
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 483/1650/17
Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Чаус Л.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача - Осіпова Ю.В.,
суддів - Бойка А.В., Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 17 листопада 2017 року (м. Очаків; дата складання повного тексту - 22.11.2017 р.) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Очаківського об'єднаного управління ПФУ Миколаївської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
03.10.2017 року ОСОБА_2 звернулась до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області із адміністративним позовом до Очаківського об'єднаного управління ПФУ Миколаївської області, в якому просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо ненадання інформації про необхідність надання копії посвідчення УБД для перерахунку пенсії, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» як учаснику бойових дій;
- зобов'язати відповідача компенсувати їй невиплачену частину пенсії починаючи з 06.06.2016 року по 31.12.2016 року, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» як учаснику бойових дій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку бездіяльністю відповідача, яка полягає у ненаданні інформації про необхідність надання копії посвідчення учасника бойових дій для перерахунку пенсії, позивачка з 06 червня 2016 року не отримувала пенсію у належному розмірі.
Постановою Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 17 листопада 2017 року у задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, ОСОБА_2 28.11.2017 року подала апеляційну скаргу, в якій зазначила, що судом, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми матеріального та процесуального права, просила скасувати постанову Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 17.11.2017 року та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Згідно приписів п.п.1,2 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю та/або неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача та перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Судами встановлені наступні обставини справи.
Позивачці - ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1.) з 27.09.2007 року було призначено пенсію по інвалідності.
27.01.2016 року військовою частиною А4583 позивачці видане посвідчення серії НОМЕР_1, яке надає право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
06.06.2016 року ОСОБА_2 звернулася до управління ПФУ з заявою про перерахунок пенсії, в якій зазначила підставу для перерахунку - звільнення та надала копію трудової книжки із записом про звільнення 04.06.2016 року з посади заступника редактора КП «Редакція міської газети «Очаків»». Також, вона надала зобов'язання, в якому зобов'язалась у всіх випадках працевлаштування або звільнення, зайняття підприємницькою діяльністю, зміни складу сім'ї, на яких виплачується пенсія або надбавка до пенсії, терміново повідомити управління ПФУ для зміни розміру пенсії. Відповідно до розпорядження від 07.06.2016 року пенсія позивачки була визначена у розмірі 1230 грн.
10.01.2017 року ОСОБА_2 зверталася до управління ПФУ з заявою про перерахунок пенсії, зазначивши підставу для перерахунку - звільнення та надала документи на підтвердження припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем. Відповідно до розпорядження від 11.01.2017 року розмір пенсії заявниці склав 1347 грн.
Вважає, що внаслідок бездіяльності відповідача, яка полягає у ненаданні інформації про необхідність надання копії посвідчення учасника бойових дій для перерахунку пенсії, вона з 06 червня 2016 року не отримувала пенсію у належному розмірі, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Вирішуючи справу по суті та відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з необґрунтованості та недоведеності позовних вимог, а також відповідно, з правомірності спірних рішень відповідача.
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи, наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обгрунтованими, з огляду на наступне.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.4 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-ХІІ, учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно п.4.1 «Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, в редакції від 07.07.2014р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про перерахунок пенсії при зверненні особи з відповідною заявою встановленого зразку, за наявності всіх необхідних документів.
Підпунктом 2.6 п.2 розділу ІІ Порядку №22-1 передбачено, що для підвищення пенсій згідно зі статтями 12-16 Закону №3551-ХІІ, надаються документи про визнання заявника ветераном війни, особою, на яку поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до п.2.12 розділу ІІ Порядку №22-1, документами, які засвідчують, що особі встановлено статус ветерана війни, особи, на яку поширюється чинність Закону №3551-ХІІ та особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, є завірені в установленому порядку копії посвідчень: учасника війни; учасника бойових дій; інваліда війни; особи, на яку поширюється чинність вказаного Закону.
Постановою КМУ Про порядок надання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 16.02.1994 року №94 передбачено, що громадянам, які набули статусу ветерана війни або особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, та особи на яких поширюється чинність Закону №3551-ХІІ, після прийняття цього Закону, пільги надаються з дня звернення.
Таким чином, для отримання підвищення до пенсії на підставі Закону №3551-ХІІ заявнику необхідно надати до управління ПФУ заяву за встановленою формою та копію відповідного посвідчення.
Так, як встановлено судами обох інстанцій з матеріалів справи, позивачка - ОСОБА_2 06.06.2016 року зверталась до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням з роботи з посади заступника директора КП «Редакція міської газети «Очаків»» та 10.01.2017 року - щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, що передбачено чинним законодавством.
Стосовно встановлення надбавки як учаснику бойових дій апелянт звернулась лише тільки 24.01.2017. До цього часу документи щодо її участі в бойових діях були відсутні.
Твердження ж апелянта про те, що вона неодноразово протягом 2015-2016 років повідомляла працівників Управління про те, що вона знаходилася в зоні АТО, не підтверджуються жодними документами за цей період.
Що ж стосується посилань ОСОБА_2 на розписки - повідомлення, які їй було вручено під час подання заяв 06.06.2016 року та 10.07.2017 року, то колегія суддів з цього приводу, зазначає наступне.
Так, під час звернення особи до територіальних органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії, особою подається заява встановленого зразку за наявності всіх необхідних документів. На звороті поданої особою заяви зазначається перелік всіх документів, що були прийняті спеціалістом разом із заявою. Особі, що звертається надається розписка-повідомлення з переліком документів, доданих до заяви.
06.06.2016 року апелянт звернулась до пенсійного органу щодо перерахунку пенсії у зв'язку з звільненням з посади заступника директора КП «Редакція міської газети «Очаків», їй було вручено розписку-повідомлення, в якій зазначено всі документи, що були прийняті спеціалістом.
10.01.2016 року позивачка звернулась до відповідача щодо перерахунку пенсії у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем, їй було вручено розписку - повідомлення, в якій зазначено всі документи, що були прийняті спеціалістом.
24.01.2017 року ОСОБА_2 звернулась до Очаківського об'єднаного управління ПФУ Миколаївської області щодо перерахунку пенсії у зв'язку з встановленням надбавки до пенсії як учаснику бойових дій, їй було вручено розписку-повідомлення, в якій зазначено всі документи, що були прийняті спеціалістом.
Також, з довідки від 27.04.2015 року №5578 про те, що апелянт дійсно проходить військову службу у військовій частині В1688 с.Гончарівське Чернігівської області з 14.03.2015 року не вбачається про перебування апелянта в зоні АТО, в т.ч. прийнятті участі у бойових діях.
Крім того, згідно копії сторінок військового квітка позивачки серії НОМЕР_2, в яких зазначено дату призову на військову службу 29.01.2015 та дату звільнення з військової служби 04.04.2016 року, записи щодо участі апелянта в бойових діях відсутні.
Отже, з огляду на вищезазначене, судова колегія приходить до аналогічного, що і суд 1-ї інстанції висновку, що підвищення пенсії позивачки на підставі Закону №3551-ХІІ здійснено з дати подання нею відповідної заяви та надання посвідчення учасника бойових дій, та ці дії управління ПФУ відповідають зазначеним вище вимогам законодавства.
До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
А відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.316 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду 1-ї інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 17 листопада 2017 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлений 16.02.2018р.
Головуючий: Ю.В. Осіпов
суддя-доповідач
Судді: А.В. Бойко
В.О. Скрипченко