
У Х В А Л А
19 лютого 2018 року № 813/4483/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Карп'як О.О.,
секретар судового засідання Єрмакова Х.Р.,
за участю:
представників позивача: Півня О.М., Барбадин – Дунець Н.М.,
представника відповідача 1- Сабірова Р.Ф.,
представника відповідача 2 – Здинянчина Р.Т.,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні клопотання сторін про розгляд справи в закритому судовому засіданні в адміністративній справі за позовом ОСОБА_5 до Національної поліції України, Головного управління НП у Львівській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
встановив:
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_5 до Національної поліції України, Головного управління НП у Львівській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
14.02.2018 року на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача 1 про проведення розгляду вказаної адміністративної справи у частині дослідження письмових доказів у закритому судовому засіданні. Повідомляють, що станом на 13.02.2018 досудове розслідування в кримінальному провадженні №12017140220000615, яке розпочато за ознаками злочину, передбаченого п. 2 ч. 2 ст. 115 КК України не припинено та здійснюється слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області. Аналіз матеріалів службового розслідування свідчить, що вони містять окремі відомості із початкового етапу досудового розслідування в кримінальному провадженні №12017140220000615, у тому числі щодо певних обставин вбивства малолітньої дитини, характеру отриманих тілесних ушкоджень, результатів огляду місця події, а також особистого та сімейного життя людей. Відповідно до статті 222 КПК України (Недопустимість розголошення відомостей досудового розслідування) відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим. Таким чином, вважає, що відкритий судовий розгляд справи може мати наслідком розголошення окремих відомостей досудового розслідування в кримінальному провадженні №12017140220000615 і особистого та сімейного життя людей.
19.02.2018 року на адресу суду надійшло клопотання представника позивача про оголошення судових засідань по вказаній адміністративній справі закритими повністю. Представник позивача вказує, що предметом позову є оскарження наказів №1646 від 18.10.2017 року та №816 о/с від 03.11.2017 року. Як вказано у клопотанні, підставами для прийняття таких наказів, є нібито порушення ОСОБА_5 вимог ст.7,8 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 року №3460-ІУ, статті 39 КПК України, підпунктів 1З, 14 пункту 3 розділу 5 Положення про органи досудового розслідування Національної поліції України, затвердженого наказом МВС від 06.07.2017 року №570, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 липня 2017 року за №918/30786,та підпункту 1 пункту 5 розділу IX Інструкції з взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні, затвердженої наказом МВС від 07.07.2017 року №575, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31 липня 2017 року за №937/3080-5, які призвели до того, що нібито ОСОБА_5 "на початковому етапі не контролював етап досудового розслідування у кримінальному провадженні №12017140220000615, прибувши на місці події, особисто не керував та не забезпечив ефективну роботу слідчо-оперативної групи, яка здійснювала огляд місця події, не перевірив у повному обсязі якість складання протоколу огляду місця події, не перевірив у повному обсязі якість складання протоколу огляду місця події та не організовував проведення повторного або додаткового огляду, і тим самим не вжив заходів щодо усунення допущених порушень вимог законодавства, не залучив до роботи слідчих-криміналістів слідчого управління ГУНП у Львівській області." Вказує, що відповідачами подано матеріали службового розслідування, письмові пояснення, протокол огляду місця події та інші матеріали, які є частиною досудового розслідування №12017140220000615. Крім того зазначає, в процесі розгляду справи в подальшому буде брати участь безпосередньо ОСОБА_5, пояснення якого будуть доказами по даній справі. Також, у випадку задоволення заяви про виклик свідків, в процесі розгляду даної справи будуть допитані як свідки ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_1. пояснення яких будуть також доказами в розумінні частини 2 ст.72 КАС України. Вважає, що всі вищезазначені докази, пояснення осіб, свідків по справі №813/4483/17 є частиною досудового розслідування по кримінальному провадженню №12017140220000615, яке на даний момент не завершене і не перебуває на розгляді в суді. Відтак, відкритий розгляд справи №813/4483/17 може призвести до розголошення відомостей досудового розслідування по кримінальному провадженні №12017140220000615, порушити таємницю досудового розслідування, що є неприпустимим.
Представники позивача заявлене клопотання підтримали у повному обсязі, просять оголосити судове засідання закритим повністю.
Представники відповідачів заперечили проти закритого судового засідання повністю, просять оголосити судове засідання закритим в частині дослідження письмових доказів.
Розглянувши заявлені сторонами клопотання, суд дійшов до висновку про наявність підстав для їх задоволення з огляду на наступне.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, прийняттю оскаржуваних наказів передувало службове розслідування, призначене згідно наказу №993 від 26.09.2017 року. Як вірно вказує представник НП України, аналіз матеріалів службового розслідування свідчить, що вони містять окремі відомості із початкового етапу досудового розслідування в кримінальному провадженні №12017140220000615, у тому числі щодо певних обставин вбивства малолітньої дитини, характеру отриманих тілесних ушкоджень, результатів огляду місця події, а також особистого та сімейного життя людей.
Судом також беруться до уваги пояснення представників позивача про те, що в процесі розгляду справи в подальшому буде брати участь безпосередньо ОСОБА_5, надавати пояснення. Представник позивача вказує, що у випадку задоволення заяви про виклик свідків, в процесі розгляду даної справи будуть допитані як свідки ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_1. пояснення яких будуть також доказами в розумінні частини 2 ст.72 КАС України. Всі вищезазначені докази, пояснення осіб, свідків по справі №813/4483/17 є частиною досудового розслідування по кримінальному провадженню №12017140220000615, яке на даний момент не завершене і не перебуває на розгляді в суді. Відтак, відкритий розгляд справи №813/4483/17 може призвести до розголошення відомостей досудового розслідування по кримінальному провадженні №12017140220000615, порушити таємницю досудового розслідування, що є неприпустимим.
Відповідно до ч.1 ст.10 КАС України, розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст.10 КАС України, розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, визначених законом. Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або оголосити закритою його частину. Розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводиться з додержанням правил здійснення адміністративного судочинства. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбуваються в закритому судовому засіданні. Використання систем відеоконференц-зв'язку та транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет у закритому судовому засіданні не допускається.
Відповідно до ст.387 КК України передбачено кримінальну відповідальність за розголошення без письмового дозволу прокурора, слідчого або особи, яка провадила оперативно-розшукову діяльність, даних оперативно-розшукової діяльності або досудового розслідування особою, попередженою в установленому законом порядку про обов'язок не розголошувати такі дані.
Відповідно до статті 222 КПК України, відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим. Слідчий, прокурор попереджає осіб, яким стали відомі відомості досудового розслідування, у зв'язку з участю в ньому, про їх обов'язок не розголошувати такі відомості без його дозволу. Незаконне розголошення відомостей досудового розслідування тягне за собою кримінальну відповідальність, встановлену законом.
Згідно визначення, наведеного в ст.8 Закону України "Про доступ до публічної інформації», таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю.
Відповідно до ст.173 КАС України, завданням підготовчого провадження є визначення порядку розгляду справи.
Враховуючи вищенаведене, оскільки інформація досудового розслідування є з обмеженим доступом, письмового дозволу прокурора, слідчого або особи, яка провадила оперативно-розшукову діяльність (щодо розголошення такої інформації) немає, а самі матеріали службового розслідування не містять грифу, з метою збереження таємниці досудового розслідування у кримінальній справі №12017140220000615 та необхідності захисту особистого та сімейного життя людей (згідно матеріалів, що містяться в матеріалах службового розслідування), суд вважає за необхідне оголосити судові засідання в частині розгляду справи по суті закритими.
Керуючись статтями 10, 173, 180, 248, 250, 256 КАС України, -
ухвалив:
Клопотання сторін задовільнити.
Оголосити судові засідання по адміністративній справі за позовом ОСОБА_5 до Національної поліції України, Головного управління НП у Львівській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу закритими в частині розгляду справи по суті.
Роз’яснити сторонам, що якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація, для забезпечення нерозголошення якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувалися в закритому судовому засіданні, вже є публічно доступною або обмеження доступу до інформації є безпідставним чи не відповідає закону, суд постановляє ухвалу про подальший розгляд справи у відкритому судовому засіданні.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя Карп'як Оксана Орестівна