Постанова № 72352625, 20.02.2018, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
127/25141/17
Номер документу
72352625
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/25141/17

Провадження №2-а/127/991/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" лютого 2018 р. м. Вінниця

в складі: головуючого судді Бойко В. М.,

за участю секретаря Ревтюх О.А.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з до суду з вищевказаним позовом з вимогами визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з 01 червня 2015 року неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 01 червня 2015 р по 15.12.2016р.

Позов мотивовано тим, що позивач з 04.01.2012 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Вінниці, як одержувач пенсії за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З квітня 2015 року відповідач перестав виплачувати йому пенсію в зв'язку зі змінами пенсійного законодавства та з посиланням на ст..47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивач працював на посаді судді апеляційного суду Вінницької області. Відповідно до листа заступника начальника Управлінні Пенсійного фонду України у м. Вінниці від 10.11.2017 року №251/С-1 позивача повідомлено, що виплату пенсії припинено на підставі Закону України № 213-УІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якого було внесено зміни до ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно норм вказаного закону тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31 грудня 2015 року особам ( крім інвалідів І та II групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених ЗУ «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», призначені пенсії не виплачуються. З 01.01.2016 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України №911-VIII від 24.12.2015 року був продовжений особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, а саме тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року особам( крім інвалідів І та II групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст. 10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених ЗУ «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.

Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі.

Представник відповідачав судовому засіданні проти визнання позову заперечував та повідомив, надав письмові заперечення, в яких вказав, що здійснити виплату пенсії, зазначеної позові не має правових підстав, оскільки станом на 01.06.2015 рік ОСОБА_1 працював на посаді, яка дає право на призначення щомісячного довічного грошового утримання передбаченого Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Представником позивача було подано відповідь на відзив, в якому позивач зазначив, що вважає, твердження відповідача є хибними, та такими, що не відповідають положенням Конституції України та Законам України про пенсійне забезпечення, оскільки станом на 01 червня 2015 року Верховною Радою України не було прийнято закону, яким би було встановлено порядок призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, а тому норми Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в частині зупинення виплати пенсій особам на яких поширюється дія цього закону втратили чинність з 01.06.2015, а тому у відповідача не було законних підстав не нараховувати та не виплачувати пенсію.

Судом по справі встановлені наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини:

Судом встановлено, що позивач з 04.01.2012 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Вінниці, як одержувач пенсії за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».(а.с.12)

Як вбачається з листа заступника начальника Управлінні Пенсійного фонду України у м. Вінниці від 10.11.2017 року №251/С-1 позивача повідомлено, що виплату пенсії позивачу було припинено на підставі Закону України № 213-УІІІ від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якого було внесено зміни до ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно норм вказаного закону тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31 грудня 2015 року особам ( крім інвалідів І та II групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених ЗУ «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», призначені пенсії не виплачуються. З 01.01.2016 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України №911-VIII від 24.12.2015 року був продовжений особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, а саме тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року особам ( крім інвалідів І та II групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст. 10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених ЗУ «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. (а.с.6-7)

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Окрім того, відповідно до ст.24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно ст. 126 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантується Конституцією і законами України.

Відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 47 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року № 2453 VI незалежність судді забезпечується, зокрема, його належним матеріальним та соціальним забезпеченням.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, вкладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року, якщо правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що

формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних га інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яких повинні дотримуватися як громадяни, так і держава в особі уповноважених органів. Частиною першою цього Закону визначено, що загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами:законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством, а також осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - підприємців; заінтересованості кожної працездатної особи у власному матеріальному забезпеченні після виходу на пенсію; рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу); фінансування видатків на виплату пенсій, надання соціальних послуг за рахунок страхових внесків, бюджетних коштів і коштів цільових фондів; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом;гласності, прозорості та доступності діяльності Пенсійного фонду; обов'язковості фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій, відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, тощо .

Статтею 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат та їх пенсійних активів, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках.

В свою чергу, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Суд погоджується з доводами позивача щодо того, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 було внесено

зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ, а саме: абз. 2 ч. 1 ст. 47, відповідно до якого - тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього поновлюється. Аналогічні зміни внесено до ст. 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-УІ. В подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII, обмеження в частині виплати пенсії працюючим пенсіонерам продовжено до 31.12.2016. Однак, зі змісту п. 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» вбачається, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Станом на 01 червня 2015 року Верховною Радою України не було прийнято закону, яким би було встановлено порядок призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних а тому, норми Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в частині зупинення виплати пенсій особам на яких поширюється дія цього закону втратили чинність з 01.06.2015, а тому у відповідача не було законних підстав не нараховувати та не виплачувати пенсію.

ст. 72 КАС України встановлено що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів) , що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі письмових і речових доказів, висновків експертів, показань свідків.

ч.1 ст.77 КАС України встановлено що, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.

Таким чином, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, про наявність підстав для задоволення позову, враховуючи встановлені судом факти, суд вбачає неправомірні дії з боку відповідача, який діяв в порушення норм чинного законодавства, зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України, в якій зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та вважає, визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з 01 червня 2015 року неправомірними. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 01 червня 2015 р по 15.12.2016р., оскільки як зазначили сторони в судовому засіданні з 16.12.2016р. виплату поновлено.

Враховуючи положення ст. 143 КАС України, суд вважає стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 640 грн.

Керуючись ст. 19, 24, 26, Конституції України, ст. 7, 113, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 47 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року ст.ст. 6, 9, 72, 73, 75, 77, 241, 242, 244, 245, КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за віком з 01 червня 2015 року неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 01 червня 2015 р по 15.12.2016р.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (Код ЄДРПОУ 37979905) на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу в сумі 7160 грн. та судовий збір в сумі 640 грн.

Постанова суду може бути оскаржена протягом 30 днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст постанови виготовлено 22.02.2018р.

Суддя: