
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
20 лютого 2018 рокум. ПолтаваСправа № 816/368/18
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Удовіченко С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області до Полтавського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
05 лютого 2018 року Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про скасування постанови від 05 січня 2018 року ВП№49669417 про накладення штрафу в розмірі 10200 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2018 року позовну заяву залишено без руху.
Зобов'язано позивача протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали надати суду:
- оригінал документа про доплату судового збору у розмірі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні) за реквізитами: одержувач: УДКСУ у м. Полтаві/м. Полтава/22030101; ЄДРПОУ : 38019510; банк: ГУДКСУ у Полтавській області; МФО: 831019; розрахунковий рахунок: 31213206784002; код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу : Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний суд, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
- позовної заяви, оформленої у відповідності до статтей 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України;
- заяви про поновлення строку на звернення до суду із зазначенням підстави для поновлення строку.
08 лютого 2018 року позивачем отримано копію ухвали суду.
На виконання вимог ухвали суду Полтавським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області 15 лютого 2018 року надано:
- клопотання про відстрочення сплати судового збору у зв'язку із відсутністю коштів, Тимчасову лімітну довідку про бюджетні асигнування та кредитування на 1 квартал 2018 року, службову записку про необхідність виділення коштів на оплату судового збору,
- письмові пояснення, в яких зазначено, що строк на звернення до суду не пропущений, оскільки Законом України "Про виконавче провадження", на відміну від вимог Кодексу адміністративного судочинства України, встановлений строк на оскарження рішення державного виконавця протягом 10 робочих днів з дня коли особа дізналася про порушення своїх прав,
- копію позовної заяви з додатками.
Оцінюючи вищевикладене, суд зазначає наступне.
За приписами частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому, відповідно до частин першої, другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Частиною другою цієї ж статті закріплено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З викладеного вбачається, що скаржник не є суб'єктом, на якого розповсюджується дія законодавства щодо зменшення розміру судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати.
Аналогічну позицію висловлено Верховним Судом в ухвалах від 11 січня 2018 року по справі №809/1045/16 (суддя-доповідач Смокович М.І.), від 10.01.2018 по справі № 242/3169/17 (суддя-доповідач Мороз Л.Л.) та ін.
Імперативними приписами частин пятої та шостої Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.
Станом на 20 лютого 2018 року документа про сплату судового збору або доказів на підтвердження звільнення позивача від такої сплати Полтавським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області не надано.
Щодо тверджень представника позивача, що останнім не пропущено строк на звернення до адміністративного суду, а тому останній не повинен подавати клопотання про поновлення строку на звернення до суду із зазначенням підстави для поновлення строку, суд зазначає наступне.
Частиною п'ятою статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
З вищевказаного випливає, що законодавець встановлює 10 робочих днів на оскарження рішень та дій державного виконавця в процесі виконання судового рішення, при цьому не конкретизуючи суб'єкта до якого подається скарга.
Разом з тим, згідно частини третьої статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.
При цьому, частиною першою статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України та відповідно до пункту 1 частини другої статті 287 вищевказаного Кодексу встановлено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Таким чином вищевказаним законом визначено порядок оскарження до адміністративного суду рішень, дій або бездіяльності державного виконавця.
Враховуючи вищевикладене десятиденний строк на звернення до суду у позивача закінчився 02 лютого 2018 року, заяви про поновлення строку на звернення до суду із зазначенням підстави для поновлення строку не надано.
Згідно частини другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до частини восьмої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
Позовна заява повертається позивачеві, зокрема, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановленний судом строк (пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною п'ятою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України імперативно встановлено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Таким чином, позовна заява підлягає поверненню позивачеві.
Керуючись пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити Полтавському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Полтавської області у відстроченні сплати судового збору.
Позовну заяву Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області до Полтавського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про скасування постанови повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити особі, яка її подала, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвалая може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).
Суддя С.О. Удовіченко