
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2018 року ЛуцькСправа № 803/95/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Куптія Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Ковельської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, визнання протиправними та нечинними окремих положень нормативно-правового акта,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся з позовом до Ковельської міської ради про визнання бездіяльності протиправною у відмові в задоволенні заяви від 08.09.2017 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території міста Ковеля та зобов'язання Ковельську міську раду прийняти рішення про надання такого дозволу, визнання протиправними та нечинними підпунктів 1, 2, 4 пункту 2, підпунктів 1, 2, 3, 6, 7 пункту 3 Регламенту розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність, затвердженого рішенням Ковельської міської ради від 17.08.2017 №28/45.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має статус учасника бойових дій, як такий, що брав безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції на сході України, а тому має пільгу на першочергове отримання земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. З метою реалізації цього права ОСОБА_3 звернувся до Ковельської міської ради Волинської області із заявою від 08 вересня 2017 року з доданими до неї документами про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території міста Ковеля, орієнтованою площею 920 кв. м., де зазначив бажане місце розташування земельної ділянки по АДРЕСА_1.
Позивач зазначає, що відповідач у спосіб та строки, що передбачені законодавством, подану заяву не розглянув та не прийняв жодного з рішень, визначених Земельним кодексом України. Вважає таку бездіяльність Ковельської міської ради протиправною та такою, що порушує його право на безоплатне отримання у приватну власність земельної ділянки в межах норм, визначених цим Кодексом, а тому просить зобов'язати відповідача прийняти рішення про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території міста Ковеля на підставі поданої заяви від 08.09.2017 року.
Крім того, позивач вказує на те, що з листів виконавчого комітету Ковельської міської ради від 25.09.2017 №7.11/694 та від 13.11.2017 №7.11/890 слідує, що під час розгляду його заяви від 08.09.2017 відповідач керувався Регламентом розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність, затвердженим рішенням Ковельської міської ради від 17.08.2017 №28/45. Однак, вважає окремі положення даного Регламенту такими, що порушують його право на безоплатне отримання у приватну власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території міста Ковеля. Так, підпункти 1, 2, 4 пункту 2, підпункти 1, 2, 3, 6, 7 пункту 3 цього Регламенту створюють додаткові обмеження та процедури для реалізації зазначеного права на безоплатне отримання земельної ділянки, а також визначають критерії пріоритетності заявників на стадії отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що не передбачено Земельним кодексом України, а тому просить такі положення Регламенту визнати протиправними та нечинними.
У відзиві на позовну заяву від 06.02.2018 за вих. №11 відповідач не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_3 з тих підстав, що позивач не позбавлений можливості замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу Ковельською міською радою. Також вказує на те, що депутатами Ковельської міської ради на виконання розпорядження Kабінету Mіністру України №898 від 19.08.2015 "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" було обговорено та прийнято рішення №28/45 від 17.08.2017 "Про затвердження "Регламенту розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність". Дане рішення було прийнято з метою допомоги особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. Проект цього рішення пройшов громадські слухання та був схвалений громадою міста, а тому відповідач вважає, що рішення прийнято Ковельською міською радою відповідно до наданих законом повноважень. Крім того, відповідач звертає увагу на те, що не підлягають до задоволення позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території міста Ковеля відповідно до поданої заяви від 08.09.2017, оскільки прийняття даного рішення належить до дискреційних повноважень Ковельської міської ради.
На підставі наведеного відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у його задоволенні відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 має статус учасника бойових дій, який брав безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції на сході України (далі - АТО) та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 від 14.02.2017 (а.с.12).
Перелік пільг, що передбачені для учасників бойових дій, встановлений статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Так, відповідно до п.14 ч.1 ст.12 цього Закону учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
З метою реалізації зазначеної пільги позивач подав до Ковельської міської ради заяву від 08.09.2017 року, в якій просив надати у власність земельну ділянку в порядку, передбачену Положенням "Про надання земельних ділянок із земель Ковельської міської ради у межах норм безоплатної приватизації для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд" (а.с.13). В заяві позивач вказав цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, зазначивши орієнтовний розмір земельної ділянки - 920 кв. м. та бажане місце розташування земельної ділянки - АДРЕСА_1, додавши до заяви копії необхідних документів, в тому числі і графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки (а.с.14).
У відповідь на зазначену заяву виконавчий комітет Ковельської міської ради надіслав позивачу лист від 25.09.2017 вих. №7.11/694 (а.с.15), в якому ОСОБА_3 було повідомлено, що його заява була розглянута відділом земельних ресурсів виконавчого комітету Ковельської міської ради та, враховуючи Регламент розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність, відповідно до статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", була подана на розгляд до комісії з питань регулювання земельних відносин, містобудування.
Також відповідач у листі від 13.11.2017 вих. №7.11/890 (а.с.16) повідомив ОСОБА_3 про те, що його заява від 08.09.2017 за №58210, подана в Центр надання адміністративних послуг, про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність орієнтовною площею 1000 кв. м. по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд розглянута відділом земельних ресурсів виконавчого комітету Ковельської міської ради та, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, містобудування, подані на розгляд комісії з розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність (далі - Комісія). Рішенням сесії Ковельської міської ради №28/45 від 17.08.2017 було затверджено Регламент розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність (далі - Регламент), яким передбачено створення єдиного реєстру учасників АТО по місту Ковелю. Згідно пп.5 п.2 Регламенту номери учасників АТО в єдиному реєстрі визначаються в порядку черговості. Розподіл земельних ділянок, згідно пп.1 п.3 Регламенту, відбувається відповідно до списку єдиного реєстру та проводиться шляхом жеребкування. Будь-які зміни в єдиному реєстрі допускаються лише за поданням Комісії.
Відповідач в даному листі зазначив, що 18.10.2017 та 31.10.2017 були проведені засідання Комісії, на яких розглядалась вищезгадана заява позивача. Відповідно до рішення Комісії позивача включено в першочерговий єдиний реєстр по м. Ковелю щодо надання земельних ділянок у порядку безоплатної їх приватизації для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд, відповідно до дати звернення від 08.10.2016 під №233, та відмовлено ОСОБА_3 в позачерговому наданні земельної ділянки по АДРЕСА_1 орієнтовною площею 1000 кв. м.
Рішенням виконавчого комітету Ковельської міської ради №391 від 09.11.2017 було затверджено протоколи комісії по розподілу земельних ділянок між учасниками АТО, а саме №1 від 18.10.2017 та №2 від 31.10.2017 (а.с.22).
Відповідно до витягу з протоколу №1 від 18.10.2017 (а.с.21) Комісія, враховуючи підпункт 4 (реєстрація місця проживання), підпункт 5 (включення в реєстр згідно черговості звернення) пункт 2 Регламенту розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність, вирішила включити ОСОБА_3, до першочергового єдиного реєстру громадян, що проживають за межами м. Ковеля щодо надання земельних ділянок у порядку безоплатної приватизації для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд
Як слідує з витягу з рішення від 09.11.2017 №389 "Про затвердження єдиного реєстру учасників АТО", виконавчий комітет Ковельської міської ради вирішив включити до першочергового єдиного реєстру учасників АТО, що проживають за межами м. Ковеля щодо надання земельних ділянок у порядку безоплатної їх приватизації для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд, згідно з додатком 3 (а.с.23), до якого був включений і ОСОБА_3.
З матеріалів справи слідує, що на запит адвоката ОСОБА_1 від 17.12.2017 року №1388, що є представником позивача, виконавчий комітет Ковельської міської ради листом від 03.01.2018 №3.14/2471 (а.с.17) повідомив про те, що станом на 08.09.2017 відповідно до розроблених та затверджених детальних планів територій розташування індивідуальної житлової забудови в м. Ковелі всі вільні від прав третіх осіб земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд були відсутні, оскільки рішеннями Ковельської міської ради на вільні земельні ділянки із зазначеним цільовим призначенням були надані дозволи на складання проектів землеустрою щодо їх відведення безоплатно у приватну власність згідно з Положенням "Про надання земельних ділянок із земель Ковельської міської ради у межах норм безоплатної приватизації для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд" та Регламенту розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність. Даними рішеннями земельні ділянки були зарезервовані та дозволено проведення проектно-вишукувальних робіт на цих ділянках. За період з 08.09.2017 по 31.12.2017 Ковельською міською радою були надані громадянам дозволи на складання проектів землеустрою щодо відведення 9 земельних ділянок для будівництва та обслуговувані жилого будинку, господарських будівель та споруд, в тому числі: 2 земельні ділянки - для розширення присадибних ділянок, 1 - за рахунок орендованої ділянки в порядку зміни її цільового призначення з городництва на житлове будівництво.
Оцінюючи спірні правовідносини, які склалися між позивачем та відповідачем, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з частиною 2 статті 78 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Пунктом "б" частини 1 статті 81 ЗК України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, в тому числі, на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Як передбачено пунктом «в» частини 3 статті 116 ЗК безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання (ч.4 ст.116 ЗК України).
Відповідно до ч.1статті 116 ЗК громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Частинами 6, 7, 10, 11 статті 118 ЗК України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Судом встановлено, що звернення позивача із відповідною заявою до відповідача по питанню надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення вказаної вище земельної ділянки мало місце 08.09.2017.
Відповідно до п. «а» ч.1 ст.12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Відповідно до ст.143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Як слідує із змісту абз. 1 п.14 ч.1 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, до категорії яких належить позивач, мають право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва.
Крім того, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №898-р було зобов'язано Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру і облдержадміністрації за участю органів місцевого самоврядування визначити (зарезервувати) земельні ділянки для відведення учасникам АТО та членам сімей загиблих учасників АТО, забезпечити першочерговий розгляд звернень учасників АТО і членів сімей загиблих учасників АТО щодо відведення їм земельних ділянок; органам місцевого самоврядування уряд також рекомендував розглядати в першочерговому порядку звернення учасників АТО і членів сімей загиблих учасників АТО щодо відведення їм земельних ділянок. Крім цього, уряд рекомендував органам місцевого самоврядування розмістити на власних веб - сайтах інформацію про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам АТО і членам сімей загиблих учасників АТО.
У відповідності до п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частинами 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
З огляду на викладене, суд вважає, що вирішення по суті питання щодо звернення позивача (задоволення чи відмови у задоволенні) є однією з форм реалізації повноважень міської ради та є її владною управлінською функцією як суб'єкта владних повноважень.
У зв'язку із цим, рішення про результати розгляду питання, в т. ч. і рішення про задоволення заяви чи про відмову у задоволенні заяви, має бути прийнято у формі рішення, з відповідним мотивуванням та обґрунтуванням.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, Ковельська міська рада допустила у питанні розгляду заяви позивача протиправну бездіяльність, оскільки не прийняла рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні з посиланням на норми чинного законодавства. Відтак, відповідач не вирішив питання позивача, на розгляд якого уповноважений Законом.
У зв'язку з цим суд зазначає, що Ковельська міська рада, як суб'єкт владних повноважень, у відповідності до приписів ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України не довела правомірності своєї бездіяльності та не надала доказів на спростування вищевикладених доводів позивача та висновків суду.
Однак, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача про зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання йому згаданого вище дозволу за його заявою від 08.09.2017, тобто, про задоволення такої заяви.
Так, після фактичного нерозгляду його заяви відповідачем позивач самостійно не виготовив проекту землеустрою щодо відведення вказаної вище земельної ділянки, що передбачає ч.7 ст.118 ЗК України, однак, для найповнішого захисту прав позивача, за таких обставин, суд вбачає не тільки підстави для визнання бездіяльності відповідача протиправною, що полягає у неприйнятті рішення за заявою позивача, а й зобов'язання відповідача до вчинення дій по прийняттю рішення за заявою позивача від 08.09.2017 відповідно до вимог чинного законодавства.
У зв'язку з цим, з урахуванням положень частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, позов слід задовольнити частково: визнати вказану вище встановлену судом бездіяльність відповідача протиправною та зобов'язати останнього як суб'єкта владних повноважень прийняти рішення за заявою позивача від 08.09.2017 відповідно до вимог чинного законодавства.
Доводи відповідача, наведені у відзиві на позовну заяву, не спростовують доводів позивача і у жодному разі не доводять, що неприйняття рішення відповідачем за заявою позивача від 08.09.2017 відповідає чинному законодавству України.
Крім того, судом встановлено, що неприйняття рішення відповідачем щодо заяви позивача зумовлено прийнятим рішенням Ковельської міської ради від 17.08.2017 №28/45 "Про затвердження "Регламенту розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність".
Зазначений Регламент встановлює порядок розподілу земельних ділянок між учасниками антитерористичної операції, які отримали статус учасника бойових дій, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, з метою передачі безоплатно у власність земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Так, пунктами 2, 3 Регламенту визначено порядок реєстрації та розподіл земельних ділянок.
Підпунктами 1, 2, 4 пункту 2 цього Регламенту передбачено, що для забезпечення публічності і прозорості процедури реєстрації виконавчим комітетом Ковельської міської ради створюється комісія з відбору осіб по розподілу земельних ділянок між учасниками антитерористичної операції, які отримали статус учасника бойових дій, та членами сім'ї загиблого учасника антитерористичної операції, для передачі земельних ділянок безоплатно у власність. Відділ земельних ресурсів виконавчого комітету Ковельської міської ради з метою розподілу земельних ділянок між особами, зазначеними в пункті 1 цього Регламенту за поданням Комісії, створює єдиний реєстр учасників АТО по місту Ковелю (далі - єдиний реєстр). В Єдиний реєстр вносяться учасники АТО, зареєстровані у місті Ковелі. Дата реєстрації місця проживання учасника АТО у місті Ковелі повинна передувати даті його направлення/перебування для участі в АТО. Будь-які зміни в єдиному реєстрі допускаються лише за поданням Комісії, відповідно до її протоколу, затвердженого рішенням виконавчого комітету.
Відповідно до підпунктів 1, 2, 3, 6, 7 пункту 3 Регламенту розподіл земельних ділянок між учасниками антитерористичної операції, які отримали статус учасника бойових дій, відповідно до списку єдиного реєстру, проводиться шляхом жеребкування. Членом сім'ї загиблого учасника АТО; відповідно до окремого реєстру, сформованого за поданням Комісії, надається право вільного вибору земельної ділянки, відповідно до запропонованих для відведення, та подання відповідної заяви про передачу її у власність, про що Комісією складається протокол, який затверджується рішенням виконавчого комітету. Учаснику антитерористичної операції, який отримав статус інваліда війни пій час участі в АТО, відповідно до окремого реєстру, сформованого за поданням Комісії, надається право вільного вибору земельної ділянки, відповідно до запропонованих до відведення, та подання відповідної заяви про передачу її у власність, про що Комісією складається протокол, який затверджується рішенням виконавчого комітету. Після проведення жеребкування учасники АТО подають відповідні заяви на ім'я міського голови про передачу у власність земельних ділянок. Питання щодо надання таких дозволів включаються до порядку денного пленарного засідання чергової, після жеребкування, сесії Ковельської міської ради.
З наведеного слідує, що відповідач встановив заявникам, в тому числі і позивачу, додаткові умови (процедури) для реалізації їх права на безоплатне отримання земельної ділянки, дотримання яких є підставою для прийняття Ковельською міською радою на пленарному засіданні сесії рішення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначена правова норма Конституції України також відображена в частині 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до якої органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Як зазначалось вище, положеннями п.14 ч.1 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" закріплено право позивача як учасника бойових дій зокрема на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва. Норми даного Закону та норми статті 118 Земельного кодексу України не містять застережень щодо пріоритетності заявників на стадії отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Крім того, чинним законодавством не передбачено вимогу реалізації такого права саме за місцем реєстрації особи. Не передбачено також законодавством України реалізацію такого права особи на підставі результатів проведення жеребкування. Зазначені умови та процедури, що відображені в наведених положеннях Регламенту, встановлюють для заявників, в тому числі і для позивача, додаткові обмеження для реалізації права на першочергове відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва, а відтак встановлюють додаткові підстави для нерозгляду цих заяв, що є фактичною відмовою в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою до прийняття рішення Ковельською міською радою на пленарному засіданні сесії цієї ради. При цьому, такі рішення приймаються виключно на пленарних засіданнях ради, а виконавчі органи місцевого самоврядування та створені ними комісії таких повноважень не мають.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що положення підпунктів 1, 2, 4 пункту 2, підпунктів 1, 2, 3, 6, 7 пункту 3 Регламенту розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність, затвердженого рішенням Ковельської міської ради від 17.08.2017 №28/45, суперечать вищенаведеним нормам законодавства, а тому суд визнає їх протиправними та нечинними.
Отже, суд дійшов висновку, що Ковельська міська рада не довела правомірність своєї бездіяльності та прийнятих окремих положень Регламенту, що затверджений рішенням Ковельської міської ради від 17.08.2017 №28/45, а тому позовні вимоги підлягають до часткового задоволення шляхом визнання протиправною бездіяльності Ковельської міської ради, що полягає у неприйнятті рішення за заявою ОСОБА_3 від 08.09.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території міста Ковеля, зобов'язання прийняти рішення за такою заявою та визнання протиправними та нечинними підпунктів 1, 2, 4 пункту 2, підпунктів 1, 2, 3, 6, 7 пункту 3 Регламенту розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов'язковості судових рішень, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням судового рішення.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Земельного кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Ковельської міської ради, що полягає у неприйнятті рішення за заявою ОСОБА_3 від 08.09.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території міста Ковеля.
Зобов'язати Ковельську міську раду прийняти рішення за заявою ОСОБА_3 від 08.09.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території міста Ковеля.
Визнати протиправними та нечинними підпунктів 1, 2, 4 пункту 2, підпунктів 1, 2, 3, 6, 7 пункту 3 Регламенту розподілу земельних ділянок між учасниками бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сім'ями, члени яких загинули під час участі в АТО, для передачі ділянок безоплатно у власність, затвердженого рішенням Ковельської міської ради від 17.08.2017 №28/45.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повне рішення суду буде складено 23 лютого 2018 року.
Суддя В.Д. Ковальчук