
Справа № 226/284/18
ЄУН 226/284/18
Провадження № 2-о/226/46/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2018 року Димитровський міський суд Донецькой області у складі:
головуючого - судді Рибкіна О.А.,
за участю секретаря Орлової О.В.,
заявника ОСОБА_1,
заінтересованих осіб: Покровського міського відділу ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_4., ОСОБА_5.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Мирноград Донецької області справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Покровський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_4, ОСОБА_5, про встановлення факту народження дитини,
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, в обґрунтування якої зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово не підконтрольній території у м.Донецьк у ОСОБА_5 та його сина ОСОБА_4 народився хлопчик - ОСОБА_3. Листом від 15.02.2018 р. Покровський міський відділ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області відмовив у реєстрації народження дитини у зв'язку з тим, що державні органи на території України не визнають документів, виданих органами на території, не підконтрольній Україні, та було рекомендовано звернутися до суду. У зв'язку з цим просить суд встановити факт народження дитини чоловічої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Донецьк та встановити дані про його батьків.
Заявник у судовому засіданні підтримав вимоги заяви, обґрунтовуючи свою позицію обставинами, викладеними у заяві, яку просив суд задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Покровського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву з проханням розглянути справу без участі представника, заперечень не має.
Заінтересовані особи ОСОБА_3, ОСОБА_5. до судового засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про шлюб, виданого Донецьким міським відділом реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецькій області, актовий запис № 214, заінтересовані особи ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 18 квітня 2008 року перебувають у зареєстрованому шлюбі (а.с.10).
Згідно свідоцтва про народження, виданого 28.12.1976 Відділом ЗАГСу Київського району м.Донецька, заявник ОСОБА_1 є батьком заінтересованої особи ОСОБА_4 (а.с.6).
15.02.2018р. заявнику Покровським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області у проведенні реєстрації дитини було відмовлено через відсутність документів, які є підставою для державної реєстрації народження, а саме лікарського висновку про народження дитини встановленої форми або рішення суду про встановлення факту народження особи в певний час (а.с.18).
Свідок ОСОБА_6 пояснив суду, що він є батьком ОСОБА_5. Його дочка перебуває у шлюбі з ОСОБА_4 і в них ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьку народилася дитина - хлопчик.
Свідок ОСОБА_7 пояснила суду, що вона перебуває у шлюбі з ОСОБА_6 У її чоловіка є дочка ОСОБА_5. ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Донецьку у ОСОБА_5 та її чоловіка ОСОБА_4 народилася дитина - хлопчик.
Питання державної реєстрації народження регулюються ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», гл.1 розд.III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 № 52/5.
Указом Президента України від 14.11.2014р. № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», Кабінету Міністрів доручено у тижневий строк ужити заходів щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв; евакуації працівників (за їх згодою); вивезення в разі можливості майна та документації; переведення державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування з окремих територій у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях на роботу в іншу місцевість.
На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.11.2014р. № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», яка набрала чинність 11 листопада 2014 року і абзацом другим пункту 3 якої зобов'язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації забезпечити до 1 грудня 2014 року переміщення бюджетних установ, підприємств, організацій, що належать до їх сфери управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Відповідно до розпорядження КМУ від 07.11.2014р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», місто Донецьк включено в перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що у заявника відсутня будь-яка інша можливість у позасудовому порядку вирішити питання щодо юридичного оформлення факту народження дитини.
Відповідно до ст.315 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
При цьому, надаючи оцінку документу, виданому на непідконтрольній Україні території, суд враховує висновки Європейського Суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, Європейський Суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок Європейського Суду з прав людини в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, є винятком із загального принципу недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути заснована до таких дій, як наприклад реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський Суд з прав людини, зокрема зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Тому суд, як виняток, бере до уваги надані заявником документи, видані на непідконтрольній Україні території та надає їм оцінку разом з іншими доказами по справі.
На підставі пояснень заявника, показів свідка та наданих документів, суд вважає, що заява підлягає задоволенню. Встановлення даного факту необхідне заявнику для юридичного визначення народження дитини, реалізації її права на ім'я, захисту прав, свобод та інтересів малолітньої дитини.
Відповідно до ч.1 ст.122 СК України, якщо мати та батько дитини перебувають у шлюбі між собою, походження дитини визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини. Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.
На підставі ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», гл.1 розд.III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 № 52/5, Указу Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014р. «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76, 81, 259, 263-265, 268, 273, 315-317, 293, 294, 319, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1; взятий на облік як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, заінтересовані особи: Покровський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, місцезнаходження: м.Покровськ Донецької області, вул.Центральна, 148, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 26551594, ОСОБА_4, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, ОСОБА_5, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3, про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Донецьку дитини - хлопчика у громадянки України ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки села Новоекономічне Красноармійського району Донецької області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3; батько дитини: громадянин України ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець міста Донецьк, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя О.А.Рибкін