Рішення № 72274608, 16.02.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2018
Номер справи
П/811/110/18
Номер документу
72274608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/110/18

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в якому просить суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області по пенсійній справі № 172190 від 11 грудня 2017 року про відмову в перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»;

- зобов'язати Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності призначену за нормами ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» № 3 723-XII та здійснити виплату заборгованості, що виникла внаслідок цього перерахунку, з 12.07.2012 року, відповідно до довідки від 23.11.2017 р. № 06-35/3111/07 про заохочувальні та компенсаційні виплати, виданої Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове використання трудових обов'язків у розмірі 13 260,42 грн., за останні 24 календарні місяці роботи), на які нараховані та з яких утриманні страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, із збереженням проценту нарахування пенсії 80% без обмеження граничного розміру пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент звернення за оформленням пенсії) вона подала заяву та відповідні документи для призначення пенсії, а також довідку про свою заробітну плату, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного форду України від 30.10.2008 року № 19-11, однак при призначенні пенсії до суми її заробітної плати для нарахування, відповідачем не було включено всі складові заробітної плати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб та індексацію заробітної плати.

28.11.2018 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії та включення до її розміру вищезазначених складових заробітної плати.

Відповідно до листа від 11.12.2017 року відповідач повідомив про відмову в перерахунку пенсії.

Позивач, вважає, незаконною відмову відповідача у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії.

На адресу суду надійшов відзив на позов, в якому Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області просить в позові відмовити.

Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, ОСОБА_1, з 12.07.2012 року перебуває на обліку у Кропивницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію по інвалідності призначену за нормами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на дату призначення пенсії) в розмірі 80% від суми заробітної плати головного спеціаліста відділу надання соціальних послуг з працевлаштування Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості, з якої призначено пенсію.

Загальний страховий стаж становиться 35 років 1 місяць 29 днів, з них 14 років 4 місяці на посаді державного службовця.

Пенсія призначена з урахуванням довідок про складові заробітної плати для обчислення пенсії № 09-28 та № 09-29, які видані Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості, 12.07.2012 р. року заробітна плата по займаній посаді, з якої було призначено пенсію, становить 1 418,40 грн., в тому числі: посадовий оклад - 1 102,00 грн., надбавка за ранг - 80,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) - 236,40 грн.

28 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з заявою про проведення перерахунку пенсії із заробітної плати з урахуванням інших виплат, відповідно до наданої довідки № 06-35/3111/07 від 23.11.2017 року, виданої Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості.

11.12.2017 року, позивач отримала рішення по пенсійній справі № 172190 про відмову в перерахунку пенсії від 11 грудня 2017 року, оскільки з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначеними чинним на момент звернення законодавством, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Також зазначено, що з 01.05.2016 року питання пенсійного забезпечення врегулювано ст. 90 Закону України «Про державну службу» № 889-19 і норми про перерахунок в ньому відсутні.

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з приписами ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на час звернення позивачки про призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на час звернення позивачки про призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.

Таким чином, суд приходить до висновку, що індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно зі ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII враховуються при обчисленні пенсій.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IVне містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту ст. 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Відповідно до ч. 1ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 в справі № 21-125а13 та 28.05.2013 у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог статті 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Відповідно до пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Таким чином, суд вважає, що пенсія підлягає перерахуванню саме з моменту звернення позивача з відповідною заяваю, тобто з 28 листопада 2017 року.

Відносно цих вимог Закону встановлено, що позивач ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 28 листопада 2017 року, надавши довідку Кіровоградського міського центру зайнятості від 23.11.2017 року №06-35/3111/07 про заробітну плату, куди входила матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які було нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому відповідач повинен був провести перерахунок розміру пенсії, куди включити ці виплати до складу її заробітної плати як державного службовця з 28 листопада 2017 року з моменту звернення, однак всупереч цим вимогам законодавства безпідставно не включив їх до суми середнього заробітку для визначення розміру пенсії і не провів її перерахунок.

Крім того, перерахунок пенсії за рішенням суду не є підвищенням розміру пенсії позивачки у розумінні п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078«Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а місяць перерахунку пенсії позивачки згідно судового рішення не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Згідно ч.1 ст.58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Кошти Пенсійного Фонду використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, оплату послуг з виплати та доставки пенсій, формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає до часткового задоволення.

Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

В и р і ш и в

Позовні вимоги ОСОБА_1 (ідент. код: НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ: 40385148, 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області по пенсійній справі № 172190 від 11 грудня 2017 року про відмову в перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Зобов'язати Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок з 28 листопада 2017 року призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності призначену за нормами ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» № 3 723-XII, відповідно до довідки від 23.11.2017 р. № 06-35/3111/07 про заохочувальні та компенсаційні виплати, виданої Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове використання трудових обов'язків на які нараховані та з яких утриманні страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, із збереженням проценту нарахування пенсії 80% без обмеження граничного розміру пенсії.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. Притула