Рішення № 72349803, 15.02.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2018
Номер справи
806/431/18
Номер документу
72349803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2018 року м.Житомир справа № 806/431/18

категорія 12.3

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Алексюк Т.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення, зобов'язання надати довідку,

встановив:

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату щодо не виплати індексації грошового забезпечення, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2017 та зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат надати довідку з помісячним розрахунком індексації та базового місяця за вказаний період.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що після звільнення з військової служби йому стало відомо про те, що відповідачем не було виплачено індексацію грошового забезпечення за період проходження служби з 01.01.2016 по день виключення зі списків особового складу, у зв'язку з чим він неодноразово звертався до ОСОБА_1 ОВК з приводу врегулювання питання виплати індексації грошового забезпечення, проте йому не було надано відповіді, а тому позивач за захистом своїх прав звернувся до суду.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав викладених у письмовому відзиві. В обґрунтування якого вказав, що у зв'язку із тим, що у 2016 році відбулося збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, на виконання вимог телеграми Міністерства оборони України від 31.12.2015 №248/3/9/1/1150 Департаментом фінансів Міністерства оборони України були доведені до військових частин роз'яснення від 04.01.2016 №248/3/9/1/2, згідно яких, у зв'язку із внесенням змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нараховувати до окремого роз'яснення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні факти та дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 проходив військову службу в Збройних Силах України на посаді заступника начальника відділу територіальної оборони ОСОБА_1 обласного військового комісаріату.

Наказом командувача військ оперативного командування "Північ" (по особовому складу) №22 від 02.03.2017 майора ОСОБА_4 звільнено з військової служби у запас. Наказом комісара ОСОБА_1 обласного військового комісаріату (по стройовій частині) №74 від 31.03.2017 позивача виключено зі списків особового складу, знято з усіх видів забезпечення (а.с.13 та зворот).

Позивач 11 квітня 2017 року звернувся із заявою до військового комісара ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, в якій просив видати довідку про суму нарахованої та фактично виплаченої йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2015 по день звільнення із розбивкою помісячно та із зазначенням базового місяця (а.с.10).

Крім того, 19 травня 2017 року позивач звернувся до військового комісара ОСОБА_1 обласного військового комісаріату із заявою про виплату індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по день звільнення включно (а.с.11).

Проте, на вказані заяви відповідачем не надано відповідей та виплату індексації не здійснено.

Вважаючи таку бездіяльність ОСОБА_1 обласного військового комісаріату протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення та індексація грошового забезпечення.

Преамбулою Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон) встановлено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до ст.1 Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Таким чином, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно зі ст.4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до ст. 6 Закону у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст. 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок), згідно з п.4 якого індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до абзацу 8 пункту 4 Порядку у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно - правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Відповідачем не доведено відсутність обставин, передбачених статтею 4 цього Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Посилання представника відповідача на роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/1150 відповідно до якого, індексацію грошового забезпечення військовослужбовців слід не нараховувати до окремого роз'яснення, то суд зазначає наступне.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про військові комісаріати" від 3 червня 2013 року № 389 військові комісаріати у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міноборони, наказами і директивами Міністра оборони та наказами і директивами начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил, іншими правовими актами, а також цим Положенням.

З огляду на викладене, ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат має діяти відповідно до закону, який має вищу юридичну силу, а тому суд критично ставиться до посилання відповідача на роз'яснення Департамента фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 №248/3/9/1/1150 як підставу для невиплати індексації грошового забезпечення позивача.

Що стосується посилання представника відповідача ОСОБА_1 обласного військового комісаріату на складну фінансово-економічну ситуацію в державі, то суд зазначає наступне.

Згідно з вимогами статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Європейський Суд з прав людини у рішення по справі "Кечко проти України" зауважував, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

А тому, з огляду на викладене, складна фінансово-економічна ситуація в державі жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у даній справі.

За таких обставин, слід визнати протиправними дії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату щодо не виплати ОСОБА_4 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2017.

Частиною 2 статті 11 Закону України "Про інформацію" передбачено, що кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.

Судом встановлено, що відповідач не надав відповіді на заяву позивача від 11.04.2017 щодо видачі довідки про суму нарахованої та фактично виплаченої йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2015 по день звільнення із розбивкою помісячно та із зазначенням базового місяця, тоді як це є правом позивача бути обізнаним про розмір отримуваного ним грошового забезпечення і відповідач своєю бездіяльністю таке право порушив.

Згідно зі статею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів та не обґрунтував правомірність своїх дій та бездіяльності.

Таким чином, проаналізувавши наведені вище законодавчі норми, враховуючи при цьому доводи сторін, а також наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату щодо не виплати ОСОБА_4 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2017.

Зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат нарахувати та виплатити ОСОБА_4 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2017, про що видати йому довідку з помісячним розрахунком індексації та базового місяця за вказаний період.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржене до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду у порядку, визначеному статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення через суд першої інстанції.

Суддя Л.А.Шуляк

Повне судове рішення складене 21 лютого 2018 року