Постанова № 72367989, 20.02.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
522/21619/17
Номер документу
72367989
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/21619/17

Провадження 2-а/522/612/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2018 року Приморський районний суд м. Одеси, у складі:

головуючого - судді Ільченко Н.А.

при секретарі - Довгань Ж.А.

розглянувши за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

15.11.2017 року до Приморського районного суду м.Одеси звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області з вимогами про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11.11.2015 року №988, згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області № 4410; зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11.11.2015 року №988, починаючи з 01.01.2016 року (згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області № 4440). Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України у Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом ГУМВС України в Одеській області №739 о/с від 25.09.2015 року його, полковника міліції, ОСОБА_1, начальника відділу розшуку злочинців та зниклих громадян управління карного розшуку ГУМВС України в Одеській області звільнено у запас Збройних Сид на підставі п.64 «б» (через хворобу). Він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію згідно положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає, що йому, як пенсіонеру органів внутрішніх справ України, повинна бути перерахована пенсія у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» та в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У матеріалах справи наявні письмові заперечення ГУПФУ в Одеській області, згідно яких вважають, що позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 13.05.2017 року підлягають залишенню без розгляду у зв'язку з пропуском строків позовної давності. Також зазначили, МВС листом від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017 року повідомило ПФУ про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям. ПФУ листом від 28.03.2017 року №9493/02-23 повідомив головне управління про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також, в даному листі зазначено, що ПФУ сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Листом головного управління від 30.03.2017 року №4422/03 направлено до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі цього Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області передано ГУПФУ в Одеській області довідку №4440 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Зазначили, що здійснення перерахунку пенсії позивачу та її виплата буде забезпечена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Також, 24.01.2018 року представником позивача до суду були подані письмові пояснення, згідно яких зазначили, що перерахунок пенсії, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. На думку позивача, право на перерахунок пенсії виникло з 01.01.2016 року, тому мають застосовуватись положення ч.3 ст. 50 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає безпідставним посилання пенсійного органу на те, що Закон №900 набув чинності після прийняття КМУ від 11.11.2015 року №988, оскільки дана постанова діє до теперішнього часу.

До суду 26.01.2018 року надійшов письмовий відзив відповідача, в якому були викладені обставини аналогічні письмовому відзиву від 21.12.2017 року. При цьому, уточнили період, за який просили вимоги ОСОБА_1 залишити без розгляду, вказавши з 01.01.2016 року по 13.05.2017 року, а в іншій частині позову відмовити.

Відповідно до Закону України від 3 жовтня 2017 року N 2147-VIII Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції, який набрав чинності з 15.12.2017р..

Згідно п. 10 ч.1 Перехідних Положень (розділ VІІ) КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо скарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що наказом ГУМВС України в Одеській області №739 о/с від 25.09.2015 року його, полковника міліції ОСОБА_1, начальника відділу розшуку злочинців та зниклих громадян управління карного розшуку ГУМВС України в Одеській області звільнено у запас Збройних Сил на підставі п.64 «б» (через хворобу).

Він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію згідно положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У зв'язку з прийняттям вказаної постанови, позивач 24.10.2017 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки ГУМВС України в Одеській області №4440 про розмір грошового забезпечення.

У своєму листі від 09.11.2017 року №1603/Б-11, направленому на адресу позивача, пенсійний орган з приводу проведення перерахунку пенсії зазначив, що ПФУ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України. Статтею 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що виплата пенсій, утому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Повідомлено, що перерахунок буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку №45 проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIIIстаттю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.

Дане стверджується судовою практикою викладеною в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 20.03.2017р. у справі №К/800/7981/17.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Відповідно до п. 6 ч. 1ст. 92 Конституції України,основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Доводи ГУ ПФУ в Одеській області про відсутність коштів для фінансування виплат пенсій у встановленому законодавством розмірі не заслуговують на увагу, так як своїм листом від 09.11.2017 року відповідач фактично не задовольнив заяву ОСОБА_1 про здійснення перерахунку і виплати його пенсії, пославшись на відсутність додатково виділених коштів з Державного бюджету України, що є незаконним та неправомірним.

Посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії суд також не приймає до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

З урахуванням вищенаведених норм, суд приходить до висновку, що в розумінні вказаних вимог позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та виплати пенсії в новому розмірі на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області №4440.

Ухвалою Приморського районного суду м.Одеси від 20.02.2018 року залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії у період з 01.01.2016 року по 14.05.2017 року.

Враховуючи викладене, суд вбачає, що відповідач не вчинив необхідних дій, пов'язаних із перерахунком позивачу пенсії, що не відповідає нормам вказаних вище Законів, що є наслідком порушення прав позивача, які підлягають судовому захисту, шляхом зобов'язання відповідача, починаючи з 16.05.2017 року, провести перерахунок та виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11.11.2015 року №988 (згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області № 4440).

Відповідно до ст. 139 КАС України, а також враховуючи положення ст. 5 Закону України «Про судовий збір», слід стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі у розмірі 1280 грн. 00 коп..

Керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», ст.ст. 2, 12, 32, 73, 77, 139, ч. 9 ст. 205, 241-243, 257, 258, 262, 293, 382, п.10 ч.1 Перехідних Положень КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) з 15.05.2017 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11.11.2015 року №988, згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області № 4410.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести перерахунок та виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11.11.2015 року №988, починаючи з 15.05.2017 року (згідно з довідкою ГУМВС України в Одеській області № 4440).

В іншій частині задоволення позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного Фонду України у Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) на користь на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) у відшкодування судового збору 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн.. 00 коп..

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Н.А. Ільченко

20.02.2018