Рішення № 72387914, 14.02.2018, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
348/2320/17
Номер документу
72387914
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №348/2320/17

14 лютого 2018 року м. Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого-судді - Грещука Р.П.,

секретаря - Шпитко М.І.,

з участю представника позивача - ОСОБА_3

представника відповідача - Семчука Р.М.,

представника третьої особи-ГринішакаА.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Семчука Р.М., третя особа без самостійних вимог на предмет спору- Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №04.1-23/31 від 05.10.2017 року,-

ВСТАНОВИВ:

13.11.2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Семчука Р.М. про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №04.1 -23/31 від 05.10.2017 року.

Ухвалою суду від 09.01.2018 року до розгляду даної справи в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору залучено - Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

В судовому засіданні представник позивача вимоги ОСОБА_2 підтримав з підстав, наведених в позовній заяві.

Просить суд постановити рішення, яким поновити ОСОБА_2 строк на оскарження постанови державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Семчука Р.М. № 04.1-23/31 від 05.10.2017 року.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Семчука Р.М. № 04.1-23/31 від 05.10.2017року про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у вигляді штрафу 170 гривень за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_2 не визнав, надав письмовий відзив, в якому вказував, що позивачем не наведено жодної обставини, для скасування постанови.

Зазначає, що постанова відповідає вимогам ст.284 КУпАП, винесена ним в межах повноважень та компетенції і є результатом розгляду справи про адміністративне правопорушення.

При винесенні постанови він керувався виключно КУпАП, Положенням про Головне Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.206 року №308, Інструкцією з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимг законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні правопорушення, що затверджена Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.01.2017 року №6, Земельним Кодексом України.

Крім того, вважає, що відсутні підстави для поновлення строку на оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення, оскільки, як вбачається з виписки про вручення, лист надійшов до Надвірнянського поштового відділення №5 20.10.2017 року, а отриманий позивачем тільки 31.10.2017 року, що свідчить про те, що причини пропуску строку ОСОБА_2 не є поважними.

Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2

Аналогічну позицію висловив в судовому засіданні і представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору- Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

Беручи до уваги обставини отримання позивачем ОСОБА_2 копії оскаржуваної ним постанови, суд вважає, що він не пропустив строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, тому даний адміністративний позов підлягає розгляду по суті.

Згідно з п.10 розділу VI "Перехідні положення" КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 до задоволення не підлягають з наступних підстав:

В судовому засіданні встановлено, що Державним інспектором Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Семчуком Р.М. за результатами перевірки, 05.10.2017 року винесено постанову № 04.1-23/31 про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.

В постанові зазначено, що ОСОБА_2 самовільно зайнято земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 0,7740 га шляхом здійснення будівельних (земляних) робіт, розміщенням будівельних матеріалів. Самовільно зайнята земельна ділянка межує із земельною ділянкою сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га (кадастровий номер НОМЕР_1, яка використовується ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_2, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі №010630700164, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1

Крім того, в постанові зазначено, що порушенням заподіяно матеріальну шкоду в розмірі 6441 грн.89 коп.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 21.09.2017 року №04.1-22/22 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Семчуком Р.М. при перевірці дотримання вимог земельного законодавства виявлено порушення вимог земельного законодавства, що полягає в використанні ОСОБА_2 земельної ділянки сільськогосподарського призначення, приватної власності, для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га (кадастровий номер НОМЕР_1 не за цільовим призначенням шляхом облаштування ставків, здійсненням поточного будівництва, розміщенням будівельних матеріалів, обладнання для виконання будівельних робіт. В зазначених ставках, констатовано в протоколі, здійснюється риборозведення, джерелом наповнення ставків є вода з річки Хрипелів, що є порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України.

Як пояснив в судовому засіданні представник позивача, інспектор не надав доказів, що правопорушення вчинив саме ОСОБА_2, не дав належної оцінки протоколу, оскільки останній містить протиріччя, які не дають змогу встановити дійсні обставини справи. Протокол та вказані акти перевірки і обстеження жодним чином не обґрунтовують та не мають посилання, яким чином встановлена площа земельних ділянок 2,000 га чи то 0,7740 га, так само в актах перевірки від 13.09.2017 року відсутні будь-які креслення конфігурації земельної ділянки в розділі «План-схема земельної ділянки».

Разом з тим, суд в процесі розгляду справи встановив наступне:

Порядок перевірки та повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель врегульовано Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».

Наказом Головного управління від 06.09.2017 року № 408-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог земельного законодавства України про охорону земель Івано-Франківської області - головному спеціалісту відділу організації, планування та аналізу інспекторської діяльності Управління з контролю за використанням та охороною земель Семчуку Р.М. у термін з 06.09.2017 року по 15.09.2017 року доручено здійснити захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки щодо використання земельної ділянки площею 2га (кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована в АДРЕСА_1

Відповідно до припису від 21.09.2017 року №04.1-21/22 при перевірці дотримання вимог земельного законодавства щодо використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, приватної власності, для ведення особистого селянського господарства площею 2,000 га (кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1 встановлено порушення вимог земельного законодавства, а саме, самовільно зайнято земельну ділянку лісогосподарського призначення площею 0,7740 га шляхом здійснення будівельних (земляних) робіт, розміщенням будівельних матеріалів та приписано ОСОБА_2 в 30-ти денний термін усунути порушення вимог земельного законодавства.

Статтею 187 ЗК України визначено, що контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі визначенні статтею 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».

Згідно статті 10 З-ну України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема:

-безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

-давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень;

-складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Згідно підпункту 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Головне управління у своїй діяльності керується Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Івано-Франківській області, затвердженим наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308, згідно з яким, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, у тому числі дотримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними і фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Таким чином, державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Семчук Р.М., як посадова особа Головного управління, вправі вчиняти відповідні дії щодо здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства та діяв виключно у відповідності, на підставі і в межах, визначених чинним законодавством України.

Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Семчуком Р.М. при проведенні перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства встановлено факт самовільного зайняття земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 0,7740 га. шляхом здійснення будівельних (земляних) робіт та розміщення будівельних матеріалів.

Крім того, відповідно до ст. 1 З-ну України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій які відповідно до закону є правомірними.

При здійсненні перевірки щодо дотримання вимог земельного законодавства, позивачем не надано жодних доказів чи пояснень, які могли б свідчити про відсутність факту самовільного зайняття земельних ділянок ( здійснення будівельних (земляних) робіт та розміщення будівельних матеріалів).

В процесі розгляду даної справи представником позивача не спростовано факту протиправного використання ОСОБА_2 земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 0,7740 га.

Статтею 211 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, як: самовільне зайняття земельних ділянок.

Статями 125, 126 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

Стаття 53-1 КУпАП регламентує, що самовільне зайняття земельної ділянки, тягне за собою накладення штрафу на громадян і посадових осіб.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Суд вважає безпідставним твердження представника позивача про незаконність оскаржуваної постанови з посиланням на процесуальні порушення при її винесенні, оскільки у відповідності до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують відповідальність, чи заподіяну майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.

Проте позивач, звертаючись до суду з адміністративним позовом жодних доказів на спростування фактів, зазначених в постанові про адміністративне стягнення, суду не надав.

Оскільки в судовому засіданні встановлено, що відповідачем були дотримані вимоги законодавства при притягненні позивача до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 5-6, 8-10, 73-78, 241-246 КАС України, ст.ст. 9, 10, 23, 33 КпАП України, суд,-

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області Семчука Р.М., третя особа без самостійних вимог на предмет спору- Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №04.1-23/31 від 05.10.2017 року -відмовити.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Львівського апеляційного

адміністративного суду в порядку, визначеному ст.255 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Грещук Р.П.

Повний текст рішення виготовлено 23.02.2018 року