф за своєю правовою природою є адміністративно-господарською санкцією, оскільки він встановлений законом, застосовується уповноваженим державним органом до суб'єктів господарювання, за порушення ними правил здійснення господарської діяльності, встановленими законодавчими актами.
Дублянською міською радою Форма звітності N 4-ПН (план) "Звіт про заплановане вивільнення працівників" та Форму звітності N 4-ПН (факт) "Звіт про фактичне вивільнення працівників" не подано до Жовківського районного центр.
Про звільнення 10.08.2009 р. працівника відповідача Жовківський районний центр зайнятості фактично дізнався 10.09.2009 р., коли гр. ОСОБА_3 звернулась до нього з метою пошуку роботи предявивши копію своєї трудової книжки.
Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Враховуючи те, що відповідач не сплтив штраф, встановлений ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" і позивачем не пропущено строк, встановлений ст. 250 ГК України для його застосування, то Суд вважає, що позов слід задовольнити.
Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Дублянської міської ради (ідентифікаційний код 04371940, м. Дубляни, вул. Студентська, буд. 5) на користь Жовківського районного центру зайнятості (ідентифікаційний код 20848790, м. Жовква, вул. Львівська, буд. 47а) штраф у розмірі 20002,70 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до апеляційного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасована, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 24 грудня 2009 року об 14:15
Суддя Кравчук В.М.