Постанова № 72285101, 13.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
608/1442/17
Номер документу
72285101
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12297/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Обрізка І.М.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 20 листопада 2017 року, ухвалену суддею Парфенюк В.І., 11:09:51, м. Чортків, дата складання повного тексту рішення 20 листопада 2017 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Чортківське районне споживче товариство Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

13.09.2017оку позивач – ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Чортківське районне споживче товариство Тернопільської області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи; зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 4 серпня 2017 року.

Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 20 листопада 2017 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язано Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити з 4 серпня 2017 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що позивач, працюючи в Чортківському АТК ВАО ОСС (Чортківському АТП «Кооптранс»), постійно виконував роботи по перевезенню товарів в межах міста Чорткова, тобто працював в зоні посиленого радіоекологічного контролю, відтак має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною та необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального права, Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 20 листопада 2017 року та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що згідно із поданими до заяви про призначення пенсії документами позивач не надав жодного, який би підтверджував його роботу чи проживання в зоні посиленого радіологічного контролю у період з 26.04.1986 року по 31.12.1992 року не менше 4 років. Враховуючи даний факт, спеціалістами об'єднаного управління прийнято правильне рішення про відмову у призначенні пенсії.

Учасники справи в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від учасників справи, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.311 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином, який постійно проживав або постійно працює на території зони посиленого радіоекологіного контролю 4 категорії, що підтверджується посвідченням серії В-П № 199615 від 20.12.1993 року, виданим Тернопільською обласною державною адміністрацією (а.с. 8).

Згідно протоколу № 30 від 21.08.2017 р. засідання комісії Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням пенсій ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки відповідно до поданих документів ОСОБА_1 з моменту аварії на ЧАЕС і по теперішній час проживає на території, що не відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. Робота з 04.05.1983 року по 11.10.2000 року проходила в АТК ВАО ОСС, організації, що знаходиться на радіаційно забрудненій території, проте специфіка роботи в якості водія потребує уточнення щодо безпосереднього місця виконання своїх обов’язків. Крім того, жодних інших документів на підтвердження факту роботи на території зони посиленого радіологічного контролю позивач надати не може.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи – громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років

Згідно з положеннями ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсійний вік зменшується на 2 роки

та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 4 травня 1983 року по 11 жовтня 2000 року працював водієм у Чортківському АТК ВАО ОСС, що підтверджується записами у трудовій книжці БТ-І № 4583061.

Також встановлено, що Чортківське АТК ВАО ОСС розташоване в м. Чорткові, вул. Копичинецька, 33.

Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 року № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної ОСОБА_2 Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» м. Чортків віднесено до зони посиленого радіологічного контролю.

Із довідки № 153 від 04.08.2017 року, виданої правлінням Чортківського районного споживчого товариства, видно, що Чортківське АТК ВАО ОСС перейменовано в СП Чортківське АТП «Кооптранс», яке було ліквідовано у 2004 році згідно постанови Тернопільської ОСС № 24 від 20.01.2004 року. Книги по зарплаті передані для зберігання в архів Чортківського РайСТ.

Згідно довідки № 166, виданої 04.09.2017 року правлінням Чортківського районного споживчого товариства, ОСОБА_1 дійсно працював в Чортківській АТК ВАО ОСС з 04.05.1983 року по 11.10.2000 року водієм по розвозці товарів (згідно дорожніх листів). Дорожні листи в архіві Чортківського РайСТ не зберігаються, так як пройшов термін зберігання документів. Згідно пояснювальної записки від 07.06.2012 року колишнього головного бухгалтера Чортківської АТК ВАО ОСС ОСОБА_3 в довідку про нарахування заробітної плати включено нарахування доплати потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи (20 % від нарахованої основної заробітної плати).

Крім того, записи трудової книжки підтверджують наявність у позивача трудового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком для чоловіків.

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, з наступними змінами та доповненнями, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Враховуючи те, що для призначення пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як особі, яка постійно працювала у зоні посиленого радіологічного контролю, були наявні всі необхідні для цього документи, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованих висновків про неправомірність рішення відповідача та наявність правових підстав для задоволення позову.

Апелянтом не було надано доказів на підтвердження вимог апеляційної скарги.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області залишити без задоволення, а постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 20 листопада 2017 року у справі №608/1442/17 за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Чортківське районне споживче товариство Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії – без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_2 ОСОБА_5 Повне судове рішення складено 13.02.2018 року.