
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2018 року м. Черкаси справа № 925/76/18
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:
від прокуратури: ОСОБА_1;
від першого позивача: не з'явився;
від другого позивача: не з'явився;
від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Золотоніської міської ради (Черкаська область, м. Золотоноша) та Комунального підприємства "Міський водоканал" (Черкаська область, м. Золотоноша)
до Приватного підприємства "Сільвер Фуд" (Черкаська область, м. Золотоноша) про стягнення 76 273,78 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з Приватного підприємства "Сільвер Фуд" на користь Комунального підприємства "Міський водоканал" плати за скид понаднормативних забруднень в розмірі 76 273,78 грн.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити.
Позивачі, будучи належним чином повідомленими про час і місце розгляду справи, не направили своїх представників у судове засідання. Суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності представників позивачів, за наявними у справі матеріалами.
Одночасно, застосовуючи положення Господарського процесуального кодексу України та Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи, суд зазначає, що частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, який кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.1989 у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S. A. v. Spain).
20.02.2018 відповідач подав до суду клопотання про закриття провадження у справі в зв'язку з тим, що є в наявності обставини, які були б підставою для відмови у відкритті провадження у справі по ст. 175 ГПК, як передбачено п. 3) ч. 1 ст. 231 ГПК. Такими обставинами відповідач вважає наявність постанови КАГС від 21.11.2017 у справі № 925/1329/16 (а.с. 78), яким було скасовано рішення суду першої інстанції та відмовлено в позові в частині стягнення 76 273,78 грн. на користь Золотоніської міської ради з мотивів, що ці кошти слід стягувати на користь Комунального підприємства "Міський водоканал".
Суд відмовив у задоволенні цього клопотання, оскільки підставою для закриття провадження в справі з урахуванням положень п.2) ч. 1 ст. 175 ГПК України є таке, що набрало законної сили, рішення чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Постанова КАГС від 21.11.2017 у справі № 925/1329/16 (а.с. 78) прийнята про часткову відмову в позові про стягнення боргу накористь одного із позивачів і спір там розглядався про стягнення боргу з відповідача на користь Золотоніської міської ради та КП "Міський водоканал".
В даній же справі позов фактично заявлено до відповідача про стягнення боргу лише на користь КП "Міський водоканал", а тому рішення у справі № 925/1329/16 (а.с. 78) в порівнянні із предметом спору та складом сторін не може вважатися рішенням про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
У відповідності до ст. 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, заслухавши доводи та пояснення представника позивача, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з такого:
З матеріалів справи вбачається наступне:
Комунальне підприємство "Міський водоканал" зареєстроване згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 12.11.2003 виконавчим комітетом Золотоніської міської ради, його засновником є Золотоніська міська рада. Одночасно Золотоніською міською радою внесено внесок у статутний фонд Комунального підприємства «Міський водоканал» в розмірі 20 173 291,95 грн.
Рішенням виконавчого комітету Золотоніської міської ради № 382 від 15.08.2012 "Про закріплення повноваження по наданню житлово-комунальних послуг в місті" закріплено за Комунальним підприємством "Міський водоканал" повноваження по наданню житлово-комунальних послуг з водовідведення в м. Золотоноша з 31.08.2012 (а.с. 44).
11.02.2013 Комунальне підприємство «Міський водоканал» отримало ліцензію АВ 582565 на централізоване водовідведення. Лабораторія контролю поверхневих стічних (зворотних) вод Комунального підприємства "Міський водоканал" згідно свідоцтва про атестацію № 11 від 21.03.2014 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відповідає критеріям атестації на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду (а.с. 45).
Відповідно до п. З ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до п. 2.1. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 року № 37, водоканали мають право, зокрема, здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання (а.с. 50-53).
Згідно з п. 2.1. та п. 2.4. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, водоканали мають право пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання, а Підприємства зобов'язані оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Пунктом 3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів встановлено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понад нормативно забруднених стічних вод (Упз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Крім того, за п. 4.1. та п. 4.2. Інструкції плата за скид стічних вод Підприємств у системи каналізації населених пунктів вноситься Підприємствами згідно з розрахунками Водоканалів та виставленими ними рахунками на розрахункові рахунки Водоканалів у порядку та в терміни, передбачені договором. У разі прострочення платежів з Підприємств стягується пеня згідно з умовами договору. Плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється таким чином: 20 % перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів; 80 % залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
Відповідно до п. 1.5. зазначених Правил та Інструкції водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту у яких установлюються допустимі концентрації (ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію. Місцеві Правила приймання стічних вод згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення, та які розташовані на території даної місцевої ради.
Рішенням виконавчого комітету Золотоніської міської ради від 17.06.2010 № 346 затверджені "Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Золотоноша" (далі - Правила) вказані Правила регулюють відносини сторін по даній справі та є чинними.
Відповідно до п. 1.2 Правил їх дія поширюється на всі підприємства, які скидають стічні води в систему каналізації м. Золотоноша та згідно абз. 2 п. 1.6. Правил є обов'язковими для всіх підприємств.
Згідно з п. 2.1. Правил Комунальне підприємство "Міський водоканал" має право виставляти рахунки за скид понаднормативних забруднень.
Пунктом 2.4. Правил передбачено обов'язок підприємства оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
18.09.2015 між Комунальним підприємством "Міський водоканал" (далі - Виконавець, другий позивач по справі), в особі директора ОСОБА_3, що діє на підставі Статуту та Приватним підприємством "Сільвер Фуд" (далі - Споживач, відповідач по справі), в особі директора ОСОБА_4, що діє на підставі Статуту укладено договори № 101 (далі Договір № 101, а.с. 54-55) та № 101А (далі Договір № 101 А, а.с. 57-58) про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення юридичним особам, відповідно до умов яких Виконавець зобов'язується своєчасно надавати Споживачеві відповідної якості послуги з постачання холодної води і водовідведення, а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.
Якісні показники приймання стічних вод затвердженні "Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Золотоноша", що затверджені рішенням Виконавчого комітету Золотоніської міської ради № 346 від 17.06.2010, а саме гранично допустима концентрації забруднюючих речовин в стічних водах підприємств повинна бути не більше: БСК5 - 260,0 мг/л, ХСК - 450,0 мг/л, завислі речовини - 275,0 мг/л, хлориди - 300,0 мг/л, сульфати - 70,0 мг/л, азот амонійний - 16,0 мг/л, нітрити - 0,7 мг/л, нітрати - 10,0 мг/л, нафта та нафтопродукти - 0,6 мг/л, СПАР - 4,0 мг/л, фосфати - 10,0 мг/л, мінералізація - 960,0 мг/л, рН - 6,5-8,5 мг/л.
Речовини, що не передбачені вище до скиду систему каналізації заборонені.
Ліміт на рік 5 600 м3 (п. 1 Договорів № 101 та № 101А).
Відповідно до ч. 4 п. 14 Договорів № 101 та № 101А Споживач зобов'язаний дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 28 Договорів № 101 та № 101А визначено, що договір укладено на 1 рік набирає чинності з дня його укладення. Договір вважається щороку продовженим, якщо за 1 місяць до закінчення строку його дії однією із сторін не буде письмово заявлено про його розірвання або необхідність перегляду.
Також, п. 4 Договорів № 101 та № 101А передбачено, що тариф на вказані послуги становить:
1) з центрального постачання холодної води - 14, 66 грн. за куб метр.;
2) з водовідведення - 8, 17 грн. за куб. метр.
В подальшому, 01.07.2016 між сторонами укладено Додаткові угоди до Договорів № 101 та № 101А.
Так, Додатковими угодами до Договорів № 101 та № 101А внесено зміни до п. 4 та визначено, що тариф на послуги становить:
- з центрального постачання холодної води 18,72 грн. за куб метр.;
- з водовідведення 13,50 грн. за куб. метр.
Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України домовились, що всі умови даних додаткових угод розповсюджують свою дію на всі відносини, які за своєю суттю є предметом даних додаткової угод, що виникли між сторонами з 01.07.2016.
22.06.2016 року працівниками Комунального підприємства "Міський водоканал" в присутності представника Приватного підприємства "Сільвер Фуд" відібрано проби для лабораторного дослідження стічних вод, та складено акт № 31 про відбір проб для лабораторного дослідження стічних вод (а.с. 60).
Лабораторією КП "Міський водоканал" проведено лабораторне дослідження, за результатами яких, виявлено факт перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, у стічних водах, що зафіксовано у протоколі № 23 вимірювань показників та властивостей проб стічних вод від 29.06.2016 (а.с. 61).
Згідно протоколу № 3 для розрахунку про сплату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми за вих. №470 від 05.07.2016 (а.с. 62 нараховано плату за скид понаднормативних забруднень у розмірі 74 918,90 грн.
05.07.2016 Приватному підприємству "Сільвер Фуд" вручено рахунок за скид понаднормативних забруднень на суму 74 918,90 грн., протокол № 23 вимірювань показників та властивостей проб стічних вод від 29.06.2016 року, протокол № 3 для розрахунку про сплату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми за вих. № 470 від 05.07.2016 та вимогу № 3 (а.с. 63) щодо забезпечення скиду стічних вод згідно встановлених нормативів скиду за вих. № 471 від 05.07.2016 (а.с. 64).
В подальшому, 22.07.2016 працівниками Комунального підприємства "Міський водоканал" у присутності представника Приватного підприємства "Сільвер Фуд" відібрано проби для лабораторного дослідження стічних вод, складено акт № 44 про відбір проб для лабораторного дослідження стічних вод (а.с. 65).
Лабораторією Комунального підприємства "Міський водоканал" проведено лабораторне дослідження, за результатами якого виявлено факт перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, у стічних водах, що зафіксовано у протоколі № 33 вимірювань показників та властивостей проб стічних вод від 28.07.2016 (а.с. 66).
Згідно протоколу № 5 для розрахунку про сплату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми за вих. № 552 від 03.08.2016 нараховано плату за скид понаднормативних забруднень у розмірі 113 889,80 грн. (а.с. 67)
04.08.016 Приватному підприємству "Сільвер Фуд" вручено рахунок за скид понаднормативних забруднень на суму 113 889,80 грн., протокол № 33 вимірювань показників та властивостей проб стічних вод від 28.07.2016, протокол № 5 для розрахунку про сплату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми за вих. № 552 від 03.08.2016 та вимогу № 5 (а.с. 68) щодо забезпечення скиду стічних вод згідно встановлених нормативів скиду за вих. № 553 від 03.08.2016 (а.с. 69).
Також, 15.08.2016 працівниками Комунального підприємства "Міський водоканал" у присутності представника Приватного підприємства "Сільвер Фуд" відібрано проби для лабораторного дослідження стічних вод, складено акт № 67 про відбір проб для лабораторного дослідження стічних вод (а.с. 70).
Лабораторією Комунального підприємства "Міський водоканал" проведено лабораторне дослідження, за результатами якого виявлено факт перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, у стічних водах, що зафіксовано у протоколі № 36 вимірювань показників та властивостей проб стічних вод від 22.08.2016 (а.с. 71).
Згідно протоколу № 8 для розрахунку про сплату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми за вих. № 618 від 29.08.2016 нараховано плату за скид понаднормативних забруднень у розмірі 71 569,20 грн. (а.с. 72).
30.08.2016 Приватному підприємству "Сільвер Фуд" вручено рахунок за скид понаднормативних забруднень на суму 71 569,20 грн., протокол № 36 вимірювань показників та властивостей проб стічних вод від 22.08.2016, протокол № 8 для розрахунку про сплату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми за вих. № 618 від 29.08.2016 та вимогу № 8 (а.с. 73) щодо забезпечення скиду стічних вод згідно встановлених нормативів скиду за вих. № 619 від 29.08.2016 (а.с. 74).
Таким чином, за результатами аналізів виставлено рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників Приватному підприємству "Сільвер Фуд" на загальну суму 260 377,9 грн., а саме:
- відбір проб 22.06.2016 - у розмірі 74 918,90 грн.;
- відбір проб 22.07.2016 - у розмірі 113 889,80 грн.;
- відбір проб 15.08.2016. - у розмірі 71 569,20 грн.
Комунальним підприємством "Міський водоканал" було виставлено рахунки за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми, надано протоколи дослідження стічних вод, протоколи розрахунків сплати за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми та 14.09.2016 вручено претензію (а.с. 75) про стягнення плати за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми на загальну суму 347 161,93 грн., включаючи вказану суму в розмірі 260 377,9 грн.
Однак, в подальшому, комунальним підприємством "Міський водоканал" було виявлено, що при проведені розрахунків загальної плати за скид понаднормативних забруднень згідно протоколів для розрахунку про сплату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації, яких перевищують допустимі норми № 5 від 03.08.2016 та № 8 від 29.08.2016 допущено помилку, що призвело до неправильного розрахунку загальної плати за скид понаднормативних забруднень до мережі міської каналізації.
З метою усунення допущеної помилки Приватному підприємству "Сільвер Фуд" в протоколах № 5 від 03.08.2016 та № 8 від 29.08.2016, проведено перерахунок плати за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми, а саме:
- в протоколі № 5 для розрахунку про сплату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми від 03.08.2016 розрахунок загальної плати за скид понаднормативних забруднень - 13,50 х 10,0 х 1394 = 188 190,00 грн. з ПДВ.
- в протоколі № 8 для розрахунку про сплату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми від 29.08.2016 розрахунок загальної плати за скид понаднормативних забруднень - 13,50 х 10,0 х 876 =118 260,00 грн. з ПДВ.
21.09.2016 Приватному підприємству "Сільвер Фуд" вручено листа за вих. № 675 від 21.09.2016 (а.с. 77) з повідомленням про проведений перерахунок та проханням виконати свої зобов'язання сплативши плату за скид понаднормативних забруднень на розрахунковий рахунок Комунального підприємства "Міський водоканал", які виявлені під час відбору проб 22.06.2016, 14.07.2016, 22.07.2016, 15.08.2016.
Таким чином, Комунальним підприємством "Міський водоканал" було нараховано Приватному підприємству "Сільвер Фуд" плату за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми в розмірі 524 769,68 грн., включаючи плату за скид понаднормативних забруднень, які виявлені під час відбору проб 22.06.2016, 22.07.2016,15.08.2016 в розмірі 381 368, 90 грн.
Станом на 31.01.2018 плата за скид понаднормативних забруднень Приватним підприємством "Сільвер Фуд" сплачена частково, в сумі лише 305 095, 12 грн., що підтверджується представниками прокуратури та відповідача.
Отже, залишок заборгованості Приватного підприємства "Сільвер Фуд" за скид понаднормативних забруднень становить 76 273,78 грн. (381368,90 - 305095,12).
Попередньо, Приватним підприємством "Сільвер Фуд" було заявлено позов про визнання рахунків Комунального підприємства "Міський водоканал" від 04.07.2016 та від 03.08.2016, на підставі яких здійснено нарахування вказаної заборгованості, неправомірними та їх скасування. Рішенням господарського суду Черкаської області від 15.02.2017 по справі № 925/1476/16 відмовлено в задоволенні позову Приватного підприємства "Сільвер Фуд" до Комунального підприємства "Міський водоканал" про визнання рахунків за скид стічних вод неправомірними та їх скасування. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.04.2017 по справі № 925/1476/16 апеляційну скаргу Приватного підприємства "Сільвер Фуд" залишено без задоволення, а рішення господарського суду Черкаської області від 15.02.2017 без змін.
Приватним підприємством "Сільвер Фуд" було заявлено позов про визнання рахунку Комунального підприємства "Міський водоканал" від 29.08.2016, на підставі якого здійснено нарахування вказаної заборгованості, неправомірним та його скасування. Рішенням господарського суду Черкаської області від 04.05.2017 по справі № 925/440/17 відмовлено в задоволенні позову Приватного підприємства "Сільвер Фуд" до Комунального підприємства "Міський водоканал" про визнання рахунку за скид стічних вод неправомірним та його скасування. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 13.06.2017 по справі № 925/440/17 апеляційну скаргу Приватного підприємства "Сільвер Фуд" залишено без задоволення, а рішення господарського суду Черкаської області від 04.05.2017 без змін.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію, тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Частиною 1 ст. 174 Господарського кодексу України передбачено, що господарські зобов'язання зокрема можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Крім того, згідно ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Враховуючи, що Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів Затвердженої наказом Держбуду № 37 від 19.02.2002 визначено, що плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється в розмірі 20 % - перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів; 80% - залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту, то всі ці кошти повинні стягуватися на користь КП "Міський водоканал".
При цьому несплата Відповідачем плати за скид понаднормативних забруднень порушує інтереси місцевої територіальної громади в особі Золотоніської міської ради, якою створено КП "Міський водоканал".
Отже, прокурором правомірно заявлено позов про стягнення 76 273,78 грн. боргу як плати за скид понаднормативних забруднень з відповідача, саме на користь КП "Міський водоканал". Правомірність такого стягання була підтверджена і висновками Київського апеляційного господарського суду з постанови від 21.11.2017 у справі № 925/1329/16.
Що стосується заперечень відповідача про неправомірність заявленого позову прокурором в інтересах держави, бо його фактично заявлено в інтересах комунального підприємства, то суд їх відхиляє, виходячи із наступного.
Статтею 131-1 Конституції України визначено, що прокуратура становить єдину систему, на яку покладено функцію представництва інтересів держави в суді у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Під час здійснення представництва інтересів держави в суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом, вступати у справу, порушену за позовом іншої особи, на будь-якому етапі судового провадження (ч. 6 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру").
Частинами 3, 4 ст. 53 ГПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді, передбачених ч. 3 ст. 25 Закону України "Про прокуратуру".
Поняття "інтереси держави" з огляду на процесуальний аспект та особливості такого виду представництва держави органами прокуратури свого часу аналізував Конституційний Суд України (рішення від 08.04.1999 № 3-рп/99 в справі № 1-1/99), зазначивши, зокрема, про те, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (абз. 2 п. 3 рішення).
Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Згідно зі ст. 327 Цивільного кодексу України управління майном, що знаходиться в комунальній власності, здійснюють територіальна громада і створені нею органи місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, не житлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" управління об'єктами житлово-комунального господарства віднесено до власних повноважень органів місцевого самоуправління. Виконання органами місцевого самоврядування власних повноважень здійснюється у тому числі через створені ними підприємства.
Згідно зі статуту Комунального підприємства "Міський водоканал" (а.с. 35-39) Золотоніської міської ради Черкаської області, підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади м. Золотоноша і підпорядковане Золотоніській міській раді Черкаської області.
Відповідно до п. 5.2 Статуту підприємство виконує норми і вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання та відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.
11.02.2013 Комунальне підприємство "Міський водоканал" отримало ліцензію АВ 582565 (а.с. 45) на централізоване водовідведення. Лабораторія контролю поверхневих стічних (зворотних) вод Комунального підприємства "Міський водоканал" згідно свідоцтва про атестацію № 11 від 21.03.2014 (а.с. 46) Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України відповідає критеріям атестації на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду.
Відповідно до п. 4.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 №37, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 за №402/6690, плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється таким чином:
- 20 відсотків перераховуються водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів;
- 80 відсотків залишаються у розпорядженні водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
Виходячи з аналізу наведених вище норм та положення п. 2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Золотоніська міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальної громади, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, отже вона є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах.
При цьому, позивач є суб'єктом комунальної форми власності, тобто підприємством, що належить територіальній громаді міста Золотоноша, діє в інтересах органів місцевого самоврядування з метою забезпечення інтересів мешканців громади в отриманні комунальних послуг тобто надає соціально значимі послуги.
Враховуючи викладене, керівник Золотоніської місцевої прокуратури правомірно звернувся з позовом в інтересах держави в особі Золотоніської місцевої ради та Комунального підприємства "Міський водоканал" з метою реалізації представницької функції прокуратури по захисту інтересів держави через інтереси органу місцевого самоврядування щодо їх обов'язку забезпечувати екологічну безпеку і підтримувати екологічну рівновагу на території України, оскільки протиправна поведінка відповідача могла завдати значних збитків довкіллю, сприяти забрудненню стічних вод концентрованими забруднюючими речовинами, що в свою чергу шкодить нормальній роботі очисних споруд та створює ризик забруднення поверхневих джерел водопостачання ряду населених пунктів України, оскільки саме КП «Міський водоканал» після отримання коштів 80 відсотків скеровує на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту, що ним вчиняється в інтересах територіальної громади міста Золотоноша.
Невиконання Приватним підприємством "Сільвер Фуд" обов'язків по сплаті збитків, завданих навколишньому природному середовищу, перешкоджає реалізації державної політики у природоохоронній сфері та прямо порушує економічні інтереси держави, що з огляду на норми чинного законодавства України є підставою для здійснення представницьких функцій прокурором шляхом подання позову для захисту інтересів держави.
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що прокурор на виконання наданих йому повноважень правомірно звернувся до суду з даним позовом та вірно визначив позивачів у спірних правовідносинах. При цьому прокурор належними та допустимими доказами довів порушення відповідачем названого вище законодавства та вірно визначив розміри нарахованих відповідачу сум плати за перевищення нормативів забруднюючих речовин у стічних водах.
Доказів проведення повного розрахунку за позовними вимогами у справу не надано, правомірність позовних вимог доведена зібраними у справі доказами, а тому позов підлягає до повного задоволення.
На підставі викладеного, з Приватного підприємства "Сільвер Фуд" на користь Комунального підприємства "Міський водоканал" слід примусово стягнути плату за скид понаднормативних забруднень в розмірі 76 273,78 грн.
Згідно ч. 9 ст. 129 ГПК України, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, судові витрати покладаються на відповідача повністю і з нього на користь Прокуратури Черкаської області слід стягнути 1762,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Сільвер Фуд" (ідентифікаційний код 25585332, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Обухова, 56) на користь Комунального підприємства "Міський водоканал" (ідентифікаційний код 32601205, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 156) - 76 273,78 грн. плати за скид понаднормативних забруднень.
3. Стягнути з Приватного підприємства "Сільвер Фуд" (ідентифікаційний код 25585332, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Обухова, 56) на користь прокуратури Черкаської області (ідентифікаційний код 0291119, рахунок № 35212034003751 в ДКСУ у м. Києві МФО 820172) - 1762,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Накази видати.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 23 лютого 2018 року
Суддя Н.М. Спаських