
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12493/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Багрія В.М., Гінди О.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Рожищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Рожищенського районного суду Волинської області від 27 листопада 2017 року (суддя – Сіліч І.І., м. Рожище) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рожищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 4 жовтня 2017 року звернувся до суду з позовом, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, до Рожищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області в якому просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому грошову допомогу відповідно до п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день звернення із заявою про призначення пенсії.В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що пропрацювавши понад 35 років в закладах та установах, державної або комунальної форми власності на педагогічних посадах, має право на отримання грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV. Однак отримав відмову з якою категорично не погоджується.
Постановою Рожищенського районного суду Волинської області від 27 листопада 2017 року у справі №167/1276/17 заявлений позов задоволено.
Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, який покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити у повному обсязі. У поданій апеляційній скарзі вказує, що Управлінням правомірно відмовлено позивачу у призначенні грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п.7-1 XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу на посадах, робота яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "є" - "ж" ст.55 Закону №1058-IVмінімальною тривалістю 35 років.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із протиправності дій відповідача та наявністю передбачених чинним законодавством підстав для виплати позивачу грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій у відповідності із п.7-1 XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи: ОСОБА_1 народився 10.04.1957, про що свідчить паспорт громадянина України серії АС №258339, виданий 12.03.1997 Рожищенським РВ УМВС України у Волинській області і відповідно до Закону №1058-IV набув права на призначення пенсії по віку, маючи при цьому загальний стаж роботи 36 років 10 місяців 16 днів, що підтверджується наявними доказами в матеріалах справи та не заперечується відповідачем. Згідно трудової книжки позивача БТ-І №6173756, останній згідно наказу від 11.08.1983 №261 переведений на посаду вчителя фізичного виховання Сокілської середньої школи І-ІІ ступенів с.Сокіл Рожищенського району, де продовжує працювати по даний час. Позивач 05.07.2017 звернувся до відповідача із заявою згідно якої просив надати відповідь чому при первинному призначенні пенсії, йому не нараховано та не виплачено грошову допомогу відповідно до п.7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV. Відповідач листом від 12.07.2017№4404/02-10-21роз'яснив позивачу, що в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи, йому відмовлено у виплаті вищевказаної грошової допомоги. Зокрема, зазначено, що період роботи позивача з 01.06.2011 по 31.07.2011 не зараховується до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, оскільки відсутні дані за цей період в індивідуальних відомостях про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку, зокрема відсутні суми заробітної плати, відпрацьованих днів та ознаки роботи по спеціальному стажу, так як, відповідно до ст.24 Закону №1058-IVстраховий стаж з 01.01.2004 обчислюється лише за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінюючи спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції виходить з такого.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 7-1 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Вимогами пункту 2 «Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191 (далі - Порядок) встановлено, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені, зокрема, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» (далі - Перелік №909) та переліком посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення».
Пунктом 5 Порядку встановлено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01.10.2011 призначається пенсія за віком відповідно до Закону №1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Положеннями п.6 вказаного Порядку для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно зі статтями 27 і 28 Закону №1058-IV.
Згідно з п.7 Порядку виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Згідно довідки відділу освіти та молоді Рожищенської районної державної адміністрації Волинської області від 16.08.2017 №852/01-15 та табелів обліку використання робочого часу і підрахунку заробітку вбачається, що з 20.06.2011 по 15.08.2011 ОСОБА_1 перебував в основній щорічній відпустці. У червні 2011 року йому було нараховано та виплачено заробітну плату за 12 робочих днів та відпускні за червень 2011 року в сумі 3630,61 грн., відпускні за липень 2011 року в сумі 2544,12 грн., відпускні за серпень 2011 року в сумі 1231,03 грн.. Відраховано та сплачено страхових внесків за червень 2011 року 130,70 грн., за липень 2011 року 91,59 грн., серпень 2011 року 44,32 грн. Разом з тим, внести дані в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 в системі персоніфікованого обліку за період з 01.06.2011 по 31.07.2011 відділ освіти та молоді Рожищенської райдержадміністрації не має можливості, оскільки подання звітності за ліквідованого страхувальника, а саме: відділ освіти Рожищенської райдержадміністрації правонаступником якого є відділ освіти та молоді Рожищенської райдержадміністрації не передбачено програмним забезпеченням. Таким чином зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав вважати, що позивач в період з 01.06.2011 по 31.07.2011 працював в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, які передбачено Переліком №909.
Також, згідно довідки відділу освіти та молоді Рожищенської районної державної адміністрації Волинської області від 16.08.2017 №852/01-15 та табелів обліку використання робочого часу і підрахунку заробітку вбачається, що з 01.06.2017 по 30.06.2017 позивачу нараховано та виплачено відпускні за червень 2017 року в сумі 7349 грн. Нараховано та сплачено єдиного соціального внеску за червень 2017 року 2553 грн. 80 коп. Відтак, враховуючи, що із заявою про призначення пенсії позивач звернувся 26.06.2017, у відповідача наявні підстави для зарахування до страхового стажу період роботи з 01.06.2017 по 26.06.2017.
Враховуючи вищенаведене, оскільки у позивача наявний спеціальний педагогічний стаж, його посада відноситься до посад педагогічних працівників, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, до призначення пенсії за віком не отримував будь-яку пенсію, а тому він має право на нарахування та виплату грошової допомоги, яка передбачена п.7-1 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV , з огляду на що відповідач безпідставно відмовив позивачу у не виплаті такої допомоги.
Водночас, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу, що за змістом п.7-1 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Суд першої інстанції у резолютивній частині рішення зобов'язав відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день звернення з заявою про призначення пенсії - 26.06.2017, відповідно до п.7-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, що суперечить вимогам чинного законодавства.
Відтак, апеляційний суд приходить до висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що у відповідності до п.4 ч.1 ст.317 КАС України є підставою для зміни рішення.
З урахуванням наведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно вирішено справу по суті, але з помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому для забезпечення захисту прав позивача, другий абзац резолютивної частини даної постанови слід змінити.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Рожищенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області задовольнити частково.
Змінити постанову Рожищенського районного суду Волинської області від 27 листопада 2017 року, виклавши другий абзац резолютивної частини постанови в наступній редакції:
«Зобов’язати Рожищенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В решті постанову Рожищенського районного суду Волинської області від 27 листопада 2017 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав визначених пунктом 2 частини п’ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 21 лютого 2018 року.