
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2018 року справа №805/3115/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача ОСОБА_1, суддів Арабей Т.Г., Міронової Г.М.,
розглянувши порядку письмового провадження апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року у справі № 805/3115/17-а (суддя 1 інстанції Тарасенко І.М. у приміщенні суду вул. Добровольського, 1, м. Слов'янськ, повний текст складено 31 жовтня 2017 року) за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації до Приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві про анулювання дозволів на експлуатацію РЕЗ каналового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби від 30 серпня 2016 року №№ БС150-14-0211705 - БС150-14-0211710 та дозволи на експлуатацію абонентських РЕЗ від 08 грудня 2016 року №№ АР-14-0217642 - АР-14-0217655, -
ВСТАНОВИВ:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (далі – позивач, Національна комісії) 06 вересня 2017 року звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» (далі – відповідач, підприємство, товариство), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві про анулювання дозволів на експлуатацію РЕЗ каналового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби від 30 серпня 2016 року №№ БС150-14-0211705 - БС150-14-0211710 та дозволи на експлуатацію абонентських РЕЗ від 08 грудня 2016 року №№ АР-14-0217642 - АР-14-0217655 (а.с.4-7).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року у задоволені позову відмовлено з підстав необґрунтованості (а.с.84-86).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу в якій, пославшись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог у повному обсязі. Вважає, що суд першої інстанції не перевірив, чи дійсно за платіжним дорученням від 20 жовтня 2017 року № 33888 кошти у сумі 5064,78 грн. були перераховані з рахунку відповідача до казначейського рахунку, оскільки виписки з банку по відповідному рахунку відповідач не надав, а суд на неї не послався. На думку позивача дане платіжне доручення не може вважатися належним доказом погашення заборгованості. Посилається на те, що анулювання дозволу на експлуатацію РЕЗ у зв’язку з несплатою рентної плати можливо лише у судовому порядку (а.с.92-96).
Відповідачем 05 лютого 2018 року надані заперечення на апеляційну скаргу, в яких він заперечує проти доводів апеляційних скарг, посилаючись на відсутність вимог щодо стягнення заборгованості та позивач наділений самостійною компетенцією приймати рішення про видачу та анулювання дозволів на користування радіочастотним ресурсом України. Зазначає про неналежність казначейського рахунку позивачеві.
В судове засіданні представники позивача, відповідача та третьої особи не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг та наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено й не оспорюється апелянтом наступне.
Позивач, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, є суб’єктом владних повноважень, який діє на підставі Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації і у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Законом України «Про радіочастотний ресурс України» від 01 червня 2000 року № 1770-ІІІ.
Відповідач, Приватне акціонерне товариство «Азовзагальмаш», зареєстроване у якості юридичної особи 24 вересня 1997 року за номером 1 274 120 0000 000610, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за кодом 13504334, місцезнаходження позивача: 87535, Донецька область, м. Маріуполь, площа Машинобудівників, будинок 1 (а.с.23-29).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві, є суб’єктом владних повноважень, який діє на підставі Положення про Державну фіскальну службу і у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Податковим кодексом України.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджено наявними матеріалами справи та не оспорюється сторонами, що відповідач здійснює користування радіочастотним ресурсом на підставі дозволів на експлуатацію РЕЗ каналового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби від 30 серпня 2016 року №№ БС150-14-0211705 - БС 150-14-0211710 та дозволів на експлуатацію абонентських РЕЗ від 08 грудня 2016 року №№ АР-14-0217642 - АР-14-0217655, які працюють під управлінням цих базових станцій з використанням тих же номіналів радіочастот.
До Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, надійшов лист Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 22 червня 2017 року № 8176/9/26-15-12-05-16, яким повідомлено про несплату Публічним акціонерним товариством «Азовзагальмаш» рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.
Спірним питанням у даній справі є правомірність анулювання дозволів на експлуатацію РЕЗ каналового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби, що регулюється Законом України «Про радіочастотний ресурс України» від 01 червня 2000 року № 1770-ІІІ, Податковим кодексом України та іншими нормативними документами, що регулюють спірні правовідносини.
Правова основа користування радіочастотним ресурсом України, повноваження держави щодо умов користування радіочастотним ресурсом України, права, обов'язки і відповідальність органів державної влади, що здійснюють управління і регулювання в цій сфері, та фізичних і юридичних осіб, які користуються та/або мають намір користуватися радіочастотним ресурсом України, визначені Законом України «Про радіочастотний ресурс України» від 1 червня 2000 року № 1770-III (далі - Закон № 1770-III).
Статтею першою Закону № 1770-ІІІ визначено, що радіочастотний ресурс - частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях.
За приписами частини першої статті 14 Закону № 1770-ІІІ національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, здійснює свої повноваження у смугах радіочастот загального користування.
Відповідно до пункту першого частини другої статті 14 Закону № 1770-III повноваженнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, щодо регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є ліцензування у сфері користування радіочастотним ресурсом України відповідно до цього Закону.
Статтею першою Закону № 1770-III передбачено, що ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України - документ, який засвідчує право суб'єкта господарювання на користування радіочастотним ресурсом України протягом визначеного терміну в конкретних регіонах та в межах певних смуг, номіналів радіочастот з виконанням ліцензійних умов. Радіочастотний ресурс - частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях.
Згідно з частиною другою статті 12 Закону № 1770-III органом державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, яка утворюється відповідно до Закону України «Про телекомунікації».
Частиною першою статті 14 вказаного Закону передбачено, що національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, здійснює свої повноваження у смугах радіочастот загального користування.
За приписами пункту першого частини другої статті 14 Закону № 1770-III повноваженнями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, щодо регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є ліцензування у сфері користування радіочастотним ресурсом України відповідно до цього Закону.
За вимогами пункту першого частини другої статті 30 Закону № 1770-III користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі: ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг. Ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України видаються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, суб'єктам господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг (ч. 1 ст. 31 Закону № 1770-III).
Згідно зі статтею 57 Закону № 1770-III користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Збір за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України.
Відповідно до підпункту 318.1.1 пункту 318.1 статті 318 Податкового кодексу України загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, які користуються радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України, є платниками збору.
Згідно з пунктом 254.3 статті 254 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування рентною платою за користування радіочастотним ресурсом України є ширина смуги радіочастот, що визначається як частина смуги радіочастот загального користування у відповідному регіоні та зазначена в ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України або в дозволі на експлуатацію РЕЗ та ВП.
За вимогами пункту 5 частини 2 статті 6 Закону № 1770-III користувачі радіочастотного ресурсу України зобов'язані вносити платежі та збори, передбачені законом, а також у встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, порядку плату за радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування.
З матеріалів справи вбачається, підтверджується договором від 01 липня 2015 року № 13504334/ПР-09654, договором доручення від 13 жовтня 2017 року № ПР-10423 та платіжним дорученням від 20 жовтня 2017 року № 3388, що Товариство станом на 26 жовтня 2017 року в державній бюджет України перерахувало грошові кошти в сумі 5064,78 грн. в знак погашення заборгованості за користування радіочастотним ресурсом України,
Колегія суддів не приймає посилання скаржника на відсутність оплати з боку відповідача, оскільки платіжним дорученням від 20 жовтня 2017 року № 3388 підтверджується факт перерахування грошових коштів на рахунок позивача № 26006465249 за призначенням платежу «Оплата за ПрАТ «Азовзагальмаш» згідно договору доручення №ПР-10423 від 13.10.17 року за радіочастотний моніторинг зг. дог. № 13504334 від 01.07.15р.» та в нижньому правому кутку цього платіжного доручення міститься відмітка банку про проведення зазначеного платежу 20 жовтня 2017 року, що підтверджується печаткою та підписом Банку.
Стосовно посилань скаржника на можливість анулювання дозволу на експлуатацію РЕЗ у зв’язку з несплатою рентної плати можливо лише у судовому порядку колегія суддів зазначає наступне.
За приписами частини 3 статті 42 Закону № 1770-III дозволи у смугах радіочастот загального користування видає Український державний центр радіочастот, який підпорядкований позивачу. Дозволи видаються на бланках, затверджених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.
Відповідно до статті 45 Закону № 1770-III регламентований порядок анулювання дозволів РЕЗ. Так, згідно ч. 1 ст. 45 анулювання дозволу на експлуатацію здійснюється УДЦР самостійно або за рішенням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, тобто Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.
Частиною другою статті 45 Закону № 1770-III регламентований вичерпний перелік для прийняття національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, рішення про анулювання дозволу на експлуатацію, серед яких немає такої підстави як наявність заборгованості з рентної плати.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону № 1770-III рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, передається до УДЦР та вручається або надсилається рекомендованим листом користувачу радіочастотного ресурсу України із зазначенням підстав анулювання дозволу не пізніше трьох робочих днів від дати прийняття рішення.
За вимогами частини 3 статті 18 Закону № 1770-III державний нагляд за користуванням радіочастотним ресурсом України здійснюють національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації. Державний нагляд за користуванням радіочастотним ресурсом України здійснюється шляхом проведення планових і позапланових перевірок.
Щодо посилання апелянта на частину 3 статті 58 Закону України № 1770-ІІІ, яка зазначає, що судді, прокурори, слідчі, працівники підрозділів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, не можуть бути представниками в суді, крім випадків, коли вони діють від імені відповідних органів, що є стороною або третьою особою у справі, чи як законні представники сторони чи третьої особи.
Колегія суддів вважає, що судовий порядок передбачений лише для вирішення питання про стягнення суми заборгованості щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України у разі його несплати.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що законодавець Законом № 1770-III наділив позивача повноваженнями щодо анулювання Дозволів за користування РЕЗ Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення без змін постанови суду першої інстанції і відмови в задоволенні апеляційної скарги.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 244, 250, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року у справі № 805/3115/17-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року у справі № 805/3115/17-а за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації до Приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача – Головне управління Державної фіскальної служби у місті Києві про анулювання дозволів на експлуатацію РЕЗ каналового ультракороткохвильового радіотелефонного зв'язку сухопутної рухомої служби від 30 серпня 2016 року №№ БС150-14-0211705 - БС150-14-0211710 та дозволи на експлуатацію абонентських РЕЗ від 08 грудня 2016 року №№ АР-14-0217642 - АР-14-0217655 - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 07 лютого 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя: І.В. Геращенко
Судді: Т.Г. Арабей
ОСОБА_2