
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12175/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Гулида Р.М., Кузьмича С.М.
при секретарі судового засідання: Дутка І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ужгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 14.11.2017 року (постанова ухвалена о 11:22 хв. у м. Ужгород судом головуючим суддею Фазикош О.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Ужгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання неправомірними дій, зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом Ужгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання неправомірними дій, зобов’язання вчинити певні дії.
Позивач позовні вимоги мотивували тим, що листом від 22 вересня 2016 року № 02/Л-163 Управління Пенсійною фонду повідомило, що у 2015 та 2016 роках, пенсія позивача у розмірі - 4612,19 грн. виплачувалась з урахуванням індексації в сумі 186,00 грн. та враховуючи, що при проведенні перерахунку в серпні 2016 року, згідно виконавчого листа № 308/1177/16-а виданого 11 серпня 2016 року Ужгородським міськрайонним судом, розмір підвищення пенсії перевищив суму нарахованої індексації, то надалі пенсія не індексується. Управління Пенсійного фонду виконавши у серпні 2016 року вказане рішення суду, та здійснивши по такому перерахунок пенсії позивачу з 14 січня 2016 року припинило з вказаної дати виплату щомісячної індексації до пенсії у розмірі 186,00 грн., мотивуючи це тим, що після перерахунку, розмір пенсії став більшим ніж розмір пенсії, який був призначений до перерахунку у розмірі – 4612,19 грн. з урахуванням індексації в сумі 186.00 грн. ОСОБА_1 вважає неправомірними дії відповідача щодо припинення індексації пенсії. Просив позов задоволити.
Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 14.11.2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Ужгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Ужгородського міськрайонного суду від 11 травня 2016 року у справі № 308/1177/16-а щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії. Зобов'язано Ужгородське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області відновити, починаючи з 14.01.2016 року, ОСОБА_1 без перевизначення базового місяця індексацію пенсії за наростаючим підсумком відповідно до п. 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, та виплатити заборгованість, яка виникла внаслідок перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржило Ужгородське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред’явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Ужгородському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області та з 28 вересня 2011 року отримує пенсію на підставі Закону України “Про державну службу”.
14 січня 2016 року позивач звернувся до Ужгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області із заявою про перерахунок йому пенсії з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення йому пенсії.
21 січня 2016 року листом за № 02/Л-12 Управлінням відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, та вказано, що розмір пенсії обчислено вірно та відповідно до вимог діючого законодавства, оскільки інші виплати відповідно до ст. 33 Закону України “Про державну службу” не враховуються для призначення пенсії.
Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 11 травня 2016 року, яка набула законної сили 7 червня 2016 року, зобов’язано Ужгородське об’єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області з 14 січня 2016 року здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових заробітної плати - суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідок про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” від 19 січня 2016 року вих. № 14/05-0 та № 78/Л/05-0.
Частиною 1 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, передбачено, що пенсії призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат.
У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах. Підставами для проведення визначення розміру споживчих цін для здійснення індексації із встановленням відповідного базового місяця, є: 1) коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком (загальна підстава); 2) коли має місце підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів.
Згідно ст. 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв’язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, яким є Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Статтею 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Пунктом 1-1 Порядком проведення індексації грошових доходів населення підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку № 1.
Пунктом 2 Порядку № 1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Відповідно до Порядку № 1078, базові місяці для проведення індексації переглядаються відповідно до п. 5 цього Порядку, яким визначено, що у разі підвищення, зокрема, пенсії, а також у разі зростання грошових доходів населення, місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку № 2 Порядку.
Згідно пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком № 1078.
Відтак, у разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах. Підставами для проведення визначення розміру споживчих цін для здійснення індексації із встановленням відповідного базового місяця, є: 1) коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком (загальна підстава); 2) коли має місце підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів.
Відповідно до п. 10 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
Збільшення пенсії у позивача пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії, тому посилання відповідача на зміни базового місяця у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судових рішень є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а судами було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, тому суд у своєму рішенні зобов'язав здійснити перерахунок з урахуванням інших складових заробітної плати.
Згідно ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Ужгородського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 14.11.2017 року у справі №308/1812/17 – без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.
На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 07.02.2018 року