Рішення № 72350067, 16.01.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
808/3218/17
Номер документу
72350067
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 року Справа № 808/3218/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Новікової Д.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

за участю представників:

позивача - ОСОБА_2

(діє на підставі довіреності від 17.10.2017 року)

відповідача - ОСОБА_3

(діє на підставі довіреності від 15.12.2017 року)

ВСТАНОВИВ:

24 жовтня 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі – суд) надійшов адміністративний позов від ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 29 вересня 2017 року №10930649.

27 жовтня 2017 року ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 22 листопада 2017 року.

Ухвалою суду від 29 листопада 2017 року провадження в адміністративній справі зупинено до 16 січня 2017 року.

Представник позивача в судовому засіданні обґрунтував позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві та зазначив, що на сайті Міністерства економічного розвитку та торгівлі України середньо ринкова вартість транспортного засобу VOLSWAGEN TOUREG, 2016 року випуску, з об’ємом двигуна 3.0 куб. см. Становить 1100805,75 грн., що не перевищує встановлених підпунктом 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України 375 розмірів мінімальних заробітних плат, встановлених законом на 01 січня податкового (звітного) року (1200000 грн. у 2017 році), транспортний засіб, який зареєстрований за позивачем, не є суб’єктом оподаткування транспортним податком. Позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволені адміністративному позові відмовити в повному обсязі, з підстав викладених у поданих запереченнях та зазначив, що головним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України 11 серпня 2017 року подано до ДФС відомості про легкові автомобілі, які підпадали під оподаткування встановлених підпунктом 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України. В наданій інформації містились відомості про транспортний засіб позивача. У зв’язку з чим винесено спірне податкове повідомлення – рішення. Просив відмовити в задоволені адміністративного позову.

Відповідно до статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 23 січня 2018 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача розглянувши матеріали справи, суд з’ясував наступне.

ОСОБА_1 є власником транспортного засобу марки VOLSWAGEN, моделі TOUREG, номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2967, рік випуску 2016, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного СХТ 993543.

Головного управління ДФС у Запорізькій області винесено оскаржуване податкове повідомлення – рішення від 29 вересня 2017 року №10930649 відповідно до якого позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб податковий період 2017 рік у розмірі 25000 грн.

Оскаржуване податкове повідомлення - рішення направлене позивачу та отримано останнім, про що сторонами в судовому засіданні не заперечувалось.

Позивач не погоджуючись з винесеним податковим повідомлення – рішення звернувся із даним адміністративним позовом до суду.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає податкове повідомлення-рішення не обґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню, виходячи з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України № 2755-VI від 02 грудня 2010 року.

Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” від 28 грудня 2014 року з 01 січня 2015 року введено в дію статтю 267 Податкового кодексу України “Транспортний податок”.

За правилами підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об’єктами оподаткування.

Відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України, об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального".

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.

Підпунктом 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 Податкового кодексу України, передбачено, що базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Пунктом 267.4 статті 267 Податкового кодексу України, визначена ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

За підпунктом 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Згідно з підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України, обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Приписами підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Підпунктом 267.7.1 пункту 267.7 статті 267 Податкового кодексу України визначено, що податок сплачується за місцем реєстрації об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», установити у 2017 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 3200 гривень.

Отже, об'єктом оподаткування у 2017 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1200000 грн. 00 коп. (1200000 грн. 00 коп. = 3200 грн. 00 коп. х 375).

Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений «Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів», затвердженою 18.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України №66 (надалі – «Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів»).

Як передбачено пункту 13 «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів», Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального. У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об’єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Судом досліджені матеріали справи та встановлено, що позивачем надано розрахунок вартості транспортного засобу від 20 жовтня 2017 року зроблений до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, з якого видно марка Volkswagen модель Touareg, 3.0 внутрішнього згорання, дизель, рік випуску 2016. Середньоринкова вартість засобу для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України №66 від 18 лютого 2016 року зі зміни становить 1100805,75 грн.

Отже при здійсненні калькуляції (розрахунку) на офіційному веб - сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкової вартості автомобіля позивача марки Volkswagen, моделі Touareg, тип пального дизель, об’єм циліндрів двигуна 2967, 2016 року випуску, середньоринкова даного автомобіля склала – 1100805,75 грн.

Представником відповідача на підтвердження відповідності критеріїв визначення об’єкта оподаткування надано скріншот відомостей про платників транспортного податку, перелік легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 217 (звітного) року.

Судом досліджено надані докази та встановлено, що відомості про платників податків та перелік не містять визначеної середньоринкової вартості транспортного засобу позивача станом на 01 січня 2017 року. Тобто, при винесені спірного рішення податковим органом не встановлено середньоринкової вартості транспортного засобу. Перелік містить інформацію лише про марку, модель, рік випуску, об’єм двигуна та тип пального, що унеможливлює прийняти даний доказ, як належний.

В судовому засіданні, представник відповідача не зміг надати інформацію стосовно середньоринкової вартості транспортного засобу. Крім того, представником відповідача не надано суду розрахунок податкового повідомлення – рішення.

Таким чином, проаналізувавши вищевикладені обставини та додані докази до матеріалів справи, прийшов до висновку, що автомобіль марки Volkswagen, моделі Touareg, 2016 року випуску об'єм двигуна 2967 – не може бути встановлений, як об’єкт оподаткування у 2017 році.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, з урахуванням вище викладеного, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності дійшов висновку, що відповідачем не доведено законність та обґрунтованість оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 29 вересня 2017 року №10930649, тому з огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 29 вересня 2017 року №10930649.

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений статті 255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений статтею 295 КАС України.

Рішення у повному обсязі виготовлено 26 січня 2018.

Суддя Д. В. Татаринов