Постанова № 72323818, 05.02.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
820/3467/17
Номер документу
72323818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2018 р. м. ХарківСправа № 820/3467/17Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі:

Головуючого судді-доповідача: ОСОБА_1

суддів: Русанової В.Б. , Курило Л.В.

за участю секретаря судового засідання - Дудки О.А.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_2,

представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління ДФС у Харківській області, Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2017 р., яку ухвалено суддею Бадюковим Ю.В., по справі № 820/3467/17

за позовом Кредитної спілки "Фінансова підтримка"

до Центральної об'єднаної державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області , Головного управління ДФС у Харківській області

про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Кредитна спілка “Фінансова підтримка” (в подальшому – КС “Фінансова підтримка”) звернулася до суду з адміністративним позовом до Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (в подальшому – Центральна ОДПІ), Головного управління ДФС у Харківській області (в подальшому – ГУ ДФС у Харківській області), в якому, з подальшими уточненнями, просила: визнати протиправним і скасувати Рішення № 1720304600950 від 31.07.2017 р. про виключення КС “Фінансова підтримка” з Реєстру неприбуткових установ та організацій (в подальшому – Реєстр), прийняте ГУ ДФС у Харківській області; зобов'язати Центральну ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області включити позивача до Реєстру.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2017 р. позов задоволено у повному обсязі, а саме: скасовано рішення ГУ ДФС у Харківській області № 1720304600950 від 11.07.2017 р. про виключення КС “Фінансова підтримка” з Реєстру; зобов'язано Центральну ОДПІ м. Харкова включити КС “Фінансова підтримка” до Реєстру.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2017 р. та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційних скарг, апелянти посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, Закону України “Про кредитні спілки”, Податкового кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.

Представники відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції вимоги апеляційних скарг підтримали в повному обсязі, просили постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.

Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції просив залишити постанову суду першої інстанції без змін, а апеляційні скарги позивача без задоволення.

Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційних скарг підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг.

Судовим розглядом встановлено, що КС “Фінансова підтримка” з 28.10.2004 р. зареєстрована як юридична особа. Свою діяльність позивач здійснює відповідно до Статуту, нова редакція якого затверджена 24.02.2016 р. рішенням загальних зборів членів КС “Фінансова підтримка”.

На підставі Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 2899 від 03.12.2004 р. КС “Фінансова підтримка” видано свідоцтво про реєстрацію фінансової установи КС № 585 з необмеженим терміном дії.

Рішенням Центральної ОДПІ № 1620304600439 від 02.08.2016 р., на підставі п.п. 133.4.5. п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу України, КС “Фінансова підтримка” присвоєно ознаку неприбутковості 0038 – спілки, а позивача включено до Реєстру. За попереднім рішенням про включення до Реєстру від 15.11.2004 р. № 225 позивач був включений в цей Реєстр за ознакою неприбутковості 0010 – кредитні спілки.

Рішенням ГУ ДФС у Харківській області № 1720304600950 від 31.07.2017 р. КС “Фінансова підтримка” з 01.07.2017 р. виключено з Реєстру, у зв’язку з невідповідністю неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу України.

Не погодившись із вищевказаним рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно прийняв рішення про виключення КС “Фінансова підтримка” з Реєстру, оскільки кредитна спілка є неприбутковою організацією, яка надає виключний перелік фінансових послуг відповідно до напрямків діяльності, передбачених Законом України “Про кредитні спілки”, а положення Статуту позивача відповідають вимогам п.п. 133.4.1. п. 133.4. ст. 133 Податкового кодексу України.

Суд не погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 1 Закону України “Про кредитні спілки”, кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Частиною 3 статті 21 Закону України “Про кредитні спілки” передбачено, що нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.

Суд зазначає, що особливості оподаткування неприбуткових організацій і внесення їх до Реєстру до 01.01.2015 р. були встановлені ст. 157 Податкового кодексу України, з 01.01.2015 р. - ст. 133 Податкового кодексу України.

Положення ст. 157 Податкового кодексу України в цій справі застосовуються судом в редакції чинній до 01.01.2015 р., інші положення Податкового кодексу України застосовуються судом в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Підпунктом "в" пункту 157.1 статті 157 Податкового кодексу України кредитні спілки були віднесені до неприбуткових організацій, до яких застосовувались особливості оподаткування податком на прибуток, встановлені цією статтею.

Проте, не всі доходи кредитних спілок звільнялися від оподаткування, а лише доходи, вичерпний перелік яких, був визначений у п. 157.4 ст. 157 Податкового кодексу України, а саме: кошти, які надходять до кредитних спілок або пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законом; доходи від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; дотації або субсидії, отримані з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 р. № 652-VІІІ, який набрав чинності 13.08.2015 р. викладено у новій редакції положення Податкового кодексу України, якими передбачено особливості оподаткування податком на прибуток неприбуткових установ та організацій.

Так, підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України передбачено, що неприбутковою організацією є організація, що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункт;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Також у п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України встановлений перелік організацій, які можуть бути віднесені до неприбуткових. В цьому переліку кредитні спілки відсутні.

Відповідно до п.п. 133.4.5 п. 133.4 ст. 135 Податкового кодексу України, порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.

Пунктом 34 підрозділу 4 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України встановлено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24 січня 2013 року.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 липня 2017 року. Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.

Згідно пункту 35 підрозділу 4 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов’язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу. Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Тимчасово, до 1 січня 2018 року, не може бути підставою для виключення неприбуткових релігійних організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій невиконання такими релігійними організаціями вимог до установчих документів, визначених підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.

Порядок Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (в подальшому – Порядок), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 13.07.2016 р.

Згідно п. 13 Порядку, контролюючий орган за результатами моніторингу відомостей, що містяться в Реєстрі, а також відомостей щодо найменування неприбуткової організації, інших відомостей, зазначених у реєстраційній заяві, отриманих з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо неприбуткових організацій, вносить відповідні зміни до ідентифікаційних та реєстраційних відомостей про неприбуткову організацію, що містяться в Реєстрі. У разі встановлення підстав для зміни ознаки неприбутковості контролюючий орган вносить відповідні записи (зміни) до Реєстру та видає (надсилає) неприбутковій організації рішення про зміну ознаки неприбутковості.

У пункті 4 цього Порядку визначено структуру груп, підприємств, установ та організацій для присвоєння ознак неприбутковості. В цій структурі кредитні спілки відсутні.

Судовим розглядом встановлено, що відповідно до пунктів 1.1, 2.1, 22.3, 29.8 Статуту КС «Фінансова підтримка» є неприбутковою організацією, що утворена відповідно до Закону України «Про кредитні спілки», якій забороняється розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частини серед засновників (учасників), членів кредитної спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб, та у разі ліквідації спілки залишок коштів резервного та додаткового капіталу після розрахунків із членами спілки та іншими кредиторами зараховується до Державного бюджету України.

Проте, із врахування того, що кредитні спілки відсутні в переліку неприбуткових організацій, встановленому п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, КС «Фінансова підтримка» не відповідає всім вимогам п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України.

Із врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що в задоволенні позовної вимоги КС «Фінансова підтримка» про визнання протиправним і скасування Рішення ГУ ДФС у Харківській області № 1720304600950 від 31.07.2017 р. про виключення КС «Фінансова підтримка» з Реєстру необхідно відмовити, оскільки оскаржуване рішення прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.

Також суд відмовляє в задоволенні позовної вимоги КС «Фінансова підтримка» про зобов’язання Центральної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області включити позивача до Реєстру, яка є похідною від першої позовної вимоги.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно п. 2 ч.1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення, у разі неправильного застосування норм матеріального права.

Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає необхідним скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2017 р. та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову КС “Фінансова підтримка”

Керуючись ст. ст. 9, 229, 243, 308, 315, 317, 322 , 325, 326, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління ДФС у Харківській області, Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2017 по справі № 820/3467/17 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову Кредитної спілки "Фінансова підтримка".

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

.

Головуючий суддя-доповідач ОСОБА_1Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст постанови складено 08.02.2018 р.