
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail inbox@adm.su.court.gov.ua
У Х В А Л А
про відмову у забезпеченні позову
14 лютого 2018 р. Справа № 818/211/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Савицька Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" про забезпечення позову у справі за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу в частині,-
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Сумській області, в якій просить визнати протиправним та скасування наказ Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Сумській області, від 09.08.2017 за №432 "Про внесення змін до наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 №23" в частині включення до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги, земельних ділянок загальною орієнтовною площею 2 584,3942 га, які розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області та щодо яких ДП "ДГ "Іскра" ІСГ ПС НААН були подані клопотання про надання дозволів на розробку проектів землеустрою.
13.02.2018 представником позивача подано до суду заяву, в якій він просить вжити заходи забезпечення позову шляхом:
- заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Сумській області вчиняти будь-які дії, пов'язані з організацією та проведення земельних торгів (аукціонів) з продажу прав на земельні ділянки площею 14,6850 га; 18,2794 га; 170,7936 га; 31,0260 га; 148,7826 га; 30,6563 га; 58,3817 га; 21,2728 га; 47,9983 га; 81,1528 га; 6,3868 га; 15,1682 га; 52,8161 га; 30,7724 га; 84,5804 га; 49,8648 га; 101,4002 га; 70,7974 га; 74,2897 га; 65,2252 га; 16,8482 га; 30,5527 га;;145,7292 га; 14,7789 га; 62,3279 га; 29,7043 га; 51,0575 га; 39,2281 га; 98,15 га; 127,3598 га; 49,6110 га; 22,3015 га; 95,9363 га; 150,2354 га; 53,4989 га; 95,2464 га; 97,3568 га; 68,3291 га; 161,8125 га, що знаходяться на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області;
- заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Сумській області приймати рішення (видавати накази) про проведення земельних торгів (аукціонів) з продажу прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності відносно земельних ділянок площею 14,6850 га; 18,2794 га; 170,7936 га; 31,0260 га; 148,7826 га; 30,6563 га; 58,3817 га; 21,2728 га; 47,9983 га; 81,1528 га; 6,3868 га; 15,1682 га; 52,8161 га; 30,7724 га; 84,5804 га; 49,8648 га; 101,4002 га; 70,7974 га; 74,2897 га; 65,2252 га; 16,8482 га; 30,5527 га;;145,7292 га; 14,7789 га; 62,3279 га; 29,7043 га; 51,0575 га; 39,2281 га; 98,15 га; 127,3598 га; 49,6110 га; 22,3015 га; 95,9363 га; 150,2354 га; 53,4989 га; 95,2464 га; 97,3568 га; 68,3291 га; 161,8125 га, що знаходяться на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову представник позивача зазначив, що невжиття таких вищевказаних заходів забезпечення позову унеможливить ефективний захист та поновлення порушених оскаржуваним наказом прав та охоронюваних законом інтересів щодо користування земельними ділянками та оформлення відповідних документів, що посвідчують право на користування цими земельними ділянками, оскільки продаж на земельних торгах (аукціоні) прав на земельні ділянки іншими особам зробить неможливим захист таких прав підприємства. Скасування ж оскаржуваного наказу, після того, як права на земельні ділянки будуть продані іншим особам, жодним чином не відновить права позивача. Вважає, що є необхідність та законні підстави для вжиття судом заходів забезпечення позову, шляхом заборони ГУ Держгеокадастр вчиняти певні дії щодо підготовки та проведення земельних торгів. У разі вжиття саме таких заходів забезпечення позову буде дотримано збалансованість інтересів сторін, такі заходи забезпечення позову пов’язані із предметом позову, однак не тягнуть за собою фактичне вирішення спору до постановления судового рішення, як могло б бути у разі забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу.
Дослідивши доводи заяви та додані до неї матеріали, суд вважає, що заява задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно із ч. 4 ст. 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняє дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 151 КАС України, адміністративний позов може бути забезпечено зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта.
Частиною 2 статті 151 КАС України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Із системного аналізу вимог наведених статей вбачається, що заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співмірними заявленим позовним вимогам, безпосередньо пов'язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що забезпечення позову - це вжиття судом, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
При вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.
Однак, під час розгляду заяви судом не виявлено існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам заявника до прийняття у справі судового рішення, або неможливості захисту таких прав та інтересів без вжиття заходів забезпечення позову, або необхідності докласти значних зусиль та витрат для відновлення таких прав та інтересів при виконанні у майбутньому судового рішення, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Разом з тим, наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваних рішення, дій та/або бездіяльності може бути виявлена судом тільки на підставі з'ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості та достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.
Суд зазначає, що забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу буде фактично вирішенням справи по суті до постановлення рішення в даній справі.
Враховуючи зазначене, виходячи із змісту поданої заяви та доводів наведених заявником на її обґрунтування, суд дійшов висновку про її необґрунтованість та не вбачає підстав для задоволення заяви про вжиття заходів забезпечення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 150, 151, 248 КАС України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Державного підприємства "Дослідне господарство "Іскра" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України" про забезпечення позову - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Н.В. Савицька