Рішення № 72328760, 14.02.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
816/84/18
Номер документу
72328760
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/84/18

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Канигіної Т.С.,

за участю:

секретаря судового засідання – Скорика С.В.,

позивача – ОСОБА_2,

представника відповідача – ОСОБА_3,

розглянувши у судовому засіданні справу за позовом

позивача ОСОБА_2 до відповідача ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

09.01.2018 ОСОБА_2 (надалі – ОСОБА_2, позивач) звернулася до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі – Полтавське об'єднане УПФУ Полтавської області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, а саме просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_1 об'єднаного УПФУ Полтавської області від 27.10.2017 № 97;

- зобов'язати Полтавське об'єднане УПФУ Полтавської області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію ОСОБА_2 з 01.09.2016 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці ГУ ПФУ в Полтавській області, у тому числі з урахуванням виплат у сумі 31085,44 грн, не змінюючи базового місяця індексації пенсії шляхом визначення середньомісячної суми зазначених у довідці виплат діленням загальної суми виплат на 24, застосовуючи при цьому положення постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 № 865 у редакції, чинній станом на дату призначення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначила, що при призначені їй пенсії відповідачем протиправно невключено під час розрахунку суму матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, що призвело до призначення пенсії позивачу в 2010 році у значно нижчому розмірі ніж той, що встановлений чинним станом на дату призначення пенсії законодавством.

У судовому засіданні 14.02.2018 позивач просила позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог у судовому засіданні 14.02.2018 заперечувала.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що Законом України "Про державну службу" № 889-VIII перерахунку раніше призначених пенсій згідно з Законом України "Про державну службу" № 3723-ХІІ не передбачено. Також, за доводами відповідача, надана позивачем для перерахунку пенсії довідка про заробітну плату № 7693/09-22 від 01.09.2010 та лист за № 1052/05-24 від 21.02.2017 не відповідають вимогам Постанови № 1-3, оскільки відомості, вказані у листі, містять інформаційний характер /а.с. 47- 49/.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 07.03.2017 ОСОБА_2 звернулася до ОСОБА_1 об'єднаного УПФУ Полтавської області із заявою про перерахування пенсії з урахуванням інших виплат, указаних у листі ГУ УПФУ в Полтавській області від 21.02.2017 № 1052/05-24. Також позивач просила долучити суми виплаченої індексації заробітної плати та матеріальної допомоги та належним чином донарахувати до раніше призначеної пенсії згідно зі статтями 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній станом на час призначення пенсії) у розмірі 90 % від нарахованої заробітної плати, провести відповідні виплати з 01.09.2016 /а.с. 17/.

ОСОБА_1 об'єднаного УПФУ Полтавської області від 14.03.2017 № 168/Г-17 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, призначеної згідно з Законом України "Про державну службу", з урахуванням інших виплат на підставі повідомлення ГУ ПФУ в Полтавській області від 21.02.2017 № 1052/05-24 /а.с. 18/.

Позивач не погодилася із зазначеної відмовою та звернулася до Октябрського районного суду м. Полтави з позовною заявою про зобов'язання ГУ ПФУ в Полтавській області видати довідку про складові заробітної плати за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1, за період з 01.09.2008 по 31.08.2010, включивши до інших виплат оплату праці за час перебування у відрядженні, індексації заробітної плати, суми грошових компенсацій у разі невикористаної відпустки у розмірах, передбачених законодавством, суми нарахованих та виплачених премій до ювілейних та пам'ятних дат, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань; визнати протиправними дії ОСОБА_1 об'єднаного УПФУ Полтавської області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної їй пенсії у розмірі 90 % від суми заробітної плати відповідно до статей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) з урахуванням за останні 24 календарні місяці підряд перед призначенням пенсії суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати; зобов'язання Полтавське об'єднане УПФУ Полтавської області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, починаючи з 01.09.2016, у розмірі 90 % від суми заробітної плати відповідно до статей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії), не змінюючи базовий місяць індексації пенсії за останні 24 календарні місяці підряд перед призначенням пенсії відповідно до довідки, виданої ГУ ПФУ в Полтавській області, включаючи до складу заробітної плати для призначення пенсії "Інші виплати" оплату праці за час перебування у відрядженні, індексації заробітної плати, суми грошових компенсацій у разі невикористаної відпустки у розмірах, передбачених законодавством, суми нарахованих та виплачених премій до ювілейних та пам'ятних дат, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум з 01.09.2016.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 29.05.2017, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.10.2017, у справі № 554/3412/17 позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково: зобов'язано Полтавське об'єднане УПФУ Полтавської області розглянути заяву ОСОБА_2 від 07.03.2017 про перерахунок пенсії відповідно до статтей 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) та прийняти рішення за результатами її розгляду; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено /а.с. 19-22/.

На виконання постанови Октябрського районного суду м. Полтави від 29.05.2017 у справі № 554/3412/17 відповідачем винесено рішення від 27.10.2017 № 97 про відмову в перерахунку у зв'язку з відсутністю в чинному пенсійному законодавстві правових норм щодо проведення перерахунку пенсії /а.с. 24/.

Не погоджуючи із указаним рішенням відповідача, позивач звернулася до суду із позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини другої статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (надалі – Закон № 3723-XII) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною п'ятою статті 37 Закону № 3723-XII визначено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Отже, згідно з указаною статтею пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків, але не більше 90 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються відповідні страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 24.03.1995 № 108/95 ВР "Про оплату праці" від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі – Закон № 108/95-ВР) заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зі статтею 2 Закону № 108/95-ВР (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) основна заробітна плата. Це – винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата. Це – винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Крім того, згідно з частиною другої статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

З аналізу наведених норм вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку входили до системи оплати праці державного службовця.

У ході судового розгляду справи ГУ ПФУ в Полтавській області надано довідку про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про держану службу", від 29.01.2018 № 1291/05-24, у якій у графі "Інші виплати" вказано: індексація – 4010,56 грн; матеріальна допомога на оздоровлення – 9581,56 грн; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань – 5093,68 грн; компенсація за невикористану відпустку – 5214,40 грн /а.с. 43-44/.

Також суд зазначає, що відповідно до статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно з положеннями статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" – максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), – у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Зі змісту вказаних норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 638/20628/16-а.

Відповідно до частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд звертає увагу на те, що позивач у позовній заяви просить суд зобов'язати Полтавське об'єднане УПФУ Полтавської області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію ОСОБА_2 з 01.09.2016 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці ГУ ПФУ в Полтавській області.

Враховуючи дату звернення позивача до суду (09.01.2018), шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, суд дійшов висновку, що права позивача підлягають захисту з 09.07.2017.

Також суд зазначає, що відповідач в оскаржуваному рішенні однією з підстав для відмови позивачу у перерахунку пенсії посилався на чинні положення статті 37-1 Закону № 3723-XII, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідач також указав, що у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII скасовано статтю 37-1 Закону № 3723-XII, якою було визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Водночас у заяві від 07.03.2017 позивач просила відповідача донарахувати до раніше призначеної пенсії суми виплаченої індексації заробітної плати та матеріальної допомоги.

Таким чином, позивач не зверталася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_2 у зв'язку з підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Щодо посилань відповідача стосовно того, що ОСОБА_2 подано для перерахунку пенсії повідомлення ГУ ПФУ в Полтавській області № 1052/05-24 від 21.02.2017 та не надано довідки про складові заробітної плати позивача з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за період з 01.09.2008 по 31.08.2010, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою від 16.02.2017 № 856/26 про визначення суми виплачених матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за період з 01.09.2008 по 31.08.2010.

ГУ ПФУ в Полтавській області надано на вказану заяву позивачу лист від 21.02.2017 № 1052/05-24, у якому вказало суми виплачених матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за період з 01.09.2008 по 31.08.2010 /а.с. 16/.

Суд зазначає, що станом на дату звернення позивача із заявою (16.02.2017) та надання позивачу ГУ ПФУ в Полтавській області листа № 1052/05-24 від 21.02.2017 форма довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначалася постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 за № 210/18948.

Зазначена постанова втратила чинність – 24.03.2017, оскільки з 24.03.2017 набрала законної сили постанова Правління Пенсійного Фонду України від 17.01.2017 № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.

Таким чином, ГУ ПФУ в Полтавській області не надало позивачу довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", яка визначалася постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 за № 210/18948.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо відсутності вини позивача у неподанні для перерахунку пенсії відповідачу довідки для перерахунку пенсії про складові заробітної плати.

Отже, рішення ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Шевченківський район) від 27.10.2017 № 97 є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи вищевказані висновки суду, з метою ефективного та належного відновлення порушених прав позивача необхідно зобов'язати Полтавське об'єднане УПФУ в Полтавській області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію ОСОБА_2 з 09.07.2017 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.01.2018 № 1291/05-24.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищезазначені висновки суду відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не доказав правомірності свого рішення, що є підставою для задоволення адміністративного позову.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, враховуючи задоволення позову, на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати, сплачені позивачем за подання цього позову.

Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 139, 243-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 36021, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду Полтавської області (вул. Івана Мазепи, буд. 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, ідентифікаційний код 40383769) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України (Шевченківський район) від 27.10.2017 № 97.

Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити донарахування (перерахунок) та виплатити пенсію ОСОБА_2 з 09.07.2017 у розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів виплат, з яких нараховувались та сплачувались страхові внески, відомості про які зазначені в довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 29.01.2018 № 1291/05-24.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, буд. 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, ідентифікаційний код 40383769) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 36021, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повний текст рішення складено 19.02.2018.

Суддя Т.С. Канигіна