Постанова № 72298158, 19.12.2017, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
19.12.2017
Номер справи
367/6573/17
Номер документу
72298158
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №367/6573/17

Провадження № 2-а/367/456/2017

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого судді Карабаза Н.Ф.,

при секретарі Когут К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Київської області про визнання незаконними дії (бездіяльності) суб’єкта владних повноважень та визнання рішень протиправними,

в с т а н о в и в :

До Ірпінського міського суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 міської ради Київської області про визнання незаконними дії (бездіяльності) суб’єкта владних повноважень та визнання рішень протиправними. В позовній заяві зазначає, що вона є співвласником будинку № 102 по вулиці Мечнікова в місті Ірпені Київської області. 13 жовтня 2016 року у відповідності до вимог частини шостої статті 118 Земельного кодексу України подала до ОСОБА_2 міської ради клопотання стосовно отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 0,0100 га, для будівництва індивідуального гаражу з земель комунальної власності. До заяви також було додано кадастровий план земельної ділянки, ситуаційний план земельної ділянки та схему розташування земельної ділянки, розроблені Комунальним підприємством «ОСОБА_2 ЗБК». При подачі клопотання було дотримано вимог частини шостої статті 118 Земельного кодексу України, а саме зазначене цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовані розміри, до клопотання додані графічні зображення бажаного місця розташування земельної ділянки. 31 жовтня 2016 року ОСОБА_2 міська рада повідомила, що її клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу в м. Ірпінь, вул. Мечнікова, 102 буде розглядатися на черговому засіданні постійної депутатської комісії із земельних відносин, лісових та природоохоронних питань. Однак, клопотання про надання земельної ділянки під будівництво індивідуального гаража було розглянуто лише 21 березня 2017 року. 30 березня 2017 року з суттєвим порушенням строків розгляду клопотання встановленого частиною сьомою статті 122 Земельного кодексу України рішенням тридцятої сесії сьомого скликання ОСОБА_2 міської ради № 2105-30-VII, враховуючи висновки відділу містобудування та архітектури ОСОБА_2 міської ради, висновки постійної депутатської комісії із земельних відносин, лісових та природоохоронних питань, керуючись статтями 12, 118, 122 Земельного кодексу України, статтею 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_2 міська рада відмовила їй в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва індивідуального гаражу, так як місце розташування земельної ділянки не відповідає містобудівній діяльності. Вказане рішення ОСОБА_2 міської ради надіслане на її адресу 10 квітня 2017 року. 23 серпня 2017 року вона звернулася до ОСОБА_2 міської ради з інформаційним запитом, в якому просила надати належним чином завірені копії висновку і рекомендацій комісії земельних відносин, лісових та природоохоронних питань щодо розгляду клопотання, однак у відповідь був надісланий лише додаток до рішення ОСОБА_2 міської ради від 30 березня 2017 року. З рішенням ОСОБА_2 міської ради Київської області як щодо відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва індивідуального гаража в місті Ірпінь, так і щодо строку розгляду клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вона вважає дії ОСОБА_2 міської ради протиправними та такими, що порушують її права. Просить визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 міської ради Київської області щодо порушення термінів розгляду клопотання ОСОБА_1 від 13 жовтня 2016 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0100 га, для будівництва індивідуального гаражу із земель комунальної власності; скасувати рішення тридцятої сесії сьомого скликання ОСОБА_2 міської ради Київської області № 2105-30-VII від 30 березня 2017 року в частині невмотивованої відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0100 га, для будівництва індивідуального гаражу із земель комунальної власності; зобов'язати ОСОБА_2 міську раду розглянути заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 13 жовтня 2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0100 га, для будівництва індивідуального гаражу із земель комунальної власності в порядку та строки встановлені статтею 118 Земельного кодексу України.

В судове засідання представник позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_3 не з'явився, через канцелярію суду надав заяву в якій просив розгляд справи провести за його та позивача відсутності за наявними в матеріалах справи доказами.

В судове засідання представник відповідача ОСОБА_2 міської ради Київської області – ОСОБА_4 не з'явився, через канцелярію суду надав заяву в якій просив проводити розгляд справи без участі представника ОСОБА_2 міської ради.

Суд дослідивши і оцінивши в сукупності надані докази, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що згідно відмітки в паспорті ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно витягу № 27418583 від 23.09.2010 року про реєстрацію права власності на нерухоме майно будинок за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Мечнікова, буд. 102 належить ОСОБА_5 та ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності САС № 339832 від 23.09.2010 року виданого на підставі рішення виконавчого комітету ОСОБА_2 міської ради № 145/41 від 13.07.2010 року, форма власності приватна спільна сумісна.

15 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 міського голови із заявою (клопотання) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу, загальною площею 0,0100 га.

Згідно листа першого заступника міського голови ОСОБА_6 від 31.10.2016 року № В-15182.2 ОСОБА_1 було повідомлено, що розгляд заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу в м. Ірпінь, вул. Мечнікова, буд. 102 буде розглядатися на черговому засіданні постійної депутатської комісії із земельних відносин, лісових та природоохоронних питань.

Згідно рішення № 2105-30-VII від 30 березня 2017 року ОСОБА_2 міської ради Київської області тридцятої сесії сьомого скликання про розгляд заяв громадян про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в м. Ірпінь згідно додатку № 1. Було відмовлено громадянам в наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність в м. Ірпінь, згідно додатку № 1.

Згідно додатку № 1 до рішення ОСОБА_2 міської ради № 2105-30-VII від 30 березня 2017 року ОСОБА_7 відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно пояснення стосовно звернень ОСОБА_1 від 05.04.2017 року № 01-08/876 представнику Уповноваженого з питань дотримання соціально-економічних та гуманітарних прав ОСОБА_8 було повідомлено, що згідно висновку Комісії заява ОСОБА_1 була розглянута 30.03.2017 року на сесії ОСОБА_2 міської ради, на якій прийняте відповідне рішення.

23.08.2017 року ОСОБА_1 звернулася із запитом на отримання публічної інформації до ОСОБА_2 міської ради Київської області в якому просила надати належним чином завірені копії висновку і рекомендації комісії земельних відносин лісових та природоохоронних питань щодо розгляду клопотання від 13 жовтня 2016 року ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для гаража.

Відповідно до змісту статті 12 Земельного кодексу України розпорядження землями територіальних громад, а також передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.

Відповідно до змісту пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до змісту ст. 118 Земельного кодексу України (у чинній на момент виникнення спірних відносин редакції) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до вимог ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до вимог ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Згідно з ч. 2 ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року № 7 у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що оскільки, відповідач – ОСОБА_2 міська рада Київської області, відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки у власність в м. Ірпінь, у своєму рішенні не навів належних обґрунтувань відмови позивачу у наданні такого дозволу з підстав, визначених ст. 118 ЗК України таким чином відповідач, діяв у порушення приписів чинного законодавства України, необґрунтовано відмовив позивачу в наданні таких дозволів та прийняв рішення, яке протиправним і підлягає скасуванню.

За таких обставин, суд зазначає, що дотримуючись принціпів законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, належним способом захисту порушеного права буде зобов'язання відповідача повторно розглянути клопотання ОСОБА_9 від 13.10.2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу, загальною площею 0,0100 га., у відповідності до чинного законодавства.

Керуючись ст. 24 Конституції України, ст.ст. 116, 118, 122, 152, 158 ЗК України, ст.ст. 24, 26, 33, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 2, 6, 41, 70-71, 159-163,186 КАС України, суд , -

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 міської ради Київської області щодо порушення термінів розгляду клопотання ОСОБА_1 від 13 жовтня 2016 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0100 га, для будівництва індивідуального гаражу із земель комунальної власності.

Скасувати рішення тридцятої сесії сьомого скликання ОСОБА_2 міської ради Київської області № 2105-30-УП від 30 березня 2017 року в частині невмотивованої відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0100 га, для будівництва індивідуального гаражу із земель комунальної власності.

Зобов'язати ОСОБА_2 міську раду розглянути заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 13 жовтня 2016 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою що відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0100 га, для будівництва індивідуального гаражу із земель комунальної власності в порядку та строки встановлені статтею 118 Земельного кодексу України.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину в судовому засіданні 14 грудня 2017 року

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 19 грудня 2017 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.Ф. Карабаза