Рішення № 72431084, 09.02.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.02.2018
Номер справи
760/3796/17
Номер документу
72431084
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №760/3796/17

Провадження №2-а/760/551/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2018 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Кушнір С.І,

при секретарі Гаєвській С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, 3-я особа Департамент фінансів Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

В лютому 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку позивачу раніше призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій у зв'язку з прийняттям рішення Кабінетом Міністрів України від 20.01.2016 р. №3 щодо підвищення розмірів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців Збройних Сил України, шляхом збільшення розмірів їх преміювання та зобов'язати відповідача в порядку, встановленому п. 3.17 «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 р. №530, повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії позивача з 01.02.2016 року, враховуючи підвищення розмірів грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців Збройних Сил України, шляхом збільшення розмірів їх преміювання у розмірі 400 відсотків посадового окладу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу з 22.09.2004 року призначено пенсію за вислугу років.

Згідно вимог першого речення ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Позивач зазначає, що відповідно до наказів Міністерства оборони України від 27.01.2016 р. №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» та від 08.02.2016 р. №60 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 р. №44, що застосовуються з 01.01.2016 р. щомісячне грошове забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) було підвищено в частині збільшення розмірів виплати премій.

В наказі від 27.01.2016 р. №44 Міністр оборони України вказав на те, що підставою видання цього наказу є розпорядчий документ вищої установи, а саме протокольне рішення Кабінету Міністрів України від 20.01.2016р. №3 щодо підвищення розмірів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил Україхни шляхом збільшення розмірів їх преміювання.

Позивач зазначає, що на даний час відповідна категорія військовослужбовців отримує премію, згідно протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 р. №3 та у відповідності до п. 1 наказу Міністерства оборони України від 08.02.2016 р. №60 у розмірі 400 відсотків посадового окладу, що складає 4560 грн. щомісячно (посадовий оклад - 1140 грн. х 400% = 4560 грн.)

Згідно розрахунку пенсії позивача за вислугу років від лютого 2017 р., виданої Пенсійним фондом України, премія складає 10 відсотків посадового окладу, що дорівнює 114 грн., щомісячного пенсійного забезпечення.

15.11.2016 р., керуючись ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року №3-1, позивач подав до Головного управління Пенсійного фону України в Одеській області заяву про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року.

25.11.2016 р. Головним управлінням пенсійного фонду України в Одеській області відмовлено в задоволенні заяви, що підтверджується повідомленням за вих. №1318/Ш-11. Свою відмову Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області мотивує тим, що Кабінетом Міністрів України, рішень про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям не приймалось, повідомлень про такий перерахунок до пенсійного фонду України не надходило та довідка про розмір грошового забезпечення головному управлінню не надавались. Таким чином підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу, як вважає Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області, немає.

Ухвалою суду від 25.01.2018 року за клопотанням позивача проведено заміну відповідача Департамент фінансів Міністерства оборони України на Міністерство оборони України, залучено в якості 3-ї особи Департамент фінансів Міністерства оборони України.

Позивач в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та просив відмовити в повному обсязі, у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю позову.

Представник 3-ї особи в судове засідання не з"явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити за таких підстав.

Судом встановлено, що позивача ОСОБА_1 20.08.2004 р. звільнено з військової служби в запас за пунктом 67 підпункт «б» /за станом здоров'я/.

З 22.09.2004 р. позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугою років.

15.11.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок його пенсії відповідно наказу Міністерства оборони України №44 від 27.01.2016 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України в 2016 році» та п. 6 «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної поліції та Державної прикордонної служби» Протоколу № 3 засідання Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 на підставі яких змінився розмір грошового забезпечення військовослужбовців за рахунок збільшення розміру премій.

Листом Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області № 1318/Ш-11 від 25.11.2016 р. повідомили позивача про те, що Кабінетом Міністрів України, рішень про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям не приймалось, повідомлень про такий перерахунок до пенсійного фонду України не надходило та довідка про розмір грошового забезпечення головному управлінню не надавались. Таким чином підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу, як вважає Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області, немає.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеного, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015 (справа щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно зо Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Рішення інших органів (у тому числі і накази Міністерства оборони України) не можуть вважатись підставою для здійснення перерахунку, оскільки є чіткий порядок, який визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави, а ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців, як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Із змісту правової позиції Верховного суду України, викладеної в постанові № 21-101а15 від 31.03.2015 року зазначено, що: премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема наказами №50, 355 носить індивідуальних характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 ЗУ № 2262-ХІІ».

Спірна премія у розмірі 400%, яку позивач вважає за необхідне включити у грошове забезпечення для перерахунку пенсії, передбачена виключно наказом Міністра оборони України № 44 від 27.01.2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році», яким визначено витрати на грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі, розміри премій для військовослужбовців у 2016 році в межах видатків Міністерства оборони за рахунок коштів з фонду економії грошового забезпечення в межах виділених асигнувань Міністерства оборони України, має тимчасовий характер та діє лише протягом 2016 року.

Граничні розміри премій встановлені наказом Міністра оборони України, який є відомчим актом та поширює свою дію на відомство Міністерства оборони України.

Крім того, Верховний Суд України 26.02.2013 року у своїй поставові, ухваленій в справі №21-5а13 зробив висновок про те, що премії, встановлені військовослужбовцям, мають тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі МО для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік.

В свою чергу 23.12.2014 року за результатами розгляду справи № 21-569а14 Верховний Суд України зазначив, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, згідно п. 3.16, п. 3.17, п. 3.18, п. 3.19 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони № 530 від 14.08.2014 у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється відповідно до статті 63 Закону та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393» (зі змінами) (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій).

На підставі рішення Кабінету Міністрів України, зазначеного в пункті 3.16 цього розділу, Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій та подають їх до обласних військових комісаріатів та військової частини.

На підставі списків обласні військові комісаріати та військові частини готують для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій та в місячний строк подають їх до головних управлінь Пенсійного фонду України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону.

За таких обставин, суд вважає, що вказана премія має тимчасовий характер, а її виплата дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік. Також, вказана премія носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Зміна розміру премії як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення, не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії на підставі наказів Міністра оборони України, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премії встановлюється рішеннями КМ України.

Оцінивши за правилами, встановленими ст. 77 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 2, 5, 77, 241, 244, 246, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: С.І. Кушнір