
ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2-а/381/1/18
381/4207/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2018 року Фастівський міськрайонний суд Київської області
в складі:
головуючого судді: Осаулової Н.А.,
за участю секретаря: Криворучко А.Є.,
з участю: позивача ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2,
представника третьої особи на стороні позивача: Бохан Л.Ю.,
представника відповідача: Дерюгіної А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Фастів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, третя особа: Мале підприємство «Витязь» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2017 року ОСОБА_1 (надалі позивач) звернулася до суду з позовом до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, третя особа: Мале підприємство «Витязь» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, де просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні їй пенсії із зниженням пенсійного віку на вісім років та зобов'язати відповідача призначити їй пенсію зі зниженням пенсійного віку на вісім років.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що вона ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, має посвідчення потерпілого 2 категорії. Оскільки в силу вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона має право на призначення та виплату їй пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років, тому вона звернулася до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із відповідною заявою при призначенні їй такої пенсії та надала необхідні для призначення такої пенсії документи. Між тим, відповідач рішенням № 77 від 04.05.2017 року в порушення вимог законодавства відмовив їй у призначенні пенсії за віком та роз'яснив, що вона набуде право на пенсію в 60 років. Тому, вона звернулася до суду з даним позовом.
Позивач та її представник в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі, з підстав викладених в ньому, просили суд його задовольнити та призначити пенсію з 05.07.2017 року.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позову, посилаючись на свої письмові заперечення наявні в матеріалах справи. Суду пояснила, що при перевірці наданих позивачкою документів було встановлено невідповідність персональних даних, а саме те, що в наказі № 98 від 09.04.1987 року вказано «командировать в г. Чернобиль» зазначено «ОСОБА_1», в табелі використання робочого часу квітень-травень 1987 року «ОСОБА_1», а у відомостях щодо отримання посвідчення «ОСОБА_1». Оскільки позивачкою не було надано до Управління інших підтверджуючих документів про її перебування в зоні відчуження, тому їй було відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років.
Представник третьої особи в судовому засіданні позов підтримала, просила суд його задовольнити. Суду пояснила, що позивач ОСОБА_1 дійсно у 1987 року брала участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, але у зв'язку із технічною помилкою в написанні по-батькові позивачки, остання не може оформити пенсію зі зниженням пенсійного віку, на яку має право згідно закону.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши всі докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1, народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, яка після реєстрації шлюбу, в якому перебувала з 20 серпня 1988 року по 23 березня 1993 рік, з ОСОБА_6 змінила прізвище на «ОСОБА_1». (а.с.14, 18).
З Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Серія НОМЕР_2, виданого 03.12.1992 року Київською обласною державною адміністрацією, вбачається, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. (а.с.13).
Між тим, з Свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_3 від 30.04.1993 року, вбачається, що ОСОБА_1 30.04.1993 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_8 та змінила прізвище на «ОСОБА_1» (а.с.16).
Так, 05.07.2017 року для оформлення пенсії за віком, у відповідності до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач подала до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської областізаяву про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 8 років.
Однак, 04.10.2017 року ОСОБА_1 рішенням Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської областіза № 77 було відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", так як нею не було надано документи на підтвердження перебування на роботі з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Не погоджуючись з даним рішенням ОСОБА_1 звернулася до суду та просить визнати неправомірними дії Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, щодо відмови їй у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на вісім років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі у проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, а саме учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років.
У відповідності до вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 із змінами і доповненнями передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Згідно п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи :
- документи, які засвідчують особливий статус особи :
- посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) роботи на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Між тим, згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами ОСОБА_1 працює з 29.07.1985 року в Фастівському райпобуткомбінаті, а у зв'язку з реорганізацією 03.11.1992 року в Малому підприємстві «Витязь» по теперішній час, на посаді перукаря.
Між тим, як вбачається з трудової книжки Серія НОМЕР_4, ОСОБА_1, з 10.04.1987 року по 10.05.1987 рік, була «Командирована для ликвидации последствии аварии на Чернобыльской АС в зону аварии. Время работы зачисливаеться в 3-х кратном размере в стаж дающий право на льготную пенсию по списку № 1, утвержденным Постановлением Сов. Мин. СРСР от 22 августа 1986 года». (а.с.30-31).
З табеля «Фастовського РБК, участок Чернобыль БПК», вбачається, що ОСОБА_1 перебувала в Чорнобильській зоні та працювала на посаді «парикмахера». (а.с.25-26).
Так з Довідки № 161 від 10.10.1992 року вбачається про те, що вона видана на ім'я ОСОБА_1, останній за період роботи в Чорнобильському райпобуткомбінаті м. Чорнобиль з 10.04.1987 року по 10.05.1987 рік, за основним місцем роботи в Фастівському райпобуткомбінаті, виплачена додаткова заробітна плата в подвійному розмірі відповідно до Постанови Ради Міністрів в сумі 378 крб. 74 копійки. (а.с.17).
Разом з тим, з листа № 05-59-992 від 03.05.2017 року, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, вбачається, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 на ім'я ОСОБА_1 було видано Київською обласною державною адміністрацією на підставі довідки Фастівського побуткомбінату від 10.10.1992 року № 161 про підвищену оплату праці за роботу в зоні відчуження м. Чорнобиль у період з 10.04.1987 по 10.05.1987 рр.. (а.с.20).
Відповідно до Довідки № 303 від 24.02.2017 року, виданої Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області, вбачається, що ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення ВК Фастівської міської ради і отримує компенсації вартості продуктів харчування, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Щорічна допомога на оздоровлення відповідно до постанови КМУ від 12.07.2005 року № 562 виплачена у сумі 100,00 грн. за 2016 рік, а всього з 01.01.2016 року по 31.12.2016 рік виплачено 2591,20 грн..
Так, з правового висновку Верховного Суду України у постанові від 21 листопада 2006 року (справа № 21-1048во06) щодо застосування положень статті 55 Закону № 796-XII, вбачається, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність у ОСОБА_1 усіх необхідних документів, які підтверджують, що остання дійсно брала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 30.04.1987 року по 30.05.1987 рік, а відтак з урахуванням її віку станом на даний час, вона набула право на призначення і виплату їй пільгової пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років у відповідності до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до положень ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, відповідачем в силу ст.ст. 73, 76 КАС України, не надано суду достатніх і беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності свого рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1.
Більше того, відповідачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються його заперечення проти позову, а тому суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З врахуванням наведеного та з метою більш повного захисту прав позивача ОСОБА_1, суд вважає за можливе вийти за межі заявлених нею позовних вимог та захистити її порушене право шляхом формулювання резолютивної частини рішення суду у наступній редакції: «визнати неправомірними дії Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Фастівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років, відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 05.07.2017 року.»
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст.10, 55 Закону України" Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 5, 19, 77, 72-73, 77, 242, 244, 245, 246, 250 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, третя особа: Мале підприємство «Витязь» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Фастівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років, відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 05.07.2017 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду Київської області через суд першої інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 21 лютого 2018 року.
СУДДЯ