Рішення № 72386261, 23.02.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2018
Номер справи
809/51/18
Номер документу
72386261
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" лютого 2018 р. справа № 809/51/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12.01.2018 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду Івано-Франківської області про визнання протиправною відмову у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з врахуванням допомоги на оздоровлення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання без обмежень граничного розмірі, з врахуванням раніше виплачених сум.

22.01.2018 позивач подав до суду заяву про відмову позовних вимог в частині визнання протиправною відмову у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з врахуванням допомоги на оздоровлення, позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідки Апеляційного суду Івано-Франківської області за №04-12/203-17 від 13.09.2017 без обмежень граничного розмірі, з врахуванням раніше виплачених сум, просив задовольнити.

Позовні вимоги, мотивовані тим, що відповідач протиправно, в порушення норм Закону України «Про судоустрій і статус суддів», та на підставі невірних висновків про те, що матеріальна допомога на оздоровлення не входить до системи оплати праці судді, відмовив у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з врахуванням допомоги на оздоровлення відповідно до довідки Апеляційного суду Івано-Франківської області за №04-12/203-17 від 13.09.2017. Просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання на підставі вказаної довідки без обмежень граничного розмірі, з врахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.01.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

29.01.2018 відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження.

01.02.2018 Тисменицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало до суду заяву за № 630/06 від 31.01.2018 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а. с. 36).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.02.2018 відмовлено в задоволенні клопотання Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду Івано-Франківської області про розгляд за правилами загального позовного провадження справи №809/51/18 за позовом ОСОБА_1 до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити певні дії.

Також, 01.02.2018 відповідач у строк встановлений судом подав суду відзив на позовну заяву, мотивований тим, що позивач отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Щомісячне довічне грошове утримання судді з 16.12.20.2016 обчислено у розмірі 90% від заробітної плати в сумі 28 160 гривень та становить 25 344 гривні. Відповідач не врахував матеріальну допомогу позивача на оздоровленні в розмірі 15 950 гривень при розрахунку його довічного грошового утримання, оскільки така допомога у відповідності до частини 2 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» не входить до складу суддівської винагороди, тому врахувати її в суму заробітної плати для обчислення пенсії немає підстав. З цих підстав, просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

ОСОБА_1 є суддею у відставці Апеляційного суду Івано-Франківської області, що підтверджується копією посвідчення судді у відставці за №02193.

Позивач, з 16.12.2016, отримує довічне грошове утримання судді та знаходиться на обліку в Тисменицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.

11.12.2017 позивач звернувся до Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді з врахуванням отримуваної допомог на оздоровлення в розмірі посадового окладу в сумі 15 950 гривень, згідно довідки Апеляційного суду Івано-Франківської області за №04-12/203-17 від 13.09.2017.

18.12.2017 відповідач відмовив позивачу у проведенні такого перерахунку, з тих мотивів, що матеріальна допомога на оздоровлення відповідно до частини 6 статті 135 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» не відноситься до складових суддівської винагороди.

Частиною 1 статті 126 Конституції України визначено, що незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.

Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 3-рп/2005 право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. Надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим, будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.

Згідно зі статтею 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за вислугу років; перебування на адміністративній посаді в суді; науковий ступінь; роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.

Згідно статті 136 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Крім того, згідно з статтею 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Таким чином, до системи оплати праці судді входить матеріальна допомога на оздоровлення у вигляді додаткового посадового окладу, з якої сплачується збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому ці виплати необхідно включати в грошове утримання судді для обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Суд звертає увагу, що Закон України "Про судоустрій і статус суддів" містить IX розділ "Забезпечення суддів".

Перелік складових суддівської винагороди міститься у статті 135 розділу "Забезпечення суддів".

Крім того, статтею 136 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено надання суддям щорічної оплачуваної відпустки з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Тобто, виплата допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу передбачена спеціальним законом, яким регулюється забезпечення судді, і вона носить систематичний характер.

До того ж, відповідно до підпункту 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Оскільки, матеріальна допомога на оздоровлення має систематичний характер, й виплата передбачена спеціальним Законом, яким регулюється забезпечення суддів, і вона виплачується всім суддям, які використовують право на відпустку, тобто, матеріальна допомога на оздоровлення належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат, а відповідно входить до структури заробітної плати, з урахуванням висновків викладених у рішенні Конституційного Суду України від 08 червня 2016 року № 4-рп/2016 у відсотковому відношенні саме до заробітної плати, а не тільки до суддівської винагороди, передбачено визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з допомоги на оздоровлення нараховувався та був сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, то незалежно від того, що вона не є складовою суддівської винагороди, допомога на оздоровлення повинна враховуватися при обчисленні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення відноситься до заохочувальних і компенсаційних виплат та входить до складу фонду оплати праці.

Крім того, у відповідності до статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У Рекомендації Комітету Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки від 17 листопада 2010 року № (2010)12 зазначено: "оплата праці суддів повинна відповідати їх професії та виконуваним обов'язкам, а також бути достатньою, щоб захистити їх від дії стимулів, через які можна впливати на їхні рішення. Мають існувати гарантії збереження належної оплати праці на випадок хвороби, відпустки по догляду за дитиною, а також гарантії виплат у зв'язку з виходом на пенсію, які мають відповідати попередньому рівню оплати їх праці" (пункт 54).

Таким чином, враховуючи аналіз вказаних норм, суд вважає, що до системи оплати праці судді входить матеріальна допомога на оздоровлення у вигляді додаткового посадового окладу відповідно до статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", з неї сплачується збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому ці виплати необхідно включати в грошове утримання судді для обчислення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Крім того, Пунктом 1.2 Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 року за № 200/14891, встановлено, що щомісячне довічне утримання призначається з дня, наступного після відрахування судді зі штату суду згідно з наказом, виданим на підставі акту Верховної Ради України або Президента України про звільнення у зв'язку з поданням заяви про відставку, у тому числі, у відставку за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню виконання обов'язків, та припинення виплати щомісячного грошового утримання працюючому судді, якщо звернення за призначенням щомісячного довічного утримання відбулося не пізніше трьох місяців з дня відрахування судді зі штату суду. У разі звернення пізніше трьох місяців з дня відрахування судді зі штату суду щомісячне довічне утримання призначається з дня звернення.

Таким чином, суд вважає, що при відмові у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач відмовив позивачу у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді з врахуванням отримуваної допомог на оздоровлення в розмірі посадового окладу в сумі 15 950 гривень, згідно довідки Апеляційного суду Івано-Франківської області за №04-12/203-17 від 13.09.2017, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу довічного грошового утримання судді у відставці, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

За таких обставин, суд робить висновок про обґрунтованість позовних вимог, а заявлений адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, платіжним дорученням за №0.0.936540490 від 12.01.2018, підтвердив сплату судового збору в розмірі 704, 80 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду Івано-Франківської області сплачений судовий збір в розмірі 704, 80 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Тисменицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (індекс 77400, вулиця Галицька, 21, місто Тисмениця, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 41247138) здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, індекс АДРЕСА_1), згідно довідки Апеляційного суду Івано-Франківської області за №04-12/203-17 від 13.09.2017, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, індекс АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Тисменицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (індекс 77400, вулиця Галицька, 21, місто Тисмениця, Івано-Франківська область код, ЄДРПОУ 41247138) сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.