Постанова № 72283609, 07.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
750/8445/17
Номер документу
72283609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 750/8445/17 Суддя (судді) першої інстанції: Карапута Л.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Губської Л.В.,

Суддів: Вівдиченко Т.Р.,

Федотова І.В.,

при секретарі: Нікітіній А.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_3,

представників відповідача Тишко Є.В., Трутень В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Деснянського районного суду м.Чернігова від 28 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом, в якому просив зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України надати по суті відповідь на його заяви та зробити перерахунок пенсії з усіма добавками, як зазначено в цих заявах, з 01.08.2017 року по всім показникам згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Деснянського районного суду м.Чернігова від 28 листопада 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

В судовому засіданні позивач доводи апеляційної скарги підтримав і просив її задовольнити, в той час як представники відповідача проти цього заперечували, просили залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як установлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 з 17.09.1994 року призначено пенсію за віком за списком №2, в даний час він перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному УПФУ та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку його перевели за його заявою від 02.01.2013 року.

26.07.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, в якій просив перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком або провести перерахунок за найкращим варіантом на підставі ч.1 ст. 40, ч.1, 2 ст. 42, абз. 3 ч.2 ст. 40, абз. 2 ч. 1 ст. 24, оптимізації та здійснити доплати згідно постанови КМУ №327.

27.07.2017 року позивач подав до відповідача заяву про здійснення переводу пенсії з перерахунком згідно Закону 1058 та після звільнення, оскільки відпрацював більше двох років. 23.08.2017 року позивач подав заяву до відповідача з аналогічними вимогами та просив надати відповіді на попередні заяви.

04.08.2017 року Управлінням прийнято рішення про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, у зв'язку з недоцільністю, одночасно було запропоновано подати заяву про проведення перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком з додаванням страхового стажу та у зв'язку зі звільненням з роботи.

Листом № 1085/02/С-7 від 23.08.2017 року відповідачем надана відповідь на заяву від 26.07.2017 року, в якій зазначено вид пенсії, її розмір, періоди страхового стажу, що враховані для обрахунку тощо.

Крім того, на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2017 року у справі №750/5795/17 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткового страхового стажу.

Розпорядженням Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №155870 від 07.09.2017 року проведений перерахунок пенсії позивачу з 26.07.2017 року. При цьому, листом від 26.09.2017 року №1139/02/с-17 позивачу повідомлено про проведений перерахунок пенсії та її розмір. Так, Управлінням було проведено перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку зі звільненням та перерахунок пенсії з добавленням страхового стажу. З 26.07.2017 року позивач перебував на обліку як непрацюючий пенсіонер. Після проведеного перерахунку його загальний страховий стаж складає 53 роки 14 днів.

Позивач, не погоджуючись з тим, що УПФУ не здійснило перерахунок його пенсії відповідно до запропонованого ним розрахунку, звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України, 1. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відмовляючи у задоволені адміністративного позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі та в межах повноважень і відповідно до норм діючого законодавства, з чим погоджується і колегія суддів з огляду на наступне.

Так, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Правила перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу визначені статтею 42 названого Закону.

Так, відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз наведеної правової норми дає підстави для висновку, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання в цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону № 1058-IV).

За змістом частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Тобто, для обчислення пенсії враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Згідно частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата для обчислення пенсії розраховується за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Таким чином, заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний відпрацьований місяць після призначення пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону № 1058-IV за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Положеннями ч. 3 ст. 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Відповідно до абз. 3 ч.1 ст. 24 Закону №1058-IV період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Тобто, за вибором пенсіонера з періоду, за який вираховується заробітна плата (дохід) може бути виключено (оптимізовано) вищенаведені у ст. 24 та 40 ЗУ №1058-IV періоди, але у сумі, які становлять не більше як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Згідно із абз. 2 ч.1 ст. 24 Закону №1058-IV до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Як вбачається з розпорядження ПФУ №155870 від 23.11.2017, загальний страховий стаж ОСОБА_3 становить 53 роки 14 днів та, як зазначалось, перерахунок страхового стажу було проведено на виконання судового рішення у справі №750/5795/17.

Також, судом у справі №750/5797/17 розглядалося і питання нарахування та виплати позивачеві з 11.03.2013 року підвищення до пенсії в розмірі 100,00 грн., яке нараховується відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 року №327 « Про підвищення рівня соціального захисту населення» з нарахуванням компенсації втрати частини доходів відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як установлено вказаним судовим рішенням, позивача з 01.01.2013 року за його заявою переведено з пенсії за віком на пенсію по II групі інвалідності в розмірі пенсії за віком. У зв'язку з переведенням позивача з одного виду пенсії на інший після 01.05.2012 року, підвищення в розмірі 100,00 грн. відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 року №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» не зберігається.

Також судом першої інстанції установлено, що при перерахунку пенсії позивача згідно розпорядження відповідача №155870 від 07.09.2017 для обчислення пенсії по ІІ групі інвалідності в розмірі пенсії за віком врахована заробітна плата за період з 01.03.1977 року по 28.02.1982 року (оптимальний варіант заробітної плати) згідно з довідками про заробітну плату, та за періоди з 01.08.2002 року по 01.10.2003 року, з 07.05.2006 року по 30.09.2008 року, з 01.03.2009 року по 31.12.2009 року та з 01.07.2010 року по 28.02.2011 року.

На підставі абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV із підрахунку виключені періоди з 01.08.2002 року по 01.10.2003 року, з 07.05.2006 року по 30.09.2008 року, з 01.03.2009 року по 31.12.2009 року, з 01.07.2010 року по 31.08.2010 року, що становить 56 місяців.

Загальний розмір пенсійної виплати позивача після проведеного перерахунку з 01.09.2017 року становив 4414,84 грн.: основний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - 2778,14 грн. (3882,80 грн. х 0,71550); доплата за понаднормовий стаж (28 років) згідно абзацу 2 частини 1 статті 28 цього Закону - 367,36 грн. (1312,0 грн. х 28%); підвищення як особі, прирівняній до інваліда війни II групи - 524,80 грн. (1312,00 грн. х 40%) відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; збільшення основного розміру пенсії (на 25%) - 694,54 грн., відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення"; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття як особі, прирівняній до інвалідів війни ІІ групи - 50,00 грн. відповідно до Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни".

Після проведеного перерахунку у зв'язку зі звільненням та додаванням стажу нарахована сума 317,28 грн. позивачу виплачена разом із пенсією у жовтні 2017 року, що не заперечував позивач в судовому засіданні.

Водночас, на виконання Закону України №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.10.2017 року.

Так, для обчислення пенсії за віком врахована заробітна плата за період з 01.03.1977 року по 31.07.2017 року. Із підрахунку виключені періоди з 01.08.2002 року по 31.08.2010 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 1,95841.

Загальний розмір пенсії за віком, у разі переведення на вказаний вид пенсії, становить 5921,47 грн.:

- основний розмір пенсії за віком - 3907,29 грн., відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- доплата за понаднормовий стаж - 406,56 грн., відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 цього ж Закону з урахуванням Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік";

- підвищення прирівняному до інваліда війни II групи - 580,80 грн., відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

- збільшення основного розміру пенсії (на 25%) - 976,82 грн., відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення";

- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття як особі, прирівняній до інвалідів війни II групи - 50,00 грн. відповідно до Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни".

Таким чином, колегія суддів погоджується в висновком суду першої інстанції, що всі заяви позивача відповідачем розглянуті та надані відповіді.

При цьому, судом не встановлено, а позивачем не доведено, що пенсія йому призначена в меншому ніж передбачено Законом розмірі.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи і судове рішення ухвалено у відповідності до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду м.Чернігова від 28 листопада 2017 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-331 КАС України.

Постанова в повному обсязі складена і підписана 12 лютого 2018 року.

Головуючий-суддя Л.В.Губська

Судді Т.Р.Вівдиченко

І.В.Федотов