
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/1236/17
Категорія: 3.7 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А. Час та місце ухвалення судового рішення « 11:51», м. Херсон
Повний текст судового рішення складений 10.10.2017р.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Градовського Ю.М., Романішина В.Л.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Іксора» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарських санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
17.08.2017р. товариство з обмеженою відповідальністю «Іксора» звернулося до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки щодо застосування до товариства адміністративно-господарських штрафів від 08.08.2017 року №№0020508; 0020510; 0020513; 0020509, за порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», в зв’язку з відсутністю розкладу руху автобусів при здійсненні міжміських перевезень.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем застосовано до товариства адміністративно-господарські штрафи в порядку не передбаченому абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки в ході перевірки були наявні розклади руху на кожному перевіреному транспортному засобі.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 10.10.2017р. позов задоволений.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішення, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом першої інстанції при вирішенні справи вимог законодавства, внаслідок чого просить постанову суду скасувати та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.
Апелянт вважає, що до позивача правомірно застосовано штрафи, оскільки під час перевірок встановлено неоформлення товариством документів, перелік яких вимагається ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме розкладів руху зі зміненим часом відправлення, з підстав того, що водії здійснювали відправлення автобусів не за розкладом на міжміських перевезеннях.
Згідно із п.2 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, в зв’язку з неприбуттям жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що 14.06.2017 року співробітниками відповідача проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складений акт №0020758 від 14 червня 2017 року, яким встановлено, що транспортним засобом марки «БАЗ А079.23», державний номер НОМЕР_1, який належить ТОВ «Іксора», здійснювались послуги з перевезення 29 пасажирів на міжобласному маршруті «Херсон-Одеса». На час перевірки був відсутній розклад руху з відправленням з м.Херсон о 12:56 год., чим порушено абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». /а.с.28/
На підставі акту перевірки відповідачем винесено постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу серії ВТ№0020513 від 08 серпня 2017 року, за порушення ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та накладений штраф у розмірі 1700грн. /а.с.31/
15.06.2017 року співробітниками відповідача проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складений акт №0020774 від 15.06.2017 року, яким встановлено, що транспортним засобом марки «Сетра», державний номер НОМЕР_2, який належить ТОВ «Іксора», здійснювались послуги з перевезення 24 пасажирів на міжобласному маршруті «Херсон-Одеса». При цьому порушений розклад руху, оскільки час відправлення з АС Херсон о 09:10год, але фактично автобус відправився з АС Херсон о 09:29год, чим порушено абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, відсутній розклад руху з відправленням з м.Херсон о 09:29год. /а.с.17/
На підставі акту перевірки відповідачем винесено постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу серії ВТ№0020508 від 08.08.2017 року, за порушення ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та накладений адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700грн. /а.с.21/
15.06.2017 року співробітниками відповідача проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складений акт №0020775 від 15.06.2017 року, яким встановлено, що транспортним засобом марки «І-VAN», державний номер НОМЕР_3, який належить ТОВ «Іксора», здійснювались послуги з перевезення 23 пасажирів на міжобласному маршруті «Херсон-Миколаїв». При цьому, порушений розклад руху, оскільки час відправлення з АС Херсон о 10:30год, але фактично автобус відправився з АС Херсон о 10:48год, чим порушено абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, відсутній розклад руху з відправленням з м. Херсон о 10:48год. /а.с.32/
На підставі акту перевірки відповідачем винесено постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу серії ВТ№0020509 від 08.08.2017 року, за порушення ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та накладений адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700грн. /а.с.36/
23.06.2017 року співробітниками відповідача було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складений акт №0020875 від 23.06.2017 року, яким встановлено, що транспортним засобом марки «Богдан», державний номер НОМЕР_4, який належить ТОВ «Іксора» здійснювались послуги з перевезення пасажирів на міжобласному маршруті «Херсон-Одеса». На час перевірки порушено ст.40 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме водій ОСОБА_1 не надав для перевірки уповноваженим особам реєстраційні документи на транспортний засіб та посвідчення водія на право керування даним транспортним засобом. На час перевірки в салоні автобуса знаходилось 23 пасажира. Згідно квиткової відомості АС Херсон відправлення автобусу повинно бути здійснено о 11:50год, фактично автобус відправився з АС Херсон о 11:11год, чим порушено абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки відсутній розклад руху з відправленням з м. Херсон о 11:11 год. /а.с.22/
На підставі висновків акту перевірки винесено постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу серії ВТ №0020510 від 08 серпня 2017 року, за порушення ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та накладений адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700грн. /а.с.27/
Не погоджуючись з вказаними постановами про застосування адміністративно-господарських штрафів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Правовідносини між сторонами у справі регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт» та Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (далі - Порядок N 1567).
За приписами ч.3 ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103 (далі - Положення) визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (п.п.2, 17 п.5 Положення).
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п.8 Положення).
Частина 11 статті 6 Закону «Про автомобільний транспорт» встановлює, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Процедура здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (далі - Порядок №1567).
Відповідно до ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Відповідно до ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Абзацом 3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт: за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пунктів 2, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 (далі - Порядок), державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України; державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться, зокрема, на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів. Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, додержання водієм режиму праці та відпочинку. Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менше як дві особи відповідно до завдання на перевірку. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (пункти 14-16 та 21 Порядку).
Відповідач провів рейдові перевірки позивача, які він оформив актами перевірок від 14.06.2017, 15.06.2017, 23.06.2017 року.
Актами перевірок встановлено неоформлення документів, перелік яких вимагається статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: розкладів руху зі зміненим часом відправлення з АС Херсон.
Разом з тим, судом встановлено, що під час рейдових перевірок водіями були надані перевіряючим розклади руху, затверджені 19 листопада 2015 року першим заступником Голови, головою комісії з реорганізації Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, а саме: рейс №793, рейс №755. Також, перевіряючим було надано діючий розклад руху автобусів на маршруті Херсон-Миколаїв, рейси №№83,84,85,86, який затверджено головою Укртрансінспекції України, головою комісії з ліквідації Державтотрансадміністрації 25 січня 2012 року.
При цьому, наявність в салоні автобуса змін до розкладу руху не передбачена жодним нормативним актом.
Посилання в акті перевірки №0020875 від 23 червня 2017 року про порушення водієм автобуса «Богдан» ВХ0521АА ОСОБА_1 вимог ст.40 Закону України «Про автомобільний транспорт», яке виразилось у ненаданні для перевірки уповноваженим особам реєстраційних документів на транспортний засіб та посвідчення на право керування даним транспортним засобом, не заслуговують на увагу, оскільки в матеріалах справи наявні належним чином завірені копії посвідчення водія ОСОБА_1, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ВХ0521АА, тимчасового реєстраційного талону ДАР №053353 на автобус «Богдан», витяг з дозволу на перевезення пасажирів на міжміському міжобласному автобусному маршруті загального користування серії УП№002087 від 07.12.2015 року на рейси №755, №756 Херсон-Одеса. З пояснень водія ОСОБА_1 на ім’я керівника ТОВ «Іксора» вбачається, що всі необхідні документи ним були надані перевіряючим особам під час перевірки.
Слід зазначити, що позивач визнає факт порушення водіями розкладу руху на 10-15 мінут з підстав запізнення пасажирів чи поломки транспортних засобів, але чинним законодавством не передбачена відповідальність перевізника за відправлення автобусів з незначним порушенням розкладу міжміських перевезень, тому застосування до позивача адміністративно-господарських штрафів за порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» є протиправним, оскільки на кожному перевіреному транспортному засобі у відповідності до ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» були наявні розклади руху.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що судом першої інстанції при вирішені справи дотримано норми матеріального та процесуального права, тому постанова суду першої інстанції відповідно до ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: Ю.М. Градовський
Суддя: В.Л. Романішин