
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/6073/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,
суддів Гуляка В.В., Гудима Л.Я.
за участі секретаря судового засідання Чигер І.І.
позивача : не з’явився
відповідача: не з’явився
третя особа: не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року (головуючий суддя Рейті С.І. м. Ужгород) у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Преміал», треті особи: Солом’янська районна в місті Києві державна адміністрація про скасування державної реєстрації змін до установчих документів стосовно зміни місцезнаходження -
В С Т А Н О В И В :
10.01.2017 року Державна податкова інспекція у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області (далі позивач) звернула ся з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Преміал», треті особи: Солом’янська районна в місті Києві державна адміністрація про скасування державної реєстрації змін до установчих документів стосовно зміни місцезнаходження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ДПІ у Тячівському районі встановлено факт внесення недостовірних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про реєстрацію ТОВ «Альфа Преміал» за адресою: Тячівський район, с. Бедевля, вул. Волошина, 18, оскільки, за вказаною адресою знаходиться Бедевлянська сільська рада.
Вважає, що дані про фактичне місцезнаходження платника податку є необхідною інформацією для виконання податковою інспекцією наданих ПК України повноважень щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів, забезпечення обліку платників податків та інших дій в межах здійснення контролюючої функції, а відтак недостовірність відомостей про місцезнаходження відповідача унеможливлює здійснення ДПІ у Тячівському районі вищевказаних функцій.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова суду прийнята з порушенням норм процесуального та матеріального права.
Вважає, що враховуючи те, що дані про фактичне місцезнаходження платника податку є необхідною інформацією для виконання податковою інспекцією наданих ПК України повноважень щодо забезпечення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, а також інших дій, недостовірність відомостей про місцезнаходження відповідача унеможливлює здійснення ДПІ у Тячівському районі ГУ ДФС у Закарпатській області наданих функцій.
Відтак, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити з підстав, зазначених в апеляційній скарзі.
В судове засідання для розгляду апеляційної скарги учасники справи не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, а тому відповідно до ч.4 ст.229 КАС України апеляційний суд ухвалив розгляд апеляційної скарги здійснити за відсутності учасників справи та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Так, судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 01 червня 2016 року ТОВ «Альфа Преміал» змінено адресу місцезнаходження, а саме: м. Київ, Солом’янський район, пр-т Повітрофлотський 94-А, офіс 315, на Тячівський район, с. Бедевля, вул. Волошина, 18, про що внесено запис про зміну місцезнаходження (місця проживання), що пов’язана зі зміною адміністративного району.
Працівниками податкової міліції ДПІ у Тячівському районі було здійснено виїзд за новою адресою та встановлено, що за вказаною адресою знаходиться Бедевлянська сільська рада, та згідно наданих пояснень головного бухгалтера сільської ради, ТОВ «Альфа Преміал» за даною адресою не знаходиться.
Відтак ДПІ у Тячівському районі звернулась до суду з позовом до ТОВ «Альфа Преміал», яким просить скасувати зміни до установчих документів пов’язаних зі зміною місцезнаходження.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції зазначив, що в матеріалах справи відсутні та позивачем суду не надані докази що свідчать про допущені державним реєстратором порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 року № 755-IV (з наступними змінами та доповненнями, далі – Закон 755) при проведенні реєстраційних дій – внесенні в ЄДР запису «зміна місцезнаходження».
Проводячи реєстраційні дії щодо внесення запису про зміну місцезнаходження ТОВ «Альфа Преміал», державний реєстратор діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, зокрема, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».
Суд першої інстанції дійшов висновку, що скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи. Проте ДПІ у Тячівському районі не наведено підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Альфа Преміал», визначених ст. 31 названого Закону,
Суд апеляційної інстанції погоджується з зазначеними висновками та зазначає наступне.
Положеннями пп.16.1.11 п.16.1 ст. 16 ПК України, передбачено, що платник податків зобов’язаний: повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи.
Приписами пп. 19-1.1.45 п. 19-1.1 ст. 19 ПК України, визначено, що контролюючі органи виконують такі функції: звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Згідно п. 67.2 ст. 67 ПК України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно п.4 ч. 1 ст. 1 Закону України 755-IV, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об’єднання, професійної спілки, її організації або об’єднання, політичної партії, організації роботодавців, об’єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Відповідно до Закону України 755-IV, єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (ч.1 ст. 7).
Відомості про юридичну особу, вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів (ч.1 ст.9).
В Законі України 755-IV, зазначено перелік відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. Серед інших зазначено і місцезнаходження юридичної особи (п.10 ч.2 ст. 9).
Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах(ч.4 ст. 10).
Державна реєстрація змін до установчих документів здійснювалася у відповідності до приписів Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в редакції чинній від 01.01.2016 року.
Приписами Закону України 755-IV (в редакції чинній від 01.01.2016 року), визначено перелік документів, які подаються для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи (ч. 4 ст. 17).
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об’єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи (ч.2 ст.25).
Розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, здійснюється у такі строки: щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів (п.1 ч.1 ст. 26).
Також колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи відсутні та позивачем до суду апеляційної інстанції не надані докази які свідчать про допущені відповідачем порушення вимог Закону України 755-IV при проведенні реєстраційних дій при внесенні в ЄДР запису «зміна місцезнаходження».
У відповідності до п. 67.2 ст. 67 ПК України, ДПІ у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області, наділена повноваженням на звернення до суду з позовом стосовно скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 25 Закону України 755-IV, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов’язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»; припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію.
Отже, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення, що набрало законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби щодо: скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Колегія суддів дійшла висновку про те, що державним реєстратором при виконанні ним своїх посадових обов'язків були дотримані вимоги статті 19 Закону № 755-IV, а відсутність юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Преміал» за місцезнаходженням не може мати наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи, а може бути підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи відповідно до Закону № 755-IV.
Однак, ДПІ у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області не надано ані до суду першої інстанції, ані до суду апеляційної інстанції належних доказів надання рішення суду що набрало законної сили про скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі про «зміни місцезнаходження» Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Преміал».
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив в задоволенні позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись, ч. 4 ст.229, ч. 3 ст. 243, ст.ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст.ст. 322, 325, 329 КАС України , суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Тячівському районі Головного управління Державної фіскальної служби у Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року у справі № 807/14/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_1 судді ОСОБА_2 ОСОБА_3 Повне судове рішення складено 16.02.2018 року.