Постанова № 72285625, 13.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
803/1246/17
Номер документу
72285625
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/11229/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: ОСОБА_1

суддів: Багрія В.М., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судових засідань – ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурс Оіл» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року (суддя Ковальчук В.Д., повний текст складено 23.10.2017 у м. Луцьку) у справі № 803/1246/17 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурс Оіл» до Головного управління ДФС України у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, –

встановив:

ТзОВ «Ресурс Оіл» звернулося з позовом до Головного управління ДФС України у Волинській області, у якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.07.2017 № НОМЕР_1.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за результатами камеральної перевірки проведеної ГУ ДФС у Волинській області, встановлено несвоєчасну реєстрацію позивачем акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за липень 2016 року, про що складено акт від 07.06.2017 року № 140/03-20-40-03-14/39805519. На підставі акта перевірки контролюючий орган прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 19979,39 грн. Позивач не погоджується із таким висновком контролюючого органу та прийнятим повідомленням-рішенням оскільки несвоєчасна реєстрація накладних за липень 2016 року є наслідком неможливості своєчасної реєстрації у вищенаведеному реєстрі акцизних накладних, що виписані позивачу його постачальником - Товариством з обмеженою відповідальністю «Воленерджі». Вказує, що зазначене порушення допущене з вини контролюючого органу, оскільки його контрагент не мав можливості зареєструвати акцизні накладні у зв’язку з неврахуванням податковим органом обсягів залишку пального за актом інвентаризації обсягів залишку пального.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 18.10.2017 в задоволені позову відмовлено.

Із цією постановою суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити повністю.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, що контролюючий орган не мав права здійснювати перевірку дотримання ТзОВ «Ресурс Оіл» вимог Податкового кодексу України у липня 2016 року за приписами норм законодавства, які вступили в силу з 01.01.2017, та яких не було на момент виписки акцизних накладних. Недотримання умов та порядку проведення перевірки тягне за собою відсутність правових наслідків такої у вигляді прийняття податкового-повідомлення рішення.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Представник відповідача у судовому засіданні апеляційну скаргу заперечив та просить залишити її без задоволення.

Представник апелянта в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про його дату, час та місце.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може.

Судом першої інстанції встановлено, що 07.06.2017 ГУ ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку, щодо термінів реєстрації акцизних накладних, розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТзОВ «Ресурс Оіл», за результатами якої складено акт №140/03-20-40-03-14/39805519. Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 231.6 ст. 231 ПК України, а саме: ТзОВ «Ресурс Оіл» несвоєчасно зареєстровано акцизні накладні від 31.07.2016 в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а саме: акцизних накладних № 4, № 5, № 10, № 11, № 13 від 31.07.2016 в Єдиному реєстрі акцизних накладних, кількість днів затримки склала 31 календарний день.

Позивачем 19.06.2017 за вих. № 83 були подані заперечення до ГУ ДФС у Волинській області на згаданий акт перевірки, за результатами розгляду яких відповідач листом заперечення залишив без задоволення.

На підставі акта перевірки від 07.06.2017 №140/03-20-40-03-14/39805519 ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.07.2017 № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 19979,39 грн.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов слід задовільнити оскільки позивачем не було здійснено своєчасну реєстрацію акцизних накладних, не було подано скаргу на дії постачальника пального щодо несвоєчасної реєстрації акцизних накладних та не було вжито заходів щодо звернення до цього постачальника для здійснення останнім надіслання запитів до контролюючого органу для отримання інформації про включення чи не включення обсягів залишку пального за згаданим актом інвентаризації до Системи електронного адміністрування реалізації пального, тому ГУ ДФС у Волинській області правомірно застосувала до позивача штрафні санкції відповідно до податкового повідомлення-рішення від 03.07.2017 № НОМЕР_1.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п. п. 231.1, 231.3 ст. 231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

ОСОБА_3 п. 231.5 ст. 231 ПК України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Пунктом 3 Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 25.02.2016 № 218, передбачено, що акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної складаються та подаються до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п. 231.6 ст. 231 ПК України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до п. 232.3 ст. 232 цього Кодексу.

Відповідно до п. 232.1 ст. 232 ПК України облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД. Ведення обліку обсягів пального у системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Порядок електронного адміністрування реалізації пального встановлюється Кабінетом Міністрів України.

ОСОБА_3 постановои Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 113 затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального (далі Порядок № 113). ОСОБА_3 з п. 1 Порядку № 113 Система електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) запроваджується з 1 березня 2016 року.

Пунктом 9 п. 5 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України передбачено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.

При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.

ОСОБА_3 матеріалів справи, затримка реєстрації акцизних накладних № 4, № 5, № 10, № 11, № 13 від 31.07.2016 в Єдиному реєстрі акцизних накладних виникла внаслідок невчасної реєстрації в цьому Реєстрі акцизних накладних від 30.06.2016 № 6300003, № 6300004 (а. с. 26, 28), складених постачальником пального - ТзОВ «Воленерджі» на користь покупця - ТзОВ «Ресурс Оіл», згідно актів приймання-передачі нафтопродуктів № Б-00000007, № Б-00000008, № Б-00000009 від 30.06.2016 (а. с. 22-24). Невчасна реєстрація акцизних накладних постачальником пального виникла у зв'язку з відсутністю в системі електронного адміністрування реалізації пального необхідного обсягу пального, на який ТзОВ «Воленерджі» мало право зареєструвати акцизні накладні, у звязку з чим товариство отримало квитанції № 2-АН від 15.07.2016 про порушення вимог п. 232.3 ст. 232 ПК України, оскільки обсяг пального перевищував залишок продавця (а.с.27, 28, зворот).

ТзОВ Воленерджі направило 20.03.2016 за місцем податкового обліку акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01.03.2016, який було прийнято контролюючим органом 20.03.2016 року відповідно до Квитанції № 2 (а. с. 29-30) та перевірений ГУ ДФС у Волинській області 19.05.2016, про що складено акт про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального № 03/4/40-01/39465036 від 19.05.2016 (а. с. 31-32), відповідно до висновків якого перевіркою підтверджено у ТзОВ «Воленерджі» наявність зазначених залишків пального станом на 01.03.2016.

ОСОБА_3 щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні / розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН № 1 на запит від 15.09.2016 №1, в систему електронного адміністрування реалізації пального внесено дані про обсяги залишку пального, зазначених у поданому ТзОВ «Воленерджі» до контролюючого органу акті інвентаризації від 20.03.2016 (а. с. 33). У зв’язку з цим ТзОВ «Воленерджі» та ТзОВ «Ресурс Оіл» надіслали в Єдиний реєстр акцизних накладних вищенаведені акцизні накладні, які були зареєстровані 15.09.2016 про що свідчать квитанції № 2-АН про прийняття цих накладних (а. с. 34, 35, 17, 18).

Таким чином, акцизні накладні № 4, № 5, № 10, № 11, № 13 від 31.07.2016 (гранична дата реєстрації 15.08.2016) були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних 15.09.2016.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що п. 9 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено термін подання до контролюючого органу акта інвентаризації обсягів залишку пального. Однак, Податковий кодекс, Порядок електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 113 та Порядок заповнення та подання акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 № 219 не визначають термінів внесення до системи електронного адміністрування реалізації пального даних про обсяги залишку пального, зазначених у поданому до контролюючого органу акті.

Крім того, дані акта інвентаризації можуть бути перевірені контролюючим органом протягом шести календарних місяців з дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних на підставі даних акта перевірки, тобто строк внесення даних акта передує строку здійснення коригування відповідно до акта перевірки контролюючого органу.

Також, суд апеляційної інстанції, звертає увагу, що відповідно до п. 231.10 ст. 231 ПК України у разі порушення особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувач пального має право протягом 60 календарних днів, що настають за днем реалізації пального, подати до контролюючого органу заяву із скаргою на таку особу, яка реалізує пальне. До заяви додаються копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання такого пального. Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеної особи, яка реалізує пальне.

ОСОБА_3 матеріалів справи, ТзОВ «Ресурс Оіл» не подавалась заява зі скаргою на постачальника пального ТзОВ «Воленерджі»

В матеріалах справи наявна відповідь ТзОВ «Воленерджі» від 15.07.2016 № 15-07-16 (а. с. 25) на звернення позивача, щодо відсутності реєстрації акцизних накладних від 30.06.2016 № 6300003, № 6300004, на що ТзОВ «Воленерджі» повідомило, що реєстрація даних накладних неможлива у зв’язку з неврахуванням контролюючим органом обсягів залишку пального за актом інвентаризації обсягів залишку пального від 20.03.2016 та станом на 15.07.2016 невключення обсягів залишку пального до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних.

Однак, суд апеляційної інстанції, звертає увагу на те, що позивачем не вчинено заходів з часу складання акцизних накладних від 31.07.2016 № 4, № 5, № 10, № 11, № 13 до граничної дати їх реєстрації (15.08.2016) щодо надіслання звернень до постачальника пального для здійснення останнім надіслання запитів до контролюючого органу для отримання інформації про включення чи не включення обсягів залишку пального за згаданим актом інвентаризації до Системи електронного адміністрування реалізації пального.

Податковим кодексом України за порушення термінів реєстрації акцизних накладних передбачено накладення штрафних санкцій.

ОСОБА_3 п. 1202.1 ст.1202 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів.

Оскільки позивачем порушено термін реєстрації акцизних накладних № 4, № 5, № 10, № 11, № 13 від 31.07.2016 на 31 день, тому відповідач застосував до платника податків штрафні санкції в сумі 19979,39 грн. у розмірі 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не було здійснено своєчасну реєстрацію акцизних накладних, не було подано скаргу на дії постачальника пального щодо несвоєчасної реєстрації акцизних накладних та не було вжито всіх можливих заходів щодо звернення з 31.07.2016 (дата складання акцизних накладних) по 15.08.2016 (дата граничної їх реєстрації) до цього постачальника для здійснення останнім надіслання запитів до контролюючого органу для отримання інформації про включення чи невключення обсягів залишку пального за згаданим актом інвентаризації до Системи електронного адміністрування реалізації пального, тому відповідачем правомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 03.07.2017 № НОМЕР_1, яким застосовано до позивача штрафні санкції.

В апеляційній скарзі апелянт, покликається, на те, що предметом дослідження перевірки є не податкова звітність ТзОВ «Ресурс Оіл», а встановлення наявності порушення визначеного податковим законодавством терміну реєстрації акцизних накладних, виданих товариством в тому числі за липень 2016 року, при цьому перевірка здійснювалась в 2017 році за правилами абз. 2 пп. 75.1.1 п. 75.1ст.75 ПК України. Термін реєстрації акцизних накладних не є тим об’єктом, який підлягає дослідженню податковим органом шляхом проведення камеральної перевірки, оскільки не є даними податкової звітності, що відповідає вимогам абз. 2 п. 76. 1 ст. 76 Податкового кодексу України. Лише з 01.01.2017 податковий орган мав право проводити камеральні перевірки на дотримання термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків корегування до таких акцизних накладних складених лише з 01.01.2017.

Суд апеляційної інстанції, вважає такі посилання апелянта помилковими, враховуючи наступне.

На момент реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних підлягає застосуванню чинна на цей час редакція ПК України, водночас, на момент проведення камеральної перевірки підлягає застосуванню чинна, саме, на час перевірки редакція ПК України.

Камеральна перевірка проводилася контролюючим органом в 2017 році, коли діяли нові редакції статей 75, 76 ПК України. Предметом цієї перевірки були терміни реєстрації акцизних накладних за липень 2016.

Редакції статей 75, 76 ПК України на момент виписки і реєстрації акцизних накладних в 2016 році не позбавляли контролюючий орган проводити камеральні перевірки, предметом яких виступали терміни реєстрації акцизних накладних в ЄРАН.

У абз. 2 пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України (яким доповнено підпункт 75.1.1 пункту 75.1ст.75 ПК України з 01.01.2017), не було введено нові повноваження контролюючого органу, а лише конкретизовано, що також може бути предметом камеральної перевірки.

Статтею 75 ПК України було передбачено можливість контролюючого органу в межах камеральної перевірки перевіряти дані єдиного реєстру акцизних накладних, що в свою чергу, передбачало і перевірку своєчасності реєстрації акцизних накладних.

Враховуючи викладене, камеральна перевірка була проведена з дотриманням вимог Податкового кодексу України.

З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позов, правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення суд апеляційної інстанції не вбачає.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд –

постановив:

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурс Оіл» залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року – без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

Судді: В.М. Багрій

ОСОБА_4

Повне судове рішення складено 19.02.2018