Постанова № 72430694, 20.02.2018, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
756/14888/17
Номер документу
72430694
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

20.02.2018 Справа № 756/14888/17

Унікальний №756/14888/17

Провадження №2-а/756/111/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«20» лютого 2018 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Яценко Н.О., розглянувши у спрощеному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в м. Києві № 23455 від 01.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести перерахунок пенсії позивача із включенням до сум грошового забезпечення надбавки за оперативно-розшукову діяльність 18%, надбавки за особливо важливі завдання 42% та премії 17%, що входять до розрахунку його пенсії, з 01 січня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 04.12.1993 є пенсіонером органів внутрішніх справ України (міліції) та отримує пенсію.

11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України було встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке є значно більшим від грошового забезпечення позивача.

16 серпня 2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача щодо перерахунку розміру пенсії, проте останній в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії позивачу відмовив у зв'язку з тим, що додаткові кошти для перерахунку і виплати пенсії, Державним бюджетом України не виділені.

ОСОБА_1 дану відмову вважає безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною, оскільки Головним управлінням ПФУ в м. Києві не дотримано зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва 14 листопада 2017 року за позовом ОСОБА_1 відкрито скорочене провадження. Ухвалу про відкриття скороченого провадження відправлено відповідачу 17 листопада 2017 року з роз'ясненням того, що відповідач у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

Вищевказану ухвалу відповідач отримав 20 листопада 2017 року, що підтверджується відповідним зворотнім повідомленням, проте заперечень (відзиву) проти позову суду не надав.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України (в редакції на час звернення позивача до суду) суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Пунктом 10 Перехідних положень КАС України, який набрав чинності 15.12.2017, встановлено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд вважає можливим розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 відповідно до положень ЗУ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 04.12.1993 є пенсіонером органів внутрішніх справ України (міліції) та отримує пенсію на підставі ст. 64 п. «Б» «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ».

11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Ліквідаційна комісія ГУМВС України в м. Києві направила до відповідача довідку від 01.06.2017 № 23455 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

16 серпня 2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача щодо перерахунку розміру його пенсії на підставі вищевказаної довідки.

18 серпня 2017 року відповідач надав відповідь про те, що Пенсійним фондом України та ГУ ПФУ в м. Києві в перерахунку та виплаті пенсії позивачу відмовлено у зв'язку з тим, що додаткові кошти для перерахунку і виплати пенсії Державним бюджетом України не виділені.

В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Не є спірним питанням, що станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України.

Згідно з п. 1 цього Порядку перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд повідомляє в п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають в десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішенням керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 цього Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно із додатком 2 та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідачем підтверджено, що Міністерством внутрішніх справ України направлено Пенсійному фонду України повідомлення про підстави для перерахунку пенсій особам, які одержують пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а в подальшому органами Пенсійного фонду України подано до відповідного територіального органу списки осіб, які мають право на перерахунок пенсій, та одержано від ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в тому числі по пенсійній справі позивача.

Відтак, оскільки відповідач здійснює нарахування пенсії вказаної категорії осіб на підставі наданих відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а до ГУ ПФУ надійшло повідомлення про настання права позивача на проведення перерахунку пенсії та отримана відповідна довідка про розмір грошового забезпечення, у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.

Посилання відповідача на те, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде здійснена після виділення додаткових коштів з державного бюджету, є незмістовними, оскільки відсутність коштів на виплату пенсій не є підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, якщо особа отримала право на такий перерахунок.

Крім того, Конституційний Суд України в Рішенні від 6 липня 1999 року N 8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, а тому таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Посилання відповідача на необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку, суд вважає необґрунтованими, оскільки, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (аналогічна правова позиція викладена в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

З урахуванням зазначеного суд вбачає необхідним позовні вимоги задовольнити, визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та зобов'язати ГУ ПФ України в м. Києві відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в м. Києві № 23455 від 01.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести перерахунок пенсії позивача з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливо важливі завдання та премії, що входять до розрахунку пенсії, з 01 січня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Згідно ст. 139 КАС України суд вбачає необхідним за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві стягнути на користь Держави судовий збір у розмірі 640,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 6-14, 77, 139, 242-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, ст. 19 Конституції України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069) відповідно до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в м. Києві № 23455 від 01.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливо важливі завдання та премії, що входять до розрахунку пенсії, з 01 січня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань України на користь Держави судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Н.О. Яценко