Постанова № 72284267, 07.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
826/12891/16
Номер документу
72284267
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/12891/16 Суддя (судді) першої інстанції: Амельохін В.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Губської Л.В.,

Суддів: Вівдиченко Т.Р.,

Федотова І.В.,

при секретарі: Нікітіній А.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_3,

відповідача Тюріної Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 14 грудня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо ненадання інформаційної довідки про заробітну плату із урахуванням складових заробітної плати працюючого державного службовця на посаді начальника самостійного управління;

- зобов'язати відповідача видати інформаційні довідки станом на 01.12.2015р. та станом на 01.05.2016р. про заробітну плату із урахуванням складових заробітної плати працюючого державного службовця на посаді начальника управління, а саме: посадовий оклад (грн.), надбавка за ранг (грн.), надбавка за вислугу років (грн.), надбавка за роботу з таємними документами (грн.), надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (грн.), премія (грн.), премія (1/12 від середнього розміру цієї премії) (грн.), інші виплати (винагорода за вислугу років) (грн.), матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) на підставі особових розрахунків, платіжних відомостей або інших (грн.);

- постановити, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є тією установою, яка зобов'язана надавати інформаційну довідку про заробітну плату із урахуванням складових заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді (грн.), а саме: посадовий оклад (грн.), надбавка за ранг державного службовця (_ранг), надбавка за вислугу років (_%) за стаж роботи на державній службі), надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови (_%), надбавка за почесне звання "заслужений" (_%), надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації (_%), доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (_%), надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та розроблення проектів нормативно-правових актів, що передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи (_%), премія (_%), премія (1/12 від середнього розміру цієї премії), інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 14 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Зобов»язано відповідача видати запитувану позивачем довідку.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В судовому засіданні представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримала і просила її задовольнити, в той час як позивач проти цього заперечував, просив залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено і підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_3 є пенсіонером за віком, працював на державній службі в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України.

29 червня 2016 року він звернувся до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з заявою про надання довідки про заробітну плату працюючого на відповідній посаді державного службовця, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016р.

Листами від 07.07.2016р. №2102-13/20537-09 та від 28.07.2016р. №2102-13/23607-09 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України відмовило позивачу у видачі довідки, посилаючись на те, що діючим законодавством видача такої довідки не передбачена.

Ця відмова є предметом даного позову.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що відмова відповідача видати запитувану довідку є протиправною і зобов»язав таку надати.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, статтею 37-1 Закону України «Про Державну службу» (Закон № 3723-ХІІ) у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.

Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії..

Згідно пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Пунктом 2.24 вказаного Порядку передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно, зокрема, до Закону України «Про Державну службу», для визначення розміру пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Абзацом третім пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах N 2а-8893/12/2670, N 2а-4753/09/2670» від 04.09.2013 №15-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за №1661/24193) (далі - Постанова №15-1) у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, було затверджено серед інших форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Така форма довідки існувала до 02.09.2016, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2016 року за №1020/29150), були внесені зміни до Постанови №15-1 шляхом виключення абзацу третього пункту 1.

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що позивач хотів отримати, саме, довідку про заробітну плату працюючого на відповідній посаді держслужбовця для перерахунку пенсії.

Таким чином, системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітну плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, покладено на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працювала особа до виходу на пенсію, при цьому така довідка повинна відповідати формі, затвердженій постановою № 15-1, яка була чинною станом на момент звернення про її надання.

Зокрема, у ній має бути зазначено всі складові заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, як того вимагає форма довідки за постановою 15-1.

За таких обставин, враховуючи, що на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працював позивач до виходу на пенсію (або правонаступника такого органу), покладено обов'язок видати довідку за законодавчо визначеною формою про заробітну плату для перерахунку пенсії, проте, наразі довідку належної форми позивачеві надано не було.

Колегія суддів акцентує увагу на тому, що на момент звернення позивача з заявою про видачу довідки, а так само і на момент надання відповідачем відповідей від 07.07.2016 та 28.07.2016 (а.с.15, 17 ) форма такої довідки ще була дійсною і її скасування в подальшому не мало впливати на дії суб»єкта владних повноважень.

Також, не є підставою для визнання правомірною відмову відповідача у видачі вказаної довідки факт скасування норм законодавства щодо пенсійного забезпечення держслужбовців, оскільки спірним у даній справі є лише питання видачі довідки, а не перерахунку пенсії.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судове рішення по своїй суті є правильним, тому не може бути скасовано.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 14 грудня 2017 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-331 КАС України.

Постанова в повному обсязі складена 12 лютого 2018 року.

Головуючий-суддя Л.В.Губська

Судді Т.Р.Вівдиченко

І.В.Федотов