Рішення № 72386333, 20.02.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
812/79/18
Номер документу
72386333
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

20 лютого 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/79/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря судового засідання - Карча В.М.,

представника позивача - Блажка Р.П. (довіреність від 05.02.2018),

представника третьої особи - Кочеткової А.Т. (довіреність від 21.12.2017 № 2858/12-12-08-13),

розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» до Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області, третя особа - Рубіжанська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

03.01.2018 до суду надійшов адміністративний позов приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» (далі - ПрАТ «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського», позивач) до Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області (далі - Могилів-Подільська ОДПІ, відповідач), третя особа - Рубіжанська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області (далі Рубіжанська ОДПІ, третя особа), в якому позивач просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неформування та ненаправлення до Рубіжанської ОДПІ повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою № 11-ОПП стосовно зміни місцезнаходження ПрАТ «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» до м. Рубіжне, Луганська область, вул. Володимирська, 37, 93000; зобов'язати відповідача сформувати в електронному вигляді повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою № 11-ОПП стосовно зміни місцезнаходження ПрАТ «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» до м. Рубіжне, Луганська область, вул. Володимирська, 37, 93000, та направити його до Рубіжанської ОДПІ.

Позовні вимоги мотивовано тим, що 21.11.2017 позивач змінив своє місцезнаходження до м. Рубіжне Луганської області. Попереднім місцезнаходженням позивача було м. Могилів-Подільський Вінницької області.

Станом на момент звернення до суду реєстраційна справа позивача знаходиться у виконавчому комітеті Рубіжанської міської ради Луганської області.

Відомості про зміну місцезнаходження позивача відповідач отримав від державного реєстратора 21.11.2017. Проте, будь-яких дій, спрямованих на проведення зміни місця податкового обліку позивача, відповідачем не вчинено.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача стосовно ненаправлення до Рубіжанської ОДПІ повідомлення за формою № 11-ОПП для зміни місця податкового обліку позивача.

30.01.2018 від відповідача до суду надійшов відзив на позову заяву, в якому відповідач посилається на таке.

Позивач знаходився на обліку у відповідача з 01.01.2017.

Відповідно до пункту 10.15 наказу Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 «Про затвердження обліку платників податків і зборів» контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за основним місцем обліку разом з одним примірником повідомлення за формою № 11-ОПП (із заповненим IV розділом) у такі строки:

після закінчення бюджетного періоду стосовно платників податків, визначених у пункті 10.13 цього розділу;

протягом двох робочих днів після знання з обліку в інших випадках.

Пакет документів, серед іншого, включає інформацію щодо адміністративного або судового оскарження сум грошових зобов'язань та судових справ між контролюючими органами і платником податків за останні три роки.

Відповідачем було отримано облікові картки платника податків, відповідно до яких було встановлено, що у позивача рахується переплата, а саме - залишок невідшкодованих сум з податку на додану вартість у розмірі 15907362,86 грн та 2784434 грн, в загальній сумі - 18691796,80 грн. Статус даної переплати - 9, тобто, сума знаходиться в судових оскарженнях. Станом на дату переходу платника до Могилів-Подільської ОДПІ переплата становила 19395395,80 грн, залишок суми становить 18691796,80 грн.

У відповідача не було наявних способів та можливостей вжити заходи, необхідні для відшкодування даної суми податку у зв'язку з тим, що вона знаходилася в судових розглядах.

Також відповідач посилається, що у податкового органу не було можливості включити платника до Реєстру сум, що підлягають бюджетному відшкодуванню.

Враховуючи викладене, відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі (арк. спр. 33-34).

19.02.2018 позивач надав до суду відповідь на відзив (арк. спр. 47-48) та заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення (арк. спр. 54-55).

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, також пояснив, що відзив, наданий відповідачем, не стосується предмета спору в даній справі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином (арк. спр. 45), про причини неприбуття суду не повідомив.

Представник третьої особи в судовому засіданні пояснила, що їй не відомі причини, з яких відповідач не направив до Рубіжанської ОДПІ повідомлення за формою № 11-ОПП у зв'язку зі зміною місцезнаходження позивача. Письмових пояснень щодо позову не надала.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника третьої особи, дослідивши письмові докази, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77 КАС України, суд дійшов такого.

Судом установлено, що ПрАТ «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» зареєстровано як юридичну особу 10.02.1993, 02.02.2005, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 1 382 120 0000 002769 (арк. спр. 23-26).

Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується, що позивач перебуває на обліку в Могилів-Подільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області. Вказані обставини також підтверджуються письмовим відзивом відповідача, згідно з яким позивач перебуває на обліку в Могилів-Подільській ОДПІ з 01.01.2017.

21.11.2017 ПрАТ «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» змінило своє місцезнаходження на м. Рубіжне Луганської області, вул. Володимирська, буд. 37, офіс 3, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис від 21.11.2017 № 11781050037001317.

Відповідачем не заперечується той факт, що до цього часу ним не сформовано та не направлено в електронному вигляді в електронному вигляді повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою № 11-ОПП стосовно зміни місцезнаходження ПрАТ «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» до податкового органу за новим місцезнаходженням платника - Рубіжанської ОДПІ.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд керується таким.

Відповідно до пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України платники податків з метою проведення податкового контролю підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) підрозділів. рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

У разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється і адміністративно-територіальна одиниця та орган державної податкової служби, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, органами державної податкової служби за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.

Підставою для зняття з обліку платника податків в одному органі державної податкової служби і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації.

Відповідно до пункту 7 Порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Державної фіскальної служби України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 18.03.2016 № 759/5/371, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 березня 2016 р. за № 446/28576, технічний адміністратор Реєстру забезпечує передачу до реєстрів Державної фіскальної служби України відомостей про проведені реєстраційні дії відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - реєстраційні дії), документів в електронній формі у робочий час одночасно з проведенням відповідної реєстраційної дії у Реєстрі, формуванням запиту суб'єктом державної реєстрації.

Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за № 1562/20300, затверджено Порядок обліку платників податків і зборів (далі - Порядок № 1588).

Згідно з пунктом 1.4 Порядку № 1588 з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання осіб (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцями обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку.

Відповідно до пункту 10.1 Порядку № 1588 у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.

Підставою для зняття з обліку платника податків в одному контролюючому органі і взяття на облік в іншому є надходження хоча б до одного з цих органів даних, що свідчать про належну державну реєстрацію таких змін органами державної реєстрації (пункт 10.2 Порядку № 1588).

Пунктом 10.7 Порядку № 1588 визначено, що протягом двадцяти днів після отримання відомостей або заяви про зміну місцезнаходження платника податків контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків засобами інформаційної системи в електронному вигляді формує та надсилає до контролюючого органу за новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків повідомлення за формою № 11-ОПП (із заповненими І та ІІ розділами).

За пунктом 10.13 Порядку № 1588 у разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання - платника податків сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється таким платником податків за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду:

1) у такому випадку одночасно із зняттям з обліку юридичної особи (крім юридичних осіб, які включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій) або фізичної особи - підприємця за основним місцем обліку здійснюється взяття на облік платника податків за неосновним місцем обліку згідно із розділом VII цього Порядку без подання заяви платником податків та з урахуванням особливостей, визначених пунктами 10.14 - 10.21 цього розділу;

2) до закінчення року платник податків обліковується в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) з ознакою того, що він є платником податків до закінчення року, а в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) - з ознакою того, що він є платником податків з наступного року.

Пунктом 10.15 Порядку № 1588 передбачено, що контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за основним місцем обліку разом з одним примірником повідомлення за формою № 11-ОПП (із заповненим IV розділом) у такі строки:

після закінчення бюджетного періоду стосовно платників податків, визначених у пункті 10.13 цього розділу;

протягом двох робочих днів після зняття з обліку в інших випадках.

Отже, протягом двадцяти днів після отримання відомостей про зміну місцезнаходження позивача відповідач повинен був засобами інформаційної системи в електронному вигляді сформувати та надіслати до контролюючого органу за новим місцезнаходженням платника податків повідомлення за формою № 11-ОПП (із заповненими І та ІІ розділами). Однак, до цього часу відповідач вказаних дій не вчинив.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на ту обставину, що за підприємством рахується переплата, а саме - залишок невідшкодованих сум податку на додану вартість, оскільки вказана обставина не передбачена чинним законодавством в якості підстави для ненаправлення до контролюючого органу за новим місцезнаходженням платника податків повідомлення за формою № 11-ОПП. Так само провадження у справі про банкрутство не є обмеженням для зміни місця податкового обліку платника.

Також суд звертає увагу, що відповідно до положень Порядку № 1588 сплата суб'єктом господарювання податків і зборів за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду здійснюється ним як за неосновним місцем обліку. Проте, перебування платника податків на обліку за попереднім місцем, як за неосновним місцем обліку, до кінця бюджетного періоду не звільняє відповідача від обов'язку сформувати і направити в електронному вигляді повідомлення за формою № 11-ОПП до контролюючого органу за новим місцезнаходженням платника у 20-денний термін після зміни ним свого місцезнаходження.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сформував та не направив в електронному вигляді повідомлення за формою № 11-ОПП до контролюючого органу за новим місцезнаходженням позивача, він допустив протиправну бездіяльність. За таких обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими й такими, що належать до задоволення в повному обсязі.

Щодо заяви позивача про встановлення судового контролю суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Суд зазначає, що позивач не вказав жодних обставин, які б вказували, що Могилів-Подільська ОДПІ уникатиме від виконання рішення суду, та причин, які б свідчили про необхідність подання звіту про виконання судового рішення.

За таких обставин відсутня необхідність у застосуванні положень статті 382 КАС України.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 1600 грн (арк. спр. 3).

У зв'язку з задоволенням позовних вимог судові витрати, понесені позивачем, відшкодовуються йому за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» до Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області, третя особа - Рубіжанська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області щодо неформування та ненаправлення до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою № 11-ОПП стосовно зміни місцезнаходження приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» (ід. код 13392898) до м. Рубіжне, Луганська область, вул. Володимирська, 37, 93000.

Зобов'язати Могилів-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Вінницькій області сформувати в електронному вигляді повідомлення про взяття на облік/зняття з обліку платника податків у зв'язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) за формою № 11-ОПП стосовно зміни місцезнаходження приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» (ід. код 13392898) до м. Рубіжне, Луганська область, вул. Володимирська, 37, 93000, та направити його до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Могилів-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області (вул. Василя Стуса, буд. 54/7А, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, 24000, ід. код 39469470) на користь приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» (вул. Володимирська, буд. 37, офіс 3, м. Рубіжне, Луганська область, 93000, ід. код 13392898) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1600 грн 00 коп. (одна тисяча шістсот грн 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 23 лютого 2018 року.

Суддя І.О. Свергун