
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 539/2920/17 Номер провадження 22-ц/786/409/18Головуючий у 1-й інстанції Даценко В. М. Доповідач ап. інст. Бондаревська С. М.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2018 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області в складі:
головуючого судді: Бондаревської С.М.
суддів: Кривчун Т.О., Кузнєцової О.Ю.
при секрераті: Радько О.М.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3
на рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 12 грудня 2017 року
у справі за позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповіда-льністю "Лубенський комбінат будівельних матеріалів" про зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати та видати відповідну довідку.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, -
В С Т А Н О В И Л А:
У листопаді 2017 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенський комбінат будівельних матеріалів" про зобов'язан-ня здійснити перерахунок заробітної плати та видати відповідну довідку. В обгрунтування своїх позовних вимог зазначала, що вона є дружиною померлого ОСОБА_4 - інваліда війни 2 групи, учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, смерть якого пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Також зазначала, що маючи намір оформити пенсію у зв'язку з втратою годувальника, яка відповідно до ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначається у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, звернулася до відповідача, якого просила надати довідку про заробітну плату померлого чоловіка за час виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС, з урахуванням підзаконних актів 1986 року.
Посилаючись на те, що при зверненні до відповідача їй було відмовлено у видачі нової довідки, на підставі того, що довідка про заробітну плату видається лише на підставі фактично нарахованої заробітної плати, - позивач просила зобов'язати ТОВ «Лубенський КБМ» здійснити ОСОБА_4 перерахунок заробітної плати 1986 року за період роботи в зоні відчуження при ліквідації аварії на ЧАЕС з урахуванням: збереження середньомісячного заробітку, 6-годинного робочого дня, збільшення на 100 % тарифної ставки, кратності у 1-ій зоні небезпеки та зоні особливого контролю, подвійного розміру за роботу у вихідні дні, премії у розмірі 60 % тарифної ставки з урахуванням кратності, премії згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 та зобов'язати ТОВ «Лубенський КБМ» видати довідку встановленого зразка про заробітну плату ОСОБА_4 за роботу в зоні відчуження (з урахуванням перерахунку) для пред'явлення в пенсійні органи.
Рішенням Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 12 грудня 2017 року в задоволенні позову ОСОБА_3 - відмовлено.
Не погодившись з даним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_3 оскаржила його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просила скасувати рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 12 грудня 2017 року та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
На апеляційну скаргу свій відзив надало Товариство з обмеженою відповідальністю "Лубенський комбінат будівельних матеріалів", в якому спростовуючи доводи апелянта, просило в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а оскаржуване рішення залишити без змін.
Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції вірно встановлено, і це вбачається з матеріалів справи, що позивач є дружиною ОСОБА_4 - інваліда війни 2 групи, учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, смерть якого пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Позивач має намір оформити пенсію у зв'язку з втратою годувальника, яка відповідно до ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначається у розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника. Для цього ОСОБА_4 звернулася до відповідача та просила надати довідку про заробітну плату померлого чоловіка за час виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС, з урахуванням підзаконних актів 1986 року. Товариством з обмеженою відповідальністю «Лубенський КБМ» листом №27 від 14 березня 2017 року позивачу роз'яснено, що 05 березня 2012 року ОСОБА_4 була видана довідка №36 про перерахування заробітної плати. Також зазначено, що підстави видавати іншу довідку з урахуванням, зокрема, премії в розмірі 60%, одноразової премії в сумі 400 крб. - відсутні, оскільки таких виплат на підприємстві на той час не проводилось.
Суд першої інстанції, врахувавши, що предметом розгляду у справі не є спір щодо правильності нарахування ОСОБА_4 заробітної плати, дійшов висновку про відсутність підстав для видачі довідки про заробітну плату останнього, правильність нарахування якої ніхто не оскаржує.
Колегія суддів погоджується з таким висновком районного суду з огляду на наступне.
За змістом ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05 лис- топада 1991 року умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28 лютого 1991 року або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09 липня 2003 року. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Згідно з ч. ч. 1, 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Частиною 4 ст. 15 вищевказаного Закону передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
За нормами ч. 2 ст. 40 зазначеного Закону військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіаційного забруднення, оплата праці провадиться згідно зі ст. 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.
Згідно з ч. 1 ст. 39 цього Закону громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Пенсійний фонд України зобов'язано забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ. Цією ж постановою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 7 даного Порядку №22-1 передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з рахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5, у II - 4, І - 3). При цьому у всіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-ІV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
За змістом підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно пункту 2.10 даного Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Встановлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
За роз'ясненнями, наведеними Верховним Судом України в постановах від 04 листо-пада 2015 року у справі №539/4466/14-ата від 15 грудня 2015 року у справі №2-а/576/29/14, складовою підстав та порядку перерахунку пенсії є беззаперечне підтвердження відомостей, що містяться в довідці, відповідними первинними документами бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня та місце її виконання.
В той же час, позивачем залишено поза увагою, що підставою для перерахунку пенсії є довідка, видана підприємством, де працювала особа, яка була призвана на військові збори, а підставою проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження є первинні документи про нараховану та виплачену заробітну плату, періоду та фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивач фактично просила провести їй умовний розрахунок заробітної плати її чоловіка та без достатніх підстав додати до заробітної плати ОСОБА_4 премії в розмірі 60% та 400 крб., нарахування яких є правом роботодавця.
При цьому правильним є висновок суду, що для нарахування заробітної плати з урахуванням виплат, зазначених позивачем, в кратному розмірі, необхідними є наявність первинних документів бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня, місця її виконання, з відомостями про кількість годин відпрацьованих в зоні небезпеки, - в той час, як сам по собі факт участі ОСОБА_4 в ліквідації наслідків Чорнобильскої катастрофи не є достатньою підставою для здійснення перехунку заробітної плати з урахуванням премії в розмірі 60%, одноразової премії в сумі 400 крб., з урахуванням кратності та застосування підвищення на 100%, - у випадку, якщо такі доплати не виплачувалися.
За наведених обставин, доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків районного суду, як і не підтверджують належними доказами їх неправомірність.
Рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування - не вбачається.
Керуючись ст. ст. 367, 374, 375, 382, 384 ЦПК України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 12 грудня 2017 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги беспосередньо до Верховного Суду.
Головуючий: /підпис/ Бондаревська С.М.
Судді: /підписи/ Кривчун Т.О.
Кузнєцова О.Ю.
З оригіналом згідно:
Суддя: Бондаревська С.М.