
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2018 р. Справа № 818/1849/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1849/17 за позовом відділу культури і туризму Білопільської районної державної адміністрації Сумської області до Управління Держпраці у Сумській області про скасування постанов,-
В С Т А Н О В И В:
Відділ культури і туризму Білопільської районної державної адміністрації Сумської області (далі по тексту - позивач, Відділ культури і туризму Білопільської РДА) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держпраці у Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якому просить скасувати постанову про накладення штрафу №239/СМ171 від 20.11.2017 та постанову про накладення штрафу №240/СМ171 від 20.11.2017 винесені уповноваженими особами Управління Держпраці у Сумській області.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що ним не було порушено норми трудового законодавства. Висновки, зроблені уповноваженими особами Управління Держпраці у Сумській області, суперечать рішенню Апеляційного суду Сумської області від 13.05.2017 по справі №573/1374/16-ц. Крім того, не була прописана вимога до сектору культури Білопільської РДА щодо призначення на посаду заступника директора з навчально-виховної роботи ОСОБА_2, як це прописав у Акті перевірки головний державний інспектор Міщенко К.Ю. Штатний розпис на 2016-2017 навчальний рік погоджено із головою Білопільської районної ради ОСОБА_3, як Засновником та завідувачем сектору культури Білопільської РДА ОСОБА_4, як Уповноваженим органом. На момент видачі директором КЗ БРР ПСМНЗ «Білопільська музична школа» ОСОБА_5 наказу № 42 від 14.04.2016 щодо призначення на посаду заступника директора з навчально-виховної роботи КЗ БРР «ПСМНЗ «Білопільська музична школа» ОСОБА_2 штатна одиниця заступника директора з навчально-виховної роботи була зайнята, так як на даній посаді працювала ОСОБА_6 На підставі ст. 21 Закону України «Про оплату праці» працівник має право на оплату праці на підставі укладеного трудового договору. Трудовий договір між Уповноваженим органом та заступником керівника позашкільного навчального закладу ОСОБА_2 не укладався. Тому, у позивача немає законних підстав для виплати заробітної плати ОСОБА_2
У судове засідання представник позивача не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву (а.с.63-71) зокрема, зазначив, що оскаржувані постанови прийняті на підставі Акту перевірки, яким встановлено ряд порушень законодавства про працю, за які передбачена відповідальність у вигляді штрафу. Таким чином, оскаржувані постанови прийняті відповідно до чинного законодавства.
Суд, заслухавши представника відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що від слідчого відділу Білопільського ВП ГУНП в Сумській області на адресу відповідача, відповідно до вимог статті 7 Закону України «Про звернення громадян», надійшла заява ОСОБА_2 про невиплату заробітної плати з 01.06.2017 (а.с.72-75).
На підставі даного листа відповідачем видано наказ про проведення інспекційного відвідування № 495 від 30.10.2017 та направлення № СМ 171 на проведення інспекційного відвідування суб’єкта господарювання (а.с.84-85). Відповідно до виданого направлення контролю підлягають питання щодо виплати заробітної плати на законодавчо встановленому рівні.
Один примірник направлення був отриманий начальником відділу культури і туризму Білопільської РДА Сумської області ОСОБА_4 31.10.2017, про що свідчить її особистий підпис на примірнику відповідача (а.с.84). Отже, з підставою і предметом позапланової перевірки позивач був ознайомлений ще до моменту її проведення.
Інспекційне відвідування позивача проводилось у період з 10:00 до 14:00 год. 31.10.2017, за результатами якого складено Акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № СМ 171 (а.с.12-17), та встановлено порушення вимог законодавства, виявлених під час перевірки, а саме: ч. 1 та 2 ст. 115 КЗпП України та ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» в частині невиплати заробітної плати, та ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» в частині не забезпечення бухгалтерського обліку витрат на оплату праці. Один примірник Акту отримано 31.10.2017 під підпис начальником відділу культури і туризму Білопільської РДА ОСОБА_4
На підставі висновків перевірки відповідачем винесено Припис про усунення виявлених порушень № 259 від 31.10.2017 про забезпечення виконання вимог ч. 1, 2 ст. 115 КЗпП України та ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» в частині виплати заробітної плати у встановлені законодавством строки, та ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» в частині ведення достовірного бухгалтерського обліку витрат на оплату праці (а.с.11)
10.11.2017 відповідачем було прийнято рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу на позивача о 11:30 20.11.2017, про що позивача повідомлено листом №15-30/02/6580/2017 від 13.11.2017, який надіслано факсом 14.11.2017 (а.с.111).
На розгляд справи про накладення штрафу представники позивача не з’явились, клопотання про перенесення розгляду справи від них не надходило.
За результатами розгляду справи щодо порушення відділом культури і туризму Білопільської РДА законодавства про працю, відповідачем винесено постанови про накладення штрафу, а саме:
- № 239/СМ 171 від 20.11.2017 (за порушення ч. 1, 2 ст. 115 КЗпП - заробітна плата виплачується працівнику через проміжок часу, що перевищує шістнадцять календарних днів, та пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата) у сумі 9600 грн. (а.с.9);
- № 240/СМ 171 від 20.11.2017 (за порушення ч. 2 ст. 30 Закону України «Про плату праці» - не забезпечений достовірний бухгалтерський облік витрат на оплату правці у встановленому порядку) у сумі 3200 грн. (а.с.10).
Відділом культури і туризму Білопільської РДА 24.11.2017 до Управління Держпраці у Сумській області подано скаргу № 457 від 23.11.2017 про відміну припису № 259 від 31.10.2017 (а.с.22-23)
20.12.2017 відповідачем направлено позивачу лист про розгляд скарги на припис, де було зазначено, що відповідно до пункту 30 Порядку № 295 припис або вимога інспектора праці можуть бути оскаржені у 10-денний строк з дати їх отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці. Припис № 259 від 31.10.2017 отримано відділом культури і туризму Білопільської районної державної адміністрації Сумської області 31.10.2017, а отже останній день подання скарги - 10.11.2017. Процедура поновлення пропущеного строку розгляду скарги не передбачена, у зв’язку з чим було відмовлено у розгляді скарги (а.с.112)
Відділом культури і туризму Білопільської РДА 24.11.2017 до Управління Держпраці у Сумській області подано скаргу № 458 від 23.11.2017 про скасування постанови № 240/СМ 171 про накладення штрафу в сумі 3200 грн. та скаргу № 459 від 23.11.2017 про скасування постанови № 239/СМ 1711 про накладення штрафу в сумі 9600 грн. (а.с.24,25)
15.12.2017 листом Управління Держпраці у Сумській області було повідомлено позивача про розгляд скарг від 24.11.2017 №458 та №459, за результатами розгляду яких постанови про накладення штрафу залишені без змін (а.с.113).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що під час інспекційного відвідування позивача з метою перевірки дотримання вимог трудового законодавства щодо виплати заробітної плати на законодавчо встановленому рівні, було встановлено наступне.
Наказом директора комунального закладу Білопільської районної ради «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Білопільська музична школа» № 42-ОС від 14.04.2016 ОСОБА_2 призначено на посаду заступника директора з навчально-виховної роботи (а.с.78). Пунктом 1 наказу завідувача сектору культури Білопільської РДА №50 від 20.04.2016 вищезазначений наказ директора скасовано.
ОСОБА_2 звернулась до Білопільського районного суду Сумської області з позовом до сектору культури Білопільської РДА про скасування наказів та стягнення моральної шкоди.
Рішенням Білопільського районного суду Сумської області від 03.03.2017 у справі №573/1374/16-ц було відмовлено в задоволенні позову.
Рішенням Апеляційного суду Сумської області від 13.05.2017 рішення Білопільського районного суду Сумської області від 03.03.2017 у справі №573/1374/16-ц було скасовано в частині вирішення позовних вимог про скасування п.1 наказу сектору культури Білопільської РДА за №50-ОД від 20.04.2016 та в цій частині прийнято нове рішення, яким скасовано п.1 наказу сектору культури Білопільської РДА за №50-ОД від 20.04.2016 (а.с.18-21).
Із вказаного вище тексту рішення вбачається, що рішенням Білопільської районної ради Сумської області від 09.09.2015 створено комунальний заклад Білопільської районної ради «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Білопільська музична школа», затверджено Статут школи та покладено на сектор культури Білопільської районної державної адміністрації забезпечення належного функціонування школі відповідно до статутних завдань.
Пунктом 5.1.2 Статуту комунального закладу Білопільської районної ради «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Білопільська музична школа» передбачено, що заступники директора, педагогічні та інші працівники призначаються на посаду та звільняються з посади директором відповідно до діючого законодавства.
Апеляційним судом Сумської області встановлено, що вищезазначений пункт Статуту комунального закладу Білопільської районної ради «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Білопільська музична школа» суперечив статті 23 Закону України «Про позашкільну освіту», оскільки згідно з даною статтею призначення па посаду та звільнення з посади заступників керівника державного і комунального позашкільного навчального закладу здійснює відповідно центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають позашкільні навчальні заклади, та місцеві органи виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають позашкільні навчальні заклади, за поданням керівника позашкільного навчального закладу.
Таким місцевим органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики та рішень місцевих рад у сфері культури, мистецтв і туризму на території району, є сектор культури Білопільської районної державної адміністрації відповідно до Положення, затвердженого 15.09.2015.
З Положення про сектор культури Білопільської районної державної адміністрації вбачається, що у функціональному підпорядкуванні сектору перебуває комунальний заклад Білопільської районної ради «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Білопільська музична школа».
Проте Апеляційним судом Сумської області встановлено, що у завідувача сектора відсутні повноваження особисто скасовувати накази керівників закладів, що перебувають у функціональному підпорядкуванні сектору.
Таким чином, на момент проведення інспекційного відвідування наказ № 42-ОС від 14.04.2016 про призначення ОСОБА_2 на посаду заступника директора з навчально-виховної роботи є чинним.
При цьому, із заяви ОСОБА_2 та пояснень директора комунального закладу Білопільської районної ради «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Білопільська музична школа» ОСОБА_5 стало відомо, що ОСОБА_2 фактично виконувала обов'язки заступника директора з навчально-виховної роботи з 01.06.2017 (а.с.73-75,89-90).
В трудовій книжці ОСОБА_2 зроблено запис за № 9 про призначення па посаду заступника директора з навчально-виховної роботи на підставі наказу № 42-ОС від 14.04.2016 (а.с.76-77).
ОСОБА_2 ознайомлено з посадовою інструкцією заступника директора з навчально-виховної роботи під підпис (а.с.83).
Відповідно до пункту 1.3 та пункту 5.1 Статуту комунального закладу Білопільської районної ради «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Білопільська музична школа» безпосереднє управління школою здійснює Сектор культури Білопільської районної державної адміністрації, а керівництво - її директор.
Відповідно до пункту 6.11 Статуту бухгалтерський облік та звітність у школі здійснюється через централізовану бухгалтерію Сектору культури Білопільської районної державної адміністрації.
Згідно пункту 15 Положення про Сектор культури Білопільської районної державної адміністрації комунальний заклад Білопільської районної ради «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Білопільська музична школа» перебуває у функціональному підпорядкуванні Сектору, утримується за рахунок коштів районного бюджету та не є окремим платником податків і обслуговується централізованою бухгалтерією при Секторі.
Згідно підпункту 23 та підпункту 24 Положення, Сектор виконує функції головного розпорядника коштів для закладів культури і мистецтв, що фінансується з районного бюджету, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, організацією і вдосконаленням бухгалтерського обліку у Секторі та підвідомчих установах.
Аналогічні положення передбачені і в підпункті 20 та підпункті 21 пункту 5 Положення про відділ культури і туризму Білопільської РДА, у який розпорядженням голови Білопільської РДА від 25.09.2017 № 322-ОД з 10.10.2017 перейменовано Сектор культури Білопільської РДА (а.с.54-56).
Таким чином, сектор культури Білопільської РДА, а в подальшому відділ культури і туризму, виконуючи функції головного розпорядника коштів для комунального закладу Білопільської районної ради «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Білопільська музична школа» здійснює нарахування та виплату заробітної плати працівникам закладу.
В табелях обліку використання робочого часу комунального закладу Білопільської районної ради «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Білопільська музична школа» за червень 2017р., липень 2017р., серпень 2017р. робляться відмітки про відпрацьовані години ОСОБА_2 саме як заступника директора з навчально-виховної роботи (а.с.91-100).
Проте в розрахунково-платіжних відомостях «0601 Апарат управління» Сектору культури Білопільської РДА за червень 2017р., липень 2017р., серпень 2017р., вересень 2017р. інформація про нарахування заробітної плати заступнику директора з навчально-виховної роботи ОСОБА_2 відсутня (а.с.101-110).
ОСОБА_2 заробітна плата за червень 2017р., липень 2017р., серпень 2017р., вересень 2017р. нарахована як викладачу згідно розрахунково-платіжних відомостей «0602 Викладачі» Сектору культури Білопільської РДА за червень 2017р., липень 2017р., серпень 2017р. та вересень 2017р.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що відділом культури і туризму Білопільської РДА під час нарахування та виплати заробітної плати працівникам комунального закладу Білопільської районної ради «Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Білопільська музична школа» не проводиться нарахування та виплата з червня 2017 року заробітної плати ОСОБА_2 як заступнику директора з навчально-виховної роботи, що є порушенням чинного законодавства.
З огляду на викладені вище обставини, суд зазначає, що відповідачем правомірно було накладено на позивача штраф постановами №239/СМ171 від 20.11.2017 та №240/СМ171 від 20.11.2017, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 139, 143, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову відділу культури і туризму Білопільської районної державної адміністрації Сумської області до Управління Держпраці у Сумській області про скасування постанови про накладення штрафу №239/СМ171 від 20.11.2017 та постанову про накладення штрафу №240/СМ171 від 20.11.2017 – відмовити за необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов
Повний текст рішення складено 08.02.2018 року.