
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/1669/17 Суддя (судді) першої інстанції: Гайдаш В.А.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Беспалова О.О., Губської О.А.,
при секретарі судового засідання Гужві К.М.,
за участю представників учасників справи:
від позивача Аполонов О.В.,
від відповідача Накип'юк Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Дніпро-Агро» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Дніпро-Агро» до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.07.2017 №0010661205.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 30.06.2017 посадовою особою Головного управління ДФС у Черкаській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних ТОВ «Черкаси-Дніпро-Агро».
Результати перевірки відображено в акті №508/23-00-12-0506/38833440 від 30.06.2017, в якому контролюючим органом встановлено порушення платником податків пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме реєстрація податкових накладних в ЄРПН в термін на 15 і менше календарних днів, зокрема:
- податкова накладна №2/2 від 26.04.2016 року на суму ПДВ 1214378 грн. зареєстрована 12.05.2016, з порушенням терміну реєстрації в 1 календарний день (граничний термін реєстрації 11.05.2016 року);
- податкова накладна №7/2 від 16.12.2016 року на суму ПДВ 540281 грн. 10 коп. зареєстрована 11.01.2017, з порушенням терміну реєстрації в 11 календарних днів (граничний термін реєстрації 31.12.2016 року);
- податкова накладна №9/2 від 27.12.2016 року на суму ПДВ 450459 грн. 60 коп. зареєстрована 15.01.2017, з порушенням терміну реєстрації в 4 календарних днів (граничний термін реєстрації 11.01.2017 року).
На підставі акта перевірки Головним управлінням ДФС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення рішення від 21.07.2017 №0010661205, яким позивачу на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України визначено штрафні санкції у розмірі 220511 грн. 87 коп.
За результатами адміністративного оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення скарги позивача залишено без задоволення, а спірне рішення - без змін.
Вважаючи податкове повідомлення рішення від 21.07.2017 №0010661205 протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Вимоги адміністративного позову обґрунтовані тим, що податковий орган не мав повноважень на проведення камеральної перевірки, предметом якої є своєчасність реєстрації податкових накладних.
Крім того, платник податків вказує, що граничний термін реєстрації податкової накладної від 27.12.2016 №9/2 припав на період дії Закону України від 21.12.2016 №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким з 01.01.2017 збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних.
Стосовно висновку відповідача про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних від 16.12.2016 №7/2 та від 27.04.2016 №2/2 позивач вказує, що контролюючим органом не було здійснено повної перевірки дати виникнення податкових зобов'язань.
Такі ж доводи наведено і в апеляційній скарзі.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте відповідачем на підставі, у спосіб та в межах повноважень контролюючого органу, передбачених законодавством.
Перевіряючи такий висновок суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Стосовно доводів апеляційної скарги про відсутність правових підстав для проведення камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних, виписаних у 2016 році, колегія суддів виходить з такого.
У період 2016 року, за який проводилась камеральна перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних були чинними та діяли норми Податкового кодексу України, які передбачали наступне.
Згідно з п. 75. 1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла у період який перевірявся), камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Порядок проведення камеральної перевірки встановлений статтею 76 Податкового кодексу України.
В редакції Податкового кодексу України, яка діяла щодо статті 76 до 01.01.2017 року, порядок проведення камеральної перевірки був наступним. Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
01 січня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року №1797-VIII, яким до Податкового кодексу України внесено зміни, зокрема, щодо контрольно-перевірочної роботи.
Підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, в редакції Закону України № 1797-VIII викладено, в наступній редакції: предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Отже, своєчасність реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних може бути предметом камеральної перевірки лише з 01 січня 2017 року.
Виходячи з аналізу вищенаведених норм податкового законодавства, відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, накладену за результатами проведення камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, наступає з 01.01.2017 року, оскільки відповідне право на проведення перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних в межах камеральної перевірки було надано контролюючим органам лише з 01.01.2017 року.
Як вбачається з матеріалів справи, спірну перевірку було проведено відповідачем 30.06.2017, про що складено акт №508/23-00-12-0506/38833440.
З огляду на викладене, у контролюючого органу були всі підстави для проведення спірної камеральної перевірки своєчасності реєстрації позивачем податкових накладених.
Перевіряючи висновку податкового органу щодо порушення позивачем терміну реєстрації податкових накладних, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з п. 200.10 Податкового кодексу України в редакції до 01.01.2017, що була чинною станом на дату складання податкових накладних, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.
Згідно з п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг.
Пунктом 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Таким чином, податкова накладна повинна бути складена станом на дату виникнення податкових зобов'язань.
Цим самим спростовуються доводи апеляційної скарги позивача про те, що судом першої інстанції не перевірено дату виникнення податкових зобов'язань стосовно спірних податкових накладних.
Виходячи з положень п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України податкова накладна №2/2 від 26.04.2016 року на суму ПДВ 1214378 грн. повинна бути зареєстрована до 11.05.2016.
Вказана податкова накладна була зареєстрована 12.05.2016, тобто з порушенням граничного строку реєстрації на 1 день.
Податкова накладна №7/2 від 16.12.2016 року на суму ПДВ 540281 грн. 10 коп. повинна бути зареєстрована до 03.01.2017 (останній день реєстрації припадає на 31.12.2016, що був вихідним днем, наступним робочим днем є 03.01.2017).
Пунктом 49.20 ст. 49 Податкового кодексу України передбачено, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Оскільки дане питання щодо реєстрації податкових накладних окремо Податковим кодексом не врегульоване, то застосуванню до спірних правовідносин підлягає п. 49.20 ст. 49 Податкового кодексу України.
Податкова накладна №7/2 від 16.12.2016 року на суму ПДВ 540281 грн. 10 коп. була зареєстрована 11.01.2017, тобто з порушенням граничного строку на 7 днів.
Податкова накладна №9/2 від 27.12.2016 року на суму ПДВ 450459 грн. 60 коп. повинна бути зареєстрована до 11.01.2017.
Вказана податкова накладна зареєстрована 15.01.2017, тобто з пропуском строку на 4 дні.
Пунктом 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Оскільки у спірних правовідносинах пропуск строку реєстрації по всіх податкових накладних становить до 15 днів, то визначення позивачу розміру штрафу в сумі 10 % від суми ПДВ є обґрунтованим.
При цьому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що спірні правовідносини виникли до 01.01.2017, а тому застосуванню підлягають норми Податкового кодексу України в редакції до 01.01.2017.
Цим самим спростовуються посилання позивача на п. 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України в редакції після 01.01.2017, яким передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Помилковим є також і посилання апелянта на п. 49 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, складених платниками - сільськогосподарськими підприємствами, що до 1 січня 2017 року застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг, визначених відповідно до пункту 209.7 статті 209 цього Кодексу, має бути здійснена не пізніше 15 січня 2017 року з огляду на наступне.
В листі ДФС України від 03.01.2017 р. N 8/7/99-99-15-03-02-17 роз'яснено наступне.
Згідно з пунктом 49 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (з урахуванням внесених змін) реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), складених сільгоспвиробниками за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг, визначених відповідно до пункту 209.7 статті 209 Кодексу, має бути здійснена не пізніше 15 січня 2017 року.
Реєстрація таких податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних не може здійснюватися з порушенням вказаного терміну.
Отже, усі податкові накладні / розрахунки коригування, складені сільгоспвиробниками за операціями з постачання сільськогосподарської продукції у межах спеціального режиму оподаткування, у тому числі з порушенням терміну реєстрації, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Кодексу (тобто податкові накладні / розрахунки коригування, складені сільгоспвиробниками за операціями з постачання сільськогосподарської продукції у межах спеціального режиму оподаткування, у яких дата складання до 31.12.2016 року включно), можуть бути зареєстровані лише до 15 січня 2017 року включно. Починаючи з 16 січня 2017 року реєстрація таких податкових накладних та розрахунків коригування здійснюватися не буде.
Таким чином, п. 49 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що податкові накладні, складені сільгоспвиробниками за операціями з постачання сільськогосподарської продукції у межах спеціального режиму оподаткування до 31.12.2016 можуть бути зареєстровані лише до 15.01.2017.
Вказана правова норма не надає таким суб'єктам права реєструвати податкові накладні після 15.01.2017 та не скасовує обов'язок таких суб'єктів реєструвати податкові накладні з дотриманням граничного терміну реєстрації.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін.
Керуючись статтями ст.ст. 311, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Черкаси-Дніпро-Агро» залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді О.О. Беспалов О.А. Губська
Повний текст постанови складено 08.02.2018