
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" лютого 2018 р. справа № 809/28/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Главача І.А.,
за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - начальника Головного управління ДФС в Івано-Франківській області - Урядка Р.Я.,
представника відповідача - адміністративної комісії виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області - Грицика Я.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Столярик Ірини Михайлівни, адміністративної комісії виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області, про визнання протиправними та скасування рішення №0001644001 від 22.12.2017, розпорядження №116-р від 22.12.2017 та повернення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
04.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до начальника Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Столярик Ірини Михайлівни, адміністративної комісії виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області, про визнання протиправними та скасування постанови №51 від 02.11.2017, рішення №0001644001 від 22.12.2017, розпорядження №116-р від 22.12.2017 та повернення коштів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що адміністративна комісія виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області, протиправно та безпідставно прийняла постанову №51 від 02.11.2017, якою визнано позивача винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. На підставі наведених матеріалів справи про адміністративне правопорушення, Головне управління ДФС в Івано-Франківській області прийняло рішення про застосування до позивача фінансових санкцій від 22.12.2017 за №0001644001 та розпорядження №116-р від 22.12.2017 «Про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами» за порушення вимог статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме продаж тютюнових виробів неповнолітній особі. ОСОБА_1 не погоджується із наведеними рішеннями, вважає їх безпідставними та прийнятими із порушенням норм законодавства, оскільки порушення вимог законодавства, за яке його притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу, позивач не вчиняв.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 дану позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано десятиденний строк для усунення її недоліків. У зазначений строк ОСОБА_1 недоліки позовної заяви усунув.
Суд ухвалою від 18.01.2018 відкрив провадження в даній адміністративній справі, яка підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник Головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо задоволення позову заперечив з підстав, наведених у відзиві №44/09-19-10-02/09 від 05.02.2018 (а.с.41-43). В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що рішення про застосування до позивача фінансових санкцій від 22.12.2017 за №0001644001 та розпорядження №116-р від 22.12.2017 «Про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами» прийнято Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області на підставі матеріалів справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1, згідно яких встановлено факт продажу позивачем неповнолітній особі тютюнових виробів. Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що під час прийняття оскаржуваних рішень Головне управління ДФС в Івано-Франківській області діяло в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами діючого законодавства, просив суд відмовити в задоволенні позову.
05.02.2018 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив адміністративної комісії Коломийської міської ради Івано-Франківської області від 01.02.2018 №7/13-3, згідно якого представник відповідача щодо задоволення позову заперечив (а.с.51-54). В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що 02.11.2017 адміністративна комісія виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області, розглянувши протокол серії ГП №456105 від 11.10.2017, складений на ОСОБА_1, прийняла постанову №51, якою визнано позивача винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. Вказану постанову позивач не оскаржував у виконавчому комітеті Коломийської міської ради, а добровільно сплатив визначений штраф. При цьому, факту продажу неповнолітній особі тютюнових виробів підтверджується поясненнями самого неповнолітнього, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями головного спеціаліста служби у справах дітей Коломийської міської ради, рапортом інспектора Коломийського ВП Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області. На підставі наведеного, представник адміністративної комісії Коломийської міської ради Івано-Франківської області просив суд відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою від 19.02.2018 Івано-Франківський окружний адміністративний суд залишив без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до начальника Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Столярик Ірини Михайлівни, адміністративної комісії виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області, в частині вимог про визнання протиправною та скасування постанови №51 від 02.11.2017.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представників відповідачів, дослідивши наявні та подані докази, судом встановлено наступне.
Під час проведення профілактичного рейду Коломийського ВП Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області спільно з службою у справах дітей Коломийської міської ради щодо недопущення продажу пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, 11.09.2017 було зупинено неповнолітнього ОСОБА_6, який мав при собі нерозпочату пачку сигарет, що були придбані в магазині «Продукти. Офочі. Фрукти».
За вказаним фактом інспектор Коломийського ВП Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області склала протокол серії ГП №456105 від 11.10.2017 про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 (а.с.55).
Згідно вказаного протоколу серії ГП №456105 від 11.10.2017 встановлено, що 11.10.2017 близько 15:00 год. позивач, перебуваючи на робочому місці в магазині «Продукти. Овочі. Фрукти» за адресою: вул. Лисенка, 36, м. Коломия, Івано-Франківська область, здійснив продаж сигарет ТМ «Вінчестер Синій» неповнолітньому ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зазначені дії ОСОБА_1 кваліфіковано інспектором Коломийського ВП Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області як правопорушення, передбачене частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративне правопорушення, а саме: порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар).
Відповідно до пояснень ОСОБА_1 зазначених в протоколі, позивач заперечив факт продажу тютюнових виробів неповнолітньому.
Даний протокол складений в присутності двох понятих ОСОБА_7 та ОСОБА_8, а також головного спеціаліста служби у справах дітей Коломийської міської ради Грицко О.А.
В матеріалах справи міститься копія пояснення ОСОБА_6 від 11.10.2017, яке було відібрано в присутності головного спеціаліста служби у справах дітей Коломийської міської ради Грицко О.А. (а.с.56). Згідно вказаного пояснення ОСОБА_6 підтвердив факт купівлі сигарет ТМ «Вінчестер Синій» в магазині «Продукти. Овочі. Фрукти» за адресою: вул. Лисенка, 36, м. Коломия, Івано-Франківська область.
02.11.2017 адміністративна комісія виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області, розглянувши протокол серії ГП №456105 від 11.10.2017, складений на ОСОБА_1, прийняла постанову №51, якою визнано позивача винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. (а.с.15).
28.11.2017 позивач сплатив штраф в розмірі 510,00 грн. згідно квитанції №131.129.1/8638150, який визначений постановою №51 від 02.11.2017 (а.с.61).
22.12.2017 Головним управління ДФС в Івано-Франківській області на підставі надісланих Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області копій матеріалів адміністративної справи за фактом продажу ОСОБА_1 тютюнових виробів неповнолітній особі (а.с.44), прийнято рішення №0001644001 про застосування фінансових санкцій до позивача у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн. (а.с.16)
Також, Головним управління ДФС в Івано-Франківській області прийнято розпорядження №116-р від 22.12.2017, яким анулювало ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами АА №023670 суб'єкта господарювання ОСОБА_1 (а.с.17).
Вважаючи наведені вище рішення №0001644001 від 22.12.2017 та розпорядження №116-р від 22.12.2017 протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив суд скасувати їх та повернути кошти в розмірі 510,00 грн., сплачених на виконання постанови адміністративної комісії виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області №51 від 02.11.2017.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
При цьому, обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів, встановлені статтею 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Згідно частини 1 статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів, особам, які не досягли 18 років.
Частиною 4 вказаної статі Закону визначено, що продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
Відповідно до частини 1 статті 17 вказаного Закону, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно абзацу 9 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", за порушення вимог статті 15-3 цього Закону - до суб'єктів господарювання застосовується штрафні санкції у розмірі 6800,00 грн.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону, визначає Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790.
Згідно пункту 2 вказаного Порядку до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.
Відповідно до абзацу 3 пункт 5 Порядку, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
В даному випадку підставами для прийняття Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області рішення №0001644001 від 22.12.2017 про застосування фінансових санкцій були матеріали справи про адміністративне правопорушення, направлені листом Головного управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області від 08.12.2017 №939/108/04/37-2017 (а.с.44). При цьому, факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення за частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення від 11.10.2017 серії ГП №456105 (а.с.55), поясненнями ОСОБА_6 від 11.10.2017 (а.с.56), поясненнями та рапортом інспектора Коломийського відділу поліції Головного управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області від 11.10.2017 (а.с.58-59), свідоцтвом про народження ОСОБА_6 (а.с.48),
Згідно статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження при наявності підстав, зокрема порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.
Враховуючи встановлені обставини, суд приходить до переконання, що реалізовуючи свої повноваження щодо контролю за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавства щодо виробництва, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, Головне управлінням ДФС в Івано-Франківській області правомірно, в межах компетенції прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №0001644001 від 22.12.2017 та розпорядження про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №116-р від 22.12.2017, а тому відсутні підстав для їх скасування.
Зважаючи на встановлені вище обставини, не підлягає задоволенню також позовна вимога про повернення ОСОБА_1 коштів в розмірі 510,00 грн., сплачених на виконання постанови адміністративної комісії виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області №51 від 02.11.2017.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до начальника Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Столярик Ірини Михайлівни, адміністративної комісії виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області, про визнання протиправними та скасування рішення №0001644001 від 22.12.2017, розпорядження №116-р від 22.12.2017 та повернення коштів, не підлягає задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1).
Начальник Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Столярик Ірина Михайлівна (76018, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 20, код ЄДРПОУ - 39394463).
Адміністративна комісія виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області (78203, Івано-Франківська область, м. Коломия, пр. М.Грушевського, 1, код ЄДРПОУ - 04054334).
Суддя Главач І.А.
Рішення складене в повному обсязі 23 лютого 2018 р.