
Справа № 569/17916/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2018 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в особі судді Панас О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
До Рівненського міського суду звернувся з позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що він з 11 березня 2005 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України. Пенсія йому призначена відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992р. (з наступними змінами) «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» . З 01 січня 2016р. виникли законні підстави для перерахунку йому пенсії (були прийняті певні закони про створення поліції замість міліції), але ні МВС України, ні Пенсійний фонд України не вчиняли передбачені законом дії для перерахунку пенсії. Для цього необхідно було направити із МВС України відповідну довідку до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області про новий розмір грошового забезпечення. Через деякий час відповідна довідка про новий розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії була направлена Ліквідаційною комісією в Рівненській області до Відповідача. У червні 2017 р. він отримав у відповідача копію вказаної довідки, оригінал якої знаходиться у його пенсійній справі. Однак за весь час ні за один місяць він не отримав пенсії відповідно до вище зазначеної довідки, з чого слідує, що перерахунку пенсії не відбулося. В усній розмові та в ЗМІ представники Відповідача пояснюють, що для виплати вже перерахованої по новому пенсії не передбачено коштів та потрібно внести певні зміни до законів. Вважає таку бездіяльність Відповідача, щодо не проведення перерахунку йому пенсії відповідно до поданої ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області довідки про розмір грошового забезпечення та її виплати, незаконною. Просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2016р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016р. на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1. Позивач до суду не з'явився, згідно поданого до суду клопотання представником позивача адвокатом ОСОБА_2, просив розглянути справу без його участі, в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі . Представник відповідача ГУ ДФС у Рівненській області , згідно поданого клопотання, просив суд розглянути справу без участі представника ГУ ДФС у Рівненській області . В поданих до суду запереченнях посилається на те, що в державних бюджетах на 2016-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, виходячи з грошового забезпечення поліцейських, не були передбачені у зв'язку з відсутністю підстав. Додаткові види грошового забезпечення, які не зазначені у довідці, скасовані, тому вони не можуть бути враховані при перерахунку пенсії. Крім того, вказала, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки він просить здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, заяви про поновлення строку звернення до суду позивачем не подано. Згідно ч.9 ст. 205 КАС України,якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Тому, враховуючи неявку учасників справи у судове засідання, беручи до уваги відсутність заяв чи клопотань про виклик свідків чи експертів, суд вважає за можливе розглянути цю справу у письмову провадженні. Дослідивши матеріали справи, надані суду заперечення, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач, як пенсіонер органу МВСУкраїни, перебуває на обліку у відповідача з 2005 р. та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-ХІІдоповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015 року).
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 року №947, чинною станом на 01.01.2016 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII (згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015року) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Щодо порядку проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до положень п.2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, Порядком № 45 чітко визначений алгоритм дій проведення перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ, а саме, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
При цьому Верховний Суд України в своїй постанові послався на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зазначивши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 3-1, повідомляють орган ПФУ.
Таким чином, Верховний Суд України чітко визначив, що для такої підстави для перерахунку пенсії як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, необхідною умовою є те, щоб державні органи, визначені Порядком № 3-1, повідомили орган Пенсійного фонду України.
В той же час, для іншої підстави для перерахунку пенсії як відповідна заява пенсіонера, необхідною умовою є додані до неї (заяви пенсіонера) документи, що визначають, зокрема, розмір складових грошового забезпечення.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №5/93 від 17.05.2017 року, яка була направлена відповідачу.
Як слідує з письмових заперечень на адміністративний позов, відповідач, фактично не заперечуючи право позивача на перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, такий перерахунок пенсії позивачу не провів і виплату пенсії у новому розмірі не здійснив, посилаючись на відсутність бюджетних коштів для проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Суд вважає необхідним зазначити, що частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» (пункт 1), Україна визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання, вимог, які він виводить з цього принципу.
Європейський суд з прав людини ще в 2005 році у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) сформулював позицію щодо фінансових можливостей держави та зазначив, що суд не сприймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не перерахунку пенсії позивача та не проведенні її виплати позивачу у новому розмірі.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії, та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Слід також звернути увагу, що незважаючи на те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видана в травні 2017 року та надійшла до відповідача в 2017 році, перерахунок має бути здійснений з 01.01.2016 року, оскільки право на перерахунок у позивача виникло з 01.01.2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Крім того, суд зазначає, що при визначенні терміну перерахунку пенсії, суд враховує межі позовних вимог, а також правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі № 21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Незважаючи на те, що позивач набув права на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, він не міг його реалізувати у зв'язку з неналежним виконанням свого обов'язку Міністерством внутрішніх справ України та Пенсійним фондом України. Бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії є триваючим порушенням загального права позивача на перерахунок пенсії, яке не обмежене будь-якими строками, а тому процесуальний строк у даному випадку не застосується, а отже перерахунок пенсії має бути здійснено з 01 січня 2016 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 19, 77, 241-246, 255, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного Управління пенсійного фонду України у Рівненській області (місце знаходження: вул. Короленка, 7, м. Рівне, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організації України 21084076) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - задовольнити .
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1 з 01 січня 2016р. на підставі довідки № 5/93 від 17.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1 на підставі довідки №5/93 від 17.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області, з 01 січня 2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09 березня 2006 року».
Допустити рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Рівненський міський суд Рівненської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 22 лютого 2018 року.
Суддя О.В.Панас