
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2018 р. Справа №818/2136/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.
позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Буринської міської ради Буринського району Сумської області, третя особа Буринська районна державна адміністрація про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовною заявою до Буринської міської ради Буринського району Сумської області, третя особа Буринська районна державна адміністрація Сумської області, в якій просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати його провести виплату середньої заробітної плати, яку ОСОБА_1 одержував на посаді секретаря Буринської міської ради сьомого скликання. Виплату призначити з дати звільнення з посади і до моменту працевлаштування, але не більше шести місяців відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він працював на посаді першого заступника голови Буринської районної державної адміністрації. В подальшому його було обрано секретарем Буринської міської ради, але після звільнення із даної посади попередня чи рівнозначна посада не були йому запропоновані в зв'язку із їх відсутністю. Після звернення до відповідача із заявою про виплату йому коштів на підставі ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» отримав відмову яку вважає необґрунтованою та безпідставною.
Представник відповідача проти позову заперечує, зазначає, що Буринська міська рада діє у відповідності до чинного законодавства, підстави для виплати коштів позивачу відсутні, а свої порушені права ОСОБА_4 повинен вирішувати із Буринською районною державною адміністрацією, яка, всупереч норм Кодексу законів про працю, незаконно відмовляє у працевлаштуванні позивача за яким повинно бути збережена посада. Крім того, в судовому засіданні представник відповідача зазначив, що на даний час неможливо встановити період за який підлягає нарахуванню позивачу заробітна плата, оскільки не скінчився 6-тимісячний термін для такого нарахування.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, справу просить розглядати без участі його представника. У письмових поясненнях зазначає, що вимоги позивача є обґрунтованими, оскільки на даний час відсутня можливість працевлаштування позивача на попередній посаді, відсутня також можливість для надання позивачу іншої рівнозначної посади.
Під час проведення підготовчих засідань протокольною ухвалою було 07.02.2018 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про залучення належним відповідачем Буринську районну державну адміністрацію, враховуючи відсутність вимог до такої особи, 07.02.2018 закрито підготовче засідання, справу призначено до судового розгляду на 20.02.2018.
Дослідивши подані позивачем та представником відповідача документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст.118 КЗпП України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
За приписами ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.
Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 працював на посаді першого заступника голови Буринської районної державної адміністрації.
ОСОБА_1 був обраний депутатом Буринської міської ради сьомого скликання, якого 24.11.2015 було обрано на посаду секретаря Буринської міської ради сьомого скликання на постійній основі.
На підстав п. 5 ст. 36 КЗпП України ОСОБА_1 був звільнений із посади першого заступника голови Буринської районної державної адміністрації.
Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» 24.11.2017 повноваження ОСОБА_1, як секретаря Буринської міської ради сьомого скликання Буринської міської ради сьомого скликання було припинено.
Згідно довідки Буринської районної державної адміністрації від 27.11.2017 за № 01-10/2641 відсутня можливість працевлаштування ОСОБА_1 на посаді першого заступника голови Буринської районної державної адміністрації чи надання йому іншої рівноцінної посади. Виходячи з наведеного позивачу після закінчення повноважень його, як секретарю міської ради, не могла бути надана попередня робота (посада).
04.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до міського голови Буринської міської ради із заявою про виплату середньої заробітної плати, яку від отримував на посаді секретаря Буринської міської ради у відповідності до ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» через неможливість надання попередньої роботи на посаді першого заступника Буринської районної державної адміністрації.
Листом від 19.12.2017 №838 заява ОСОБА_1 була розглянута та надана відповідь, згідно якої позивача було проінформовано, що йому повинна надатися попередня робота (посада), чи рівнозначна посада, чим порушені Буринською районною державною адміністрацією були гарантії, встановлені ч. 2 ст. 23, ст. 118 КЗпП України, а тому ОСОБА_1 повинен звернутися до суду за захистом порушених прав та в залежності від результатів прийнятого рішення буде вивчено питання можливості проведення зазначеної виплати.
В судовому засіданні позивач підтвердив, що обмеження, передбачені ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» відсутні, на даний час він не працевлаштований, не отримує допомоги по безробіттю, не є пенсіонером, жодних соціальних виплат не отримує, що також підтверджується трудовою книжкою позивача оригінал якої судом було оглянуто в судовому засіданні, копія долучена до матеріалів справи.
Таким чином матеріалами справи не підтверджується факт наявності у позивача обмеження права на отримання виплат, передбачених ст. 33 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», а тому позивачу повинно гарантуватися збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді, оскільки наявні умови неможливості надання йому попередньої роботи.
Слід зазначити, що п. 2 розділу IV Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердж. Наказом Міністерства соціальної політики України 15 червня 2015 року N 613, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 09 липня 2015 р. за N 821/27266 передбачено, що виплата допомоги по безробіттю відкладається на шість місяців, протягом яких безробітному відповідно до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" виплачується з відповідного місцевого бюджету середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді.
Таким чином у випадку неможливості надання позивачу попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців виплата середньої заробітної плати є мінімальною державною гарантією в оплаті праці для звільнених посадових осіб органу місцевого самоврядування після їх звільнення.
Слід зазначити, що судом визнається необґрунтованим посилання відповідача у листі від 19.12.2017 №838, який було надано позивачу на його звернення щодо виплати йому середньої заробітної плати, зокрема на можливі порушенням трудових прав зі сторони Буринської районної державної адміністрацією та подальша виплата коштів Буринською міською радою після звернення позивача до суду із вимогами до колишнього роботодавця. Такі умови для виплати коштів не передбачені норами Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», суперечать чинному законодавству.
Оскільки позивач звільнений з посади першого заступника голови Буринської районної державної адміністрації у зв'язку з переходом на постійну роботу у відповідну раду, на період до працевлаштування наявні підстави для застосування до позивача вимог ст.33 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» у вигляді виплати йому середньої заробітної плати, але не більше 6-ти місяців, що відповідачем не було зроблено.
Також посилання представника відповідача на те, що на час звернення позивача були відсутні докази того, що позивач не був працевлаштований, а тому відсутні підстави для виплати, суд зазначає наступне. В даному випадку, позивачем під час звернення до відповідача надано було окрім заяви, яку було подано у відповідності до ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», відповідну довідку Буринської районної державної адміністрації про неможливість працевлаштування та ненадання іншої посади, а також надана була копія трудової книжки із останнім записом про звільнення із посади секретаря ради, що підтверджується матеріалами справ та не заперечується представником відповідача.
Таким чином у відповідача були всі документи, які підтверджували право ОСОБА_1 на отримання заробітної плати, але відповідачем не було вчинено жодних дій щодо такого нарахування та виплати, докази того, що у відповідача були підстави для відмови у такій виплаті відсутні, матеріалами справи не підтверджуються.
Безпідставним визнається твердження представника відповідача про те, що на даний час відповідач не відмовив ОСОБА_1 у виплаті коштів, а лише проінформував його про можливий судовий захист шляхом поновлення на посаді, яку ОСОБА_1 займав до обрання на посаду секретаря Буринської міської ради, а тому права позивача не порушені. В даному випадку, заява позивача датована 04.12.2017, отримана відповідачем 04.12.2017, але на час розгляду справи по суті кошти не були сплачені позивачу, тобто бездіяльність щодо невиплати середньої заробітної плати є триваючою.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене суд, із врахуванням вимог ст. 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати ОСОБА_1 суми середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді у раді.
Враховуючи те, що право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів, тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені саме відповідачем. Судовому захисту в адміністративних судах України підлягає лише порушене право, а отже предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків, а також встановлені законом умови їх реалізації.
Необхідною умовою для звернення особи до суду з адміністративним позовом є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи у сфері публічно-правових відносин. Якщо за результатами справи факту такого порушення не встановлено, у адміністративного суду немає правових підстав для задоволення позову. При цьому слід вказати, що захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.
Отже, в даному випадку права ОСОБА_1 з боку відповідача щодо невиплати коштів з дня розгляду справи по суті до моменту можливого працевлаштування позивача, не порушено, внаслідок чого позовні вимоги в цій частині, які заявлені на майбутнє, задоволенню не підлягають.
Таким чином, із врахуванням вимог ст. 9 КАС України суд також вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та стягнути з Буринської міської ради на користь ОСОБА_1 середню заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, за період з 25.11.2017 (наступний день після звільнення) по 20.02.2018 (день винесення судового рішення).
В частині виплати позивачу середньої заробітної плати із дня судового рішення по день можливого працевлаштування, але не більше шести місяців, суд відмовляє в їх задоволенні, оскільки заявлені на майбутнє, є передчасними.
Згідно довідки Буринської міської ради від 08.02.2018 №206 середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 на час перебування на посаді секретаря Буринської міської ради, яка розрахована відповідачем відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та Постанови Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995, становить 430,26 грн.
Таким чином на користь позивача підлягає стягненню сума 25385,34 грн. за період з 25.11.2017 по 20.02.2018 (59 робочих днів*430,26грн.) з відрахуванням обов'язкових податків, платежів, зборів. При цьому, суд зазначає, що відповідальність за своєчасне перерахування до відповідних органів утримань та нарахувань на заробітну плату несе відповідач.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць, що в даному випадку становить 9035,42 грн., що підтверджується довідкою Буринської міської ради №867-1 від 21.12.2017 про розмір середньомісячної заробітної плати.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Буринської міської ради, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору в розмірі 640 грн. за вимогу немайнового характеру, сплачені згідно квитанцій від 22.12.2017 №477, оригінал якої знаходяться в матеріалах справи.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Буринської міської ради Буринського району Сумської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Буринська районна державна адміністрація про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язати провести виплату середньої заробітної плати, яку ОСОБА_1 одержував на посаді секретаря Буринської міської ради сьомого скликання, виплату призначити з дати звільнення з посади і до моменту працевлаштування, але не більше шести місяців відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Буринської міської ради щодо невиплати середньої заробітної плати ОСОБА_1, яку від одержував на посаді секретаря Буринської міської ради сьомого скликання з 25.11.2017 згідно абз. 2 ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Стягнути з Буринської міської ради Сумської області (м. Буринь, вул.. Першотравнева,1,і.к. 04058025) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстр. АДРЕСА_1,і.к. НОМЕР_1) суму середньої заробітної плати в розмірі 25385,34 грн.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстр. АДРЕСА_1,і.к. НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Буринської міської ради Сумської області (м.Буринь, вул.. Першотравнева,1,і.к. 04058025) суму судового збору в розмірі 640 грн.
Рішення суду в частині присудження виплати заробітної плати ОСОБА_1 у межах суми стягнення за один місяць в розмірі 9035,42 грн. підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 23.02.2018.
Суддя С.М. Гелета