
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2018 р. Справа № 818/2106/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 818/2106/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1Г.) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області) в якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача за вислугу років до 50 відсотків грошового забезпечення з 01 січня 2008 року;
- зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років із розрахунку 55 відсотків грошового забезпечення з 01 січня 2008 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". З метою отримання інформації щодо розміру призначеної пенсії, ОСОБА_1 відповідачу 13.10.2017 був направлений відповідний запит. На виконання вказаного запиту, ГУ ПФУ в Сумській області надало позивачу довідку, згідно якої розмір пенсії станом на 01.01.2007 становив 1 903,55 грн. х 55%, а станом на 01.01.2008 – 3 013, 88 грн. х 50%. Для з’ясування причин зменшення розміру пенсії за вислугу років на 5% від грошового забезпечення, 28.11.2017 ОСОБА_1 на адресу відповідача був направлений лист з вимогою повідомити про підстави такого зменшення. Так, у відповіді на згаданий лист, ГУ ПФУ в Сумській області зазначило, що підставою для зменшення розміру пенсії позивача, стали зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", внесені згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» № 3591-IV від 04.04.2006.
На переконання ОСОБА_1, дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії на 5% від грошового забезпечення, порушують його конституційні права на пільги, компенсації, гарантії, які є видом соціальної допомоги і необхідною складовою права на достатній життєвий рівень, в зв’язку з чим є протиправними. За наведених обставин, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 27 грудня 2017 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 818/2106/17, розгляд справи, на підставі ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішено проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.
ГУ ПФУ в Сумській області 19.01.2018 надало суду відзив на позовну заяву (а.с. 19), в якому зазначило, що позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду і не наведені докази наявності поважних причин такого пропуску. Також відповідач зазначив, що розмір пенсії ОСОБА_1 був зменшений з 01.01.2008 на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» № 3591-IV від 04.04.2006, яким були виключені приписи Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" щодо збільшення розміру пенсії на 5 % відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС під час проходження служби.
Враховуючи наведені обставини, ГУ ПФУ в Сумській області вважає зменшення розміру пенсії позивачу на 5% з 01 січня 2008 року правомірним, а позовні вимоги – необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У відповіді на відзив (а.с. 23), ОСОБА_1 вказав, що строк звернення до суду з позовною заявою ним пропущений не був, оскільки про порушення своїх прав позивач дізнався лише 26 жовтня 2017 року, коли була отримана довідка ГУ ПФУ в Сумській області про розмір пенсії станом на 01.01.2007 та станом на 01.01.2008.
З метою забезпечення всебічного, повного та об’єктивного розгляду справи, а також беручи до уваги необхідність витребування доказів по справі, Ухвалою суду від 23.01.2018 вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін, справа призначена до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 07.02.2018 о 10 год. 00 хв.
Заслухавши позивача та повноважного представника відповідача в судовому засіданні, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та йому з 15 січня 1996 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" призначена пенсія за вислугу років в розмірі 55% грошового забезпечення (а.с. 32). Під час перебування позивача на пенсії, 11 квітня 2008 року ГУ ПФУ в Сумській області був здійснений перерахунок призначеної пенсії з 01 січня 2008 року, внаслідок якого основний розмір пенсії визначений на рівні 50% грошового забезпечення (а.с. 49).
З метою отримання документів, на підставі яких здійснювалось призначення та перерахунок пенсії, 13 жовтня 2017 року ОСОБА_1 відповідачу був наданий запит на отримання публічної інформації (а.с. 8). У відповідь на вказаний запит, ГУ ПФУ в Сумській області 26 жовтня 2017 року, окрім іншого, була надана довідка про здійсненні перерахунки пенсії (а.с. 9-10), згідно якої основний розмір пенсії з 01 січня 2007 року визначений на рівні 55% грошового забезпечення, а з 01 січня 2008 року – на рівні 50%.
Для з’ясування підстав зменшення розміру пенсії з 55% до 50% грошового забезпечення, позивачем 28 листопада 2017 року ГУ ПФУ в Сумській області був направлений запит на отримання інформації. За результатами розгляду запиту, листом № 1255/К-11 від 01.12.2017 (а.с. 12) відповідач повідомив, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» № 3591-IV від 04.04.2006 внесені зміни до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" якими виключені положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження служби. В зв’язку з цим, при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2008, були застосовані норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", які діяли на час його проведення.
Отже, стверджуючи про правомірність дій щодо визначення з 01 січня 2008 року розміру пенсії ОСОБА_1 на рівні 50 % грошового забезпечення та необґрунтованість позовних вимог, ГУ ПФУ в Сумській області, посилається на ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії, тобто станом на 01 січня 2008 року.
Проте, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд не може погодитись з указаними доводами відповідача з наступних підстав.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, та деяких інших осіб, визначаються Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Закон).
Згідно ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії повивачу, тобто, станом на 15.01.1996) право на пенсію за вислугою строків служби мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають на день звільнення зі служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ 20 років і більше.
Статтею 13 вказаного Закону (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії повивачу, тобто, станом на 15.01.1996) встановлено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років призначається пенсія в розмірі 50 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. При цьому, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорій 2, 3 і 4, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, на виконання приписів вказаних норм, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_1 під час проходження служби брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 2 категорії (а.с. 14), йому була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» № 3591-IV від 04.04.2006 до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» внесені зміни, якими положення про збільшення розміру пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, були виключені.
Згідно частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії, тобто станом на 11.04.2008), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Так, пунктами 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі – Порядок), встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі згаданого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.
У відповідності до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, для перерахунку пенсій враховуються:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
З системного аналізу вказаних норм, суд робить висновок, що перерахунок призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії, здійснюється у разі зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Здійснюючи такий перерахунок, органи пенсійного фонду лише змінюють суму грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не змінюючи при цьому розмір призначеної пенсії.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що зменшуючи у зв’язку із внесенням змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на 5% розмір призначеної ОСОБА_1 пенсії, ГУ ПФУ в Сумській області діяло не на підставі та не у спосіб, що передбачені згаданим Законом та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що свідчить про протиправність таких дій відповідача.
Крім того, варто зазначити, що згідно зі ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Тобто, на виконання вказаних норм, Закон України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» № 3591-IV від 04.04.2006 (набрав чинності 29.04.2006), яким внесені зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в частині виключення положення про збільшення розміру пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, не має зворотної дії у часі, в зв’язку з чим, не може визначати розмір пенсій призначених до 29 квітня 2006 року.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, на переконання суду, дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії на 5% відповідних сум грошового забезпечення під час здійснення перерахунку з 01 січня 2008 року, не відповідають ч. 2 ст. 2 КАС України, в зв’язку з чим доводи про правомірність таких дій є необґрунтованими.
Також, суд вважає необґрунтованими і доводи відповідача щодо пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду без поважних причин, оскільки, як уже зазначалось, про зменшення пенсії на 5% відповідних сум грошового забезпечення та, як наслідок, порушення своїх прав, позивач дізнався 26 жовтня 2017 року, коли отримав довідку про здійсненні перерахунки пенсії (а.с. 9-10). В зв’язку з цим, датою початку перебігу строку звернення до суду з позовом про захист порушеного права на перерахунок пенсії, є жовтень 2017 року, що свідчить про дотримання ОСОБА_1 встановлених ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України строків звернення до суду.
За наведених обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії та зобов’язання здійснити перерахунок і виплату пенсії із розрахунку 55 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2008 року, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 90, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років до 50 відсотків грошового забезпечення з 01 січня 2008 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (40010, м. Суми, вул. 1-ша Севастопольська, 72, ід.н. 208791779) із розрахунку 55 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2008 року.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Воловик
У повному обсязі рішення складено 12.02.2018