Постанова № 72284516, 14.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
376/2920/17
Номер документу
72284516
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 376/2920/17 Суддя (судді) першої інстанції: Віговський Сергій Іванович

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Губської Л.В.,

Суддів: Вівдиченко Т.Р.,

Федотова І.В.,

при секретарі: Нікітіній А.В.,

за участю:

представника відповідача Даценка О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Сквирського районного суду Київської області від 13 грудня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії УПФУ та зобов'язати здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням періодів роботи на виборній посаді голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма" з 01 лютого 1984 року по 11 жовтня 1989 рік, на підставі особових карток на заробітну плату, в яких відображено посадовий оклад голови профспілкового комітету Державного підприємства завод «Яшма».

Постановою Сквирського районного суду Київської області від 13 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з цим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав і просив її задовольнити.

Позивач просила справу розглядати без її участі, про що надала відповідну заяву.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_4 перебуває на обліку у Сквирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області (пенсійна справа №131461) та з 2006 року отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, яка їй призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії державного службовця позивача станом на лютий 2014 року становив 1200,00 грн. У зв'язку з відсутністю підвищення пенсій державним службовцям протягом тривалого періоду, позивач вирішила перевестися з пенсії державного службовця на пенсію за віком. До проведення перерахунку пенсії визначеної Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року за № 2148-VIII (набрав чинності 11.10.2017 року), розмір пенсії позивача становив 1312,00 грн., а після такого перерахунку пенсія підвищилася на 225,00 грн. та складає на даний час 1537,00 грн.

27.10.2017 року позивачка звернулася до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії із заробітної плати голови профспілкового комітету заводу "Яшма", де вона працювала з 01.02.1984 року по 11.10.1989 рік.

Листом № 74/П-01 від 09 листопада 2017 року у задоволені заяви позивача відмовлено, у зв'язку з тим, що провести перерахунок пенсії можливо лише за умови надання довідки про заробітну плату встановленого зразка з архівної установи, оскільки ВАТ "Яшма" ліквідовано.

Вказане стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України, 1. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів суду правомірності своїх дій та рішення.

Однак, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, відповідно до частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ (далі - Закон № 1058-ІУ) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІУ врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок).

Відповідно до п.п. 2,3 п. 2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, а саме, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року N 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за N 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.10 Порядку визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Згідно із п. 2.23 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Пунктом 2.7 Порядку встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Так, довідка про розмір нарахованої заробітної плати, яка подається особою для перерахунку пенсії, повинна бути підтверджена необхідними первинними документам, а у випадку відсутності доказів достовірності такої довідки, органи пенсійного фонду мають право не брати її до уваги та не враховувати відомості, зазначені у ній.

Отже, обов'язковою умовою для призначення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Така правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 17 березня 2015 року (справа № 21-11а15).

Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно записів трудової книжки (дублікат) позивача серії НОМЕР_1 від 01 лютого 1989 року її страховий (трудовий) стаж становить майже 39 (тридцять дев'ять) років, з яких 21 рік на Державному підприємстві завод "Яшма" м. Сквира, і відповідно до записів за №№ 14, 15 з 01 лютого 1984 року (протокол №1 від 15.01.1984 року) позивач була обрана головою профспілкового комітету заводу "Яшма", де працювала до 11 жовтня 1989 року (протокол від 09.09.1989 року) коли її звільнили з посади голови профкому у зв'язку з перевиборами.

При цьому, 01.02.1984 позивачка була звільнена з роботи у зв'язку із обранням на виборну посаду, а 11.10.1989 була поновлена на тій же посаді.

Тобто, у період з 01.02.1984 по 11.10.1984 позивачка не працювала на заводі «Яшма», а отже і не отримувала заробітну плату за посадою контролера шостого розряду ОТК.

У вказаний період ОСОБА_4 отримувала заробітну плату лише як голова профспілкового комітету на Державному підприємстві завод "Яшма".

Відповідно до особової картки на заробітну плату (табельний №1023) за 1984-1989 роки, виданої та посвідченої Об'єднаним трудовим архівом міської та сільських рад Сквирського району, позивачка була переведена на виборну посаду голови профспілкового комітету на Державному підприємстві завод "Яшма" з щомісячним посадовим окладом 160,00 рублів з 01.02.1984 року по 1986 роки, який з 01.01.1987 року по 11.10.1989 року збільшився до щомісячного посадового окладу 185,00 рублів.

Відповідно до довідок Об'єднаного трудового архіву міської та сільських рад Сквирського району від 28.11.2017 року № 05-05/462 та від 29.11.2017 року № 05-05/467 у документах архівного фонду ВАТ «Яшма» м.Сквири Сквирського району Київської області у відомостях нарахування заробітної плати працівникам за 1984 - 1989 роки значиться ОСОБА_4. При цьому, розмір заробітної плати у вказаних довідках відповідає розміру заробітної плати, зазначеного в особових картках на заробітну плату (табельний №1023) ОСОБА_4, як голови профспілкового комітету.

Як зазначалось вище, 27.10. 2017 року позивач звернулася до Об'єднаного трудового архіву міської та сільських рад Сквирського району із заявою про видачу довідки про її заробітну плату на виборній посаді голови профспілкового комітету заводу "Яшма" за період з 1984 року по 1989 рік, в яку просила включити її щомісячний оклад голови профспілкового комітету на підставі записів в особовій картці нарахування заробітної плати по заводу "Яшма", оскільки відповідні особові картки нарахування її посадового окладу голови профспілкового комітету не були здані профспілковим комітетом заводу "Яшма" до Сквирського районного трудового архіву.

Однак, на вказану заяву щодо підтвердження її посадового окладу як голови профспілкового комітету заводу "Яшма" Об'єднаний трудовий архів міської та сільських рад Сквирського району видав архівну довідку-відповідь від 27.10.2017 року за № 05-05/391, відповідно якої в комунальну установу Сквирської районної ради "Об'єднаний трудовий архів міської та сільських рад Сквирського району" м. Сквира Київської області архівні документи місцевого профспілкового комітету по ВАТ "Яшма" м.Сквира Сквирського району на збереження не передавалися, тому, підтвердити оклад голови профспілкового комітету ОСОБА_4 немає можливості.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивачка вважає, що суми заробітної плати, зазначені в особових картках та архівній довідці, є премією, отриманою нею за роботу на підприємстві, які підлягають, на її думку, додаванню до посадового окладу, отримуваного нею як головою профспілкового комітету.

Водночас, судом апеляційної інстанції установлено, що суми коштів, зазначені в особових картках та архівних довідках, виданих на підставі цих же особових карток, і є заробітною платою позивачки, яку вона отримувала на посаді голови профспілкового комітету на Державному підприємстві завод "Яшма", при цьому, отримувати ще й заробітну плату за посадою контролера шостого розряду ОТК заводу в цей же період вона не могла, бо була звільнена у зв»язку з обранням на виборчу посаду.

Крім того, внаслідок огляду в судовому засіданні пенсійної справи судовою колегією установлено, що період роботи ОСОБА_4 на посаді голови профспілкового комітету з 01.02.1984 по 11.10.1984 зарахований відповідачем до її страхового стажу та пенсія нарахована відповідно до довідки Державного підприємства завод "Яшма" від березня 2005 року №11 про отриману заробітну плату за період з 1991-1995 роки, оскільки в такому випадку її розмір пенсії є більшим ніж розмір пенсії, обрахований відповідно до даних облікових карток та архівних довідок Об'єднаного трудового архіву міської та сільської рад Сквирського району про заробітну плату, отриману на посаді голови профспілкового підприємства.

Тобто, розрахунок пенсії на підставі архівних довідок та особових карток, про який просить позивачка, є для неї невигідним.

Водночас, на виконання Закону України №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.10.2017 року, при цьому, як вбачається з розпорядження, при цьому перерахунку пенсії позивачки застосовано показник середньої заробітної плати у галузях економіки за 2016 рік.

Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції судове рішення ухвалено при неповному з'ясуванні обставин справи та з помилковим застосуванням норм матеріального права, тому постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області - задовольнити.

Постанову Сквирського районного суду Київської області від 13 грудня 2017 року - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-331 КАС України.

Постанова в повному обсязі складена 15 лютого 2018 року.

Головуючий суддя: Л.В.Губська

Судді: Т.Р.Вівдиченко

І.В.Федотов