Рішення № 72272125, 08.02.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2018
Номер справи
806/3634/17
Номер документу
72272125
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2018 року м.Житомир справа № 806/3634/17

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфіменко О.В.,

секретаря судового засідання Коваля О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Рибченка О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

встановив:

18.12.2017 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 у якому він просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих позивачем сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за тривалу безперервну військову службу, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за період з дня призначення пенсії, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за тривалу безперервну військову службу, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідки Житомирського обласного військового комісаріату №6300 від 27.11.2017.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку та виплати пенсії оскільки пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, визначеного у статті 63 Закону України №2262-ХІІ до якого належать тільки надбавки, доплати і підвищення, а одноразові додаткові виплати, про які позивач зазначав у заяві, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатися при обчисленні пенсії не можуть. Вважає, що такі дії відповідача суперечать вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 15.01.2018 відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 08.02.2018 на 10 год. 00 хв.

Позивач та представник позивача у судовому засіданні 08.02.2018 позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 08.02.2018 проти заявлених вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні.

В обґрунтування заперечень він пояснив, що вимога позивача про встановлення обов'язку щодо виплати різниці у пенсії за минулий час (з 01.09.2017) суперечить нормі ч.2 ст.51 Закону України №2262.

Звертає увагу суду, що вказана норма передбачає право органу Пенсійного фонду України, а не обов'язок щодо виплати різниці в пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців. Тому, питання виплати різниці в пенсії за минулий час не більш як за 12 місяців вирішується ГУ ПФУ при винесенні рішення про проведення перерахунку пенсії позивачу, у разі задоволення позовних вимог, а не шляхом покладання обов'язку виплати такої різниці на ГУ ПФУ при вирішенні спору про перерахунок пенсії.

Щодо вимоги позивача про включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги, на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за тривалу безперервну військову службу, щомісячної додаткової грошової винагороди, суперечать чинному законодавству, а саме вимогам ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Тобто, надбавки, доплати, підвищення є виключно щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і до їх складу не відносяться - щомісячні винагороди, одноразові види грошового забезпечення та індексація, які згідно частин 2 та 3 ст. 9 Закону №2011 визначені, як окремі види грошового забезпечення. Згідно ч.3 ст.43 Закону України №2262 для визначення розміру пенсії, окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткові видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації чи інші одноразові види грошового забезпечення.

Крім того, представником відповідача зазначено, що згідно з абзацом третім п.7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженим Постановою КМУ від 17.07.1992 №393, пенсія обчислюється із щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ... за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

При цьому згідно судової практики, зокрема, постанови Верховного суду України від 12.06.2012 у справі №21-185а12 (номер держаного реєстру судових рішень 24976372) календарний місяць - це місяць за календарем (січень, лютий, березень і т.д.), тобто період з першого по останній день кожного місяця у календарному році (з 1 по 31 (30) число). Таким чином для призначення пенсії може бути використано грошове забезпечення за період з серпня 2015 року до липня 2017 року. Згідно з наказом №263 позивача виключено зі списків особового складу частини з 08.08.2017, отже, щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 8769,57 грн, яка виплачена у серпні 2017 року, тобто у місяці звільнення, не може бути врахована для обчислення пенсії, оскільки виходить за межі 24 місяців перед звільненням (а.с.57-60).

Представник третьої особи у судове засідання 08.02.2018 не з'явився, про причини своєї неявки суду не повідомив, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с.45).

Вислухавши позивача, представника позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді начальника центру автоматизованих засобів управління Житомирського обласного військового комісаріату оперативного командування "Північ", де отримував грошове забезпечення відповідно до ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Наказом Міністра оборони України від 08.08.2017 №263 ОСОБА_1 звільнено з військової служби та наказом військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату від 31.08.2017 №190 виключено зі списків особового складу Житомирського обласного військового комісаріату та направлено на облік до Житомирського об'єднаного міського військового комісаріату Житомирської області (а.с.14, 69).

З 01.09.2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу була призначена пенсія, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Під час призначення позивачу пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не були враховані додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначені у довідці Житомирського обласного військового комісаріату, тому 30.10.2017 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Житомирського обласного військового комісаріату з заявами про перерахунок та виплату призначеної йому пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди, яка виплачувалась йому на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та винагороди за тривалу безперервну військову службу, згідно довідки Житомирського обласного військового комісаріату (а.с.20-23).

У листі від 01.11.2017 №5857 Житомирський обласний військовий комісаріат повідомив позивачу, що надав у Пенсійний Фонд України всі необхідні документи для призначення пенсії в тому числі і довідку встановленого зразка про розмір додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (а.с.24).

Листом від 28.11.2017 №2612//М-11 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 у справі №4-рп/2015, зазначивши, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, визначеного у ст.63 Закону України №2262-ХІІ до якого належать тільки надбавки, доплати і підвищення, а одноразові додаткові виплати, про які я зазначав у заяві, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатися при обчисленні пенсії не можуть (а.с.25).

При цьому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було звернуто увагу, що під час проведення звірки (акт №5096 від 14.11.2017) встановлено недостовірні відомості у сумах, зазначених у довідці про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 від 30.10.2017 №5804 (а.с.16) та даними, відображеними в особовому рахунку за період з 01.09.2015 до 31.08.2017 включно, а саме, суми щомісячної додаткової грошової винагороди, зазначеної у довідці за грудень 2015 року та серпень 2017 року, а тому вона не може бути прийнята до уваги (а.с.18).

Як встановлено судом, Житомирським обласним військовим комісаріатом були усунуті зазначені вище недоліки та 27.11.2017 супровідним листом №6301 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було надіслано оновлену довідку від 27.11.2017 №6300 про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.17, 19).

Незважаючи на це, листом №3682/М-11 від 12.12.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії з підстав, зазначених у попередній своїй відповіді від 28.11.2017 №2612/М-11 (а.с.26).

Позивач, вважаючи відмову відповідача протиправною, звернувся до суду для захисту своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідач на підставі Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" здійснює повноваження щодо призначення, нарахування, встановлення, перерахунку та виплати державних пенсій громадянам, а його рішення, дії чи бездіяльність з цього приводу на підставі ст.55 Конституції України та вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.1 ст.43 Закону України №2262-ХІІ пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон України №1058-ІV).

Частиною 3 ст.43 Закону України №2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст.41 Закону України №1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до абзацу першого-третього п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон України №2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною 1 ст.9 Закону України №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч.2 ст.9 Закону України №2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Починаючи з вересня 2015 року позивач щомісячно фактично отримував додаткову грошову винагороду, встановлену зазначеною вище постановою Кабінету Міністрів України №889, з якої щомісячно утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 2,6%.

Отже, отримана ним щомісячна додаткова грошова винагорода, носила реальний та постійний характер, а тому відповідно до ч.3 ст.43 Закону України №2262 підлягає обов'язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 (далі - Постанова КМУ №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно з схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до Постанови КМУ №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України №2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

До названої одноразової винагороди відноситься також винагорода за тривалість безперервної військової служби за 15, 20, 25, 30, 35 і кожні наступні п'ять років, яка виплачується в кратності, виходячи з посадового окладу і окладу за військовим званням.

Законом України №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина 1 статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою КМУ №1294 та «Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженою наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 №260. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (п.п.3 п.5 Постанови КМУ №1294, п.п.30.4 п.30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (п.п.3 п.5 Постанови КМУ №1294, п.п.33.1, 33.3 п.33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-XII відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям винагороди за тривалість безперервної військової служби.

Розмір винагороди за тривалу безперервну військову службу визначається в залежності від строку безперервної календарної військової служби наказом командира військової частини та виплачується за місцем штатної служби (додаток 33 до Постанови КМУ №1294, п.п.32.1-32.8 п.32 розділу XXXII Інструкції).

Отже, зазначені допомоги та винагороди є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону України №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалу безперервну службу, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України у постанові від 30.10.2015 у справі №2а-/3335/90/2015, постанові від 20.10.2015 у справі №21-2942а15, постанові від 10.03.2015 року справа №21-70а15, постанові від 20.02.2012 справа №21-430а11; постанові від 14.05.2013 справа №21-125а13; постанові від 06.11.2013 справа №21-350а 13; постанові від 03.06.2014 справа №21-134а14; постанові від 16.09.2014 справа №21-314а14. А також Вищий адміністративний суд України у рішеннях від 16.04.2015 справа К/800/33289/14; ухвалі від 21.01.2016 у справі №К/800/30022/15 (постанова від 10.03.2015 у справі №21-70а15).

Стосовно посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 у справі №4-рп/2015 щодо тлумачення ст.63 Закону України №2262-ХІІ, суд зазначає, що воно є безпідставним, тому, що Верховний Суд України у своєму рішенні від 10.03.2015 справа №21-70а15 конкретизував норми права, що містяться у законодавстві України, які визначають, що фактично відноситься до надбавок, доплат, підвищень і премій, які входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Отже, відповідно до зазначених вище нормативно-правових актів, позивач має право на врахування у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до абзаців першого та другого ст.63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсії - це процедура перегляду розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.

У даному випадку, йдеться про індивідуальний перерахунок, який повинен проводитись у зв'язку з наданням додаткових документів, які дають право на подальший перегляд розміру пенсії, що виплачується.

Відповідно до п.4 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, заява про, зокрема, перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Згідно з п.23 Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, у порядку, установленому статтею 63 Закону України №2262.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Системний аналіз зазначених вище норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути звернення пенсіонера із заявою з доданими до неї документами.

За результатами розгляду заяви пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи відмову в перерахунку раніше призначеної пенсії.

У матеріалах справи міститься довідка Житомирського обласного військового комісаріату №6300 від 27.11.2017 за період вересень 2015 року - серпень 2017 року, з якої вбачається, що позивачу були нараховані: щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалу безперервну військову службу (а.с.17), на зазначені суми нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Щодо дати, з якої необхідно провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1, а саме з 01.09.2017, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2, 3 ст.51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Так, позивач був звільнений з військової служби 31.08.2017, йому була призначена пенсія з 01.09.2017 відповідно до Закону України №2262-ХІІ, однак при визначенні вказаної пенсії позивачу не були враховані додаткові види грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначені у довідці Житомирського обласного військового комісаріату.

Тому перерахунок пенсії ОСОБА_1 має бути здійснений з 01.09.2017, тобто з моменту призначення йому пенсії, під час якої останньому не були враховані додаткові види грошового забезпечення.

Зазначені обставини дають суду підстави вважати, що дії відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії з урахуванням наявності у його пенсійній справі відповідної довідки, є неправомірними, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250-251 КАС України, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат (вул.С.Параджанова, 4, м.Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 07873079) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ОСОБА_1 сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за тривалу безперервну військову службу, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за період з дня призначення пенсії, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за тривалу безперервну військову службу, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідки Житомирського обласного військового комісаріату №6300 від 27.11.2017.

Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О.В. Єфіменко

Повне судове рішення складене 13 лютого 2018 року