Рішення № 72407325, 26.02.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
822/128/18
Номер документу
72407325
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/128/18

РІШЕННЯ

іменем України

26 лютого 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якій просить суд:

1. визнати незаконною, необґрунтованою та протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у строк до 5 днів надати позивачу дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо:

- відведення земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва, яка розташована за межами населеного пункту Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області;

- відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

2. Розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.12.2017 (яка набрала законної сили 02.01.2018) по справі №822/2980/17 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо не розгляду по суті заяв ОСОБА_1 №701/0-10842/6-17 від 26.07.2017 та №696/0-11810/6-17 від 16.08.2017 про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва та ведення особистого селянського господарства протиправною. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути подані ОСОБА_1 заяви.

Позивач стверджує, що за результатами виконання вищевказаного рішення суду отримав лист №31-22-0.6-14/2-18 від 03.01.2018 Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, яким його повідомлено, що у поданих ним клопотаннях щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та ведення індивідуального садівництва зазначено місце розташування земельної ділянки "за межами населених пунктів Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області". При цьому, фактично земельні ділянки знаходяться за межами населених пунктів Ружичанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Позивач вважає вказану відповідь незаконною, необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню, а тому звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.

Справа розглянута справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Від представника відповідача 01.02.2017 надійшов відзив на позовну заяву. У поданому відзиві представник відповідача зазначає, що при розгляді заяв ОСОБА_1 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області діяло в межах та у спосіб передбачений чанним законодавством України, а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Представник відповідача також зазначає, що земельні ділянки, дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення яких просить надати позивач, не відносяться до сільської ради, яку зазначив позивач, а тому задовольнити відповідне клопотання немає можливості. З підстав викладених у відзиві просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

Суд встановив, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 08.05.2015 та має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.12.2017 (яка набрала законної сили 02.01.2018) по справі №822/2980/17 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо не розгляду по суті заяв ОСОБА_1 №701/0-10842/6-17 від 26.07.2017 та №696/0-11810/6-17 від 16.08.2017 про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва та ведення особистого селянського господарства протиправною. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути подані ОСОБА_1 заяви.

За результатами виконання вищевказаного рішення суду відповідач направив позивачу лист №31-22-0.6-14/2-18 від 03.01.2018, яким ОСОБА_1 повідомлено, що у поданих позивачем клопотаннях щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та ведення індивідуального садівництва зазначено місце розташування земельної ділянки "за межами населених пунктів Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області". Відповідач у своєму листі зазначив, що при цьому, фактично земельні ділянки знаходяться за межами населених пунктів Ружичанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 14 Конституції України та ст. 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовано Земельним кодексом України.

Згідно з п. "а" ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Відповідно до частини 2 статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Частинами 1-3 ст. 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених вказаним Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.

Пунктом "б" ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель державної або комунальної власності в розмірі не більше 2,00 га.

Згідно з ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.

Частиною 7 ст. 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Таким чином, бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовним розмірами зазначається заявником на фрагментах планово-картографічних матеріалів, що надають можливість правильно визначити місце розташування земельної ділянки, на яку претендує особа, яка звернулась з клопотанням з метою безоплатного отримання земельної ділянки у власність.

Суд встановив, що відповідач повторно відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо: відведення земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва та для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Ружичанську сільську раду припинено, про що внесено запис 16731120008009938.

13 серпня 2015 створена Розсошанська об'єднана територіальна громада і рішенням №6 другої сесії сільської ради від 24.12.2015 Ружичанська сільська рада була реорганізована шляхом приєднання до Розсошанської сільської ради.

Суд критично ставиться до тверджень представника відповідача, викладених у відзиві на адміністративний позов стосовно того, що при зверненні позивача до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, позивачем у заяві відомості про земельну ділянку не були зазначені відповідно до КОАТУУ (Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України), з підстав наведеного нижче.

Суд зазначає, що у своєму листі Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не наводить будь-яких інших мотивів та підстав, передбачених положеннями Земельного кодексу України, в обґрунтування відмови у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, натомість Земельним кодексом України не передбачено зазначення відомостей про земельну ділянку відповідно до Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України.

У зв'язку з цим, порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_1 дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо: відведення земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва, яка розташована за межами населеного пункту Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

На підставі викладеного вище та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що оскільки підстави для розпорядження землями сільськогосподарського призначення встановлено виключно положеннями Земельного кодексу України, а підстави відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладені у листі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 31-22-0.6-14/2-18 від 03.01.2018, суперечать встановленим у справі обставинам, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.

Задовольняючи адміністративний позов частково суд виходить з того, що зобов'язання відповідача надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у строк до 5 днів є недостатнім, а тому в цій частині адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Оскільки позивач, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, з врахуванням вимог ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1, АДРЕСА_1) задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ - 39767479, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, індекс 29000) у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянок.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ - 39767479, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, індекс 29000) надати ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1, АДРЕСА_1) дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо:

- відведення земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва, яка розташована за межами населеного пункту Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області;

- відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя О.О. Михайлов