
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2166/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Довгопол М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання – Гнітько О.О.,
представника позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство №15342" про стягнення штрафу,
В С Т А Н О В И В:
04 грудня 2017 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство №15342" про стягнення штрафу у розмірі 17000 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на несплату відповідачем у встановлені законодавством строки штрафу, застосованого постановою уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08 червня 2017 року № 264-СХ-5-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Ухвалою суду від 22 грудня 2017 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 18 січня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив. Конверт із судовою повісткою, направлений відповідачу за його зареєстрованим місцезнаходженням відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернувся до суду із відміткою поштового відділення "за закінченням встановленого строку зберігання".
Згідно із частиною 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Беручи до уваги викладене, відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За змістом пункту 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Зважаючи на те, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, суд визнав за можливе розглядати справу за його відсутності.
Заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Приватне акціонерне товариство "Автотранспортне підприємство №15342" (ідентифікаційний код 03118305) зареєстроване як юридична особа 26.01.1996, відомості про яку включено до Єдиного державного реєстру 07.04.2006, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № НОМЕР_1 від 08.02.2018 /а.с. 103-109/. При цьому дані про реєстраційні дії у витягу свідчать, що 18.09.2017 здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи: зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, зміна органу управління, зміна видів діяльності, зміна складу або інформації про засновників.
Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № НОМЕР_2 від 22.01.2018 станом на 08.06.2017 найменування відповідача було - Публічне акціонерне товариство "Автотранспортне підприємство №15342" (ідентифікаційний код 03118305)
Судом встановлено, що 22.07.2016 Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято розпорядження № 54-СХ-5-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, відповідно до якого встановлено, що ПАТ "Автотранспортне підприємство №15342" не розмістило в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, не опублікувало в офіційному друкованому виданні, не подало до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та не розмістило на власній веб-сторінці в мережі Інтернет регулярну річну інформацію за 2015 рік, чим порушило ч. 1 ст.39, ч. 4 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" № 3480-ІV від 23.02.2006, з урахуванням вимог пункту 3 Розділу І, пунктів 1 та 4 глави 4 Розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 № 2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712 /а.с. 10/. Розпорядженням № 54-СХ-5-Е від 22.07.2016 зобов'язано відповідача у термін до 30.04.2017 року (включно) усунути порушення законодавства про цінні папери, викладені у цьому розпорядженні.
Зазначене розпорядження направлено відповідачу рекомендованим листом, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень № 6432 від 25.07.2016, фіскальним чеком, копії яких наявні у справі /а.с. 77/.
16.05.2017 Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ "Автотранспортне підприємство №15342", якою встановлено, що станом на 15 травня 2017 року відомості щодо виконання Товариством розпорядження № 54-СХ-5-Е від 22.07.2016 відсутні, що є невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, яке згідно п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" є обов'язковим до виконання /а.с. 7/. Вказаною постановою також зобов'язано керівника (або повноважного представника) з'явитися на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень 30.05.2017 о 10 год. 00 хв.
Зазначена постанова направлена рекомендованим листом, що підтверджується відповідним фіскальним чеком /а.с.8/.
30.05.2017 Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт № 264-СХ-5-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому зафіксовано порушення відповідачем п. 10 ст.8 Закону країни "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери /а.с.9/.
На підставі наведеного акту Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову від 30.05.2017 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ "Автотранспортне підприємство №15342" на 08.06.2017 о 10 год. 00 хв. /а.с. 11/.
Акт про правопорушення на ринку цінних паперів та постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 30.05.2017 направлено відповідачу 30.05.2017, що підтверджується фіскальним чеком та списком згрупованих рекомендованих відправлень № 6866 /а.с.12/.
Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 264-СХ-5-Е від 08.06.2017 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до відповідача за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери застосовано штраф у розмірі 17000 грн /а.с.13/.
Постанову від 08.06.2017 № 264-СХ-5-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів направлено ПАТ "Автотранспортне підприємство №15342" 09.06.2017, що підтверджується супровідним листом від 09.06.2017 № 10/1/03/1841, фіскальним чеком та списком згрупованих рекомендованих відправлень № 7370 (реєстраційний номер відправлення 6102221498517) /а.с.14-15/. Відомості щодо відстеження пересилання поштового відправлення № 6102221498517 на офіційному веб- сайті Укрпошти свідчать, що поштове відправлення повернуто за закінченням терміну зберігання /а.с. 97 - 98/.
Враховуючи те, що відповідачем не сплачену суму штрафу, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 № 448/96-ВР (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) державне регулювання ринку цінних паперів – це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно із частиною 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (стаття 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні").
Відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 № 3480-IV (в редакції на час спірних правовідносин) регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом:
- розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів;
- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
- розміщення на власному веб-сайті.
За приписами пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 № 2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за № 2180/24712 (надалі - Положення № 2826) розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Емітенти цінних паперів до подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та на сторінці в мережі Інтернет, опубліковують в офіційному друкованому виданні.
В ході розгляду справи встановлено, що ПАТ "Автотранспортне підприємство №15342" не розміщено в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, не опублікувано в офіційному друкованому виданні, не подано до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та не розміщено на власній веб-сторінці в мережі Інтернет регулярну річну інформацію емітента за 2015 рік, чим порушено ч.1 ст.39, ч.4 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" № 3480-ІV від 23.02.2006, з урахуванням вимог пункту 3 Розділу І, пунктів 1 та 4 глави 4 Розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням НКЦПФР від 03.12.2013 № 2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2180/24712, у зв'язку з чим позивачем винесено розпорядження № 54-СХ-5-Е від 22 липня 2016 року, яким надано строк до 30.04.2017 (включно) усунути такі порушення /а.с. 10/.
Відповідно до пунктів 10, 14 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 8 частини першої статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Беручи до уваги те, що відповідачем не виконано розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери у встановлений строк, постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 264-СХ-5-Е від 08.06.2017 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів на підставі пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" застосовано штраф у розмірі 17000 грн (одна тисяча неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Згідно із пунктом 14 розділу 1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470, постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.
Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.
Особа, яка відмовилася одержати постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанову по справі про адміністративне правопорушення), постанову про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважається такою, що її повідомлено належним чином про порушення справи; дату, час та місце складення акта про правопорушення; дату, час та місце розгляду справи про правопорушення; зупинення та відновлення провадження у справі; застосування санкції; про встановлений термін розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери для виконання.
У разі відмови адресата від отримання зазначених документів особа, яка їх доставляє, робить відповідну відмітку та засвідчує її власним підписом.
Постанову від 08.06.2017 № 264-СХ-5-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів направлено ПАТ "Автотранспортне підприємство №15342" 09.06.2017 поштою рекомендованим листом, що підтверджено списком поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовим чеком /а.с. 15/, відтак відповідач вважається повідомленим належним чином про застосування санкції.
Доказів оскарження та скасування вказаної постанови у визначеному законодавством порядку, а також доказів сплати суми штрафу відповідачем до суду не надано.
У відповідності до частини 3 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що сума штрафу, накладена постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 264-СХ-5-Е від 08.06.2017, підлягає стягненню у судовому порядку.
Отже, позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є обґрунтованими та підлягають задоволенню .
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Зважаючи на те, що позивачем не понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (місцезнаходження: вул. Московська, 8, корп.30, м. Київ, 01010, ідентифікаційний код 37956207) до Приватного акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство №15342" (місцезнаходження: вул. Перемоги, 79, м. Лохвиця, Полтавська область, 37200, ідентифікаційний код 03118305) про стягнення штрафу задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство №15342" ( місцезнаходження: вул. Перемоги, 79, м. Лохвиця, Полтавська область, 37200, ідентифікаційний код 03118305) штраф у розмірі 17000 грн (сімнадцять тисяч гривень) до Державного бюджету України, на рахунок, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 19 лютого 2018 року.
Суддя ОСОБА_2