
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16 лютого 2018 р. Справа № 918/837/17
Господарський суд Рівненської області в складі судді Бережнюк В.В.,
при секретарі судового засідання Лиманському А.Ю.,
розглянувши матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненське Аграрне Підприємство"
до відповідача 1: Державного підприємства "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою"
до відповідача 2: Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області
до відповідача 3: Товариства з обмеженою відповідальністю "Зарічне-Агропереробка"
про визнання торгів з продажу прав оренди на земельну ділянку недійсними та визнання договору оренди земельної ділянки недійсним
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача 1: ОСОБА_1
Від відповідача 1: ОСОБА_2
Від відповідача 2: Максимчук В.П.
Від відповідача 3: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю компанія "Рівненське Аграрне Підприємство" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача 1 - Державного підприємства "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" до відповідача 2 - Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області до відповідача 3 - Товариства з обмеженою відповідальністю "Зарічне-Агропереробка" про визнання земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 5622283200:10:000:0029, що розташована Рівненська область, Зарічненський район, Морочненська сільська рада, площею 41,5511 га, що відбулись 30.10.2017 року об 11:00 недійсними, а також про визнання договору оренди земельної ділянки б/н від 30.10.2017 року, що укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Зарічне-Агропереробка" недійсним.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області на офіційному сайті було розміщено оголошення про проведення земельних торгів (аукціону №9304) з метою продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 5622283200:10:000:0029, що розташована Рівненська область, Зарічненський район, Морочненська сільська рада, площею 41,5511 га. Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненське Аграрне Підприємство" 24 жовтня 2017 року подало виконавцю земельних торгів (ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою") пакет документів для прийняття участі в земельних торгах. Проте 25 жовтня 2017 року позивач отримав лист від виконавця земельних торгів про відмову в реєстрації у зв'язку з тим, що необхідно надати повний пакет документів. Позивач вважає, що перелік документів поданий ним для реєстрації відповідає вимогам ст. 137 Земельного кодексу України. Відтак, враховуючи викладене позивач звернувся до суду з вимогою про визнання торгів з продажу прав оренди на земельну ділянку недійсними та визнання договору оренди земельної ділянки недійсним.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 05 грудня 2017 року прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі №918/837/17, розгляд справи призначено до слухання в судовому засіданні на 21 грудня 2017 року.
14 грудня 2017 року від ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" надійшов відзив на позовну заяву (арк.с. 31-35), відповідно до якого відповідач 1 позовні вимоги не визнає. Зазначає, що 25 жовтня 2017 року директором ДП "Рівненський інститут землеустрою" були розглянуті подані позивачем документи, та у зв'язку з неналежним поданням документів, згідно Земельного кодексу України та п. 2.6., 2.6.5. Правил проведення земельних торгів у формі аукціону представнику ТзОВ "Рівненське аграрне підприємство" було відмовлено у реєстрації, як учасника аукціону №9304, оскільки поданий пакет матеріалів не містив всіх необхідних документів на участь в земельних торгах. Наголошує, що доводи позивача є необгрунтованими та просить в позові відмовити.
15 грудня 2017 року відповідачем 2 Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області було подано відзив на позов (арк.с. 56-57), відповідно до якого відповідач 2 просить суд в задоволенні позову відмовити. Вказує, що 25.09.2017 р. між Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області та ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" було укладено Договір про надання послуг з проведення земельних торгів №321. На виконання умов останнього та вимог Земельного кодексу України відповідачем 1 було вчинено усі необхідні дії, та 30.10.2017 р. проведено земельні торги (аукціон) щодо продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 41,5511 га, кадастровий номер 5622283200:10:000:0029, яка розташована на рериторії Морочненської сільської ради Зарічненського району. За результатами земельних торгів 30.10.2017 р. було складено відповідний протокол, та цього ж дня між Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області та переможцем торгів - Товариством з обмеженою відповідальністю "Зарічне-Агропереробка" укладено Договір оренди землі №169/57-17-ДО. Відповідач 2 вважає, що Договір оренди землі №169/57-17-ДО містить усі необхідні істотні умови визначені законодавством, він складений та підписаний особами, які мають на те необхідні повноваження, відтак відсутні підстави для визнання його недійсним. Також вважає необгрунтованими посилання позивача на порушення відповідачами процедури проведення земельних торгів. За наведеного просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Ухвалою суду від 21 грудня 2017 року вирішено розгляд справи №918/837/17 здійснювати за правилами Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 р. №1798-XII) у редакції Закону України №2147-VIII від 03.10.2017 р., що набрала чинності з 15.12.2017 р. в порядку загального позовного провадження.
30 січня 2018 року позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, у якій додатково роз'яснив якими правовими нормами керувався при зверненні до суду із позовом, при цьому прохальну частину позовної заяви не змінив (арк.с. 97-99). Вказана заява відповідає вимогам ст.ст. 42, 46, 170 ГПК України, тому прийнята судом.
Також 30 січня 2018 року позивачем подано відповідь на відзив, згідно якої вважає, що ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" своїми діями щодо неприйняття документів від позивача на участь в аукціоні №9304 штучно створило ситуацію, яка призвела до труднощів ТзОВ "Рівненське Аграрне Підприємство" для подання документів щодо участі в аукціоні як особи, яка виявила бажання брати участь у земельних торгах. На думку позивача, останнім було подано весь необхідний пакет документів для реєстрації його як учасника в земельних торгах. При цьому наголошує, що відповідачем 1 безпідставно відмовлено в реєстрації позивача як учасника земельних торгів.
Ухвалою від 30 січня 2018 року закрито підготовче провадження. Призначено справу до судового розгляду по суті на 16 лютого 2018 року.
14 лютого 2018 року від позивача поштовим зв'язком надійшла письмова заява про відкладення розгляду спору по суті на іншу дату у зв'язку з неможливістю представника позивача прибути до господарського суду Рівненської області 16.02.2018 р. по причині перебування у цей день в іншому судовому засіданні.
16.02.2018 р. у засідання суду представник позивача не з'явився. Судом було роз'яснено присутнім учасникам у справі причини неявки представника позивача, та озвучено зміст поданої ним заяви про відкладення розгляду справи.
Представники відповідача 1 та відповідача 2 заперечили проти відкладення розгляду справи.
Суд, заслухавши думку присутніх у судовому засіданні учасників у справі, без виходу до нарадчої кімнати, ухвалив відмовити позивачу у задоволенні заяви про відкладення розгляду справи. При цьому суд зазначає, що 21 грудня 2017 року розгляд справи уже відкладався у зв'язку з неявкою представника позивача та за його клопотанням, про що наявна відмітка у формулярі (протоколі) судового засідання від 21.12.2017 р. та ухвалі від 21.12.2017 р. Відповідно до п.2 ч.3 ст.202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
За наведеного суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи №918/837/17 без участі представника позивача за наявними у ній матеріалами.
В судовому засіданні 16.02.2018 р. представник відповідача 1 надав пояснення, які співпадають з позицією, що викладена у письмовому відзиві на позов. Просить у позові відмовити.
Представник відповідача 2 підтримав доводи, наведені у письмовому відзиві. Вважає позовні вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник відповідача 3 відзиву на позов не подав. У судові засідання не з'являвся.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідачів 1 та 2, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.
25 вересня 2017 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області (замовник, відповідач 2) та Державним підприємством "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (виконавець, відповідач 1) було укладено Договір про надання послуг з проведення земельних торгів (аукціону) (арк.с. 58-59), згідно предмету якого замовник доручає, а виконавець зобов'язується надати послуги по проведенню земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, яка знаходиться на території Морочненської сільської ради Зарічненського району Рівненської області, орієнтовною площею 41,5511 га, кадастровий номер 5622283200:10:000:0029, з наступним відшкодуванням покупцем лота вартості послуг (винагороди) Виконавцю земельних торів.
Пунктом 1.3. Договору передбачено, що Замовник уповноважує Виконавця виконувати наступні дії: опублікувати на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, оголошення із зазначенням дати проведення торгів та переліку лотів; здійснити пошук потенційних учасників; надати консультації потенційним учасникам щодо умов продажу права оренди на земельну ділянку і проведення земельного аукціону; провести прийом і реєстрацію заяв від учасників на участь у земельному аукціоні; надати рахунок в установах банку для зарахування гарантійних та реєстраційних внесків учасників; виготовити вхідні квитки для учасників та осіб, присутніх на аукціоні; провести реєстрацію учасників у день аукціону; провести аукціон не раніше ніж через 30 днів та не пізніше 90 днів в порядку, визначеному ст. 134-139 Земельного кодексу України; провести аукціон за адресою: м.Рівне, вул.Симона Петлюри, буд.37; за результатами проведеного аукціону скласти та оформити протокол земельних торгів.
Договір вступає в дію з моменту їх підписання та діє до 31 грудня 2017 року або до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (пункт 6.1 Договору).
На виконання умов Договору на офіційному сайті http://torgy.land.gov.ua/auction/lot-card/17802 було розміщено оголошення про проведення 30.10.2017 року об 11 год. 00 хв. земельних торгів (аукціону №9304) з метою продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 5622283200:10:000:0029, що розташована Рівненська область, Зарічненський район, Морочненська сільська рада, площею 41,5511 га, за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з пріоритетними та допустимими видами використання (для містобудівних потреб) використання за цільовим призначення (лот №17802). В оголошенні також було розміщено інформацію про найменування організатора земельних торгів - Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області, місце проведення - м.Рівне, вул.Симона Петлюри, буд.37, розмір реєстраційного внеску - 600,00 грн., розмір гарантійного внеску - 2770,50 грн., а також іншу передбачену частиною 4 статті 137 ЗК України необхідну інформацію: умови договору оренди, який укладається на земельних торгах, стартовий розмір річної плати за користування земельною ділянкою, порядок сплати відповідних реєстраційних та гарантійних внесків, містобудівні умови земельної ділянки, номер рахунку виконавця земельних торгів, відкритий у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків, найменування та адреса виконавця земельних торгів. Крім того, за змістом даного оголошення, ОСОБА_2 була визначена особою, в якої можна ознайомитися з документами на даний лот, та було зазначено номер телефону цієї особи.
24 жовтня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівненське Аграрне Підприємство" звернулося до ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" із заявою про участь у земельних торгах для юридичних осіб - резидентів щодо права оренди земельної ділянки за кадастровим номером 5622283200:10:000:0029.
До заяви додано копії наступних документів:
1. Інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (копія виписки з ЄДРПОУ на 3 арк.).
2. Документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійних внесків на 2 арк.
3. Документи, що підтверджують право діяти представнику ТзОВ "Рівненське Аграрне Підприємство" від імені учасника торгів на 1 арк.
Згадані матеріали були отримані зі сторони відповідача 1 24.10.2017 р. о 15:09 год. працівником ОСОБА_5, про що наявна відмітка із підписом даної особи на примірнику заяви про участь у земельних торгах (арк.с. 09).
25 жовтня 2017 року ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" листом №02/3055-1 повідомило позивача про відмову в реєстрації його як учасника земельних торгів у зв'язку з відсутністю частини документів необхідних для реєстрації (арк.с. 14). Лист підписаний директором ОСОБА_1
У подальшому 30 жовтня 2017 року було проведено земельні торги (аукціон) щодо продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 41,5511 га, за кадастровим номером 5622283200:10:000:0029, розташованої: Рівненська область, Зарічненський район, на території Морочненської сільської ради.
За результатами земельних торгів 30.10.2017 р. складено відповідний протокол (арк.с. 60), у якому відображено відомості про учасників земельних торгів, їх пропозиції. Переможцем земельних торгів визнано учасника: Товариство з обмеженою відповідальністю "Зарічне-Агропереробка" (відповідач 3).
Як наслідок цього, 30.10.2017 р. між Головним управління Держгеокадастру у Рівненській області (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Зарічне-Агропереробка" (Орендар) укладено Договір оренди землі, згідно предмету якого Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів (аукціону) від 30.10.2017 р. надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5622283200:10:000:0029, яка розташована на території Морочненської сільської ради Зарічненчького району Рівненської області.
Обгрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що відповідачем неправомірно 25 жовтня 2017 року відмовлено в реєстрації ТзОВ "Рівненське Аграрне Підприємство" як учасника аукціону, вважає, що перелік документів поданий ним для реєстрації відповідає вимогам ст. 137 Земельного кодексу України.
Щодо вказаних обставин суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
Зі змісту статті 135 Земельного кодексу України слідує, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів. Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів. Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення. Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах; г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів. Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів. Розмір реєстраційного внеску визначається виконавцем і не може перевищувати 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати на дату публікації оголошення про проведення земельних торгів. Розмір гарантійного внеску за лотом становить 5 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису). Реєстраційний та гарантійний внески сплачуються учасниками земельних торгів на окремі рахунки виконавця земельних торгів, відкриті в банку. Сплачені суми реєстраційних внесків поверненню не підлягають, крім випадку, визначеного частиною третьою статті 138 цього Кодексу. Умови, оголошені перед проведенням земельних торгів, не підлягають зміні під час укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.
Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів.
Згідно положень статті 137 Земельного кодексу України організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у частині четвертій статті 136 цього Кодексу.
Документація щодо кожного лота оформляється виконавцем земельних торгів в окрему справу і після закінчення торгів передається покупцеві. Із зазначених документації та матеріалів виконавець земельних торгів формує інформаційну картку на лот. Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення.
Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів: а) заяву про участь у земельних торгах; б) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця. Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті). Для іноземних громадян та осіб без громадянства - прізвище, ім'я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа. Копії засвідчуються підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах. в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків). Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.
Виконавець земельних торгів приймає документи в учасників - фізичних осіб та представників учасників - юридичних осіб. Виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати, та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).
Окрім цього, в матеріалах справи наявні Правила проведення земельних торгів у формі аукціону затверджені Директором Державного підприємства "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою". Згідно пункту 2.6. вказаних правил передбачено, що особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах подає заяву та (для юридичних осіб) до заяви додаються: 1) копія довідки з ЄДРПОУ; 2) документи що підтверджують сплату реєстраційного внеску (копії розрахункових документів, виписки з рахунків); 3) документи що підтверджують сплату гарантійного внеску (копії розрахункових документів, виписки з рахунків); 4) документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів: - належним чином завірена копія наказу про призначення керівника; - належним чином завірена копія довіреності на особу, що представлятиме інтереси юридичної особи на земельних торгах; - копія паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру керівника юридичної особи завірена підписом власника; - копія паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру уповноваженого представника на участь в торгах завірена підписом власника; 5) належним чином завірену копію статуту підприємства; 6) належним чином завірену копію довідки з реєстру платників ПДВ. 7) довідка з банку про відкритий рахунок підприємства, організації, установи. 8) для юридичної особи в статутному капіталі якої є частка іноземного капіталу інформація про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи.
Слід зауважити, що положеннями статті 137 Земельного кодексу передбачено, що особа яка бажає взяти участь у земельних торгах подає виконавцю земельних торгів зокрема документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.
Таким чином, правилами проведення земельних торгів у формі аукціону Державного підприємства "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" конкретизовано перелік документів, що передбачено положеннями статті 137 Земельного кодексу України.
Проте, як вбачається із наявних у справі письмових доказів, та із заяви позивача про участь у земельних торгах для юридичних осіб-резидентів, що була ним подана, ТОВ "Рівненське Аграрне Підприємство" не дотримано наведених вище вимог ЗК України та Правил проведення земельних торгів, та не надано усіх необхідних документів необхідних для реєстрації його на участь у земельних торгах.
Крім того, в якості документу що підтверджує право діяти представнику ТзОВ "Рівненське Аграрне Підприємство" від імені учасника торгів надано копію довіреності на 1 аркуші. Та ТзОВ "Рівненське Аграрне Підприємство" не надано виконавцю земельних торгів інших документів, які передбачені пунктом 2.6. правил проведення земельних торгів у формі аукціону, а саме: належним чином завірену копію статуту підприємства; належним чином завірену копію довідки з реєстру платників ПДВ; довідку з банку про відкритий рахунок підприємства, організації, установи.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги ті обставини що особи, які виявили бажання взяти участь у земельних торгах користуються рівними правами, суд приходить до висновку, що ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" правомірно відмовлено в реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівненське Аграрне Підприємство" на участь в земельних торгах.
Також позивач звертав увагу суду, що ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" своїми діями щодо неприйняття документів від позивача на участь в аукціоні №9304 штучно створило ситуацію, яка призвела до труднощів ТзОВ "Рівненське Аграрне Підприємство" для подання документів щодо участі в аукціоні як особи, яка виявила бажання брати участь у земельних торгах. А саме у день подання документів їх не було зареєстровано, натомість запропоновано позивачу залишити пакет документів для їх подальшого розгляду уповноваженою на те особою.
Суд зазначає наступне. Як вбачається з матеріалів справи, юрист Панасюк Я.І., тобто уповноважена особа відповідача, відповідальна за реєстрацію учасників земельних торгів у формі аукціону, що проводяться Підприємством, з 1 серпня 2017 року та до моменту, зокрема, оголошення спірного аукціону, реєстрації на участь у проведенні оскаржуваних торгів та їх проведення включно, перебувала на лікарняному, що підтверджується копією відповідного листка непрацездатності (арк.с. 42).
Враховуючи наведене, а також беручи до уваги відсутність у матеріалах справи доказів покладення обов'язків ОСОБА_6 щодо реєстрації учасників спірних земельних торгів у формі аукціону на іншу особу, обов'язки, зокрема, щодо прийняття документів та реєстрації учасників аукціону покладено на директора Підприємства - ОСОБА_1 Вказане підтверджується копією Наказу №28 від 01.08.2017 р. (арк.с. 38), у якому зазначається, що ОСОБА_1 здійснює прийняття документів на реєстрацію участі учасників в аукціоні, укладення угоди між учасниками торгів та виконавцем, безпосередню реєстрацію учасників торгів в день проведення аукціону без права виконання вищевказаних обов'язків іншим особам.
Також даним Наказом на економіста ДП "Рівненський інститут землеустрою" ОСОБА_2 покладено обов'язки по наданню інформації про лоти виставлені на земельні торги, а також повідомляє про дату, час та місце проведення аукціону.
Отже, саме керівник відповідача 1 ОСОБА_1 на час реєстрації учасників спірного аукціону був уповноваженою особою Підприємства на прийняття від них документів, їх опрацювання, занесення до книги реєстрації учасників відповідних відомостей, видачу довідок про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідного квитка, інформаційної картки на лот та картки учасника.
У матеріалах справи міститься копія наказу №178-вд від 23.10.2017 р. про відрядження директора ОСОБА_1 терміном на 1 календарний день - 24 жовтня 2017 року для вирішення виробничих питань (арк.с. 41).
Таким чином, з огляду на те, що ОСОБА_1 24.10.2017 р. перебував у відрядженні, та у цей день крім нього ніхто з працівників ДП "Рівненський інститут землеустрою" не мав повноважень щодо прийняття документів на реєстрацію участі учасників в аукціоні (їх опрацювання, занесення до книги реєстрації учасників відповідних відомостей, видачу довідок про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідного квитка, інформаційної картки на лот та картки учасника), тому директор Підприємства здійснив перевірку відповідності поданих позивачем документів вимогам чинного законодавства на наступний день - 25 жовтня 2017 року (по прибуттю із відрядження), що не суперечить нормам чинного законодавства.
За таких обставин посилання позивача на штучне створення ДП "Рівненський інститут землеустрою" ситуації, яка призвела до труднощів ТзОВ "Рівненське Аграрне Підприємство" для подання документів щодо участі в аукціоні, є необгрунтованими та надуманими, відтак не приймаються судом до уваги.
Отже, враховуючи усе викладене у сукупності, доводи ТзОВ "Рівненське Аграрне Підприємство" про те, що ДП "Рівненський інститут землеустрою" порушило порядок прийняття документів від осіб, які виявили бажання брати участь у земельних торгах, не знайшли свого підтвердження при дослідженні доказів, а відтак не заслуговують на увагу. Тому, позов у частині вимог про визнання земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 5622283200:10:000:0029, що розташована Рівненська область, Зарічненський район, Морочненська сільська рада, площею 41,5511 га, що відбулись 30.10.2017 року об 11:00, недійсними - до задоволення не підлягає.
Також у позовній заяві позивач просить суд визнати недійсним Договір оренди землі від 30.10.2017 року, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Зарічне-Агропереробка".
Недійсність спірного правочину ТзОВ "Рівненське Аграрне Підприємство" мотивує тим, що підставою набуття права оренди землі є результати земельних торгів, які на думку позивача є незаконними.
Проте, як наведено вище, суд не знайшов підстав для визнання недійсними земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 5622283200:10:000:0029, що розташована Рівненська область, Зарічненський район, Морочненська сільська рада, площею 41,5511 га, що відбулись 30.10.2017 року.
Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на судовий захист.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Одним із способів захисту є визнання договору недійсним.
Згідно ч. 1 ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Крім того, підставою для визнання договору недійсним відповідно до закону є відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених ст. 15 Закону "Про оренду землі", а також порушення вимог ст. 4-6, 11, 17, 19 цього Закону.
Відповідно до вимог ч.1 ст.6 Закону України "Про оренду землі", орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ст. 211 Земельного кодексу України, наслідком укладання угод з порушенням чинного законодавства є визнання такої угоди судом недійсною.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" №9 від 6 листопада 2009 року передбачено, що відповідно до статей 215 та 216 Цивільного кодексу України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним та про застосування наслідків його недійсності може бути заявлена як однією із сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.
Відсутність порушеного з боку відповідачів права позивача на участь в аукціоні, обумовлює безпідставність тверджень позивача щодо порушення договором оренди землі від 30.10.2017 року його прав та охоронюваних законом інтересів.
Позовні вимоги про визнання недійсним договору оренди землі від 30.10.2017 р. є необґрунтованими, оскільки суд не знайшов підстав для визнання недійсними земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку, їх проведення відповідає вимогам чинного законодавства, а договір оренди землі містить всі істотні умови визначені ст.15 Закону України "Про оренду землі", не містить порушень вимог ст. 4-6, 11, 17, 19 вказаного Закону, відповідає іншим вимогам чинного законодавства. Тому підстави визначені ст.203, 215 Цивільного кодексу України для визнання договору оренди землі недійсним - відсутні.
Відповідно до вимог ст.ст. 73,74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Підсумовуючи вищевикладене та враховуючи встановлені господарським судом обставини, суд дійшов висновку що у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю компанія "Рівненське Аграрне Підприємство" слід відмовити повністю.
Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального Кодексу України, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "20" лютого 2018 року
Суддя Бережнюк В.В.