Постанова № 72424438, 21.02.2018, Апеляційний суд Сумської області

Дата ухвалення
21.02.2018
Номер справи
583/542/17
Номер документу
72424438
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2018 року м. Суми

Справа №583/542/17

Номер провадження 22-ц/788/63/18

Апеляційний суд Сумської області у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого - Собини О. І. (суддя-доповідач),

суддів - Левченко Т. А. , Ткачук С. С.

за участю секретаря судового засідання - Назарової О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз»

на рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 23 жовтня 2017 року (суддя Ковальова О.О.)

у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз», третя особа: Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства Охтирської міської ради про захист прав споживача, відшкодування моральної шкоди, -

в с т а н о в и в :

Відповідно до п.3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VІІ «Про судоустрій і статус суддів» апеляційні суди, утворені до набрання чинності цим Законом, продовжують здійснювати свої повноваження до утворення апеляційних судів у відповідних апеляційних округах.

13.03.2017 року позивач звернулась до місцевого суду із позовом і свої вимоги мотивувала тим, що проживає АДРЕСА_1 і 10.03.2017 року отримала повідомлення про результат засідання постійно діючої комісії з розгляду Актів про порушення від 03.03.2017 року № Sm007-СЛ-1353-2017, відповідно до якого через відмову споживачів від встановлення загальнобудинкового лічильника газу за ініціативи та кошти Оператора ГРМ, що є порушенням вимог Закону України «Про забезпечення комерційного обліку газу» від 16.06.2011 року № 3533-VІ, яка підтверджується актами про порушення від 26.12.2016 року за № 97 та від 27.01.2017 року за № 124, складеними відповідно до вимог глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільчих систем з 01.01.2017 року, фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу споживачам, за винятком споживачів, які на дату прийняття рішення, забезпечені комерційним (приладовим) обліком природного газу, відповідно до пункту 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494, визначати за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку № 10 до Кодексу газорозподільних систем, а саме 9,8 куб.м. на одну особу.

Вважаючи такі дії відповідача незаконними, просила ухвалити рішення, яким: визнати незаконним та скасувати рішення від 15.02.217 року комісії ПАТ «Сумигаз» (м. Охтирка) з розгляду Актів про порушення від 26.12.2016 року № 97 та від 27.01.2017 року № 124; визнати незаконними Акти про порушення від 26.12.2016 року № 97 та від 27.01.2017 року № 124; зобов'язати ПАТ «Сумигаз» в особі Охтирського відділення не допускати безпідставне нарахування вартості спожитого природного газу по квартирі НОМЕР_1 та інших квартирах будинку № 4 по пров. Лісний, м. Охтирка Сумської області за граничними об'ємами споживання 9,8 куб.м. на одну особу; зобов'язати ПАТ «Сумигаз» в особі Охтирського відділення виправити допущене правопорушення та здійснити перерахунок об'ємів спожитого природнього газу позивачці та іншим споживачам по будинку Лісний, 4 м. Охтирка Сумської області у відповідності Постанови Кабінету Міністрів України по 4,4 куб.м.; стягнути з ПАТ «Сумигаз» в особі в.о. головного інженера Охтирського відділення ПАТ «Сумигаз» ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 10 000,00 грн, завдану особисто позивачці, порушенням її законних прав та інтересі, та на тій підставі, що від незаконних дій працівників ПАТ «Сумигаз», а саме ОСОБА_2 постраждала її гідність та ділова репутація.

Рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 23 жовтня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано незаконними акти про порушення від 26.12.2016 року № 97 та від 27.01.2017 року № 124, складені представниками ПАТ «Сумигаз» за адресою АДРЕСА_1.

Скасоване рішення постійно діючої комісії Публічного акціонерного товариства «Сумигаз» від 15.12.2017 року з розгляду актів про порушення від 26.12.2016 року № 97 та від 27.01.2017 року № 124 в частині визначення прав та обов`язків ОСОБА_1, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1.

В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з ПАТ «Сумигаз» на користь держави судовий збір у сумі 640 грн.00 коп.

В апеляційній скарзі ПАТ «Сумигаз», посилаючись на незаконність та необґрунтованість оскарженого рішення, просить скасувати його в частині задоволених вимог та ухвалити нове про відмову у позові.

В доводах апеляційної скарги зазначає, що судом невірно зазначено у описовій частині рішення про те, що постачання природного газу мешканцям (споживачам) на території міста Охтирка здійснює суб'єкт господарювання ПАТ «Суми газ», в той час, як згідно ліцензії відповідач здійснює розподіл природного газу. Також вважає, що відповідачем було надано достатньо доказів на підтвердження факту відмови споживача ОСОБА_1 від встановлення загальнобудинкового лічильника за ініціативи та кошти оператора ГРМ, а тому існували підстави для складення відповідних актів про порушення та прийняття рішення про визначення, починаючи з 01.02.2017 року, фактичного об'єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу мешканцям багатоповерхового будинку № 4 по пр.Лісному в м.Охтирка за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у Додатку № 10 до Кодексу газорозподільних систем.

В іншій частині рішення суду не оскаржується.

Колегія суддів заслухавши суддю - доповідача, думку представника відповідача , яка підтримала доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу позивача, яка приймала участь у справі у режимі відеоконференції, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

Як установлено судом і убачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 зареєстрована і проживає за адресою АДРЕСА_1, є побутовим споживачем природного газу і на її ім'я відкрито особовий рахунок (т.1, а.с. 19, 248).

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів діяльності ПАТ «Сумигаз» відноситься, у тому числі, і розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи (т.,1 а.с.72-74).

Постановою НКРЕКП № 549 від 31 березня 2016 року, з наступними змінами від 15 грудня 2016 року, затверджено План розвиту газорозподільної системи ПАТ «Сумигаз» на 2016-2025 роки, яким передбачено витрати на встановлення будинкових приладів обліку (т.1, а. с. 75-80).

Будинок № 4 по провулку Лісному в м. Охтирка включено до Плану розвитку газопостачальної системи на 2016-2025 роки Інвестиційної програми ПАТ на 2016 рік, якою передбачені витрати на встановлення будинкових приладів обліку.

26 грудня 2016 року представниками Охтирського управління з експлуатації газового господарства в.о. головного інженера Охтирського відділення ПАТ «Сумигаз» ОСОБА_2, майстром СЕСГ Охтирського відділення ПАТ «Сумигаз» ОСОБА_4, начальником адміністративно-господарського відділу ПАТ «Сумигаз» Мотренко Р.І. було складено акт про порушення № 97, яким встановлено, що мешканці будинку № 4 по провулку Лісному в м.Охтирка відмовилися від встановлення будинкового лічильника газу, що здійснюється з ініціативи та за кошти ПАТ«Сумигаз». В акті підписи мешканців будинку відсутні (т.1, а. с. 112).

27 січня 2017 року складено акт про порушення №124 аналогічного змісту. Підписи мешканців будинку у акті відсутні (т.1, а. с. 113).

15 лютого 2017 року постійно діючою комісію ПАТ «Сумигаз» з розгляду актів про порушення від 26 грудня 2016 року та від 27 січня 2017 року вирішено з 01 лютого 2017 року фактичний об'єм спожитого природного газу по побутовим споживачам будинку № 4 по провулку Лісному в м.Охтирка, у яких не встановлено індивідуальних лічильників газу, визначати за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у Додатку №10 до Кодексу газорозподільних систем (т.1, а.с.108).

Порядок та підстави забезпечення населення приладами обліку природного газу врегульований Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Законом України «Про ринок природного газу», Главою 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494 (далі - Кодекс), Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620 з наступними змінами (далі - Тимчасове положення), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498 та Типовим договором постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2500.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку: 1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року; 2) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.

Згідно п. 4 Тимчасового положення, ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення будинкового вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом газорозподільних систем.

У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.

Виконавцями робіт із встановлення вузлів обліку природного газу є суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території та отримали відповідні дозволи для виконання робіт із встановлення вузлів обліку природного газу.

Суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.

У разі відмови населення від встановлення суб'єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, лічильників газу розподіл природного газу припиняється населенню, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року.

Відповідно до п. 3, глави 4, розділу IX Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494 (в редакції, яка діяла станом на складення актів про порушення), якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу, відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до цього Кодексу.

Згідно до приписів глави 5 розділу XI Кодексу (в редакція, яка діяла на час складання актів про порушення) у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об'єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.

Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.

Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Однак ПАТ «Сумигаз» всупереч ст. 81 ЦПК України не надав належних та допустимих засобів доказування на підтвердження того, що ОСОБА_1 26.12.2016 року та 27.01.2017 року вчиняла дії, які свідчить про її відмову від встановлення загальнобудинкового приладу обліку газу. Відповідних актів про порушення відносно саме даного позивача, як споживача послуг, не складалось.

В актах про порушення від 26.12.2016 року та від 27.01.2017 року не зазначено конкретного споживача, за участю якого він складений, підписи будь-яких мешканців будинку відсутні.

Крім того, як вбачається із письмового звернення мешканців будинку по провулку Лісний, 4 в м.Охтирка до Охтирського відділення ПАТ «Сумигаз» від 29.03.2017 року, ряд мешканців цього будинку просили встановити будинковий засіб обліку природного газу і дана обставина також підтверджує відсутність правових підстав для прийняття рішення про визначення ОСОБА_1, як мешканцю будинку, фактичного об'єму спожитого природного газу за граничними об'ємами споживання населення (т.1, а.с.111).

Під час розгляду актів про порушення від 26.12.2016 року та від 27.01.2017 року, постійно діючою комісією ПАТ «Сумигаз» не встановлювалось коло осіб, які саме здійснили вказані в даних актах порушення. Оскаржуваним рішенням від 15 лютого 2017 року застосована відповідальність відносно усіх мешканців будинку № 4 по провулку Лісному в м.Охтирка, у яких не встановлені індивідуальні газові лічильника ,у тому числі і відносно позивача у справі, що є протиправним.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що акти про порушення від 26.12.2016 року № 97 та від 27.01.2017 року № 124 є незаконними, а рішення постійно діючої комісії ПАТ «Сумигаз» з розгляду актів про порушення про визначення ОСОБА_1, як мешканцю будинку № 4 по провулку Лісному в м.Охтирка, фактичного об'єму споживання природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, прийнято з порушення норм чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню як незаконне.

Помилкове посилання місцевого суду у описовій частині рішення на здійснення постачання природного газу мешканцям (споживачам) на території міста Охтирка суб'єктом господарювання ПАТ «Сумигаз» не впливає на правильність висновків суду в частині обґрунтованості позовних вимог позивача у справі.

Таким чином колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і не містять нових даних, які б давали підстави для скасування ухваленого рішення в оскаржуваній частині. Правильно встановивши фактичні обставини справи, суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

Керуючись ст. ст. 367, 368, п. 1 ч. 1 ст. 374, ст. ст. 375, 381-384 ЦПК України, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» залишити без задоволення.

Рішення Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 23 жовтня 2017 року у даній справі в оскаржуваній частині залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 26 лютого 2018 року.

Головуючий - О. І. Собина

Судді : Т. А. Левченко

С. С. Ткачук