Постанова № 7243153, 24.11.2009, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2009
Номер справи
2а-4225/09/1370
Номер документу
7243153
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №2а-4225/09/1370

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2009 року Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді Потабенко В.А.

при секретарі судового засідання Білас Ю.Ю.,

з участю представників:

від позивача - Більо І.В., згідно довіреності,

від відповідача Литвин О.В., згідно довіреності,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції (надалі ДПІ) у Шевченківському районі м. Львова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Адекс" (далі ТзОВ "ВКФ "Адекс") про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Львова звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Адекс" штрафні санкції за порушення норм обігу готівки в розмірі 30569,25 грн.

В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що за результатами перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності складено акт від 20.06.2004 року №000286. На підставі вказаного акту ДПІ У Шевченківському районі м. Львова прийняла податкове повідомлення-рішення №0000072600/0/21135 від 19.08.2004 року, яким застосувала до відповідача штрафні (фінансові) санкції в сумі 30 569,25 грн. ТзОВ "ВКФ "Адекс" зверталося до Господарського суду Львівської області з позовом про визнання недійсним вищевказаного податкового повідомлення-рішення. Рішенням Господарського суду Львівської області від 07.12.2004 року позовні вимоги були задоволені, спірне податкове повідомлення-рішення скасоване. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 13.04.205 року рішення першої інстанції скасовано, в задоволенні позову відмовлено. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.02.2009 року постанову Львівського апеляційного господарського суду Львівської області змінено і пункт 3 резолютивної частини викладено в наступній редакції: "Позовні вимоги задовольнити частково. Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення № 0000072600/0/21135 від 19.08.2004 року в частині визначення штрафних санкцій у розмірі 30569,25 грн. сумою податкового зобовязання". В іншій частині постанову Львівського апеляційного господарського суду від 13.04.2005 року залишено без змін. Отже, вказаною ухвалою ВАСУ було встановлено факт порушень ТзОВ ВКФ "Адекс" норм Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" і зазначено про правомірність застосування ДПІ в Шевченківському районі штрафних санкцій в сумі 30569,25 грн. Оскільки станом на 19.06.2009 року відповідачем сума штрафних санкцій в розмірі 30569,25 грн. не сплачена до бюджету, позивач просить її стягнути.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 30.09.2009 року. Пояснив, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.02.2009 року постанову Львівського апеляційного господарського суду від 13.04.2005 року змінено і пункт 3 резолютивної частини викладено в наступній редакції: "Позовні вимоги задовольнити частково. Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення № 0000072600/0/21135 від 19.08.2004 року в частині визначення штрафних санкцій у розмірі 30569,25 грн. сумою податкового зобовязання". Відтак, вважає, що, оскільки спірне податкове повідомлення-рішення визнано недійсним, а ухвала ВАСУ оскарженню не підлягає, у ДПІ в Шевченківському районі м. Львова відсутні правові підстави для подання такого позову. Крім того, наполягав на застосуванні строків, передбачених ст.ст. 99,100 КАС України.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах адміністративної справи та матеріали справи № 5/2818-2/273, що була витребувана з Господарського суду Львівської області.

ТзОВ "Виробничо-комерційна фірма "Адекс" зареєстроване за адресою: м. Львів, вул. Селянська, 12/47 і перебуває з 12.10.1993 року на обліку платника податків в ДПІ Шевченківського району м. Львова.

Як встановлено в судовому засіданні, на підставі акту перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності №000286 від 20.06.2004 р. ДПІ в Шевченківському районі м. Львова прийняло податкове повідомлення-рішення № 0000072600/0/21135 від 19.08.2004 року, яким визначило ТзОВ "ВКФ "Адекс" суму податкового зобовязання за платежем штрафні санкції в розмірі 30569,25 грн. Вищевказаним актом перевірки було встановлено порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР, з наступними змінами та доповненнями, та ст.3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" від 10 лютого 1998 рокуN 102/98-ВР з наступними змінами та доповненнями.

З пояснень сторін, представлених копій судових рішень та оглянутих в судовому засіданні матеріалів справи №5/2818-21273, вбачається, що ТзОВ "ВКФ "Адекс" зверталося з позовом до Господарського суду Львівської області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0000072600/0/21135 від 19.08.2004 року. Рішенням Господарського суду Львівської області від 07.12.2004 року позов ТзОВ "ВКФ "Адекс" задоволено та повідомлення-рішення № 0000072600/0/21135 від 19.08.2004 року визнано недійсним.

У звязку із оскарженням вищевказаного рішення ДПІ в Шевченківському районі до вищої інстанції, постановою Львівського апеляційного господарського суду від 13.04.2004 року рішення першої інстанції скасовано і прийнято нове, яким в позові відмовлено. ТзОВ "ВКФ "Адекс", не погоджуючись з таким рішенням апеляційної інстанції, подало касаційну скаргу. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.02.2009 року касаційну скаргу задоволено частково. Постанову Львівського апеляційного господарського суду Львівської області від 13.04.2005 року у справі № 5/2818-2/273 змінено, а саме п. 3 резолютивної частини викладено в наступній редакції: "Позовні вимоги задовольнити частково. Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення №0000072600/0/21135 від 19.08.2004 року в частині визначення штрафних санкцій у розмірі 30569,25 грн. сумою податкового зобовязання". В іншій частині постанову Львівського господарського суду Львівської області залишити без змін.

З ухвали Вищого Адміністративного суду України від 11.02.2009 року, вбачається, що суд касаційної інстанції погоджується з правомірністю висновків судів попередніх інстанцій про те, що факт порушень ТзОВ "ВКФ "Адекс" вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" документально ним не спростований, в зв'язку з чим застосування податковим органом фінансових санкцій є правомірним. Однак, звертає увагу на те, що Львівським апеляційним господарським судом не прийнято до уваги безпідставність визначення штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог вказаних Законів саме податковим зобовязанням, оскільки, відповідно до положень преамбули, п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-111 від 21.12.2000 року, з наступними змінами та доповненнями, та ст.ст. 14, 15 Закону України "Про систему оподаткування" податкове зобовязання стосується лише сфери сплати встановлених законами України податків та зборів (обовязкових платежів).

Тобто Вищим адміністративним судом України залишено в силі податкове повідомлення-рішення №0000072600/0/21135 від 19.08.2004 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 30569,25 грн.

Ухвала Вищого адміністративного суду України від 11.02.2009 року набрала законної сили з моменту її проголошення.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Як було встановлено в судовому засіданні, штрафні санкції в сумі 30569,25 грн., визначені податковим повідомленням-рішенням № 0000072600/0/21135 від 19.08.2004 року, відповідачем в добровільному порядку до державного бюджету не сплачені.

Суми фінансових санкцій, які визначені ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державні податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій (ст. 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг").

При цьому розглядаючи даний спір необхідно врахувати, що в силу п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" - державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділ районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судії позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

В даному випадку відповідач не сплатив у добровільному порядку до Державного бюджету, як вимагає ст. 25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахунковий операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", накладену на нього суму фінансових санкцій, у зв'язку з чим ДПІ в Шевченківському районі м. Львова, відповідно до повноважень покладених на неї Законом України "Про державну податкову службу в Україні", обґрунтовано звернулась до адміністративного суду з позовом про стягнення з ТзОВ "ВКФ"Адекс" до бюджету 30569,25 грн.

Згідно п.п. 3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України № 2181-111, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо клопотання представника відповідача на застосуванні строків, передбачених ст.ст. 99,100 КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи той факт, що ухвала Вищого адміністративного суду України, якою вирішено спір по суті, винесена лише 11.02.2009 року, а позов про стягнення суми штрафних санкцій ДПІ в Шевченківському районі м. Львова подано 22.06.2009 року, суд вважає твердження відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду такими, що не ґрунтуються на чинному законодавстві.

Пунктом 4 ст. 94 КАС України встановлено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідач фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 94, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Адекс" (код ЄДРПОУ 19337742), до бюджету кошти в розмірі 30 569 (тридцять тисяч пятсот шістдесят дев'ять) гривень 25 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлений 29.11.2009 року.

Суддя Потабенко В.А.