Постанова № 72323341, 05.02.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
219/10610/16-а
Номер документу
72323341
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2018 року справа №219/10610/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача ОСОБА_1,

суддів: Гайдара А.В., Компанієць І.Д.,

секретар Терзі Д.А.,

за участі представника відповідача та третіх осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Покровської міської ради на постанову Артемівської міськрайонного суду Донецької області від 10 листопада 2017 року у справі № 219/10610/16-а за позовом ОСОБА_5 до Покровської міської ради Донецької області, третя особа: відділ архітектури, містобудування та земельних відносин Покровської міської ради Донецької області про скасування відмови у видачі паспорту прив’язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із позовом до Покровської міської ради Донецької області, третя особа: відділ архітектури, містобудування та земельних відносин, у якому просив: скасувати відмову у оформленні паспортів прив’язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, викладену в листі Покровської міської ради Донецької області від 11.10.2016 року № 3230/609/3231 та зобов’язати орган з питань містобудування та архітектури Покровської міської ради Донецької області розглянути належним чином заяви щодо оформлення вказаних паспортів прив’язки на попередньо погоджені місця розташування тимчасових споруд по вул.. Європейській, 70 та мікрорайон Лазурний, 1-А.

Постановою Артемівського міськрайонного суду Донецької області адміністративний позов ОСОБА_5 задоволено. Визнано протиправною відмову Покровської міської ради Донецької області щодо оформлення паспортів прив’язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, оформлену листом № 3230/609/3231 від 11.10.2016 року. Зобов’язано відділ архітектури, містобудування та земельних відносин Покровської міської ради Донецької області розглянути заяви ОСОБА_5 щодо оформлення паспортів прив’язки на попередньо погоджені місця розташування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по вул.. Європейській, 70 та мікрорайон Лазурний, 1-А в м. Покровськ Донецької області.

В апеляційній скарзі відповідач просить зазначене рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні вимог позивача, при цьому вказує на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В обґрунтування апеляційної скарги, посилаючись на ст..ст. 116, 123 Земельного кодексу України, Порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності, зазначив, що судом не враховано, що позивач, маючи намір розмістити ТС, за відсутності у нього документів, що посвідчують право на земельну ділянку, не має жодної з підстав на отримання паспорту прив’язки та подальшого встановлення ТС.

Під час апеляційного розгляду представники відповідача та третіх осіб підтримали доводи апеляційної скарги. Позивач до суду не прибув.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції виходить із таких фактичних обставин.

З наявних у справі матеріалів колегією суддів встановлено, що позивач 31.08.2016 року звернувся до Центру з надання адміністративних послуг Покровської міської ради із заявами про погодження відповідності намірів щодо місця розташування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за адресами: м. Покровськ Донецької області, вул. Європейська, 70 (поруч з універмагом «Красноармійськ») та на мікрорайоні Лазурний, 1а (поруч з ринком «Лазурний»). Разом із заявою надав копії документів, перелік яких зазначений у описах пакету документів, необхідних для надання паспорту прив’язки групи ТС № 2575, 2576, а саме: копія паспорта та ідентифікаційного номеру, копія виписки з ЄДР, графічні матеріали із зазначенням бажаного місця ТС.

Листом № 2574/2575/2576 від 27.09.2016 відповідач повідомив ФОП ОСОБА_5, що місце розміщення тимчасових споруд за адресами вул. Європейська, в районі універмагу «Красноармейск» та на мікрорайоні «Лазурний» в районі ринку Лазурний», 1а, обстежені та попередньо встановлена можливість розміщення цих тимчасових споруд. Щодо подальшого оформлення паспортів прив’язки на заявлені місця, пунктом 2.6 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджений наказом міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 передбачено, що для оформлення паспорту прив’язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив’язки тимчасової споруди, до якої наряду з іншими документами надає схему розміщення ТС із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування. Документи, які подаються для отримання паспорту прив’язки, обов’язково мають містити дані щодо розміру земельної ділянки, які вносяться на підставі отриманих суб’єктом господарювання документів на право користування земельною ділянкою. Якщо заявник у схемі розміщення ТС зазначить площу земельної ділянки, не маючи документів на землекористування, це буде вважатися недостовірними відомостями, що є підставою для ненадання або скасування паспорту прив’язки.

11.10.2016 року позивач звернувся до Покровської міської ради через Центр надання адміністративних послуг із заявами № 3230, 3231 для отримання паспортів прив’язки на тимчасові споруди, місце розміщення яких за адресами вул.. Європейська, в районі універмагу «Красноармейск» та на мікрорайоні «Лазурний» було попередньо встановлено відповідачем за можливе. Разом із заявою надав копії документів, перелік яких зазначений у описах пакету документів, необхідних для надання паспорту прив’язки групи ТС, а саме: копія паспорта та ідентифікаційного номеру, копія виписки з ЄДР, схеми розміщення групи стаціонарних ТС та ескізи їх фасадів, схеми благоустрою прилеглої території тимчасових стаціонарних споруд.

Листом за № 3230/609/3231 від 11.10.2016 Покровська міська рада Донецької області, на заяви позивача від 11.10.2016 року за вх. № 3230, 3231 повідомила, що місце розміщення тимчасових споруд за адресами вул. Європейська, в районі універмагу «Красноармейск» та на мікрорайоні «Лазурний» в районі ринку «Лазурний», 1а, було раніше попередньо погоджено та роз’яснено про необхідність оформлення землекористування для подальшого замовлення паспорту прив’язки та встановлення тимчасових споруд. Однак всупереч листу з попереднім погодженням місця розташування ТС та наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 22.10.2011, яким затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності позивачем були подані заяви з проханням отримати дозвіл на розміщення ТС та надання паспортів прив’язки з відсутністю відомостей та будь-яких документів про право користування земельними ділянками для розміщення тимчасових споруд. Подальші дії для розміщення тимчасових споруд визначаються п. 2.6 Порядку, яким передбачено, що для оформлення паспорта прив’язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив’язки тимчасової споруди, до якої наряду з іншими документами надає схему розміщення тимчасової споруди, що затверджена додатком 1 Порядку. Додаток 1 Порядку містить форму схеми розміщення ТС із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування. Звідси випливає, що перш ніж оформлювати паспорт прив'язки, суб'єкт господарювання має отримати документи на землекористування (процедура їх отримання визначається іншими нормативно-правовими актами), і лише після їх отримання він може звертатися за оформленням паспорта прив'язки. Документи, що подаються для отримання паспорта прив'язки, мають містити дані щодо розміру земельних ділянок, які вносяться на підставі отриманих суб'єктом господарювання документів на право користування земельною ділянкою, додаток 1 Порядку. Відповідно до п. 2.27 Порядку внесення таких даних без наявних документів на право землекористування тягне за собою анулювання паспорта прив'язки. На підставі цього, з урахуванням порушення процедури вказаної у Порядку, на даний час заяви про надання дозволу на розміщення тимчасових споруд та заяви щодо надання паспортів прив’язки не можуть бути погоджені у зв’язку з відсутністю у схемах розміщення тимчасових споруд інформації про площу земельних ділянок згідно з документами на землекористування.

Вважаючи відмову у оформленні паспортів прив'язки незаконною, позивач звернувся до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відповідачем не доведено, що при подачі заяв для отримання паспортів прив’язки тимчасових споруд ОСОБА_5 до відповідного уповноваженого органу подавалися недостовірні , неповні, або свідомо перекручені ним же відомості, які б не відповідали дійсності та не доведено правомірність відмови у видачі позивачу відповідних паспортів прив’язки ТС для провадження підприємницької діяльності.

Перевіривши правову оцінку обставин справи, повноту їх встановлення та правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, з урахуванням доводів апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла висновку про таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

На виконання зазначеної норми наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі за текстом - Порядок № 244), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за №1330/20068.

За визначеннями, наведеними у п. 1.3 та п. 1.4 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Комплексна схема розміщення ТС - схема розміщення ТС на території населеного пункту або його частині.

Паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.

Відповідно до п. 1.5 та 1.6 Порядку № 244 комплексна схема розміщення ТС в межах вулиці (скверу, бульвару, провулку, узвозу, проїзду, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу), населеного пункту - текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою.

Комплексна схема розміщення ТС та архітип розробляються за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради суб'єктом господарювання, який має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, та затверджуються рішенням (розпорядженням, наказом) виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації. Розроблення комплексної схеми розміщення ТС та архітипу здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

Відповідно до пунктів 2.2 - 2.5 Порядку № 244 Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.

Що стосується доводів апелянта, стосовно помилкового висновку суду першої інстанції на підставі роз’яснення Міністерства регіонального розвитку України, оскільки Міністерств регіонального розвитку України немає повноважень щодо визначення порядку користування земельними ділянками, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п.п. 25 п. 4 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2014 року № 197 саме до повноважень Мінрегіону належить інформування та надання роз’яснень щодо реалізації державної політики у відповідних сферах.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, стосовно додатка 1 Порядку № 244 «Надання інформації щодо площі земельної ділянки згідно з документами землекористування», згідно якого така інформація наводиться у випадках, коли заявник вже є власником земельної ділянки і має намір розмістити тимчасову споруду саме на цій земельній ділянці, у інших випадках надання такої інформації не є обов'язковим.

Таким чином, логічним висновком має бути судження про те, що обов'язок щодо зазначення площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування стосується лише тих суб'єктів, які є власником земельної ділянки.

До того ж, Порядок № 244 не містить жодних положень щодо правових підстав набуття суб'єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки та їх реєстрацію.

Оскільки висновок суду апеляційної інстанції ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, то скаргу відповідача слід залишити без задоволення.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню та відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Постанова складена в повному обсязі 08 лютого 2018 року.

Керуючись статями 308, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Покровської міської ради Донецької області залишити - без задоволення.

Постанову Артемівської міськрайонного суду Донецької області від 10 листопада 2017 року у справі № 219/10610/16-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Колегія суддів Л.В. Ястребова

ОСОБА_6

ОСОБА_7