Рішення № 72385319, 21.02.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2018
Номер справи
805/470/18-а
Номер документу
72385319
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДОНЕЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2018 р. Справа№805/470/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату, третя особа - Міністерство оборони України про зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Донецького обласного військового комісаріату, третя особа - Міністерство оборони України про зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач проходив військову службу на території Демократичної Республіки Афганістан. 19 травня 2016 року ОСОБА_1 було встановлено інвалідність ІІІ групи внаслідок травми отриманої при виконанні обов'язків військової служби при перебуванні в країні, де велись бойові дії.

У 2016 році Позивач звернувся до Військового комісаріату Донецької області із заявою про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності ІІІ групи, яке пов'язане з виконанням військової служби в ДР Афганістан відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, та документами передбаченими Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975. 9 січня 2018 року і відповідь на адвокатський запит Донецький обласний військовий комісаріат листом № С3/4 від 02.01.2018 року повідомив, що не готував висновок щодо документів позивача та не передавав документи на розгляд Міністерства оборони України, оскільки на думку відповідача, позивачем не було надано документів, що свідчать про обставини поранення.

Вважає дії відповідача неправомірними, просив зобов'язати Донецький обласний військовий комісаріат в 15-денний строк подати на розгляд Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та заяву з документами ОСОБА_1 подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.

22 січня 2018 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Сторони отримали ухвали про відкриття провадження в справі, що підтверджується поштовими повідомленнями.

Представник відповідача не скористався своїм правом надати відзив на позовну заяву.

Сторонами не були надані клопотання щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Отже, відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за правилами спрощеного провадження.

Дослідивши заяви по суті справи, письмові докази, наявні у справі, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, проходив військову службу на території Демократичної Республіки Афганістан.

Відповідно до інформації з довідки Іллічівсько - Володарського об'єднаного районного військового комісаріату № 13/12 від 15.04.2016 року Позивач приймав участь у бойових діях, як військовослужбовець діючої армії на території Демократичної республіки Афганістан з 03.03.1987 року по 16.07.1988 року.

19 травня 2016 року позивачу було встановлено інвалідність ІІІ групи в наслідок травми отриманої при виконанні обов'язків військової служби при перебуванні в країні, де велись бойові дії, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_2 виданого 23 травня 2016 року та довідкою МСЕК серії АВ № 0599841 від 19.05.2016 року.

Причиною інвалідності є поранення (контузія) та захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.

09 січня 2018 року у відповідь на адвокатський запит Донецький обласний військовий комісаріат листом № С3/4 від 02.01.2018 року повідомив, що не готував висновок щодо документів Позивача та не передавав документи на розгляд Міністерства оборони України , оскільки на думку Відповідача, позивачем не було надано документів, що свідчать про обставини поранення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Так, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25.03.1992 року № 2232-ХІІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІІ).

Відповідно до статті 41 Закону № 2232-ХІІІ виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Отже, отримання позивачем одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, якому встановлено інвалідність внаслідок виконання обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії, закріплене у статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ та у Порядку від 25 грудня 2013 року № 975, обов'язок для призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому 3-ої групи інвалідності у зв'язку із травмою, пов'язаною з виконанням обов'язків військової служби, покладений саме на Міністерство оборони України.

Частиною дев'ятою статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, що сталися після 1 січня 2007 року, здійснюється згідно з Порядком.

Позивачу 19 травня 2016 року встановлено ІІІ група інвалідності, отже з цієї дати у нього виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, відповідно до зазначеного порядку.

Пунктом 3 Порядку № 499 передбачено, що особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, падають за місцем проходження служби (зборів) або військкомату (далі - уповноважений орган) відповідні документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико - соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово - медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком чинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико - соціальної експертної комісії про встановлення групи про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

При цьому, згідно пункту 7 цього Порядку керівник уповноваженого органу подає в 15-дений строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.

Як встановлено судом, згідно довідки до акту МСЕК серії АВ № 0599841 від 19.05.2016 року причиною інвалідності позивача є поранення (контузія) та захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.

Згідно витягу з протоколу Центральної військово - лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв - структурного підрозділу Міністерства оборони України № 1252 від 23.03.2016 року, поранення (контузія) та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Крім того, згідно витягу з протоколу Центральної військово - лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв - структурного підрозділу Міністерства оборони України № 1252 від 23.03.2016 року, поранення (контузія) та захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Абзацом 9 пункту 1 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховується, зокрема, дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово - Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Таким чином, в питаннях соціального захисту військовослужбовці Збройних сил СРСР прирівняні до військовослужбовців Збройних Сил України.

При цьому, право особи на отримання одноразової грошової допомоги по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, виникає з дня встановлення інвалідності, що визначається датою, вказаною в довідці МСЕК, і обов'язок щодо забезпечення його реалізації шляхом прийняття відповідного рішення покладено на Міністерство оборони України.

Водночас, порядок отримання особою зазначеної допомоги та її розмір регламентуються законодавством, чинним на момент виникнення в неї такого права.

Отже, право на отримання одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, передбаченої статтею 16 Закону № 2011-ХІІ, у позивача виникло з 19 травня 2016 року.

Дана правова позиція закріплена в ухвалах Вищого адміністративного суду України по справам № К/800/13983/17 та К/800/12816/17.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, виникає у випадках коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження.

Дана правова позиція закріплена у постановах Верховного суду України від 18 листопада 2014 року по справі № 21-563а14 та від 21 квітня 2015 року по справі № 21-135а15.

В той же час, законом не передбачено право Донецького обласного військкомату приймати рішення про виплату одноразової грошової допомоги або про відмову у призначенні такої виплати.

Обов'язком Донецького обласного військкомату, відповідно до п. 13 Порядку № 975, є передача документів поданих заявником (Позивачем) протягом 15 днів на розгляд постійної комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

Таким чином, відповідач не виконав свого обов'язку, та не передав на розгляд постійної комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби документи Позивача для прийняття рішення, щодо виплати одноразової грошової допомоги, постійною комісією.

Згідно п. 21.22 Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402, розшук архівних документів, необхідних для вирішення питання про причинний зв'язок захворювань (поранень) колишніх військовослужбовців, проводять військові комісаріати.

Тобто, обов'язок встановлення причин та обставин отримання поранених колишніх військовослужбовців покладений на Донецькій обласний військкомат.

Відповідач не надав жодних підтверджень, що позивач має одну з підстав для невиплати грошової допомоги, передбачених, у ст. 16-4 Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до статі 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату, третя особа - Міністерство оборони України про зобов'язання вчинити дії підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Донецького обласного військового комісаріату (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Гровомої, 67, код ЄДРПОУ 08301764) третя особа - Міністерство оборони України (місцезнаходження: 03168, м. Київ, проспект Повітрофлотська, 6) про зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Зобов'язати Донецький обласний військовий комісаріат в 15-денний строк подати на розгляд Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та заяву з документами ОСОБА_1 подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Тарасенко І.М.