Рішення № 72291488, 13.02.2018, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
909/1044/17
Номер документу
72291488
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.02.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1044/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т.В. , секретар судового засідання Масловський А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області, вул. А. Сахарова, 23-А, м. Івано-Франківськ,76014

до відповідача: Державного підприємства "Делятинське лісове господарство", вул. 16 Липня, 11, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442

про відшкодування шкоди в розмірі 1035729,58 грн,

за участю:

від позивача: ОСОБА_1 - завідувач юридичного сектору, (довіреність від 04.01.2018 №02-19/34),

від позивача: ОСОБА_2 - головний спеціаліст відділу екологічного контролю, (довіреність від 16.01.2018 №02-12/119),

від відповідача: представник не з"явився,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна екологічна інспекція у Івано-Франківській області звернулась в суд із позовом до Державного підприємства "Делятинське лісове господарство" про відшкодування шкоди в розмірі 1035729,58 грн. Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що згідно з актом Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області від 26.05.2017 при здійсненні перевірки виявлено ряд порушень вчинених ДП "Делятинське лісове господарство". Позивачем зазначено, що постійним лісокористувачем зазначеної ділянки лісу є Державне підприємство "Делятинське лісове господарство", яке повинно забезпечувати охорону і збереження закріплених лісів і яке не виконало даного обов'язку, а саме допустило незаконну рубку дерев, не забезпечило збереження не призначених для рубки дерев, не здійснило комплекс заходів, спрямованих на збереження лісів, не запобігало порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, здійснило незаконну рубку дерев без відповідного дозволу та не вжило відповідних заходів щодо їх усунення. Вказав, що дані порушення допущені на території Поляницького, Білоославського, Дорівського, Микуличинського, Любіжнянського, Майданського лісництв, які підпорядковані відповідачу, тому саме відповідач зобов"язаний відшкодувати шкоду завдану навколишньому природному середовищу в розмірі 1035729,58 грн., яка розрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.05.2007 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу". Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 1, 17, 19, 63, 64, 69, 86, 90, 91, 93, 105, 107 Лісового кодексу України, ст. 12, 20-2, 40, 47, 68, 69 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища".

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, відповіді на відзив від 26.12.2017 №20591/17 та відповіді на заперечення 22.01.2018 №954/18 та просили суд позов задоволити в повному обсязі.

Відповідач своїм конституційним правом на захист прав і охоронюваних законом інтересів не скористався, явки в судове засідання уповноваженого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив; про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином в судовому засіданні 23.01.2018, що підтверджено протоколом судового засідання.

В судових засіданнях 28.11.2017, 14.12.2017, 26.12.2017 та 23.01.2018 представник відповідача проти позову заперечував, з підстав викладених у відзиві на позов від 12.12.2017 №19826/17 та запереченні від 12.01.2018 №478/18, де вказав, що Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів в ДП "Делятинський лісгосп" від 26.05.2017 з відповідними додатками не є належним та допустимим доказом, що підтверджує позов, оскільки на день його складання нормативно - правові акти, які затверджували його форму та порядок видачі були скасовані. Крім того, вказав, що Акт перевірки від 26.05.2017 не містить жодних даних стосовно того, яким чином осадові особи позивача проводили заміри пнів та із застосуванням яких саме вимірювальних засобів здійснювалось визначення діаметрів пнів, як основного показника для розрахунку шкоди та зауважила, що своїми підписами на даному акті посадові особи відповідача підтвердили лише кількість заміряних пнів без відбитка тавра, а не факт незаконної рубки дерев. Також зазначив, що не погоджується з твердженням позивача щодо віднесення рубки 47 дерев різних порід в кв.16 вид.3 Білоославського лісництва до незаконних та нарахуванням за дане порушення шкоди в сумі 311610,22 грн, з підстав відсутності відтиску тавра на виявлених пнях. Вказав, що з метою дотримання норм лісового законодавства відповідачем виписано лісорубний квиток №127 на проведення прохідної рубки в кв.16 вид.3 Білоославського лісництва з дозволеним об"ємом для заготівлі 192 м3 деревини. Відповідно до перелікової відомості дерев на вказаній лісосіці, в рубку відведено 580 дерев. В подальшому 05.01.2017 після лісозаготівельних робіт посадовими особами Білоославського лісництва складено Акт огляду місць заготівлі деревини, інших продуктів лісу та використання корисних властивостей лісів, де зазначено, що фактично заготовлено 197,977м3. Вказаний об"єм заготовленої деревини, у встановленому законодавством порядку обліковано та реалізовано споживачам на загальну суму 42625,67 грн., з яких сплачено відповідні податки до бюджетів всіх рівнів. З метою з"ясування причин відсутності відбитка тавра на пнях 47 зрубаних дерев на спірній лісосіці, представниками лісгоспу, в межах їхньої компетенції проведено службове розслідування, в ході якого встановлено, що житель с.Чорні Ослави заготовляв дрова шляхом підбирання гілок та відходів на лісосіці у вказаному кварталі та самочинно бензопилою "Урал" зрізав наземну частину пнів, на яких, при відводі лісосіки, були проставлені відповідні тавра. Вказані факти повідомлені інспекторам позивача та останні проігнорували вимогу відповідача про здійснення контрольного перевідводу на вказаній лісосіці. Тому, спеціалістами ДП "Делятинський лісгосп" підготовлено аналіз матеріально -грошової оцінки, сплати рентної плати та фактичної реалізації лісопродукції із 47 дерев, які визнані позивачем як незаконна рубка, з якого вбачається , що 47 понижених пні дерев, на яких відсутні відбитки тавра, входили до загальної кількості 580 дерев, відведених в рубку відповідно до лісорубного квитка від 25.10.2016 №127. Посилаючись на ст. 1166 ЦК України, ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища та ст.105 Лісового кодексу України зазначила, що в діях відповідача відсутній такий елемент цивільного правопорушення, як протиправна поведінка, а тому просив суд у позові відмовити.

Відповідно до ч.2 ст.42 ГПК України, учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об"єктивному встановленню всіх обставин справи.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи і забезпечення його явки в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів, що дає підстави для висновку суду щодо розгляду справи в порядку, передбаченому статтею 202 ГПК України, за відсутності представника відповідача.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Предметом спору є стягнення 1035729,58 грн. шкоди завданої навколишньому природному середовищу.

Відповідно до ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Положення "Про Державну екологічну інспекцію в Івано-Франківській області", яке затверджене наказом Державної екологічної інспекції України №652 від 28.09.2017, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням, зокрема, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, зокрема щодо: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення; здійснення комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування пестицидів і агрохімікатів у лісовому господарстві та лісах; заготівлі деревини в порядку рубок головного користування та здійснення лісогосподарських заходів (п.5). Розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції (п.6). Вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах (п.7).

Отже, Держекоінспекція відповідно до наданих повноважень та на підставі наказу від 10.05.2017 №161 "Щодо проведення перевірок господарських об'єктів області" направила головних спеціалістів відділу економічного контролю природно-заповідного фонду рослинного і тваринного світу та державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища для проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП "Делятинське лісове господарство". За результатами здійснення відповідної перевірки 26.05.2017 складено акт №148 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Згідно вказаного Акта здійснено перевірку на території Поляницького, Білоославського, Дорівського, Микуличинського, Любіжнянського, Майданського лісництв, що є складовими загальної площі лісового фонду, що знаходиться у підпорядкуванні Державного підприємства "Делятинське лісове господарство" та виявлено низку порушень, серед яких незаконна рубка дерев (без будь яких тавр), не очистка лісосіки, пошкодження до ступеня не припинення росту сироростучих дерев різних порід та не здійснення лісогосподарських заходів, пов"язаних з заготівлею деревини.

Представники відповідача ОСОБА_3 планової перевірки від 26.05.2017 №148 підписали без зауважень, проте у графі "Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу та складеного акта, що мають місце з боку підприємства" юристом 1 категорії ДП "Делятинське лісове господарство" ОСОБА_4 викладено пояснення стосовно шкоди в розмірі 311610,22 грн. нарахованої позивачем за виявлені порушення в кв.16 вид.3 Білоославського лісництва, а саме незаконну рубку 47 дерев (без будь яких тавр). Зазначила, що виявлені під час проведення перевірки пні без тавр не можна вважати як самовільно зрубані, а тому лісгосп не погоджується із сумою шкоди нарахованою за даним фактом. Проте, доказів на підтвердження наданих пояснень до акта не долучено.

Судом встановлено, що перевірка дотримання вимог природоохоронного та лісового законодавства ДП "Делятинський лісгосп" розпочалася 15.05.2017 та проводилась за діючими нормативно-правовими документами; Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів в ДП "Делятинський лісгосп" від 26.05.2017 з відповідними додатками, складений згідно з вимогами ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"; доказів оскарження чи скасування в установленому порядку даного акта відповідачем не подано, а тому твердження відповідача, що даний Акт перевірки не є належним та допустимим доказом, що підтверджує позов, суд вважає безпідставними.

На підставі вказаного акта та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року №665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" позивачем розраховано шкоду нанесену навколишньому природному середовищу внаслідок вчинених відповідачем правопорушеннь в розмірі 1083825,95 грн.

З метою досудового врегулювання спору, 29.05.2017 позивач на адресу відповідача направив претензію №46/1, з вимогою перерахувати розмір шкоди та повідомити про це позивача, яка отримана останнім 01.06.2017, докази чого долучено до матеріалів справи.

За результатами розгляду претензії ДП "Делятинське лісове господарство" видано наказ від 29.06.2017 №146 (а.с.35), з якого вбачається, що лісгоспом частково визнана шкода в сумі 772215,73 грн (за незаконну рубку лісу -766758,96 грн, пошкодження дерев до ступеня не припинення росту - 5456,77 грн); притягнуто до дисциплінарної відповідальності майстрів лісу, лісничих та інженерів охорони і захисту лісу за неналежну організацію та контроль за роботою лісової охорони лісгоспу, а також запропоновано лісовій охороні сплатити збитки нанесені навколишньому природному середовищу.

Відповідачем добровільно сплачено лише частину визнаної шкоди в розмірі 48096,37 грн, що підтверджується копіями банківських квитанцій (а.с.38) .

Шкоду в розмірі 311610,22 грн нараховану за незаконну рубку 47 дерев різних порід ( без будь яких тавр) відповідачем не визнано з підстав, викладених у відзиві та запереченні. Оскільки, частина шкоди в сумі 1035729,58 грн. відповідачем в добровільному порядку не відшкодована, позивач звернувся за її стягненням до господарського суду.

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Статтею 1 Лісового кодексу України встановлено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Відповідно до ст. 16, ч. 1 ст. 17 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях комунальної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

ДП "Делятинське лісове господарство" є постійним лісокористувачем відповідних лісових ділянок, на яких було виявлено факти правопорушень, які пов"язані з нанесенням шкоди навколишньому природному середовищу.

За приписами п.1 ч. 2 ст. 19 та ч. 1, 5 ст. 86, ст. 90 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу. Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.

Статтею 63 Лісового кодексу України встановлено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Згідно з п. 5 ст. 54 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

Статтею 69 Лісового кодексу України передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовиим квитком та на виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені дозволом.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем виписано лісорубний квиток від 26.10.2016 №127, де зазначено, що облік деревини на виділеній лісосіці здійснюється по пнях та вирубуванню не підлягають дерева не відмічені в рубку відпускним клеймом. Саме тому одночасно з відбором дерев у рубку проводиться клеймування цих дерев біля шийки кореня.

Відповідно до п. 2.5 Інструкції "Про порядок проведення ревізій лісових обходів", затвердженої наказом Державного комітету лісового господарства України 08.02 2010 № 23, під час проведення ревізії беруться на облік та клеймуються контрольним клеймом всі пні незаконно вирубаних дерев і чагарників; кількість пнів та їх діаметр заноситься у відомість, яка ведеться в польових умовах, окремо по кожному кварталу та виділу, де було виявлено незаконне вирубування дерев і чагарників.

Так як на 47-ми пнях незаконно зрубаних дерев, облікованих працівниками позивача під час перевірки були відсутні будь які клейма, проставлені відповідачем, тому пні незаконно зрубаних дерев взято на облік.

Твердження відповідача про те, що 47 понижених пні дерев, на яких відсутні відбитки тавра, входили до загальної кількості 580 дерев, відведених в рубку відповідно до лісорубного квитка від 25.10.2016 №127, судом відхиляються, оскільки документи надані відповідачем для їх підтвердження є суперечливими, без зазначення нормативних актів, на основі яких вони видані, та норм які передбачають порядок та процедуру їх видання, а тому не можуть бути належними та допустимими доказами у справі.

Пояснення про те, що житель села Чорні Ослави заготовляв дрова шляхом підбирання гілок та відходів на лісосіці у вказаному кварталі та самочинно бензопилою "Урал" зрізав наземну частину пнів, на яких, при відводі лісосіки були проставлені відповідні тавра розцінюються судом критично та є необґрунтованими, так як жодних доказів на підтвердження даного факту відповідачем не подано.

Заперечення про відсутність в Акті перевірки від 26.05.2017 даних стосовно того, яким чином посадові особи позивача проводили заміри пнів та із застосуванням яких саме вимірювальних засобів здійснювалось визначення діаметрів пнів, як основного показника для розрахунку шкоди спростовуються записом в акті, а саме на сторінці 15 спірного акта зазначено, що заміри пнів зрубаних дерев проводилися повіреною металевою вимірювальною рулеткою Р-2 №019 (свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки №10004/14).

Пунктами 1, 5 ч. 2 ст. 105 Лісового кодексу України визначено, що відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи: винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників; винні у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Системний аналіз змісту положень п. 1 ч. 2 ст. 19, п. 5 ст.64, ч. 1, 5 ст.86, п. 5 ч. 2 ст. 105 та ст. 107 Лісового кодексу України свідчить про те, що відповідач, як постійний лісокористувач, має нести відповідальність за порушення вимог щодо ведення лісового господарства, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій відповідачу території.

Отже, законодавством на відповідача покладено обов’язок охорони лісів від незаконних рубок та обов’язок дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів.

Згідно з приписами ст. 68 і ст. 69 ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди. Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди містяться у ст. 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести протиправність поведінки особи, вину особи, яка заподіяла шкоду, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

Посилання відповідача на відсутність протиправної поведінки, є необґрунтованими, оскільки при вирішенні спорів щодо відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог лісового законодавства у випадках встановлення контролюючими органами при проведенні перевірок дотримання природоохоронного законодавства факту правопорушення, слід виходити з того, що обов'язки із забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які й повинні нести відповідальність за невиконання та неналежне виконання згаданих обов'язків, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок та пошкодження дерев.

Отже, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а також і постійні лісокористувачі, вина яких полягає у допущенні та не перешкоджанні їх працівниками незаконному вирубуванню лісових насаджень внаслідок неналежного виконання ними своїх службових обов'язків. Тобто проявом їх протиправної бездіяльності є незабезпечення працівниками постійних лісокористувачів охорони і захисту лісів, внаслідок чого відбувається вирубування дерев невстановленими особами.

Оскільки при вирішенні даного спору слід виходити з презумпції вини правопорушника, то саме відповідач повинен довести, що шкоду завдано не з його вини, або ж у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди. Відповідачем не подано доказів відсутності його вини та вчинення ним достатніх дій, спрямованих на збереження та охорону лісів, недопущення самовільної рубки лісу та виявлення допущеного правопорушення. Більше того, відповідачем частково визнана вина за незаконну рубку лісу; пошкодження дерев до ступеня не припинення росту та притягнуто до дисциплінарної відповідальності майстрів лісу, лісничих та інженерів охорони і захисту лісу за неналежну організацію та контроль за роботою лісової охорони лісгоспу, що підтверджується виданим ДП "Делятинське лісове господарство" наказом від 29.06.2017 №146.

Відповідач як постійний лісокористувач, допустив незаконну рубку лісу та пошкодження дерев та не забезпечив охорону лісу від незаконних рубок, що є підставою для стягнення з нього шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.

За таких обставин, позов належить до задоволення.

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності.

Таким чином, відшкодування шкоди завданої навколишньому природному середовищу слід здійснити на користь відповідних бюджетів, за місцем заподіяння екологічної шкоди.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст.129 ГПК України, слід покласти судові витрати.

На підставі викладеного, у відповідності до ст.124, 129 Конституції України, керуючись статтями 129, 202, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства "Делятинське лісове господарство" про стягнення 1035729,58 грн. шкоди завданої навколишньому природному середовищу задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Делятинське лісове господарство" (вул. 16 Липня, 11, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, код 22189570)

- 437679,89 (чотириста тридцять сім тисяч шістсот сімдесят дев"ять гривень вісімдесят дев"ять копійок) шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства, яку перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища с.Микуличин м.Яремче: р/р 33114331700020, отримувач: УК у м.Яремче/с.Микуличин/24062100, Код ЄДРПОУ 38006907, Банк отримувача:ГУК в Івано-Франківській області МФО 836014;

- 358528,43 (триста п"тдесят вісім тисяч п"ятсот двадцять вісім гривень сорок три копійки) шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства, яку перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища - с.Білі Ослави Надвірнянського району: р/р 33112331700312, отримувач УК у Надвірнянському р /с.Білі Ослави / 24062100, код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл., МФО 836014;

- 88645,79 (вісімдесят вісім тисяч шістсот сорок п"ять гривень сімдесят дев"ять копійок) шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства, яку перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища - с.Чорні Ослави Надвірнянського району: р/р 33119331700337, отримувач УК у Надвірнянському р /с.Чорні Ослави / 24062100, код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл., МФО 836014, про що видати наказ після набрання рішенням законної сили;

- 150875,47 (сто п"ятдесят тисяч вісімсот сімдесят п"ять гривень сорок сім копійок) шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства, яку перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища - с.Заріччя Надвірнянського району: р/р 33115331700319, отримувач УК у Надвірнянському р /с.Заріччя / 24062100, код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл., МФО 836014;

Стягнути з Державного підприємства "Делятинське лісове господарство" (вул. 16 Липня, 11, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, код 22189570) на користь Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області (вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, 76014, код 37952307) 15561,77 (п"ятнадцять тисяч п"ятсот шістдесят одну гривню сімдесят сім копійок) судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 20.02.18

Суддя Максимів Т.В.